Още една лодка за захранка - стъпка по стъпка

Счупили сте любимия си такъм? Попитайте останалите как да се справите с проблема

Модератор: emo vasilev

Аватар
chopara
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 511
Регистриран на: Нед Юли 27, 2008 6:57 pm

Още една лодка за захранка - стъпка по стъпка

Мнение от chopara »

Това е 3-тата лодка която правя, първата остана незавършена, втората завърших и дори хванах няколко риби с нейна помощ но дизайна и много куцаше, беше с 1 мотор и рул, плоскодънна, хем неудобна за пренасяне защото рула се закачаше навсякъде, хем перката засмукваше вода, отделно електрониката ми също не беше много подходяща, точеше си батериите за 2-3 разпъвания.
Реших да споделя новия ми проект и натрупани знания, може и аз да науча нещо. Не съм използвал скъпи матрици или кой знае каква техника. Материалите са полиестерна смола и стъкломат. Първоначално започнах с епоксидна, защото не мерише толкова ужасно, но в хладното време не стягаше напълно. Също така си бях взел и стъклен плат, но той е доста неудобен за употреба, не ляга хубаво, трудно се намества и се разнищва доста неприятно и влакната залепват по четката. Стъкломата е много по-удобен и приятен за работа.
Реших да е катамаран с два "понтона". Тъй като не ми се занимаваше да изработвам матрица на цялата лодка изработих понтоните един по един. За матрица използвах ... фазер. Добре облепен с обикновенно тиксо се разлепя много лесно от смолата. За да са еднакви понтоните, след единия просто обърнах парчетата огледално и излях втория понтон. На снимките се вижда простата конструкция на фазера, излях стъкломата от вътрешната страна за да получа колкото може по-гладки външни стени, но пак има доста за китосване. Фазера съм го лепил единствено с тиксо и по-късно си купих пистолет за горещ силикон. По тиксото нищо не лепне така, че е много удобно за отливки. Нещо не ми се получиха снимките в хронологичен ред.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Последно промяна от chopara на Чет Фев 21, 2019 12:16 am, променено общо 1 път.
кьоркефали
Аватар
chopara
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 511
Регистриран на: Нед Юли 27, 2008 6:57 pm

Re: Още една лодка за захранка - стъпка по стъпка

Мнение от chopara »

Лодката ще бъде с 2 двигателя и ще завивиа само с тях, смятам да взема миксер за това, ако не успея да си програмирам дистанционното - за това малко по-късно ще пиша когато напредна. Последва леко удължаване на корпусите и залепяне на ръбчета от летвички дърво. Тях допълнително заздравих със смола и ленти стъклоплат. Идеята е на тях да се пробият дупки и да се захване горната част/капака на лодката.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
кьоркефали
Аватар
chopara
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 511
Регистриран на: Нед Юли 27, 2008 6:57 pm

Re: Още една лодка за захранка - стъпка по стъпка

Мнение от chopara »

Поледва китосване само от вътрешната страна на понтоните (по-късно и отвън) и залепянето им един за друг. Започна да придобива форма. Остана да запълня задната част която остана отворена и да поръчам 2 мотора и спийдове, апаратура/дистанционно ще използвам от старата. Дейдвудите вече са поръчани, остана да измисля как да закрепя моторите към валовете и към корпуса. Дейдвуд залепен към корпуса и отделно мотор на стойка се подравняват много трудно, имам някои идеи, но като сглобя нещо ще кача. Един съвет - не си взимайте от онези метални карета, сложих такова на старата лодка и вибрациите и шума бяха неописуеми, въпреки минималния ъгъл между мотора и вала. Смених карето с дебел гумен маркуч за мека връзка и всичко си дойде на мястото. Тук ще вложа малко повече пари и не ми се рискува с маркуча.
Това е за сега, прогреса ще е бавен защото мога да работя по нея само през почивните дни.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
кьоркефали
Аватар
Don4o_62
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5612
Регистриран на: Пон Сеп 15, 2008 3:04 pm
Местоположение: гр.Асеновград

Re: Още една лодка за захранка - стъпка по стъпка

Мнение от Don4o_62 »

