Ремонт на въдици, макари и риболовни пособия!

Счупили сте любимия си такъм? Попитайте останалите как да се справите с проблема

Модератор: emo vasilev

Публикувай отговор
Roklichki
новобранец
новобранец
Мнения: 2
Регистриран на: Нед Сеп 27, 2015 9:51 am

Re: Ремонт на въдици, макари и риболовни пособия!

Мнение от Roklichki »

artaks написа:Привет Колеги...Ето,и Страдик CI4+..Всъщност за макарата няма нещо ново каквото би могло да се каже само това,че това поколение макари са невероятно попадение.По отношение,на всичко.Визия,вложени материали,прецизност,тегло,и цена....
Изображение

Изображение

За реденето мисля...без коментар..
Изображение

Системата е идентична с тази,на най-скъпите модели..С малка разлика..
Изображение

Това е тя...Втулката се заменя с лагер при желание...
Изображение

Характерния за Шимано стоп...
[imghttp://media.snimka.bg/s1/4858/035959527.jpg][/img]

Панорамен изглед.. :D
Изображение

До болка позната корона/28мм./ заедно със двойно лагерования пиньон...
Изображение

Изображение

Паразитната,и безконечна система..Втулката която се вижда не подлежи,на замяна с лагер..Т.е..подлежи но ако се сложи такъв от Стелла примерно ще се наложи доуплътняване с подложка което не е редно.Разликата в дебелината е точно 1мм...
Изображение

В корпуса могат да се монтират всички останали механизми,на CI4+ с което се променят оборотите,на макарата..При желание разбира се...Случвало се е доста пъти...
Изображение

В етап,на смазване,и събиране..
Изображение

Изображение

Изображение

Това е Колеги..Макарата е перфектна,и може да се използва с еднакъв успех както за мачов така,и за спинингов риболов.По-дългата дръжка компенсира високото предавателно число..
Механизма както е видно е изработен от доказали се многократно материали при макари които,и до днес работят,на пълна "пара"...Стелла 01 SW..Стелла 04.Туин PG,HG..02.Туин 05.Туин MG..03/06..Сефия 06.Аспаяр.ФаярБлъд..и мн.други..
Поздравявам всички собственици,на съответното поколение макари с пожелание никога да не мислят за смяна с уж нещо по-добро
Поздрави,и Късмет....
Поздравления !!!
artaks
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 405
Регистриран на: Пет Окт 26, 2007 11:21 am

Re: Ремонт на въдици, макари и риболовни пособия!

Мнение от artaks »

Привет Колеги.Днес ми попадна нещо интересно което ме накара да повярвам,че,и "братушките" правят,а не само "сделат"... :lol:
Така..Става въпрос за нов модел,на Фаворит,кръстен Сириус.
Макаричка която е изкупирана в по-голямата си част от Дайва,и доста добре направена..
Ето...
Изображение
Изображение
Изображение
Много хубава,и солидна дръжка с лагерован кноб...На резба което много производители умишлено спестяват..
Изображение
Системата,на оста за закрепване,на шпулата..Хубавото е,че за фиксация,на лагера се използва гумен О-пръстен вместо шестоъгълната телчица при по-новите дайви.
При по-старите е с този пръстен..
Изображение
Гайката,на ротора е лагерована..
Изображение

Тук повече прилича,на Риоби отколкото,на Дайва но принципа е един,и същ..
Изображение

Стопа..
Изображение
Пиньона е лагерован,на две места,като лагерите са с много елегантни подложки/шайби/ което е характерно за макарите от по-високоия клас...
Изображение

Наложи се да отворя единя лагер,щото издаваше лек шум.Пък,и да го видя отвътре все пак.
Сега е наред..
Изображение

Болтчетата,на корпуса са едно към едно с повечето от новите Дайви..
Изображение

Основния механизъм е доста приличен..От това което виждам мисля,че материалите са с ниво над тези,на Екселер,и Ексейдж примерно...Короната е с диаметър 28мм..което мисля,че е абсолютно достатъчно за този размер макара...
Изображение

Мисля,че е видно..
Изображение

Доде време,и за събиране все пак :D
Реших да я третирам с една нова грес която започна много да ме впечатлява...
Пак е силикон с тефлон,но с различен вискозитет...
Изображение

