Как се правят воблери.

Счупили сте любимия си такъм? Попитайте останалите как да се справите с проблема

Модератор: emo vasilev

Herkules
новобранец
новобранец

Re: Как се правят воблери.

Мнениеот Herkules » пон сеп 05, 2016 1:54 am

Ползвайте куриерски фирми !
В темата има линкове и адреси за поликарбонати и балсово дърво на добри цени .
Много регионално търсите дефицитна стока или само си пишите заради необходимостта от спам .
Заявете колко тона балса ви трябва и пращам до Варна от Еквадор град Манта .

Реклама

Потребителски аватар
Shark Hooks
научил се да хвърля
научил се да хвърля

Мнениеот Shark Hooks » вт сеп 19, 2017 9:15 am

Направа на воблер тип миноу от балсово дърво в снимки и размисли .
Чест му прави на майстора че е споделил така подробно и удобно за начинаещите -как да си направят воблер .
Веднага слагам това описание на първо място в темата заради две причини .
Майстора е споделил дебелината на воблера и материяла показал е мястото за поставяне на баласта при тази форма на воблера . От мен има една голяма шестица за избора на материала ,а именно балсата(балсово дърво) .
По-добър материял от балсата за воблери до 7-8 сантиметра дължина няма и колкото по-бързо го разберете ,толкова
по-бързо ще имате воблери за дълги години с логото ДРЕВЕН И ВЕЧЕН . :lol: :fishing6:
http://fishingzone.bg/blog-article/19/kak-se-pravi-sedefen-vobler.html

Потребителски аватар
Shark Hooks
научил се да хвърля
научил се да хвърля

Мнениеот Shark Hooks » чет окт 12, 2017 4:36 pm

Предната статия на колегата много ма накефи ! Защото използва правилната дума ,а тя е ВОБЛЕРОМОДЕЛИСТИ. :lol:
Та воблеромоделисти преди да е създам тая дума от воблер и моделистика е нямаше из нашите земи.
Ето че допринесох и аз с нещо съвсем съзнателно и целенасочено . :lol: Господа воблеромоделисти днес съм ви приготвил една статийка съвсем за начинаещи в която се описва
направата на воблер и колко е модерно това занимание . :lol:
Егати и модерния пич дето станах изведнъж . :lol:
https://5bg.eu/домашна-изработка-на-воблери-за-рибол/
Към тази статия мога само да добавя за лопатки може да се използават дураломиний и други метални сплави
които не ръждясват във вода . Също така вместо да се режат лопатките от метали или поликарбонати .
Лопатките могат да бъдат отливани от здрави смоли . В последствие да се използват като готов детайл за направата на воблера . Но това си е чиста моделистика ,а малки детайли не може да отлива всеки начинаещ воблеромоделист. :lol:

Потребителски аватар
Shark Hooks
научил се да хвърля
научил се да хвърля

Мнениеот Shark Hooks » чет окт 12, 2017 4:41 pm

Втора част грундиране и оцветяване на воблерите .
https://5bg.eu/изработка-на-воблери-за-риболов-2/

Потребителски аватар
Shark Hooks
научил се да хвърля
научил се да хвърля

Мнениеот Shark Hooks » чет окт 12, 2017 7:16 pm

Добър ден господа и дами воблеромоделисти .
Особенно за начинаещите воблеромоделисти- воблери не се правят за ден два .
Хубавите воблери се правят само от качествени материали -закалена и стоманизирана неръждавейка,магнити,сачми,поликарбонати,лепила,смоли,грундове,боя и лакове .Хубавите воблери се оставят да съхнат добре
след всяко мазане със смоли,лепила,китове,лакове,бои което си отнема време.
Хубаво е тежестите да бъдят отляти от олово предварително и измерени на кантарче .
Съотношението на балсата към тежестите зависи от формата ,големината и дебелината на воблерите .
Както и от това какъв вид ще бъдат воблерите.
След няколко години правене на воблери аз се спрях на гмуркащите воблери . С такива обичам да ловя най-много . Миналата година хванах доста щуки от река Марица на воблер .
Моите воблери са по 15-25 грама гмуркат се по 2-3 метра на кастин . На тролин не съм ги пробвал.
При отпускане на пауза изплуват бавно .
Създават голяма вибрация във водата и имат вградена специална камера за създаване на шум съs сачми и магнити . Дистанция 50-60 метра със три метров спининг и влакно #1,2 японско .
Тези воблери съм ги правил миналото лято 2016 година и са специална серия със пластове смола и съм ги сушил
на специална въртяща сушилня .
Изображение
Тука съм написал основните видове воблери за риболов .Всичко е редактирано и под зоркият поглед на един анархист и един модератор. :lol:
Изображение

Изображение
Последна промяна от Shark Hooks на пет окт 13, 2017 3:24 am, променено общо 2 пъти.

