УЛОВИХМЕ РИБАТА, А СЛЕД ТОВА?

Всичко свързано с риболовната кухня.

Модератор: sapuna

Аватар
недялко радков
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 359
Регистриран на: Вто Мар 01, 2011 8:57 am
Местоположение: Варна

Re: УЛОВИХМЕ РИБАТА, А СЛЕД ТОВА?

Мнение от недялко радков »

Пържиш и ядеш-какво друго???!
Ако за 2 седмици спрете алкохола и сте на диета ще разберете,че сте загубили 14 дни!
starcho
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1495
Регистриран на: Съб Фев 07, 2009 7:58 pm

Re: УЛОВИХМЕ РИБАТА, А СЛЕД ТОВА?

Мнение от starcho »

Ми то и аз веднъж се преборих с дрането на 2 есетри и ги пържих-имат много крехко месо и трябва внимателно да се пипа.С калкана така е най-добре,есетрата просто стана се едно калкан.Никой рибар не трябва да фърга дроба-той е най-доброто мезе с веселите напитки.Искрено завиждам за това което ще последва,честита есетра и празник! :drinkers:
Аватар
kozl
новобранец
новобранец
Мнения: 8
Регистриран на: Нед Сеп 11, 2011 8:02 am
Местоположение: София

Re: УЛОВИХМЕ РИБАТА, А СЛЕД ТОВА?

Мнение от kozl »

Благодаря ви много!.
За втори път опитвам есетрова риба. Първият беше в ресторант. Не съм я драл. Наложи се да я нарежа на 3 парчета, че не се събра във фурната. По някакви рецепти (съпругата се снабди с тях) я прободох на няколко места в гръбнака в които сложих лимонови резенчета.
Останалото дело съпругата го стори. Обтриване със сол - отвътре и отвън. В тавата вода с подправки (девисил, целина, магданос), обмазване със зехтин и изпичане при температура 180 градуса около час и нещо. На опечената риба кожата много лесно пада. Гостите не дойдоха и попреядохме четирима с половинка риба. Мога да отбележа три вида месо в тази риба, крехко около гръбнака, тлъстичко от към корема и едно по-тъмно дето не разбрах от къде го извадих, но много жилаво стоеше, като дъвка, но си вкусно беше. :D
От Метро съм пробвал разни видове от това, което продават като замразено рибено месо и се спрях на една китайска тилапия филе. Хем евтино, хем ми харесва пържена - крехко е месото и с по-малко мазнини. Понеже тилапията е също и аквариумна риба, чел съм, че е изключително растителноядна. Преди години бяха правили опити на зарибяване с тилапия в охладителя на ТЕЦ Марица до Гълъбово, тъй като топлата вода стимулира развитието на водни растения и водорасли, което пък пречи на съоръженията да работят нормално. Идеята беше тилапията да се храни с това дето пречи на съоръженията, ма от експеримента нищо не излезе. М-у другото тилапията е една от рибите, които отглеждат малките си в устата. :D
Колкото повече научавам, много повече откривам, че не знам.
Много лесно е да искаш, по-важно е да можеш, а най-добре е да го направиш.
Парите не решават всички проблеми, но повечото проблеми са решават с пари
milen92
новобранец
новобранец
Мнения: 5
Регистриран на: Вто Окт 13, 2009 8:01 am

Re: УЛОВИХМЕ РИБАТА, А СЛЕД ТОВА?

Мнение от milen92 »

imam v frizera 20 kg.bqla riba dnes 6te improviziram za meze s 1/2kg.no drugata se 4udq kak da q napravq i da e po barzo nqmam mnogo vreme
Аватар
Диканаров
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2580
Регистриран на: Пет Мар 17, 2006 6:01 pm
Местоположение: софия

Re: УЛОВИХМЕ РИБАТА, А СЛЕД ТОВА?

Мнение от Диканаров »

Милене, първо :- Добре дошъл сред нас! :D
второ :- Пиши моля само на кирилица! Нали си приел ОБЩИТЕ ни условия! В противен случай ще ми се наложи да те трия! А това не е най-приятното, особено, ако постът е стойностен! :toimonster:
трето :- Не изчезвай, а сподели с нас риболовните си успехи. Ще ни е интересно! :wink:
Няма малки и голями, има хванати и изтървани!
milen92
новобранец
новобранец
Мнения: 5
Регистриран на: Вто Окт 13, 2009 8:01 am

Re: УЛОВИХМЕ РИБАТА, А СЛЕД ТОВА?