Изображение

Изображение

Ето,и данните,на макарата...
Изображение

Това е Колеги..
На пръв поглед,и в домашни условия лично,на мен макарето доста ми допадна..По всичко личи,че в производството,и е вложено както старание така,и желание...Дребните детайли са "пипнати ако мога така да се изразя..Удачен избор за спинингов/не само/риболов..Като минус мога да отбележа по-високото,и тегло.Няма как иначе обаче.Корпуса е метал което предполага,че най-малко ще задържи леглото,на лагерите,и няма да позволи те да шават в тях..
Поздрави,и Късмет.....
asv
новобранец
новобранец
Мнения: 5
Регистриран на: Чет Сеп 24, 2015 6:57 pm

Re: Ремонт на въдици, макари и риболовни пособия!

Мнение от asv »

Колеги,искам да попитам по-запознатите,шпулите на Shimano Catana 4000 FC и SHIMANO SIENNA 4000 FC,дали са взаимозаменяеми?
Аватар
itzo
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 177
Регистриран на: Вто Мар 07, 2006 1:17 pm
Местоположение: vratza-sofia
Обратна връзка:

Re: Ремонт на въдици, макари и риболовни пособия!

Мнение от itzo »

Здравейте колеги.Искам да изкажа благодарност на колегата Станко Недев за професионализма,уменията и учтивостта при ремонтирането на въдици.
Горещо го препоръчвам.можете да го откриете в риболовния магазин в София,бул.Никола Мушанов 114,кв.Красна поляна.
успех на цялото рибарско воинство
asv
новобранец
новобранец
Мнения: 5
Регистриран на: Чет Сеп 24, 2015 6:57 pm

Re: Ремонт на въдици, макари и риболовни пособия!

Мнение от asv »

asv написа:Колеги,искам да попитам по-запознатите,шпулите на Shimano Catana 4000 FC и SHIMANO SIENNA 4000 FC,дали са взаимозаменяеми?

Вече ги пробвах,шпулите са еднакви само надписите са различни!
artaks
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 405
Регистриран на: Пет Окт 26, 2007 11:21 am

Re: Ремонт на въдици, макари и риболовни пособия!

Мнение от artaks »

Здравейте Колеги.Ето го,и новия Страдик.Както,и очаквах макарето е доста добре направено,и определено доставя удоволствие при работа с него...
Страдик 3000...
Изображение

Изображение

Тук всичко е познато...Нововъведения няма..
Изображение

Като при Стелла..Мани. :lol:
Изображение

Стоп от ново поколение..Всъщност само корубата е с променена визия,вътре си е същия..
Изображение

Ето,и паразитната система.Тя не е нова колеги.Шимано в това отношение се връщата години назад.Макарите до 2007г са именно с две паразитни колела.Всички стелли,туини и т.н.."Обожавания" от мен микромодул при Стелла,и Туин е абсолютно същото нещо само дето с микроскопичната стъпка,на паразитките тормози макарата..
Изображение

Макарата по"долни гащи"
Изображение

Сега нещо интересно..От четирите лагера,на механизма са се изтървали да сложат,и един от черните..Странно.Явно все още се произвеждат или пък има залежали...
Изображение

Тук пак забелязвам връщане във времето...Забележете пиньона.Отдавна не се правят по този начин.Какво имам в предвид?Увеличената дължина.При по-новите модели тя е точно колкото да направи контакт с короната.А именно два пъти по къса от тази..
Короната 28мм. е повече от добра.Познатото черно покритие гарантира дълговечност,и плавен ход..
Изображение

Това е характерно за макарите с горен безконечник..
Изображение

Ето пак по старите стандарти.Втулката,на безконечника е с точния размер,на лагера при Стеллла примерено.Заменянето е елементарно,и лесно...
Това не става при макарите CI4/CI4+...При тях втулката е с близо милиметър по-широка..Става но трябва подложка което обесмисля цялата операция..
Изображение

Събиране..
Изображение
Това е за сега от страдика.Както казах макарата е много приятна,и лично ,на мен доста ми допадна.По-дългата от стандарта за 2500/3000 дръжка ще компенсира евентуални затруднения в следствие,на високото предавателно число.
С оглед,и на приемливата цена мисля,че Страдик ще намери своите почитатели сред риболовците..
Поздрави...
joro1331
новобранец
новобранец
Мнения: 13
Регистриран на: Съб Окт 17, 2009 8:51 am

Re: Ремонт на въдици, макари и риболовни пособия!

