За пържолника, фризера и "месарите"

Всичко свързано с риболовната кухня.

Модератор: sapuna

Аватар
pacho69
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 873
Регистриран на: Вто Апр 15, 2008 4:12 pm

Re: За пържолника, фризера и "месарите"

Мнение от pacho69 »

gergi762 написа:Никой рибар с въдица не може да нанесе големи промени в рибната популация,токаджийте са най-опасни....
Колега бях два дена на един гьол, рибар с въдица от лакомия му се развали половината риба. за 4 дена си тръгна с 60 кила толуп...ей тва вече не го разбирам. Хванал си ОК, ама чак 60 кила да прибереш и още поне 15 вмирисана...това се казва ЛАКОМИЯ, това не са рибари, незнам каква е точната дума...

Имаше една група с 16 въдици, те пък квото хванат в чували....
По-голям шаран от рибаря няма...
gergi762
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 741
Регистриран на: Нед Яну 16, 2011 6:16 pm
Местоположение: Плевен

Re: За пържолника, фризера и "месарите"

Мнение от gergi762 »

pacho69 написа:
gergi762 написа:Никой рибар с въдица не може да нанесе големи промени в рибната популация,токаджийте са най-опасни....
Колега бях два дена на един гьол, рибар с въдица от лакомия му се развали половината риба. за 4 дена си тръгна с 60 кила толуп...ей тва вече не го разбирам. Хванал си ОК, ама чак 60 кила да прибереш и още поне 15 вмирисана...това се казва ЛАКОМИЯ, това не са рибари, незнам каква е точната дума...

Имаше една група с 16 въдици, те пък квото хванат в чували....
Има наистина такива лакоми гъ..ве,но с въдици рядко се лови по толкова.Тея като тях с мрежи и тоци какво прават,майко мила.Затова проверки и пак проверки.Мен до сега тази година са ме проверили един единствен път,а ходя постоянно и понякога по 2-3дни :smt102
Остави само стъпки
starcho
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1495
Регистриран на: Съб Фев 07, 2009 7:58 pm

Re: За пържолника, фризера и "месарите"

Мнение от starcho »

Винаги са ме шокирали такива гъзове дето прибират маломерна риба или от лакомия я оставят да се развали,за мой срам съм губил по 2 кг кая от силното слънце и неподготвеноста ми в случая.Когато прибираха писалки и нокторезачки разни пенсионирани колеги винаги ги питах защо го правят-беднотията ги кара да ценят всяка микроскопична мръвка и усещането е ужасно докъде са ни докарали в демокрацията.Един рибар на 90 години ми каза че никога до този момент в родината ни не е била позната думата глад.Човек раснал в беднотия винаги носи тоя недъг дори когато вече се е замогнал,проклети да са такива бедняци. :axe:
Аватар
pacho69
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 873
Регистриран на: Вто Апр 15, 2008 4:12 pm

Re: За пържолника, фризера и "месарите"

Мнение от pacho69 »

Тъъъъй, да зема да извадя темата от нафталина, че, като чета коментарите на Дунавския, направо ми се драйфа. Абе Дунавски, я дай определение или дефиниция на рибар тип "месар"? Някъде ти бях писал, че пркаления светец и богу не е драг, ама зер не взимаш поука бе! Сега задавам на всички следния ребус:

Всеки от нас ходи за риба - нали така? Някой един път в месеца, други по два пъти, а има и такива болни мозъци, като мене, дето в седмицата ако има чалъм, всеки ден за риба ще ходят. Всеки от нас, като наскубе прилично, пуска тема в "Моят риболовен излет", напоследък с много снимков материал, нали тъй? В болшинството случаи гледаме как се излива я кофа я живарник с риби, според туй, кой какви атрибути за сбиране на уловената риба ползва (някои гледам и със сезал я връзват). На всички тез колеги всеки им сваля шапка, всеки ги богослови, като последните мохикани, защитници на рибната популация (Бай дъ уей да пуснеш рибата е наистина достойно за уважение). Тук там някой завалия си показва улова в чинията или в домашни условия, и такива, като Дунавски почват да плюят, обиждат, да слагат грозни етикети срещу името или ника, на може би някой свестен човек. Сега колеги, ми отговорете на въпроса, може ли да предположите, колко от онези блюстители на рилийза, дето ходят през ден два за риба, са си напълнили фризерите с риба и след туй за пуснали репортажа с рилийза??
По-голям шаран от рибаря няма...
Аватар
кирил великий
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 983
Регистриран на: Пон Юни 14, 2010 2:22 pm

