Зарибяване с бас

Модератори: Павел Иванов, Кърцата

mitko1994
новобранец
новобранец
Мнения: 19
Регистриран на: Сря Май 31, 2017 6:46 pm

Зарибяване с бас

Мнение от mitko1994 »

Здравейте колеги,

От доста време вече си мисля за това и най-накрая реших да го споделя. Според вас има ли възможност да се зариби с Смолмаут и Ларджмаут бас в България? Гледам в интернет че в доста държави в Европа го има като най-близките са Чехия и Словакия. Мисля че това би било идеалния вид за справяне с инвазията на прави раци по язовирите както и със слънчака. Рибата е много борбена и вкусна и може да се лови на стръв или изкуствени примамки. Климата също е топъл и подходящ, и ще вирее добре. Не са нужни и толкова много бройки. Давам за пример яз. Тракиец, Хасково. Има инвазия на прави раци - никой не ги лови, никой не ги яде а те пречат на риболова и се въдят все повече и повече. На язовир с такъв размер според мен 10,000 бройки по 500г са достатъчни да стартират популация. Чудно ми е защо още никой не го е направил и дали има развъдници за бас в Европа. Не знам какви са регулациите нито възможностите за реализация на подобно нещо. Просто мисля на глас и изказвам мнение. Ще се радвам ако някой по-компетентен от мен сподели мнението си по темата.
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14913
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Зарибяване с бас

Мнение от Павел Иванов »

Съдейки по това че вече от няколко години насам си се зарибява , най-вече с черен басс , който си държи и популация , значи е напълно възможно .
Виж закупуване и зарибяване с 10 000 бр. по 500гр. вече си е химера но с такива от 2.5гр до 10см. , както си се прави обикновено си е реалност и в момента .
Просто са си само и единствено частни инициативи и местата където е зарибен си се пазят в тайна която все по-трудно става да се опази откак рибките взеха да растат .
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
lozzy.68
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1636
Регистриран на: Сря Сеп 18, 2013 6:33 pm

Re: Зарибяване с бас

Мнение от lozzy.68 »

mitko1994 написа:Здравейте колеги,

Има инвазия на прави раци - никой не ги лови, никой не ги яде а те пречат на риболова и се въдят все повече и ...
.... Дали , .... от 12до 15-20 лева килото ... :roll: :lol: :drinkers: Баса си е риба ,докато, не го ,,усвоят ,,колегите ,, мрежари ... !!! :( Трябва да се промени и криминализира закона !!! :? :drinkers:
mitko1994
новобранец
новобранец
Мнения: 19
Регистриран на: Сря Май 31, 2017 6:46 pm

Re: Зарибяване с бас

Мнение от mitko1994 »

Раците може да са скъпи в магазина но не съм видял някой да ги лови целенасочено нито пък да си ги прибира ако случайно закачи някой. Помня че преди 2-3 години дядо ми разказваше как пловдивчани ходели на яз. Тракиец с кошове специално за раци но били глобени сорово. ИАРА-та да извинява ама са много зле - вместо да поощряват избиването на инвазивни видове те ги санкционират, а когато тази година по Великден се търмъчиха шарани на устието на реката която се влива до язовира нямаше никакви проверки. Само харчат държавни пари и чакат някой доброволно да им "сигнализира" 'щото тях ги мързи да станат от масата и да обиколят да видят има ли бракониерски риболов няма ли, имат ли билети хората нямат ли...Това обаче е друга тема. Аз смятам че това зарибяване не трябва да е тайно а да е обща инициатива. В крайна сметка сам човек, колкото и да е богат и мераклия, не може го реализира като проект. Обратно към темата - от къде могат да се купят басчета за зарибяване?
lozzy.68
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1636
Регистриран на: Сря Сеп 18, 2013 6:33 pm

Re: Зарибяване с бас

Мнение от lozzy.68 »

Павел Иванов написа:Съдейки по това че вече от няколко години насам си се зарибява , най-вече с черен басс , който си държи и популация , значи е напълно възможно .
Виж закупуване и зарибяване с 10 000 бр. по 500гр. вече си е химера но с такива от 2.5гр до 10см. , както си се прави обикновено си е реалност и в момента .
Просто са си само и единствено частни инициативи и местата където е зарибен си се пазят в тайна която все по-трудно става да се опази откак рибките взеха да растат .
:smt023 Пазенето на тайна е задължително ,но и трудно ... Трябва, да се охранява или ограничава и контролира достъпа ,а пък и това не е лесно у БГ за жалост... !!! :? :drinkers:
Jimi
новобранец
новобранец
Мнения: 88
Регистриран на: Чет Сеп 20, 2007 4:16 pm
Местоположение: София

Re: Зарибяване с бас

Мнение от Jimi »

Не е правилно всеки да зарибява, където иска с каквото иска!!! Не твърдя, че ИАРА се справят успешно с това , но не трябва да има произвол.
Аватар
bullbg
новобранец
новобранец
Мнения: 97
Регистриран на: Пон Юни 25, 2012 11:55 am

