Самострой-лодка на 6-ти етаж

Счупили сте любимия си такъм? Попитайте останалите как да се справите с проблема

Модератор: emo vasilev

Публикувай отговор
pacific_mm
новобранец
новобранец
Мнения: 45
Регистриран на: Чет Юни 02, 2011 9:14 pm

Re: Самострой-лодка на 6-ти етаж

Мнение от pacific_mm »

5-та част
финал
приятно гледане


http://www.facebook.com/video/video.php ... 2396700146
Аватар
asen_arabov
новобранец
новобранец
Мнения: 8
Регистриран на: Чет Яну 21, 2010 4:12 pm
Местоположение: Хасково

Re: Самострой-лодка на 6-ти етаж

Мнение от asen_arabov »

Колеги, тополовият обикновен шперплат става ли за самострой на лодка?
[color=#0000BF][b][/b][/color][color=#0000BF][/color][b][color=#0000BF][color=#0000BF][/color][/color][/b][color=#0000BF][b][/b][/color][size=150][/size]
КАЯ
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 679
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 1:24 pm
Местоположение: София

Re: Самострой-лодка на 6-ти етаж

Мнение от КАЯ »

Аз ползвах брезов и буков водоустойчив. Тополовият, не знам дали има вариант на водоустойчив, но при добра обработка със съответните състави, и особено ако външно има един два пласта стъклоплат с епоксидна смола и ако не е постоянно на вода би трябвало да издържи години. Тополовият има това предимство, че е лек.
Аватар
asen_arabov
новобранец
новобранец
Мнения: 8
Регистриран на: Чет Яну 21, 2010 4:12 pm
Местоположение: Хасково

Re: Самострой-лодка на 6-ти етаж

Мнение от asen_arabov »

Някой може ли да помогне с информация от къде мога да
си купя водоустойчив - 5-6мм и на какви цени? Тополов има в Хасково в PRAKTIS - 4, 6, 8, 10,12,18 и 21мм, но е
много лигав и мек...! Няма я тази жилавост и здравина.
Готов съм с проекта и чертежите и дори започнах с закупуването на някои материали. "Процеса" вече е необратим и започвам полека-лека!!!
Благодаря предварително!
[color=#0000BF][b][/b][/color][color=#0000BF][/color][b][color=#0000BF][color=#0000BF][/color][/color][/b][color=#0000BF][b][/b][/color][size=150][/size]
ipa-64
новобранец
новобранец
Мнения: 5
Регистриран на: Чет Ное 12, 2009 9:27 pm

Re: Самострой-лодка на 6-ти етаж

Мнение от ipa-64 »

ЛЕСОПЛАСТ АД това е производител. има представителство в Пловдив.Тел.: това са телефоните +359 32 588 731 GSM: +359 886 193 289 Можеш да се чуеш с тях и се разберете. имат различни шперплат. по моя проект който е изработен от професионален проектант дава, че може да не е задължително водоустойчив, но в такъв случай иска предварителна обработка със силно разредена епоксидна смола с кореселин до степен като вода на няколко нанасяния. така и така лодката не е постоянно на вода издържа над 10год.
Аватар
asen_arabov
новобранец
новобранец
Мнения: 8
Регистриран на: Чет Яну 21, 2010 4:12 pm
Местоположение: Хасково

Re: Самострой-лодка на 6-ти етаж

Мнение от asen_arabov »

Да това го зная, но все пак тази импрегнация води до
повишаване килограмите на лодката и намаляне на
товароподемността и. Трудно ще се качва и сваля от
багажника - а нали тя трябва да е CAR TOP.
Благодаря за информацията - в понеделник ще звънкам тук-там!
[color=#0000BF][b][/b][/color][color=#0000BF][/color][b][color=#0000BF][color=#0000BF][/color][/color][/b][color=#0000BF][b][/b][/color][size=150][/size]
КАЯ
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 679
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 1:24 pm
Местоположение: София

Re: Самострой-лодка на 6-ти етаж

Мнение от КАЯ »

Не знам какъв ти е проекта и дали може от някъде да се намали теглото, но обработката с епоксидна смола ще качи 1-2 кг., което не е толкова много в сравнение с ефекта който дава. Използвайки брезов, вместо буков ще намалиш доста от теглото.
Аватар
asen_arabov
новобранец
новобранец
Мнения: 8
Регистриран на: Чет Яну 21, 2010 4:12 pm
Местоположение: Хасково

Re: Самострой-лодка на 6-ти етаж

Мнение от asen_arabov »

Ако използвам 6мм тополов шперплат при размер на лодката 3750х152х450мм, грубо излиза към 40кг. Оттам нататък какво ще стане...? Отвътре смятям един пласт смола и мат, а отвън два плюс един само в областите където очаквам повече триене. Мислил сам за предварителното импрегниране само със смола на вече
разкроения шперплат и можеби ще го сторя ако не намеря "истински водоустойчив". Между другото ще ползвам полиестерна смола - смятам я за по съвременен материал.
[color=#0000BF][b][/b][/color][color=#0000BF][/color][b][color=#0000BF][color=#0000BF][/color][/color][/b][color=#0000BF][b][/b][/color][size=150][/size]
ipa-64
новобранец
новобранец
Мнения: 5
Регистриран на: Чет Ное 12, 2009 9:27 pm