Re: За пържолника, фризера и "месарите"

Мнение от кирил великий »

Много голям процент от заловената с кука и пусната после риба умира по-късно в мъки и става жертва на раци, други хищници, или просто се разлага на повърхността на водата. С колега целенасочено ловихме риба на плувка и сетне я откачахме и пускахме внимателно във водата. На другия ден всички костури (пет на брой) бяха обърнали гръб в плиткото - с разперена гръбна перка умрели сякаш да се защитят преди края си - те по принцип лапат навътре и явно при откачане (с мъничка пинсетка) куката все пак ги наранява. Самият живарник също нанася вреди на рибата - въженцата изстъргват люспите й. Доста хора пък съхраняват рибата в кофи с много малко вода и рибата, дори и жива, е вече с увредени хриле. При нашия експеримент дори слънчевите риби бяха умрели, защото видях две от тях извити като дъги на повърхността. В интерес на истината не видях мъртва каракуда, а хванахме доста от тях. Това бяха трите вида рибки, които уловихме. Логиката на хората, които искат да не се яде рибата, а да се пуска е странна. Ако са против насилието над животните, то защо им бодат устните с куки? Нека се откажат от риболова! Ако пък са за насилието, то какво им пречи, че някой си приготвя вкусно ястие от риба? Раздвоени особи...
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Аватар
С.Върбанов
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7045
Регистриран на: Пон Яну 30, 2012 10:19 pm
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: За пържолника, фризера и "месарите"

Мнение от С.Върбанов »

Как не загрявате ? Никой не казва да не взимате риба , НО пускайте маломерните и трофейните - едните да пораснат , а другите да дадат поколение за да има какво да ловите и догодина ! Много е просто не знам , кое точно не разбирате ?!?!? Плевелната риба за това е плевелна - има я на всякъде и по много ! Но диваците , пъстървите , линовете и сомовете ги няма вече навсякъде и по много ! Само дребна душица може да го прибере това величествено животно и да се хвали със него по форуми с вързан през хрилете му сезал или каквото и да е въже - стар тецаджийски приом за укриване на повече от разрешения улов в сазлъците/папурите ! Тук се намесва закона който е леко смешен в този му вид с това - 3кг или 1бр трофей ! Време е и закона да се промени , както се е променил и броя на риболовците в България ! Е , ако стоя 10 дена познай с колко риба ще се прибера и , ако не съм сам се сещате за какво говоря !!! Дайте да разсъждаваме малко не само да пишем простотии ! Колко човека има регистрирани с билети - 200-300 000 по 1кг риба на ден дори и само през уикенда колко прави - не броим тези без билети и бракотата ! Пази Боже тези 200-300 000кг риба да са все шарани , сомове или други от едрите риби , които все още се мъчат да оцеляват тук ! Просто не бъркайте нещата ! Не виждам никаква логика да се поощряват снимки в разрез с правилата на форума - там трябва да се намесват моментално модераторите без да гледат сеир и да чакат да стане скандал ! Някои от мненията в темата от миналата година имат много смисъл - прочетете ги !
Горчивината от лошото качество остава дълго след , като е преминало краткото удоволствие от ниската цена!

https://www.facebook.com/groups/227639040739150/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
pacho69
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 873
Регистриран на: Вто Апр 15, 2008 4:12 pm

Re: За пържолника, фризера и "месарите"

Мнение от pacho69 »

