Самострой-лодка на 6-ти етаж

Счупили сте любимия си такъм? Попитайте останалите как да се справите с проблема

Модератор: emo vasilev

Публикувай отговор
КАЯ
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 679
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 1:24 pm
Местоположение: София

Самострой-лодка на 6-ти етаж

Мнение от КАЯ »

Тези които очакват да видят готова лодка ги чака малка изненада http://forum.nariba.com/posting.php?mod ... 5e51170f82# За сега съм на етап избор на модел.Както казваше един депутат зимата ще е тежка,но затова и дълга.При мен излезе и свободна,та реших да си уплътня времето с направата на лодка. Сложих това заглавие защото се надявам да стане тема с продължение т.е. да я построа. Първо изходните условия:
1. Да може да се качва на горен багажник от един човек и помощта на жена.Т.е. тегло 30-50 кг.С други думи картоп.
2.Двама човека спокойно да замятат и риболовстват без да си пречат много.
3.Да е остойчива.
4.Двигател 2.5-5 к.с. и сравнително добра за гребла.
5.Лодката ще се използува в вътрешни водоеми и надявам се при добро време.
Знам,че много ще кажат надувна с твърдо дъно отговаря.Да ама не,според израза на известен телевизионен водещ.Ясно е защо не - парите.Вариант да се търси втора употреба не го изключвам, стига да отговаря поне на две изисквания- тегло и остойчивост.Първо мислех да я возя в буса,като махна седалките. Това отговаря на размер 250 см.Срува ми се малко спрямо другите изисквания.Вторият избор е между плоскодънна и такава с някаква килеватост /примерно 10-12 градуса/.Плоскодънната има добра начална остойчивост, но на вълни се получават удари в носа. Осроносата и V-образната има добро държане спрямо вълните, но по-лоша остойчивост.След това дълго въведение е време да кажа на какво съм се спрял засега- 250-320 дължина и ширина 120-150 см. Ето и няколко снимки на лодки за които намерих чертежи.

Изображение
Размери 260 на 140

Изображение
Джонбот размери320 на 130

Изображение
Размери 340 на 150
Изображение
Размери 290 на 120 Не е проблем да се направи по-широка.

Изображение
Размери 290 на 120 Не е проблем да се направи по-широка.

Размерите могат да претърпят леки корекции за да се вместят в изискванията.Надявам се на градивни мнения според опита ви.Съпругата ми е доста страхлива и трудно ще я кача на не остойчива лодка.Затова като че ли се насочвам към джонбота.Поради тази причина отначало разглеждах като вариант катамаран 450 на 200 , който смятах главно да ползвам като плот, но все пак смятам, че за влачене ще е по-удобна лодката ако ми хареса повече от стационарният риболов от лодка.Някой от колегите беше споменал, че наред с другите лодки е ползвал и катамаран Простор и ще съм благодарен ако сподели някаи снои виждания по въпроса - като у добство за риболов, става ли за влачене и така нататък.
П.с. Има вариант с транцева дъска на носа/забравих точният термин/ тогава се доближава до обитаемост до джонбота при сравними дължини и не толкова силни удари в носа при вълнение.Имам и такъв вариант като носа и кърмата са надигнати и тогава транеца не влачи вода и е по-лека на гребла.И още нещо което забравих да спомена- има два способа за строеж- на стапел и по метода заший и залепи.Казват, че вторият способ е по-лесен по-бързо лодката добива вид и човек не се отчайва от продължителният строеж без да вижда бърз резултат.
Последно промяна от КАЯ на Пет Яну 22, 2010 1:09 am, променено общо 2 пъти.
outsider 59
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 396
Регистриран на: Нед Ное 09, 2008 9:33 pm
Местоположение: Силистра,на Реката

Re: Самострой-лодка на 6-ти етаж

Мнение от outsider 59 »

КАЯ
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 679
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 1:24 pm
Местоположение: София

Re: Самострой-лодка на 6-ти етаж

Мнение от КАЯ »

