Пак и отново ...... Хладилник на газ

Счупили сте любимия си такъм? Попитайте останалите как да се справите с проблема

Модератор: emo vasilev

TONIHDI
новобранец
новобранец
Мнения: 31
Регистриран на: Съб Дек 27, 2008 7:45 pm

Re: Пак и отново ...... Хладилник на газ

Мнение от TONIHDI »

Става,проверено!
Как работи газ.котлон с 2е че 3и горелки.
kotaraka90
новобранец
новобранец
Мнения: 5
Регистриран на: Чет Апр 07, 2011 5:27 pm

Re: Пак и отново ...... Хладилник на газ

Мнение от kotaraka90 »

Колега Gigantor добре си го направил хладилника ами как си решил въпроса с вятъра да не угаси пламъка?Няма ли някой с оригинален хладилник на газ да качи снимки как е решен този проблем?
Аватар
gigantor
новобранец
новобранец
Мнения: 95
Регистриран на: Пет Яну 28, 2011 9:02 am
Местоположение: Димитровград

Re: Пак и отново ...... Хладилник на газ

Мнение от gigantor »

За съжаление напоследък не остава много свободно време човек да си се почовърка малко с кеф и още този въпрос при мен не е решен . Замислил съм да взема пиезо запалка и като я монтирам ще покрия половината гръб на хладилника с тънка поцинкована ламарина . При фабричните преносими хладилничета всичко е скрито покрито.В нета има доста модели показани обстойно, но и аз бих взел някоя идея от първа ръка (ако някой колега изобщо сподели ). Все пак по язовирите си е ветрилник ,ама няма да сме апачик на ветеро я то за тази цел е шатрата , а мястото на хладиникот е точно в нея .Където е масата там трябва да е и питието. :drinkers: :lol: ......... и мезето
Simplicity is not achieved by adding simplifications, but by removing complications
TONIHDI
новобранец
новобранец
Мнения: 31
Регистриран на: Съб Дек 27, 2008 7:45 pm

Re: Пак и отново ...... Хладилник на газ

Мнение от TONIHDI »

И при фабричните проблема с вятъра си го има,ще кача снимки на моя "Dometik" Мисля че ги има някъде из форума.
Когато го ползвате на открито е задължително да е на сянка и завет.
Аватар
MITKO70
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2830
Регистриран на: Съб Мар 24, 2007 10:37 pm
Местоположение: София

Re: Пак и отново ...... Хладилник на газ

Мнение от MITKO70 »

При фабричните има проблем само АКО е много силен вятъра/като на яз.Искър/ и е срещу коминчето.До сега от 2 каравани и 3 кемпера през годините ,се е случвало няколко пъти,но се прави едно просто приспособление на комина,според вятъра.За сянката не е задължително,ако е вграден той си е на сянка,там проблем е високата температура на водноамонячния разтвор,за това се слагат в караваните вентилатор от компютър на решетката,за охлаждане.Ако е на открито ,завет си трябва,на фабричните е закрито.Ето тук имам една снимка Електролукс ,който смених в караваната,преди беше Къмпинг газ.
Изображение
Колегата добре се е справил,решил е проблема с правилното горене :wink: ,но този кран не е подходящ.Пропуснат е един много важен момент,няма защита на газта,а това е много важно,особено при изгасване.Има кранове като на оригиналните хладилници,с място за монтаж на термо двойка за защита,струва около 30лв.има ги по магазините за газови уреди.
Може да се ползва и кран от газови котлони от каравана,също имат защита.Спокойно може да се ползват от една бутилка котлон,хладилник.
Ето и една снимка на самата горелка,свалена за почистване.На нея се вижда колко просто ,но ефективно е направена.Запалката и защитата са монтирани на кръглата гривна,тръбичката за газта се навива в квадрата а в него е заложена дюзата,която е като люспичка от алуминий.След нея е пробит отвор около 4мм. от двете страни на квадрата/вижда се/за да взима въздух и става много точно смесване.Под кръглата гривна където е защитата,на квадрата е пробит отвор и там е сложена мражичка.Всичко това се закрепва с една рапидка за тръба,която контактува с тръбата на хладилния разтвор и са изолирани.Над горелката е само тръба,в която има монтирана една спираловидно усукана ламаринка ,закачена с дълга тел за горния край на комина.
Изображение
Всичко може,но не всеки го можe.
Изображение
Аватар
gigantor
новобранец
новобранец
Мнения: 95
Регистриран на: Пет Яну 28, 2011 9:02 am
Местоположение: Димитровград