Мнение от joro1331 »

Привет колеги!
Имам проблем с макара дайва whiker 2508 ,на която не работи контрата тоест дръжката се върти свободно в двете посоки.В началото го правеше рядко ,но сега е почти постоянно и изтървам риби.Отворих я, но не видях нищо счупено ,но пък аз толкова и разбирам де.Намирам се в Свиленград.Ще съм Ви благодарен ако някой може да ми помогне със съвет за поправка или информация къде близко до Свиленград има майстор.
Ivan7777
новобранец
новобранец
Мнения: 41
Регистриран на: Сря Апр 15, 2015 7:55 pm

Re: Ремонт на въдици, макари и риболовни пособия!

Мнение от Ivan7777 »

Бих искал да питам някои от колегите ,откаде мога да си закупя така наречения pin remover виждал съм има и клещи ??? Ако някои знае ..
artaks
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 405
Регистриран на: Пет Окт 26, 2007 11:21 am

Re: Ремонт на въдици, макари и риболовни пособия!

Мнение от artaks »

Привет Колеги.Ето една рядко срещана макара,която е солидно изпълнение,и в следващия момент,на прилична цена...
Изображение
Солидна дръжка.Характерно за хеви морските макари..
Изображение

Тук нещата са характерни за макарите от по-ниския клас..
Изображение

Огромен стоп..
Изображение

Основния механизъм..Навито не е с безконечник,а с "локомотив"
Изображение

Короната определено ме впечатли...Диаметър 39,5мм.Венеца 4,5мм.широчина,и толкова също е висок..
Изображение

Паразитното колело е могло да бъде лагеровано,но това не е характерно за Шимано..
Изображение

Без коментар..
Изображение

Пиньона както е видно е с втулка от долната страна която,на секундата се заменя с лагер..
Изображение

Оста,на локомотива също е съобразена със сериозните размери,на останалите чаркове...
Изображение

Макарата като цяло е едно прекрсно решение от доброто старо време,за много сериозен риболов...
Поздрави,и Късмет...
artaks
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 405
Регистриран на: Пет Окт 26, 2007 11:21 am

Re: Ремонт на въдици, макари и риболовни пособия!

Мнение от artaks »

Привет.
Това което ще ви покажа не е ревю,а по-скоро едно предупреждение за "подводни камъни" при някои топ модели...
Ето за какво иде реч..
Изображение
Основния механизъм,на TWIN POWER 4000 от 2008г.На пръв поглед нищо нередно.Така е но???
Не си обяснявам как съм го пропуснал до момента.Макарата дойде при мен с очевидно неприятен проблем.Хрущеше,и издаваше звуци които дори,и при Бранзино :D е рядко да ги усетиш,и чуеш.По всичко личеше,че предавката е "заминала" Така се,и оказа.Все пак Туина е 4000 което предполага риболов с по-хард примамки.Лошо няма,и нямаше да има ако колелцата бяха характерни за 4000.Оказа се,че размерите без паразитното колело са същите като,на 2500..Странно но факт..Диаметър,на короната точно 26мм...което срещам за първи път..За сравнение при 4000 тя е между 29,3 и 29,9мм.Така,че ако някои реши да придобие вьпросната макара да го има в предвид,и да се съобрази с теглото,на примамките които ще използва...
Поздрави...
artaks
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 405
Регистриран на: Пет Окт 26, 2007 11:21 am

Re: Ремонт на въдици, макари и риболовни пособия!