Колега, предполагам си забелязал, че част от проектите са от този сайт.Идеята ми е някой ако е ползвал или строил да сподели къде може да се настъпи мотиката и дали има такава голяма разлика в остойчивоста на плоскодънна и такава с не голямо V, та да си заслужава пренебрегването по-добрият ход на вълна.Тук таме във форума се среща нещо споменато по този въпрос, но най-голямият спор е гуменяк-корито,както във фотографските форуми спора е Канон срещу Никон.Ясно е, че ще се правят компромиси.Въпроса е какви и доколко.Споменава се,че джонбота с един - двама човека и двигател би трябвало да излезе на глисаж, та дали си заслужава 50 процентната разлика в ценат между 2.5 и 5 к.с. двигател, при условие, че не това е главното при мен.Отдавна ровя в рускоезичните сайтове, но предвид на голямите водни пространства с които разполагат апетитите им са към по-голямите лодки и ветроходните такива.Запатните ги преглеждам с помоща на ел. преводач, но това е само да се добие бегла представа за какво иде реч.Също ме интересува някой ако има опит с една и съща/твърда/, но различна по дължина лодка.
Аватар
krokibg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6920
Регистриран на: Пон Юли 03, 2006 10:46 am
Местоположение: Пловдив

Re: Самострой-лодка на 6-ти етаж

Мнение от krokibg »

Колега,прави я пане 4м.Троиката е малка,лесна за обръщане при неправилно боравене с гребла,двигател,багаж и рязки движения.Много кекава при вятър и вълна.Ще стане така че трудът ти ще отиде на вятъра и ще ти остане само да се надуваш че си направил лодката сам :lol: :lol: :lol: Прави си по голяма за да си спокоен и при разваляне на времето да не се налага да акостираш на незнаен остров и непознат бряг :idea: :idea: :idea:
Глупаците и завистниците нямат изтребване,като хлебарките са !!!

Аз нямам проблем с хората,те имат проблем с мене !!!!!
nikosot
новобранец
новобранец
Мнения: 18
Регистриран на: Сря Ное 05, 2008 8:22 pm

Re: Самострой-лодка на 6-ти етаж

Мнение от nikosot »

колега с "у" ще е по устойчива
Аватар
barutchiata ©
Администратор
Администратор
Мнения: 5592
Регистриран на: Нед Апр 24, 2005 9:35 pm
Местоположение: България & Österreich

Re: Самострой-лодка на 6-ти етаж

Мнение от barutchiata © »

Баце, плоскодъните лодки, както и кораби са предназначени за реки и големи канали.В това число и лодките за блата.Има ли вълни ти трябва V - образна лодка.Не на празно място е и съгурноста!С тези параметри които си задал като начало надали ще съчетаеш всичките изисквания които искаш.
Младенов_78
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 420
Регистриран на: Нед Дек 28, 2008 6:05 pm
Местоположение: София

Re: Самострой-лодка на 6-ти етаж

Мнение от Младенов_78 »

Колега ето това дето е на Фронтерата отгоре отговаря на всичките условия които си задал + това е алуминиева+това не потъва дори обърната/провел съм тест/+това може да правиш по нея толкова ъпгрейд колкото ти душа иска.Ако те интересува ще ти пратя снимки на доработките които съм започнал на моята
Изображение
Колекционирам лампови радиоприемници
КАЯ
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 679
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 1:24 pm
Местоположение: София

Re: Самострой-лодка на 6-ти етаж

Мнение от КАЯ »

У стойчива е за земен предмет, за плавателни съдове е с О.Това значи при какъв крен ще се преобърне.
Знам, че трудно ще се съчетаят,затова клоня около 350 дължина 140-150 широка и борд около40-50.Един от вариантите е джонбот слеко V.За непотопяемост си има изисквания колко и къде да са разположени въздушни отсеци или пенопластови такива смятам да сложа.Живот и здраве като мине кризата може да се мисли и за надувна.Както казах мислех и варианта катамаран - има голяма статична остойчивост, но обърне ли се трудно се връща обратно.Но при тази дължина ще трябва да мидля систева за качване на покрива на буса или метър да стърчи от задната врата.Проблеми с пътна полиция.А и тогава двигателя отива на 5 к.с.Примерно при Парсън това са материалите за почти две лодки.Но по-добре както казвате повече трудност при превоза отколкото в язовира да видиш зор.
Колега Натали би ли ми казал размерите на Романтиката.Така като гледам е под 300 на 120-130 см.И е плоскодънна, щом си доволен от стабилността и сигурността и ще мога ли евентулно, ако е в София да и хвърля някога един поглед?
Изображение
Ето една лодка 250 на 120 мисля, че беше.Разбира се такова качество не мога да постигна.Ако не се лъжа беше произведена в Австралия.
Аватар
barutchiata ©
Администратор
Администратор
Мнения: 5592
Регистриран на: Нед Апр 24, 2005 9:35 pm
Местоположение: България & Österreich

