Хайвер

Всичко свързано с риболовната кухня.

Модератор: sapuna

Аватар
GE6_HUNT
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 137
Регистриран на: Сря Яну 19, 2005 3:48 am
Местоположение: Велико Търново
Обратна връзка:

Мнение от GE6_HUNT »

Прав си Жоро!!!Наистина не съм го написал преди да напиша процедурата с разбиването но после съм го споменал.Даже много се учудих като видях че майка ми е извадила буркана с осоления хайвер от хладилника и го е сложила на припек на терасата без да ме пита.А аз в Гб си го правя както споменах-оставям го да зрее в хладилника.Сега вече разбрах що го е извадила отвънка без дори да я питам.Аз си мислех че не иска да и заема място в хладилника и го е изнесла да го замрaзи на студа.
ИЗВИНЯВАМ СЕ,ако на някой колега хайвера се е прецакал заради това че късно написах че се осолява предварително.
Аватар
Stefko
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1526
Регистриран на: Пон Фев 14, 2005 12:58 pm
Местоположение: Sofia

Мнение от Stefko »

А никой ли няма да каже какво страхотно мезе е домашно разбития хайвер за водка и ракия!? :lol: Ай наздраве!!!
KRIVIJ
новобранец
новобранец
Мнения: 12
Регистриран на: Сря Фев 23, 2005 7:53 pm

за хайвера де

Мнение от KRIVIJ »

:D
Всичко е точно.
И осоляването и пърженето, само малко искам да вметна, че хайвер без хляб не правя.
Относно хайвера и репликата за липсата на риба, че то аз от магазина си го вземам шарана с хайвера - греха не е мой.
Независимо какъв е-купен "тарама" или собствено осолен, след започването 1суп.л.-препълнена, което е около 50гр. с 2-3с.л. олио - да захване т.е. да се разбият зърната и ако има ципи спирам да ги махна от теловете на микс...
След като захване доб. пост. олио и става гъсто, мн. гъсто.Тогава добавям постепенно с олиото 1/2 накиснат предварително бял хляб/франзела/, но го изцеждам с ръка и го доб. натрошена каша.Хубаво е ако се накисне хубав бял сухар/бял в смисъл да не е някой чер купешки.Има тук там сухар, ама като няма - бял хляб и готово.След омесването/а,ла майонеза/ се оказва, че наистина отива 900мл олио.
Добавям изцедения лимонов сок и .....да ви е сладко - мезе и за водка, ракия, вино и бира.

ХА, НАЗДРАВЕ!!!!!!!!! :lol: :lol: :lol:
hrivas
новобранец
новобранец
Мнения: 6
Регистриран на: Сря Май 31, 2006 4:59 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от hrivas »

До 70 те године на миналия век тъй наречените та-ци на тона са били деликатес само за избрани в средиземноморския регион. Деликатес са си.
Аватар
Диканаров
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2581
Регистриран на: Пет Мар 17, 2006 6:01 pm
Местоположение: софия

разбиване на тарамахайвер

Мнение от Диканаров »

Колеги, прави ми впечатление, че никой не казва и дума за настърган на най-ситното ренде праз или глава лук при подготовката на сместа за разбиване.Аз на една голяма супена лъжица тарамахайвер насъргвам около 40см от бялата страна праз или една средна глава лук, прибавям една дебела филия накиснат и изстискан бял хляб без корите и тази смес я хомогинезирам с вилица. Разбиването на миксера правя с непрекъснато подаване на тънка струя олио. Разбивам и добавям олио докато започне хайверът да задържа формата си при разбиването. Нали ме разбирате, като спреш миксера хайверът да не се изравнява , а да си съхрани вълничките от теловете. Прибавям след това лимонов сок на вкус. Хайверът се избелва и се леко отпуска. Може и да прибавите половин лъжица галета при окончателното розбъркване на лимоновия сок с галетата. На здраве с всичко, което имата под ръка. Не върви единствено с уиски. :lol:
Аватар
man1966
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 585
Регистриран на: Пон Фев 13, 2006 1:52 pm
Местоположение: Свиленград

Re: разбиване на тарамахайвер

Мнение от man1966 »

