Самострой на нова лодка

Счупили сте любимия си такъм? Попитайте останалите как да се справите с проблема

Модератор: emo vasilev

Публикувай отговор
kalo
новобранец
новобранец
Мнения: 40
Регистриран на: Сря Окт 14, 2009 1:09 pm

Самострой на нова лодка

Мнение от kalo »

Здравейте, не съм писал от доста време. Поради ред причини, и семейни и служебни.
Малко предистория, ходя за риба откакто се помня, както на морски така и на сладководен.
С лодка за първи път бях в далечната 2009 г. като за начало започнах надуваема 3.2 м.
След два сезона с нея се замислих за нещо по голямо, и така си купих твърда лодка тип скутер.
Бях много доволен от него, но появиха се децата, които пораснаха и тази лодка ни стана малка, и се наложи да се продаде. И пак се започна едно ровене и търсене на лодка, но така и не намерих подходяща която да покрива изискванията ни. Благодарение на форума се запалих да си стоя лодка, и се почна с търсене на модели марки и тн. Харесах си модел, като за начало беше около 7м. свързах се с няколко проектанти на лодки и всеки си каза мнението, къде с критика къде не, сега следващия проблем чертежи от къде?
Благодарение на знанията ми, форума и приятели, си изтеглих софтуер за проектиране на лодки.
Направих си чертежите, изрязах си макети, с общи усилия станаха нещата.
Но след като сметнах труда който трябва да се вложи и средствата необходими за изработката,
се събрахме семейството и приятели и взехме решение че прави ли се лодка да се направи така,
че да не се наложи след няколко години да се сменя.
И така както беше замислена лодката стана 11 м.
Преработих чертежите и се почна.
kalo
новобранец
новобранец
Мнения: 40
Регистриран на: Сря Окт 14, 2009 1:09 pm

Re: Самострой на нова лодка

Мнение от kalo »

В следващите статии (ако мога така да се изразя) ще се опитам да обяснявам и показвам различните етапи.
Това е модела на който сме се спрели.

Разбира се модифициран


Това са проектите на самата лодка като чертежи.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
kalo
новобранец
новобранец
Мнения: 40
Регистриран на: Сря Окт 14, 2009 1:09 pm

Re: Самострой на нова лодка

Мнение от kalo »

Съжалявам нещо не мога да се оправя с подредбата на снимките.
kalo
новобранец
новобранец
Мнения: 40
Регистриран на: Сря Окт 14, 2009 1:09 pm

Re: Самострой на нова лодка

Мнение от kalo »

Пропуснах да кажа, идеята е от ребрата да се направи матрица в която да се излее корпусът от стъклопласт.
Приготвих ребрата и кила като чертежи и ги дадох на фирма която ми ги изряза 1:1 на лазер от 18 мм. шперплат.
Но тъй-като лодката е голяма се наложи ребрата и кила да ги правя на парчета.(за съжаление нямам снимки на изрязаните ребра). Последва сглобяване то им.
Аватар
kiril_bulgaria
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 404
Регистриран на: Съб Дек 01, 2007 9:56 pm
Местоположение: Царево
Обратна връзка:

Re: Самострой на нова лодка

Мнение от kiril_bulgaria »

Вкарваш се в голям филм, за много, ама много пари.

11м лодка си е направо кораб, двигатели, 2бр х 200кс, бензин, като знам каква е консумацията, разходи по поддръжка ...., лодкостоянка….

Матрицата ще ти излезе на цената на три лодки. В завода я вкарвахме в цената на 50лодки, за да е поносима за купувача. Изкарал си ребрата (плаза), това е най-лесното. Оттук нататък започва сагата. А като знам и цените на обкова...

И лодката, която направиш.. смятай, че си купил три-четири лодки за същите пари. Времето - две години.

Мое мнение:
Отказвай се, докато е време, не си се набутал много. Купи си една лодка втора употреба, не от магазин, а от някои колега, който я продава. Ама да знаеш защо я продава. Много мошеници има. Разбрал, че е нестабилна, правил кърпежи....Виж как се държи на море, направи едно - две кръгчета. И при избора, повикай някой, който разбира, лодкостроител. Плати си за консултацията, колкото и да ти вземе, много по-евтино, ама много по-евтино ще ти излезе. И ще си видял изделието, а не представите си за него.
Изображение
Аватар
kiril_bulgaria
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 404
Регистриран на: Съб Дек 01, 2007 9:56 pm
Местоположение: Царево
Обратна връзка:

Re: Самострой на нова лодка

Мнение от kiril_bulgaria »

Виж тази лодка:

https://www.olx.bg/ad/prodavam-perfektn ... 73f0d29271


Но има и много други. Търси и ще намериш.
Изображение
Desert Leo
новобранец
новобранец
Мнения: 46
Регистриран на: Пет Май 11, 2018 1:24 pm

Re: Самострой на нова лодка

Мнение от Desert Leo »

Това е някаква шега...
kalo
новобранец
новобранец
Мнения: 40
Регистриран на: Сря Окт 14, 2009 1:09 pm

Re: Самострой на нова лодка

Мнение от kalo »

Здравейте на всички, очаквах тези критики и шеги както се изрази колегата. И на мен ми беше интересно да проверя наистина ли е толкова скъпо и времеискащо. Лодката съм я започнал в края на лятото миналата година, кила бе поставен на първи септември. Днес вече корпусът е изматен, дъното е около 15 мм а бордовете са около 12 мм, от моналата седмица се започна и със оребряването. Като време според мен се движи доста добре при положение на 80% от времето съм сам, и работя само събота и неделя и отпуски. За пари за момента ми е около 1/3 от лодката която ми предложи колегата. Качвам малко снимки, Тук вече е боядисана и заматена със един слои матрицата. Утре ще кача още снимки.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Публикувай отговор

Обратно към “Как да си поправя или направя...?”