въпрос

Всичко свързано с риболовната кухня.

Модератор: sapuna

Публикувай отговор
decho
новобранец
новобранец
Мнения: 3
Регистриран на: Нед Юли 16, 2006 6:50 pm

въпрос

Мнение от decho »

как се прави чироз? може ли да стане от платерина?
Аватар
Диканаров
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2581
Регистриран на: Пет Мар 17, 2006 6:01 pm
Местоположение: софия

за чироз

Мнение от Диканаров »

Колега, сушена риба се прави от всякакъв вид морска и срадководна риба. Чирозът обаче се прави само от морска риба с малко кости и то през пролетта, когато не е още много тлъста. / за да не гранясва при по-продължително съхранение/Това са:- пролетната скумрия/истински чироз/, сафрид и зарган.
Чирозът се прави, като рибата се изчиства и измива, след което престоява 24ч в пресол. Знаеш номерът с яйцето за пресолът. След това рибата се оцежда и се провисва на опашките, като с клечка за зъби се отварят гърдите. Низата с провисените риби го поставяш на проветриво и сенчесто място. Ако има мухи е добре, за да не ги кацат и лазят, да си направиш от тензух и летви защитено пространство /сушилня/. За няколко дни рибата изсъхва и е готова за консумация, а сушилнята за следващо зареждане. На слука и да ти е сладко с приатели. Ако не знаеш как се приготвя мезе от чирози питай! :lol:
decho
новобранец
новобранец
Мнения: 3
Регистриран на: Нед Юли 16, 2006 6:50 pm

Мнение от decho »

Благодаря за отговора.Но какво е това пресол.Лятото съм виждал да правят чироз от сафрид.Аз ловя предимно платерина в Приморско,когато съм на почивка.Чудя се по какъв начин да съхраня рибата,защото няма как да я сготвя.
Аватар
fireman
новобранец
новобранец
Мнения: 42
Регистриран на: Сря Яну 05, 2005 10:15 am
Местоположение: Пловдив

Мнение от fireman »

Пресолът е саламура от сол и вода. Колкото до номера с яйцето за , който споменава колегата той сеотнася за % сол. В съд свода слагаш и бъркаш толкова сол така , че като пуснеш сурово яйце вътре на повърността да се показва колкото старите 5 ст. или приблизително колкото сегашния 1 лв. .А иначе съм правил чирози от костур,хек,сафрид и др. хищни риби.
Аватар
Диканаров
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2581
Регистриран на: Пет Мар 17, 2006 6:01 pm
Местоположение: софия

за чирозите

Мнение от Диканаров »

Колега, Файърмен ме е допълнил много точно. Извинявай, че не съм бил достатъчно подробен.
Ето ти една рецепта за мариноване на платерините ти за която не е необходима кухня.
Нарязваш рибите на шайби с дебелина около 1см. Налагаш ги в разсол за 1 ден. Оцеждаш ги и ги нареждаш в буркан, като слагаш шаибите плътно. Между редовете от шайби слагаш парченце от дафинов лист и едно -две до три зрънца черен пипер. Така нареждаш до горе буркана. Правиш следната марината: 1 чаена чаша винен оцет 6% и 1 чаена чаша вода плюс половин чаена чаша олио. Кипваш я и заливаш буркана с врялата марината. Всеки буркан по отделно го заливаш и веднага го затваряш с капачката. За предпочитане е да имаш буркани на винт, иначе трябва да имаш и нови капачки "омния" и затварачка. Веднага след заливката обръщаш буркана с капачката надоло. Това е за да се вакоумира. Повтаряш операцията с следващия буркан, който заливаш с наново кипната марината от тази, която ти е останала. Ако не ти стигне марината за някой буркан , долей си оцет, вода и олио в буркана. Излей течността и я кипни, а след това заливай и обръщай буркана. Така маринованата риба е готова за консумация след десетина дни, но можеш да я съхраниш и две години. Колкото повече стои толкова по-меки стават костите от оцета. Марината така можеш да кипнеш и с бързоварче за кафе. След като изстинат бурканите си ги обръщаш нормално и си ги нареждаш в кашон за транспортиране. Забравих да ти кажа, че бурканите трябва да са чисти. Понякога мити преди буркани придобиват лош дъх от дългото си стояне в мазето. Измий ги с веро задължително преди пълнене. :lol: :lol: На здраве! :lol: :lol:
Аватар
barutchiata ©
Администратор
Администратор
Мнения: 5592
Регистриран на: Нед Апр 24, 2005 9:35 pm
Местоположение: България & Österreich

Мнение от barutchiata © »

Тези рецепти звучат много вкусно , а дали стават и за други риби?
Аватар
Диканаров
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2581
Регистриран на: Пет Мар 17, 2006 6:01 pm
Местоположение: софия

за чирозите

Мнение от Диканаров »

Колега Барутчия, рецептата става и за други риби стига да не са много дребни и много костеливи. Например каракудата ми отнема повече време защото я режа по гръбнака, който го отделям. След това половинките кисна в разсола и после отделям кожата с люспите. Вярно е, че играчката е повече, но пък и мезето си го бива. Рядко познават от каква риба е. :lol:
decho
новобранец
новобранец
Мнения: 3
Регистриран на: Нед Юли 16, 2006 6:50 pm

Мнение от decho »

Благодаря много за рецептите.Ще пробвам и двете.Казаха ми и друга-рибата престоява 24 часа посипана в сол и след тава се прекарва през оцет за да не е кацат мухите. После се окачва да съхне.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболовна кухня”