Мнение от milen92 »

ами какво да ви кажа ходя на едно язовирче което ми е на 10км.риба всякаква не е платено засега браконери колкото щеш на 200м.преди язовира има люпилня за рибки и по канала си влизат в язовира зарибява се аз наблягам на бялата риба и амура миналата година за месец съм хванал поне 50 кг.бяла риба но се разчу за язовира започнаха да идват с мрежи ток и пускаха и рибата се наплаши спря да кълве само каракудата взимаше но на ден се хващаше по кофа каракуда и то доста едра а колеги са вадели по 6|7КГ.амур абе лятото няма място къде да хвърлиш от пловдив от селата фраш с рибари с въдици а вечер тези с мрежите даже и от горското ходят с мрежи ама какво да им кажеш единият язовив му разказаха играта сега и на този ще му видят сметката абе то си е за рев не за хвалба няма къде да се лови риба вече от браконери това е
milen92
новобранец
новобранец
Мнения: 5
Регистриран на: Вто Окт 13, 2009 8:01 am

Re: УЛОВИХМЕ РИБАТА, А СЛЕД ТОВА?

Мнение от milen92 »

Това с варенето вече го пробвах днес след 1.30ч.рибата става на пастет. Следващият път като реша да правя ще слагам рибата сурова, най ме хваща яд някой като не е правил нещо да го пише и хвали в момента съм ги сложил да се заварят бурканите ще се яде няма как това са 20кг.бяла риба.Така като чета май само manuk е правил риба в буркани.Пораспитах стари рибари и те ми казаха че рибата се посолява отцежда се в гаца и си слага в буркани след това 4.5часа варене това е
румчо-01
новобранец
новобранец
Мнения: 55
Регистриран на: Сря Мар 24, 2010 5:41 pm

Re: УЛОВИХМЕ РИБАТА, А СЛЕД ТОВА?

Мнение от румчо-01 »

milen92 написа:....Така като чета май само manuk е правил риба в буркани.Пораспитах стари рибари и те ми казаха че рибата се посолява отцежда се в гаца и си слага в буркани след това 4.5часа варене това е
Препоръчвам ти да прочетеш пак рецептата на manuk, действително той я слага сурова в бурканите, без да я осолява, просто това не е необходимо. Солта се слага в дъното на буркана с олиото. Смятам, че като осолиш рибата предварително, няма как да прецениш колко сол е необходима, защото тя ще поеме сол, колкото и дадеш.
И още нещо manuk вари рибата 2,5 часа, но под налягане, той е обяснил защо и какви са гаранциите за бурканите. :D
Аватар
kozl
новобранец
новобранец
Мнения: 8
Регистриран на: Нед Сеп 11, 2011 8:02 am
Местоположение: София

Re: УЛОВИХМЕ РИБАТА, А СЛЕД ТОВА?

Мнение от kozl »

Вчера НЕ улових, а хванах :lol: една риба тон от Испания за под 10лв/килото (над кило излезе). Като имам в предвид, че до сега бях срещал филе от туна за над 40 лв/килото и :shock: Понеже 2005-6 бях на работа в Поморие, а там рибарите изнасяха паламуд и го оцених и като вкус и цена (падна до 3,50лв/кг) та като видях тая риба в Метро и първо я взех за паламуд. Съпругата се погрижи за овкусяването и топлинната обработка. На мен много ми хареса - сухо, твърдо месо, повече засища, а на сина хич не му хараса - залита по лавраци (разни вкусове) :)
Та обръщам се със следния въпрос:
Как се различава паламуд от туна на външен вид? Не че в магазина няма етикет, но в интернета има нещо сбъркано в снимките, струва ми се, че едни и същи снимки са ползвани и за паламуд и за туна и се обърках. Пък и нямам налични пред мен от двата вида за сравнение :D
Колкото повече научавам, много повече откривам, че не знам.
Много лесно е да искаш, по-важно е да можеш, а най-добре е да го направиш.
Парите не решават всички проблеми, но повечото проблеми са решават с пари
starcho
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1495
Регистриран на: Съб Фев 07, 2009 7:58 pm

Re: УЛОВИХМЕ РИБАТА, А СЛЕД ТОВА?