Re: Самострой-лодка на 6-ти етаж

Мнение от ipa-64 »

колега изпращам ти мнение на проектанта на моята лодка. казва се Васил Попов. и аз имах същия въпрос отностно смолите.
-"Изказвам мнение относно смолите:ненаситената полиестерна смола (НПС)широко се използва в серийното производство за формоване на лодки в матрици.Поради ниските й якостни качества(едва 60-70 кг.на разрив),срещу 240 до 300 кг.-при конструкционната епоксидна смола-ЕП 1 (данните са за неармиран материал-чисто смола),същата е необходимо да се армира с различни влакнтести материали-най-често на стъклена основа,а за по-яки изделия-на карбонова и пр.под.Действително-НПС е по-еластична и по-мека за обработка в сравнение с епоксидната,но и епоксидната може да се направи еластична,чрез внасяне на пластификатори-напр. като дибутилфталат-около 1 %.По-високите якостни и механични качества на ЕП,спрямо тия на НПС я правят не само пъ скъпа ,но и за изработка на специални изделия-например при формоването на детайли от машиностроенето.Много по-трудно се обработва-но изделията се получават с високи якостни мех.качества.С нея могат да се лепят спукани глави и картери на двигатели-произвеждат се специални компауди (пасти) за това.Едно от най-здравите лепила за дърво в корабостроителната практика и съответно с висока водоустойчивост -възприета от Морските Класификационни организации наблюдаващи строителството на плавателните съдове-това е ЕП.Прилепността на НСП към дървените нонструкции не е добра-въпреки превъзходните качества да водо изолират и да се обработват по лесдно от ЕП.Поради влагата в дървесината-те след време се разслояват и полученият ламинат се раздува и отлепва от дървената повърхност,нещо което при ЕП е изключено.В заключение: армираните със стъкловлакнести материали (тъкани,матове,рогозки и пр.)НСП,поради това,че са по ефтини от такива изработени на основата на ЕП с успех се прилагат в серийното производство на плавателни съдове формовани в матрици(аз съм виждал рибарски кораби с дълж.около 40 м. изработени от НПС).Стъклопласти на основата на ЕП с успех се прилагат при облепване на дървени конструкции,по-рядко за изработка на единични корабни конструкции с повишени якостни качества,както и за лепила (ЕП с някакви добавки).
http://lodki.cars.bg/l3632 на този адрес има представена лодка от него, а също и координати на проектанта ако имаш въпроси му пиши.
И друго важно е готовата лодка се облепва от вън с 1 - 2 слоя стъклотъкан ,а отвътре -само боядисва няколко ръце,както и от вън. пак е негова препоръка. при облепяне и от вътре се запечатва и попадналата влага неможе да изпари и се раздува и скапва за много кратко време.
Аватар
asen_arabov
новобранец
новобранец
Мнения: 8
Регистриран на: Чет Яну 21, 2010 4:12 pm
Местоположение: Хасково

Re: Самострой-лодка на 6-ти етаж

Мнение от asen_arabov »

PROEKT.jpg
Аз съм по професия художник дизайнер и разбирам от някои неща, но човек се учи цял живот, а и не винаги си прави лодка! Хубаво е човек да споделя и пита хора които са минали по този път. Така се отстраняват слабостите на
дадена работа чрез опита на други колеги. Винаги има "може така, но може и ейтака"..., а и истината не винаги е по средата - но все пак я има и някой вече я е открил!!! На мен, в случая ми е най лесно да си подготвя чертежа и го увеличавам в размер който аз искам.Имам чертаещ и режещ плотер което ще ме улесни много при строежа на лодката. Мисля да използвам този:
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
[color=#0000BF][b][/b][/color][color=#0000BF][/color][b][color=#0000BF][color=#0000BF][/color][/color][/b][color=#0000BF][b][/b][/color][size=150][/size]
complast
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 300
Регистриран на: Пон Фев 26, 2007 11:15 pm
Местоположение: Берковица,Монтана
Обратна връзка:

Re: Самострой-лодка на 6-ти етаж

Мнение от complast »

asen_arabov написа:
PROEKT.jpg
Аз съм по професия художник дизайнер и разбирам от някои неща, но човек се учи цял живот, а и не винаги си прави лодка! Хубаво е човек да споделя и пита хора които са минали по този път. Така се отстраняват слабостите на
дадена работа чрез опита на други колеги. Винаги има "може така, но може и ейтака"..., а и истината не винаги е по средата - но все пак я има и някой вече я е открил!!! На мен, в случая ми е най лесно да си подготвя чертежа и го увеличавам в размер който аз искам.Имам чертаещ и режещ плотер което ще ме улесни много при строежа на лодката. Мисля да използвам този:
1.Тази лодка е за реки и язовири.
2.При вълни и вятър леко ще потропва.
3.Дървени лодки се правят с епоксидни смоли и стъклен плат.
http://www.bashribar.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
КАЯ
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 679
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 1:24 pm
Местоположение: София