Мнение от artaks »

Привет.Ето,и новия SW Twin Power 4000...
Изображение

Изображение

Всичко е както при предишните модели..
Изображение

Малка разлика в стопа.Нов корпус.
Изображение

Изображение

Двата лагера,на пиньона.Както е видно единя е от най-добрите,а малкия е от беличките..
Изображение

По отношение,на корпуса пазлика с този от 2002г.няма.Едната половина от лявата страна е чиста проба пластмаса,а тази от дясно е метал.
Изображение

Основния механизъм е впечатляващ.Отсъствието,на микромодул ме обнадежди за бъдещето,на Шимано :D
Изображение

Короната е много добре пипната..Диаметър 35мм. и широчина,на венеца 3,5мм..Могло е да бъде още малко увеличен като,на Навито от горното ревю,но и така е добре..
Изображение

Безконечната система при която имам леки забележки.Безконечника,и оста по нищо не се различават от стандартните модели..Оста е 4,5мм а би било редно да е споне 1мм.отгоре.
Все пак говорим за SW...
Изображение

Гарнитурите които са единственото нещо което определя макарата като SW...
Изображение

Ред е за събиране..
Изображение

Изображение

Като цяло макарата е изградена,на платформата,на легендата от 2002г.Основната разлика е в едното паразитно колело,и бързата осцилация.Това я прави удачен избор при риболов с повърхностни примамки,и използването,на по-тънки брейдове.След обслужването хода като цяло стана много плавен,безшумен,и лек..Механизма като цяло,и както се видя е солиден,и сведен до елементарна практичност.Предполагам,че проблем с него едва ли ще има..
Сравнително ниско тегло за макара от подобен клас.Солоидна тяга,и мощност предполагам.Лошото е,че при този модел няма предвиден вариант PG за 4000...Това би била уникална макара за сом примерно..
С много малки изключения,макарата е супер,и ще доставя удоволвствие при работа с нея..
Поздрави,и Късмет...
kosta2910
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 147
Регистриран на: Вто Авг 05, 2008 8:47 pm
Местоположение: перник

Re: Ремонт на въдици, макари и риболовни пособия!

Мнение от kosta2910 »

Трябва ми обръщача на бигела където е ролката за влакното за макара
cormoran corcast super jet match 8pif 2500.
Счупеното е отбелязано с червено.

Изображение
simple
новобранец
новобранец
Мнения: 28
Регистриран на: Сря Мар 31, 2010 1:39 pm

Re: Ремонт на въдици, макари и риболовни пособия!

Мнение от simple »

колеги, търся майстор на карбонови въдици в плевен .
ilkoks
новобранец
новобранец
Мнения: 59
Регистриран на: Сря Дек 07, 2011 8:44 pm

Re: Ремонт на въдици, макари и риболовни пособия!

Мнение от ilkoks »

Здравейте колеги,обичащи да поправяте разни работи,в това число и риболовна техника.Доста мислих в коя тема да отнеса въпроса си и реших да бъде тук.Ако греша моля да ме насочите на правилното място.Преди време мой приятел ,който е отдавна в скандинавия ми донесе 2 блокирали риболовни макари и каза ако мога да си ги поправя да ги ползвам.Едната е стар модел шимано и с нея нямах проблем,но другата е нещото ,което ме занимава.Успях да я разглобя и след накисване на лагерите в нафта се оказа,че са в отлично състояние,само двата лагера в ролката на бигела не стават,просто се бяха скапали така ,че и размер не ножах да взема.Пригодих едни пластмасови втулки от някаква китайска макара,но това не ми харесва.Макарата е с 4 съчмени лагера и ролков стоп,без да броя давата в ролката на бигела.На шпулата има надпис ORJON Hs 500 ,това навярно е марката или модела.предавателното число е 4.9:1.Със заден аванс,които работи прилично.Има още един надпис ,но нямам представа какво значи-Sea Hawker,smooth action.На шоулата пише,че събира 100м 0.40 влакно,но аз навих 150м и има място за още,колко не знам.Въпроса ми е знае ли някой нещо за тази макара и евентуално какви са лагерите в ролката на бигела.Живея в Разград и тука не е раят на резервните части.Ще ви бъда благодарен ако ми помогнете.
Аватар
pop_stavri_
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 101
Регистриран на: Чет Авг 23, 2012 9:40 am
Местоположение: Варна

Re: Ремонт на въдици, макари и риболовни пособия!

Мнение от pop_stavri_ »

Здравей,
на първо четене мярнах това. Има размери 400 и 600, със схема и номера на части, но без размери на лагерите. Предполагам за 500 е същата схема. По-късно ще опитам да издиря повече инфо.
Публикувай отговор

Обратно към “Как да си поправя или направя...?”