Диканаров написа:Колеги, прави ми впечатление, че никой не казва и дума за настърган на най-ситното ренде праз или глава лук при подготовката на сместа за разбиване.Аз на една голяма супена лъжица тарамахайвер насъргвам около 40см от бялата страна праз или една средна глава лук, прибавям една дебела филия накиснат и изстискан бял хляб без корите и тази смес я хомогинезирам с вилица. Разбиването на миксера правя с непрекъснато подаване на тънка струя олио. Разбивам и добавям олио докато започне хайверът да задържа формата си при разбиването. Нали ме разбирате, като спреш миксера хайверът да не се изравнява , а да си съхрани вълничките от теловете. Прибавям след това лимонов сок на вкус. Хайверът се избелва и се леко отпуска. Може и да прибавите половин лъжица галета при окончателното розбъркване на лимоновия сок с галетата. На здраве с всичко, което имата под ръка. Не върви единствено с уиски. :lol:
Колега препоръчвам ти хайвера да го разбиваш с пасатор-с миксера си е големо бъркане, и пак не се постега нужната хомогенност.Колкото за лук-една глава е достатъчна+ 2-3 филийки хляб накиснати в вода,а в края на бъркането се изцежда едно лимонче.С препечен хляб намазан отгоре с сместа се постигат завидни успехи-било с узо или домашна преварка. :wink: Наздраве... :lol:
Я елате рибенца при батко...
Аватар
hristotihov
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1512
Регистриран на: Сря Авг 09, 2006 10:30 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от hristotihov »

И аз съм чувал две тънкости за хайвера. Всички споменавате хляб, но може да пробвате и с галета, гарантирам успех и второ колегата Диканаров казва за настърган лук на най-ситното на рендето, а аз съм ял хайвер с настъргани лимонови кори, пак много наситно, които придават аромат на лимон и заместват лимоновия сок.
surykat

Re: Хайвер

Мнение от surykat »

Бихте ли ми казали,след колко време от хайверът излизат рибките? :roll:
Аватар
Zen
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 524
Регистриран на: Вто Ное 14, 2006 12:57 pm
Местоположение: Русе
Обратна връзка:

Мнение от Zen »

От разбития - НИКОГА!!! :wink:
наблюдател
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 749
Регистриран на: Чет Апр 05, 2007 3:38 pm
Местоположение: Недко Митев - Смолян

Мнение от наблюдател »

Да обобщя. Хайверът се изчиства от ципите и се осолява на око колкото се соли риба или малко повече. Оставя се в хладилника да узрее - става кафяв. След това се разбива, както се прави майонеза, щото хайвера си се състои от яйца. Добавя се лук на каша и лим. сок и става за мазане на филии. Ако се добави и накиснат хляб или галета (също поема много) става не толкова тежък и може да се консумира самостоятелно като мезе. При това страхотно. Наздраве! :partyman:

А за пържене става всякак. Аз не го мешам с нищо. Само сол и с лъжицата в тигана. :tonqe:
Ай', че се окапах.
наблюдател
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 749
Регистриран на: Чет Апр 05, 2007 3:38 pm
Местоположение: Недко Митев - Смолян

Мнение от наблюдател »

А пробвали ли сте неразбит хайвер на филия? Стига да не е пресолен е върха. :tonqe: Отстъпва на чения хайвер само по едрината на зърната.
starcho
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1495
Регистриран на: Съб Фев 07, 2009 7:58 pm

Re: Хайвер

Мнение от starcho »

драги колеги,хайвера се соли яко и когато стане оранжев е годен за бой. на хищните риби е най добър по вкус и се мачка на пихтия,апосле се буха шепа галета,върти се яко с миксера,най добре с дрелка заради оборотите и се слага зехтин и вода до нужното количество.лук се пюрира по кеф и задължително лимон,а после ще ме споменавате.за мен като морски хайвера на попчета,калкан са върха,но речните хищни стават,дори червеноперката.ако стане пухкав ще имате много нови приятели,дори и дамски!от хайвер правят палачинки,пастети,супи,но бития е върха,да ви е сладко! :supz:
Боката
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 412
Регистриран на: Сря Яну 09, 2008 3:45 pm
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: Хайвер

Мнение от Боката »

Те отдавна са минали на пържоли :lol: :idea:
Аватар
сандански карп
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 256
Регистриран на: Пон Яну 19, 2009 10:26 pm
Местоположение: слънчев бряг

Re: Хайвер

Мнение от сандански карп »

някой да не се излъже да яде хайвер от мряна,аз го наравих и после си изкарах червата!!!един стар рибар ми каза че е отровен,става въпрос за черна мряна от СТРУМА!!!
Последно промяна от сандански карп на Пет Мар 20, 2009 10:39 am, променено общо 1 път.
YOU LL NEVER WALK ALONE
starcho
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1495
Регистриран на: Съб Фев 07, 2009 7:58 pm

Re: Хайвер

Мнение от starcho »

ако във вашия край има пресни попчета ще изкарате хайвер за тарама,не изпускайте момента,тоя хайвер е един от най квалитатните,сега лихнусите са на ход,през април всички.Голяма вкусотия :drinkers:
Публикувай отговор

Обратно към “Риболовна кухня”