Re: Зарибяване с бас

Мнение от bullbg »

mitko1994 написа:ИАРА-та да извинява ама са много зле - вместо да поощряват избиването на инвазивни видове те ги санкционират,
Не забравяй че баса също ще е инвазивен вид.
Да, вярно е, че предпочита раци, но си е хищник и яде всичко, не можеш да му кажеш "яж само раци и слънчаци", ще яде всички малки рибки, които може, в това число каракуда, шаран, сом, бяла риба и т.н.
И след като няма естествени врагове и няма кой да го яде тук ще си стане доминиращ вид в съответния водоем
Аватар
Д.Граховски
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2900
Регистриран на: Нед Яну 16, 2011 8:14 pm
Местоположение: Дупница/София :)

Re: Зарибяване с бас

Мнение от Д.Граховски »

bullbg написа:

Не забравяй че баса също ще е инвазивен вид.

И след като няма естествени врагове и няма кой да го яде тук ще си стане доминиращ вид в съответния водоем
Никакъв шанс тояа да се случи. Както баса яде малките риби, така и големите риби ще ядат баса. Никоя щука или сом няма да си каже, "А, непизната риба, може да е отровна, нема да я ям". Реално баса Има естествени врагове-сом, щука, слънчак (яде хайвера му), костур.

Примери от сорта Ебро, По, Мисисипи не са релевантни, защото баса не достига тия размери, а тук няма да го оставят и максимума за вида да стигне. Плюс, че не е чак толкова хищен. Няма хищна, по-хищна и най-хищна риба. Толкова хищен е колкото и другите хищници, но с по-разнообразно меню от някой.

mitko1994 написа: .Това обаче е друга тема. Аз смятам че това зарибяване не трябва да е тайно а да е обща инициатива. В крайна сметка сам човек, колкото и да е богат и мераклия, не може го реализира като проект. Обратно към темата - от къде могат да се купят басчета за зарибяване?
Всяко едно зарибяване трябва да е тайно, да се знае от максиму 2-3 души, приятели, не издаващи местата. После става лудница и край с рибите. Гпворя от личен опит. Бас няма от къде да се купи,млжеш да птидеш, да хванеш дребни, да ги пренесеш и да си зарибиш някое гьолче. След 5-6 години от там по други гьолове и така.
Tell people there’s an invisible man in the sky who
created the universe, and the vast majority believe you.
Tell them the paint is wet, and they have to touch it to be sure.

Изображение

[url]http://maximo.bg/url]
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Re: Зарибяване с бас

Мнение от butnik »

Зариби с шаран бе,поне ще има полза от него и ще се благослови името ти,бас ,божеееее.Ами всеки ако хване дда зарибява с каквото му скимне,нещо мисля,че се прескачат инстанции,макар ,че са пасивни.
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14913
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Зарибяване с бас

Мнение от Павел Иванов »

Тоя па Краси , с шаран :roll:
Баси !!!
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
lusienn
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14443
Регистриран на: Пон Фев 18, 2008 9:54 pm

Re: Зарибяване с бас

Мнение от lusienn »

Не е редно да се зарибява своеволно,с привнесени видове.

За БГ риболовеца е добре с нашите си видове риби.

Бяла Риба и Сом,шаран и Амур,за реките-пъстърва.

За малки водоеми,обрасли-щука-просто и ефективно :D

Раци има и на река Велека,виждал съм преди много години да идват да ловят нощно време с фенери по брега,

На яз.Овчарица-също така се ловяха,вечер в брега,когато ги имаше.

Сега ги ловят по малките язовири с рачило,в река Струма също-стръв-мърша,риба или дроб.

Около София във всеки водоем ги има,но са замърсени според мен.

Аз лично не бих си купил рак-от никъде за ядене.
:D Мир любов и щастие за всички

Риболовци.
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14913
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Зарибяване с бас

Мнение от Павел Иванов »

Люсе , ми те шарана и особено амура също са привнесени у нас та ...
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
lusienn
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14443
Регистриран на: Пон Фев 18, 2008 9:54 pm

Re: Зарибяване с бас

Мнение от lusienn »

Ето и костура-е привнесен и Чудския сиг.

Шаран и Амур си имаме от както съм се родил.

Кво да го готвим тоя Бас,на чорба ли :?:
:D Мир любов и щастие за всички

Риболовци.
lusienn
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14443
Регистриран на: Пон Фев 18, 2008 9:54 pm

Re: Зарибяване с бас

Мнение от lusienn »

Ако гледаме по назад,то има и други гледни точки.

https://www.24chasa.bg/novini/article/6298781

Са нема да връщам времето на Тиранозаврите :lol:
:D Мир любов и щастие за всички

Риболовци.
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14913
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Зарибяване с бас

Мнение от Павел Иванов »

Бабатитрънкина :lol:
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
Публикувай отговор

Обратно към “Зарибяване и Еко-акции”