Потребителски аватар
Shark Hooks
научил се да хвърля
научил се да хвърля

Мнениеот Shark Hooks » чет окт 12, 2017 9:28 pm

Ето и част от лодките на които ще пробвам моите воблери в Германия .
За да разбера дали са уловисти смятам догодина живот и здраве да ги пробвам в река Шпрее и река Елба .
Също и по каналите между двете реки и езерата около тях . Имам наблюдения върху риболова на река Шпрее личен на плувка .
Като за целта съм направил още тридесет воблера до кит закупил съм необходимите боички за аерографа от Америка . И лично за мен от боята на фирмата Креатекс по-хубава за аерограф няма .
Тази боя захваща много по-добре от всички останали има много по-добра адхезия .
Също във нея има смоли на водна основа които е правят силна след изсъхване и преди лакиране на воблера .
Точно обратното мога да кажа за боята на фирмата Хоби която вони на кореселин и след изсъхване при допир с ръка пада(отлепя се лесно).Има само един плюс тази миризлива боя а той е че е разредена добре .
Всичко останало за боята на Хоби е ала бала портокала .
Дори не е евтина колкото си мислите , защото бурканчетата са много малки в сравнение с неразредената боя за
аерография на фирмата Креатекс -Америка. Воблери от балсово дърво и арматура 1,2мм(целостна)неръждавейка стоманизирана за сом и щука .
Изображение
То май една от тея лодки е моя още ако е отцеляла след бурята в Берлин преди два-три дена . :lol:
Изображение

Реклама

Потребителски аватар
Shark Hooks
научил се да хвърля
научил се да хвърля

Мнениеот Shark Hooks » съб окт 14, 2017 1:27 pm

Тава са повърхностни примаки самоделки като част от тях попера и уолкъра съм ги правил без китове и смоли .Ръчно направни воблери от балсово дърво.
Спомням си че нямах въртяща сушилна за епоксидна смола пък китове тогава и не ползвах .
Та попера си е с поне четери ръце обикновен яхтен лак - лакиран през два дена върху балсово дърво .
Попера обаче се оказа много добър за кльонкане и прави еднометрови пръски над водата при резки придърпвания
с въдицата .Очаква го взимане на мерките със шублера и кантарчето и направа на нови със смола кит и други
по интересни цветове . Оказа се много добър големият воблер тип попер .Малкият не ма кефи много- нито има дистанцията на замятане ,нито може да пльока така добре . Направо си кльонка големият попер . :lol:
Спомням си че го правих по размери от схемите които съм пуснал тука някъде .
Но забравих в кой сайт точно . :lol:
Яйцето с многото куки си е моя разработка , но глисерите не са за нашите обезрибени водоеми .
Изображение

Изображение

Потребителски аватар
Shark Hooks
научил се да хвърля
научил се да хвърля

Мнениеот Shark Hooks » пон окт 16, 2017 9:57 pm

Воблер Оса 1 - 2грама 3 сантиметра и воблер Оса 2- 2,30грама и 3сантиметра .
Ръчна изработка за кефал,костур,пъстърва .
Цялостна арматура от неръждавейка лопатка от поликарбонат немски 20 години гаранция .
Смоли и лепила -много здрав модел .

Изображение

Изображение

Потребителски аватар
Shark Hooks
научил се да хвърля
научил се да хвърля

Мнениеот Shark Hooks » вт окт 17, 2017 11:41 am

Воблер Дебелак ръчна изработка - 70 милиметра дължина , 25 мм. широчина в най-дебелата си част .
14 грама с лопатка от поликарбонат 1мм . немски с 20 години
гаранция на температури от-20 до +60 градуса .
Воблера е плиткогазещ гмуркащ до 1метър и бързо изплуващ от балсово дърво и смоли ,лепила .
Воблер предназначен за щука на повърхностният слой във водоеми с малко вода .
При много бавна проводка може да се движи по повърхностният слой като има изразена и силна вибрация .
Ярките му цветове предизвикват и най-ленивите щуки в заблатени и обрасли с папрат водоеми .
Има отлична дълекобойност при замятане от брега тип кастинг.Породена от четеринадесет грамовата си обща тежест с куките . Може да носи и много по-дебели и здрави куки тип морски .
Изображение

Потребителски аватар
Shark Hooks
научил се да хвърля
научил се да хвърля

Мнениеот Shark Hooks » ср окт 18, 2017 8:18 pm

Направа на воблер от балсово дърво тип миноу .
Това е едно много добро видео . Подробностите са спестени , но всичко като етапи е синтезирано и
направено много стилно . Също така за удобство се ползва лентов шлайф позволяващ за кратко време оформяне
на количества със заготовки .За единични бройки може само с ножче и парче шкурка .

Това видео показва малко по-подробно направата на воблер от балсово дърво .
Също много хубаво видео .

Върни се в “Как да си поправя или направя...?”