Браво колега за упоритоста,знам какво е да се зглобява всичко и припасва
На времето също си правих лодка, 2м. дълга,но от алуминиеви листове,то не бяха чертежи,огъване на абканти,пробиване и занитене, сложил най малко 400 поп нита на връзките,та в тоя ред на мисли знам какво е да почне човек от нулата,но важното е хъса,щото няма ли го нищо не става
Главната причина за стреса.... Ежедневният контакт с Идиоти :mrgreen:
Аватар
chopara
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 511
Регистриран на: Нед Юли 27, 2008 6:57 pm

Re: Още една лодка за захранка - стъпка по стъпка

Мнение от chopara »

Don4o_62 написа:Браво колега за упоритоста,знам какво е да се зглобява всичко и припасва
На времето също си правих лодка, 2м. дълга,но от алуминиеви листове,то не бяха чертежи,огъване на абканти,пробиване и занитене, сложил най малко 400 поп нита на връзките,та в тоя ред на мисли знам какво е да почне човек от нулата,но важното е хъса,щото няма ли го нищо не става
Да, така е.

ПС: ако някой се интересува мога да започна да отбелязвам и цените на материалите, които съм вкарал.
кьоркефали
дядо тричко
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 129
Регистриран на: Нед Яну 20, 2019 10:23 am

Re: Още една лодка за захранка - стъпка по стъпка

Мнение от дядо тричко »

Много интересна тема. Благодаря за готованства да споделиш опита си. С интерес ще следя работата по лодката. Наистина ще е полезно ако споделиш цените и всичко свързано с поръчките и материалите. Общото тегло на празната лодка, както и някой базови размери. Убеден съм че опита ти ще послужи на много колеги. Специално за мен това ще е много важно. Още един път ти благодаря за труда който влагаш за да помогнеш на интересуващите се. Пожелавам ти успех и ще чакам развитието.
Аватар
chopara
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 511
Регистриран на: Нед Юли 27, 2008 6:57 pm

Re: Още една лодка за захранка - стъпка по стъпка

Мнение от chopara »

Благодаря.
Дължина 56см и ширина 35см. До сега се получава доста тежка защото нямаше как да компресирам стъклоплата и пое доста смола - 1.8кг.
Моторите са поръчани вече: https://www.aliexpress.com/item/AUSTAR- ... 4c4dROsfvM Избрах с най-ниските обороти и висок въртящ момент - около 7-8 000 при 7.5V. Колкото четох останах с впечатлението че високите обороти не са много подходящи. Колкото по високо е числото (в случая 55т) толкова по-ниски обороти и висок въртящ момент. Имам леки съмнения, че може и да са малки, но ще видим. Хареса ми дизайна, който позволява да се сменят четките лесно и да се регулират оборотите (часта с четките би трябвало да може да се върти). Времето беше студено този уикенд и не съм мазал смоли. Поръчах и дейдвуд от българия с дължина 20см с идеята да направя от него 2 къси. Към него взех и 2 тефлонови втулки, в семеринга и 2 лагера.

Цени до сега:
- стъкломат - около 12лв
- смола - 2л общо около 20лв
- мотори - 34лв за двата
- дейдвуд със семеринги, лагери и втулки за 2 дейдвуда - 40лв
кьоркефали
konstantin.demirev
новобранец
новобранец
Мнения: 57
Регистриран на: Вто Яну 15, 2013 9:15 am

Re: Още една лодка за захранка - стъпка по стъпка

Мнение от konstantin.demirev »

Тия моторчета са малко слаби . На моя лодка ползвам един тип 540 , 8500 об.мин. но лодката тежи 4 кг без захранката , При 6 в,захранване черпи на място във вода 5 а. и има скорост от ок. 6 км.ч. Без принудително охлаждане обаче не става . След две последователни разпъвания на 150 м.моторът достига 50-60 гр. и трето разпъване трябва да направиш след като изпушиш 2 цигари .....Ползвам малък вентилатор Фи 40 1 ват 5 волтов - издържа на 6 волта . Работи непрекъснато и се включва заедно с апаратурата . Монтирам го над двигателя на около 3 см. , защото ако е по-наблизо го спира магнитното поле на моторчето .
Аватар
chopara
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 511
Регистриран на: Нед Юли 27, 2008 6:57 pm

Re: Още една лодка за захранка - стъпка по стъпка

Мнение от chopara »

Китайците бяха бързи
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
кьоркефали
Аватар
chopara
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 511
Регистриран на: Нед Юли 27, 2008 6:57 pm