Мнение от starcho »

Туната е тумбест и с широка глава,паламуда има ивици по дължина на тялото и по-изящен силует и съответно по източена глава.Тунеца е дребен подвид и в миналото е хващан в Ч. море,но рязаните чурки са завардили босфора и така са ощетили нашего брата с някои видове.
venito80
новобранец
новобранец
Мнения: 92
Регистриран на: Съб Мар 22, 2008 8:51 am

Re: УЛОВИХМЕ РИБАТА, А СЛЕД ТОВА?

Мнение от venito80 »

разликата между тунеца и паламуда е една,паламуда има зъби
HANI
новобранец
новобранец
Мнения: 44
Регистриран на: Пет Сеп 29, 2006 8:56 am
Местоположение: София

Re: УЛОВИХМЕ РИБАТА, А СЛЕД ТОВА?

Мнение от HANI »

venito80 написа:разликата между тунеца и паламуда е една,паламуда има зъби
:smt023 :smt023 :smt023 и по издължената глава, точно заради зъбите.
Като вкусови качества паламуда води (есения Черноморски е униклен)
НАСЛУКА!!!!!!
sve4lio
новобранец
новобранец
Мнения: 9
Регистриран на: Нед Окт 28, 2007 9:09 am
Обратна връзка:

Re: УЛОВИХМЕ РИБАТА, А СЛЕД ТОВА?

Мнение от sve4lio »

Булти написа:МАРИНОВАНИ РАПАНИ
рецептата е патент на Булти и неговата съпруга

1. попарвам рапаните 5 мин максимум
2. вадя ядките , чистя ги и ги нарязвам в желана форма
3.правя саламура - вода с едра сол - като пуснеш сурово яйце да изплува
4.държа ядките 48 часа вътре
5.изцеждам ги
6.държа ги в оцет (ябълков) 12 часа
7.изцеждам ги идеално
8.загрявам олио докато пусната троха в него почне да цвърчи
9.изчаквам да изтине добре
10.нареждам в бурканче : дафинов лист , черен пипер и бахар на зърна , резене (или копър) ( или други по желание и вкус) , ядките и заливам обилно с олиото да не остане въздух в бурканчето като ядките бъдат покрити поне 1 пръст
11.консумира се след 1 седмица
12 . трайност на хладно 6 месеца
13. Пият се с узо , узаки , ракия , мастика ,водка , бира , бяло вино в добра компания

мариновани рапани , миди , сафриди по горната рецепта ....3 в 1 плюс маринован паур - за него ще дам друга рецепта :sausage:

Изображение

...като предварително мидите се попарват докато се отворят и изчистват добре ,а сафрида - суров и изчистен и после почвате от стъпка трета

...в бурканчето мидите и рапаните може да се смесят и именно това е микса ...издържат около половин година задължително на хладно
След като ги заваря Рапаните за 3 мин. или по точно когато капачето им леко се отвори ги вадя, почиствам и слагам в тенджерата под налягане за 30 мин. Стават памук ! После с копър и лимон и много мастика :)
Аватар
Диканаров
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2580
Регистриран на: Пет Мар 17, 2006 6:01 pm
Местоположение: софия

Re: УЛОВИХМЕ РИБАТА, А СЛЕД ТОВА?

Мнение от Диканаров »

Светла му памет на Булти! Беше отличен колега, приятел и човек! Липсва навярно на всички ни!
Няма малки и голями, има хванати и изтървани!
garokal-74
новобранец
новобранец
Мнения: 21
Регистриран на: Пон Яну 10, 2011 6:39 am

Re: УЛОВИХМЕ РИБАТА, А СЛЕД ТОВА?

Мнение от garokal-74 »

Здравейте приятели!
Тези дни покрай Никулден ми попадна интересна рецепта за приготвяне на риба, реших да я споделя.
Продукти за 1 порция:
Един вид от рибите, които са вкусни при печене (Лефер, Кефал, Платерина, Скумрия и т.н. )
3-4 домата
1 глава стар чесън
сол
зехтин
черен пипер
един пресен лимон
около една супена лъжица ябълков оцет

Начин на приготвяне:

Покривате тавичка с хартия за печене и слагате рибата разрязана надлъжно на две половинки с кожата надолу, поръсвате с черен пипер, сол и поръсвате с ябълков оцет. Около рибата сложете нарязани на кръгчета доматите, предварително измити и поръсени със сол и разрязана на скилидки главичката чесън.
Покрийте парчетата риба с кръгчета пресен лимон и полейте всичко със зехтин. Изпечете на 180 градуса за 30-тина минути. :D
Публикувай отговор

Обратно към “Риболовна кухня”