Е тука вече ми хареса коментара на Светльо и няма как да не се съглася с него с едно малко изключение. Нека да има 200 300 хил. билета по 25 лв стана сума равна на 5 000000 -7 500 000 лв. Светльо ако от тази сума се заделяха пари за зарибителен материал, и сома и лина и шарана ще се завърнат по родните гьолове, само че ИАРА отчет на тез приходи не дава.
По-голям шаран от рибаря няма...
Аватар
С.Върбанов
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7045
Регистриран на: Пон Яну 30, 2012 10:19 pm
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: За пържолника, фризера и "месарите"

Мнение от С.Върбанов »

Тези пари не стигат до ИАРА :wink: или , ако стигат са много минимална част от тях и то само за заплати по териториалните звена ! По принцип имат заложен и бюджет за зарибяване , но някой от горе , като каже - в хазната няма пари и край ...... А ще ги има тези видове и без да се зарибява , ако ги оставят да дишат малко - природата си знае работата :idea:
Горчивината от лошото качество остава дълго след , като е преминало краткото удоволствие от ниската цена!

https://www.facebook.com/groups/227639040739150/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
pacho69
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 873
Регистриран на: Вто Апр 15, 2008 4:12 pm

Re: За пържолника, фризера и "месарите"

Мнение от pacho69 »

И тогава какво се получава? дал си едни пари за билет - еднократно, решаваш да идеш за риба - многократно. На всеки излет, за да е сполучлив, трябва да си добре подготвен откъм захранка (такъма е ясен) и се почва - червеи (аз напоследък ходя с по полвин кило бял, 5-6 кутии торен, средна кутия пинки), захранки от по 7-8 лв за 2,5 кила, за сериозен риболов ти трябват поне 3 - 4 пакета, миризми, протеинови топчета, 10 чешита царевица, около 30 кила купена от село за якото петно, и всичо туй не се копува с трици. Отиваш на гьол, опоскан от бракониери, токаджии и мрежари, изсипваш туй цялото количество манджа във водата, за да си начешеш крастата. После взимаш малко риба, снимаш се с нея и ти лепват етикета МЕСАР? Е не го схващам туй. В контекста на горния ми пост излиза, че всички тия 200 300 хил риболовеца, ако им насмятаме парите дет са потрошили за захранки само, ще се получи сума в пъти по-голяма от посочената по-горе. Не стига, че храним здраво гьоловете, ами и билети да купуваме, пък онези там ГОРЕ да нехаят за зарибяването на водоемите... Никаква логика

И не на последно място в контекста на темата - на всички критикари трябва да им е ясно, че т.нар. МЕСАРИ, ако толкоз много им се яде риба с парите, които харчат за риболов, могат да си купят предоволно риба от магазина - а тя откъде идва?
По-голям шаран от рибаря няма...
Аватар
кирил великий
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 983
Регистриран на: Пон Юни 14, 2010 2:22 pm

Re: За пържолника, фризера и "месарите"

Мнение от кирил великий »

При други случаи пък костурче, откачено и пуснато преди това от мен, ми е кълвало пак - имаше специфичен белег, по който го познах.
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Re: За пържолника, фризера и "месарите"

Мнение от butnik »

Въздържам се да давам мнение,защото форума е пълен с лицемерни снимки под които има само-браво,а така,спукахте ги,а не се взима под внимание колко са големи рибите и каква им е съдбата след фотото.Не ходя за риба за да има какво да сложа на трапезата,ям риба,но определени такива,като винаги се съобразявам с количеството,което оставям понякога за консумация.Но мисли ли се чакай сега ,че съм дал еди колко си за стръв ,храна и гориво работите вървят към поредното определение,че българина не е дорасъл за каквато и да е промяна и за всичко сме си виновни ние.
Между нас има шаранджии за пример,защо давам пример с тях,ето например Илийката-Snage,хваща риба,полага я на карп дюшека,снима я и я връща ВЕДНАГА във водата.Видя ли снимка особено на свободен водоем на трофейни шарани ,които са повече на брой и снимани на куп,съдбата им е ясна-в сгорещено олио или във фризера.Никой запален шаранджия не държи рибата в живарник,поне познавам доста такива и не ми се слушат врели некипели,ама те ....и т.н.
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
Публикувай отговор

Обратно към “Риболовна кухня”