Re: Самострой-лодка на 6-ти етаж

Мнение от barutchiata © »

Имай си в предвид, че пенопласта тежи, а и ако има пукнатина пие вода.Виждал съм вариянти с празни малки бутилки от кола, затворени добре.Отсеците се пълнят с тях.Получават се много въздушни мехури, които трудно могат да се спукат всичките и да се напълнят с вода.
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: Самострой-лодка на 6-ти етаж

Мнение от КИРО »

Изображение

Тази ми харесва,мислех нещо подобно да си правя преди 2 г.
Преди излизахме с тази,но не е устойчива.
Изображение

Не можеш да се изправиш,иначе е 3,10 / 1.20
Двама спокойно я качвахме върху Жигулата.
Но държи на вълна,и не вкарва вода.
Виждам,че не ти трябва за море,затова плоскодънката ми се струва
по-добрия вариянт.
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
Аватар
pachosz
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1360
Регистриран на: Чет Юни 18, 2009 6:23 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Самострой-лодка на 6-ти етаж

Мнение от pachosz »

Колега КАЯ, не се съмнявам в удоволствието и удовлетворението да си направи човек сам лодка, но 99% съм убеден, че ако си купуваш всички материали, ще ти излезе със сигурност по-скъпо, отколкото да си купиш употребявана лодка, която до голяма степен да удовлетвори повечето ти изисквания. Продават не малко лодки по разни сайтове, автокъщи, тук във форума също. Ако обаче имаш някои от материалите (които хич не са евтини), тогава е друг въпроса :wink:
Ако все пак твърдо си решил сам да я правиш - успех, и да пуснеш накрая снимки на изделието да се порадваме и ние :D

п.п. за тая Остойчивост и аз нинак не се съгласям :!: :wink:
Младенов_78
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 420
Регистриран на: Нед Дек 28, 2008 6:05 pm
Местоположение: София

Re: Самострой-лодка на 6-ти етаж

Мнение от Младенов_78 »

В София е лодката и няма проблем да я видиш когато кажеш.
Драскаш едно лично и се разбираме.
Намира се в района на Бакърена фабрика
Колекционирам лампови радиоприемници
КАЯ
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 679
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 1:24 pm
Местоположение: София

Re: Самострой-лодка на 6-ти етаж

Мнение от КАЯ »

barutchiata © написа:Имай си в предвид, че пенопласта тежи, а и ако има пукнатина пие вода.
Мислил съм и този вариант, но тогава трябва да се направят затворени отсеци, които отнемат пространство.Пък и пенопласта EPS има малка водопоглъщаемост и ще е отвътре. Все пак надявам се да не я пълня често с вода.
Що се отнася до цената на материалите се надявам да не надхвърлят 200 лв.Три листа шпертплат 5-6 мм. 2 кутии боя литър епоксидна смола и 1-2 кв.м. стъклен плат. Не смятам да я обличам цялата със стъклопласт едно заради теглото, второ като първо изделие след време като видя недостатъците сигурно ще ми се поиска да направя по-добра.А и експлоатацията и ще е не толкова честа и съхранението не на вода та може и да ме надживее.По тези причини може би ще се спра на джонбота понеже ми се струва най-лесен за изработка.
Аватар
pachosz
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1360
Регистриран на: Чет Юни 18, 2009 6:23 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Самострой-лодка на 6-ти етаж

Мнение от pachosz »

КАЯ написа:...Три листа шпертплат 5-6 мм. 2 кутии боя литър епоксидна смола и 1-2 кв.м. стъклен плат...
Тя така ще стане и под 10 кг. тегло на лодката и ще си пей сърце, една дръжка само да й направиш и като куфарче може да се носи :D :D :wink:
Не мисля, че тия количества материали, колега ще са достатъчни. По-вероятно ще са в пъти повече :!: Ама нека по-добре да се изкажат колегите, които са си правили лодка сами. Аз не съм :roll:
DimityrK
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 137
Регистриран на: Вто Авг 12, 2008 10:31 am
Местоположение: гр.Нова Загора

Re: Самострой-лодка на 6-ти етаж

Мнение от DimityrK »

Изображение

И е непотопяема.
Публикувай отговор

Обратно към “Как да си поправя или направя...?”