Re: Самострой-лодка на 6-ти етаж

Мнение от КАЯ »

При тези размери трудно ще получиш тегло за картоп. Да не кажа невъзможно. Не се надявай, ако мислиш да я качва сам.Моята е с по-малки размери /369х140х50/ и е невъзможно за сам човек. Двама я носим на известно разстояние и я качваме.Не съм я теглил, но разликата в теглото на заготовката от шперплат /гол корпус/ и това на готова лодка е голямо. Изработил съм я от 6мм. брезов и 4 мм. буков. Просто такъв имаше в наличност в склада в този момент.
Аватар
asen_arabov
новобранец
новобранец
Мнения: 8
Регистриран на: Чет Яну 21, 2010 4:12 pm
Местоположение: Хасково

Re: Самострой-лодка на 6-ти етаж

Мнение от asen_arabov »

Далеч съм от мисълта колега КАЯ, че ще я вдигам и качвам сам на багажника - както бях писал по-горе - само 40кг. тежи целия шперплат, който ще използвам. Колко ще се качи отгоре от смолите, тъканите и боите - само Господ знае...!!! Сам е абсурд да се справя.
Днес намерих по телефона водоустойчив - кофражен шперплат (в Пловдив) на цена 33.30 лв - 2500х1250х6 мм.Неме притесни това, че е тополов, колкото че е импрегниран с фолио - нещо като между гума и найлон. Строителите след като го и напръскат с кофражно масло и каквато и марка бетон да е - не залепва нищо по него след декофриране - все едно е нов...!
Така ще продължа да търся шперплат, ако не - ще купя обикновен и ще импрегнирам преди сглобяване. Тъкмо ще имам още малко време на размишления, кой от двата варианта да избера:
[color=#0000BF][b][/b][/color][color=#0000BF][/color][b][color=#0000BF][color=#0000BF][/color][/color][/b][color=#0000BF][b][/b][/color][size=150][/size]
Аватар
asen_arabov
новобранец
новобранец
Мнения: 8
Регистриран на: Чет Яну 21, 2010 4:12 pm
Местоположение: Хасково

Re: Самострой-лодка на 6-ти етаж

Мнение от asen_arabov »

PROEKT - 2.jpg
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
[color=#0000BF][b][/b][/color][color=#0000BF][/color][b][color=#0000BF][color=#0000BF][/color][/color][/b][color=#0000BF][b][/b][/color][size=150][/size]
КАЯ
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 679
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 1:24 pm
Местоположение: София

Re: Самострой-лодка на 6-ти етаж

Мнение от КАЯ »

Май настана време да си подновя темата. Станах на 70 е ми е трудно да мъкна 30 кила двигател и да катеря твърда лодка лодка на баничарката. Първата стъпка беше купуване ра 2.6 2т Парсън 10 тина кила. Заоглежда се за надувна лодка. Според Дончо трябва да е с голями балони и около 3_3.2. Тя моята от вътре е толкова тази външно. Спрях се на 3. 6. Според Тедо ПВЦ лодка над 10 години само ако е подарък. Пък и скоростта щеше да е като на твърдата ми лодка. Другият вариант е стъклопластово кану и да му сложа аутригери като някои от каякарите Обаче цената му е като да си взема колесар. Преди десетина години бях срещал в НЕТ_та два вида надувни лодки които добре се съчетават с малки двигатели. Единият е каботСатурн около 1000 долара мисля беше, а другото нещо като скоростен катамаран но мелез между лодка и катамаран. Сега доста производители имат в производствената си листа подобни. Зандер предлагат подобен катамаран една бройка намалена май нещо около 3500. Това е ремарке и по-мощен двигател ще си карам твърдата без кахъри.
Та явно пак ще е самострой. Кану мога да си спретна за 10-15 дни, но тези дни трябва да са топли и сухи. Това е лятото а тогава нямам въобще свободно време.
Остава да направя нещо от пвц зимата. Сега лепила бол от 100 до над 300 лв литъра. Навремето имаше само едно от 400+литъра и плат само на топче. Киро ме насочи към фирма продаващи платове на метър. Благодаря му.
Разкроя на обикновената лодка без надигнат нос с познанията от 10 ти клас мога да направя. Не се сещам как да стане надигнах. Ако някой знае някой лесна КАД програма с извод на печат на обикновен принтер и да е безплатна да казва. Също се приемат съвети за разумното изделие или за намиране на плат ще посрещна с благодарност.
П.п.извинявам се за допуснати грешки, но ми е трудно от телефона да пиша.
Публикувай отговор

Обратно към “Как да си поправя или направя...?”