Re: Още една лодка за захранка - стъпка по стъпка

Мнение от chopara »

Ето го и дейдвуда, не ми трябваше толкова дълъг и го срязах на две. Трябваше да направя и втори извод за смазване за другата половина. Направих мини тръбичка от медна ламарина. Запояването на такъв малък детайл беше зор с обикновен поялник. Пробвах и с горелка, но тя трупа нагар по детайлите който пречи на припоя да хване. Реших проблема като застопорих тръбичката с медна тел, намазах мястото с паста от припой и флюс и хайде на котлона, получи се супер от първия път. Цената на пастата е около 5лв за доста малко количество.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
кьоркефали
Аватар
chopara
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 511
Регистриран на: Нед Юли 27, 2008 6:57 pm

Re: Още една лодка за захранка - стъпка по стъпка

Мнение от chopara »

След няколко слоя кит и шкурене, положих грунд и видях че не ставам за тенекеджия. Пробих дупки и поставих летвички по които ще изработя капакът, гайките фиксирах с поксипол, по-късно смолата на капака ще ги фиксира здраво. Долната част където влизат болтовете смятам да я заздравя с алуминиев профил. 11 неръждаеми болта би трябвало да са достатъчни да задържат теглото на лодката. Иска ми се да поставя гарнитура, различна от силикон, така че да мога да отварям и затварям двете половини без да я унищожа, тоест за многократна употреба, отворен съм за идеи.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
кьоркефали
konstantin.demirev
новобранец
новобранец
Мнения: 57
Регистриран на: Вто Яну 15, 2013 9:15 am

Re: Още една лодка за захранка - стъпка по стъпка

Мнение от konstantin.demirev »

Двете половини ,палубата и дъното ги намазваш с някакъв отделител , примерно парафин чрез втриване и излъсване с парцал . Нанасяш силикона и притягаш не напълно . След някой ден попритягаш и готово . Херметизацията е отлична , а при необходимост се отделя като гарнитура .
Аватар
chopara
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 511
Регистриран на: Нед Юли 27, 2008 6:57 pm

Re: Още една лодка за захранка - стъпка по стъпка

Мнение от chopara »

Ще пробвам така със силикона.
Нямам много време да работя по нея напоследък. Мислих по закрепването на моторите и валаовете. Иска ми се вала и мотора да са едно цяло и при нужда да мога лесно да ги изкарам заедно. Сглобих една стойка, не е завършена още. Трябва да заваря шпилките от страната на перката, да залепя и скася дейдвуда, да пробия вендилационни дупки на планката на мотора, защото сега тя запушва неговите. Вижда се и меката връзка която закупих от китай за по около 2 долара бройката. Пуснах я тестово но има много вибрации, надявам се след като залепя дейдеуда и поставя гума между мотора и планката вибрациите да се кротнат леко.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
кьоркефали
konstantin.demirev
новобранец
новобранец
Мнения: 57
Регистриран на: Вто Яну 15, 2013 9:15 am

Re: Още една лодка за захранка - стъпка по стъпка

Мнение от konstantin.demirev »

Не си играй да пробиваш вентилационни дупки в планката , защото от там въздух нито влиза , нито излиза , даже и при двигателите с турбина . При тях въздухът влиза от задната капачка и излиза от елипсовидните отвори до четките , отпред няма никакво движение . За да избегнеш вибрациите не скъсявай повече дейдвуда, отколкото е на снимката и го ,,подпри,, на две места при втулките , а не както е на снимката на едно място , по средата .
Аватар
chopara
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 511
Регистриран на: Нед Юли 27, 2008 6:57 pm

Re: Още една лодка за захранка - стъпка по стъпка

Мнение от chopara »

Дейдвуда мисля да го зелепя за нея като завърша планките на стойката му. Тефлоновите втулки хич не ми харесват, отворите им не са идеално центрирани и затрудняват движението на вала, смятам да разширя малко каналите им и да се надявам се че семерингите които взех ще си свършат работата в спирането на водата. Перките от китай пристигнаха, но са доста по-малки от колкото очаквах. Ще поръчвам перки от бг и мисля да поръчам и 2 бронзови втулки.
кьоркефали
Публикувай отговор

Обратно към “Как да си поправя или направя...?”