Re: Пак и отново ...... Хладилник на газ

Мнение от gigantor »

Благодаря колега за снимките и си прав ,че пренебрегнах винтила с защитата. Сметнах че ще се ползва само на вънка . Гледал съм из архивите и на другите форуми и по-точно http://www.carpbg.com/forum/viewtopic.php?t=10108. Там доста нагледно са показали всичко . Моя комин излиза над нивото на хладилника затова смятам ,че няма да е от значение посоката на вятъра ( освен разбира се , ако не е от горе на долу ). Основно трябва да скрия огъня . Имам няколко идеи ,ама да се стопли. Пийте сега топло винце ,че с тоя сняг само винското и свинското най вървят. Наслука и Наздраве :drinkers:
Simplicity is not achieved by adding simplifications, but by removing complications
Аватар
MITKO70
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2830
Регистриран на: Съб Мар 24, 2007 10:37 pm
Местоположение: София

Re: Пак и отново ...... Хладилник на газ

Мнение от MITKO70 »

Много подробни снимки е направил колегата в Карп бг,на разкостения хладилник :) Няма да имаш проблем с комина,аз имам една ракла на газ,фабрична и я ползвам в фортсета на караваната,шатра/вече не я използвам,вятъра я строши :wink: /,не ми е гаснала от комина,колкото от долу при горелката,затова и правя завет на място.Дори и на вън,защитата си е необходима,загасва,не го усетиш и газта си върви. А с винцето сме всеки ден,в тези студове :drinkers:
Всичко може,но не всеки го можe.
Изображение
pep4o83
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 189
Регистриран на: Чет Мар 04, 2010 10:19 pm
Местоположение: плевен

Re: Пак и отново ...... Хладилник на газ

Мнение от pep4o83 »

става с троиник на бутилката
popeto1
новобранец
новобранец
Мнения: 4
Регистриран на: Вто Яну 05, 2010 12:18 pm

Re: Пак и отново ...... Хладилник на газ

Мнение от popeto1 »

Газифицирането на абсорбционен хладилник е просто и излиза около 30 лева ! Всеки с малко технически умения може да го направи за 2 часа(разбира се след като е осигурил материалите) ! Трябва да осигурите : 1.Тръба за коминче(вътр.ф16-20 мм.-желязна /1 лев/). 2.Вентил(6 лева) 3.Дюза/под въпрос/ 0,25мм(2 лева) . 4.Тръбичка - желязна (вътр.ф10мм. външ.12-14мм. дълж.25-30см./50ст./). 5.Скоби 10-12(ф.-по-преценка/8 лева/). 6.Маркуч 2м(ф.8-10/4 лева/). 7.Редуцир-вентил(ниско налягане/12лева/. 8.Каменна вата 50х40см-5 лева. Закача се за туристическа бутилка(5 литра изкарва 7-10 дни)! Инструменти: 1.Бормашина. 2.Свердла: 4мм. и 9мм. 3. Отвертки. 4.Термометър 0-300 С. Времето за работа е 2-4 часа(зависи от уменията и мисълта) ! Може да оставите ел.нагревателя(може да добавите и ел.нагревател за 12 волта).Температурата където е термометъра да е около 120 гр. С ! ХЛАДИЛНИКА ДА НЕ СЕ ИЗПОЛЗВА В ЗАТВОРЕНО ПОМЕЩЕНИЕ НА ГАЗ!!! Осигурете завет на горелката! Забравих , към консумативите-БИРА и ПЪРЖЕНА РИБА ! УСПЕХ ! . Направени досега три броя ! Получих съдействие от колегата gigantor за което му БЛАГОДАРЯ ! За консултации: +359 877 04 40 14 SKYPE: popetodr
Изображ.002.jpg
Изображ.011.jpg
Изображ.008.jpg
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Аватар
MITKO70
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2830
Регистриран на: Съб Мар 24, 2007 10:37 pm
Местоположение: София

Re: Пак и отново ...... Хладилник на газ

Мнение от MITKO70 »

Много добре направено :wink: От доста самоделно преправяни хладилници,това е най-добре направено.НО правилно си написал ДА НЕ СЕ ИЗПОЛЗВА В ЗАТВОРЕНИ ПОМЕЩЕНИЯ! Липсата на защита го прави опасен,в затворени помещения,но и на открито при загасване примерно през ноща,газта заминава и пак е опасно,ако някой си палне цигара на близо.Има вариант да се преправят и с кран ,пригоден да се монтира на него термодвойка за защита,но тогава се оскъпяват нещата с около 50-55лв.Намират се кранове за 30-35лв. и термодвойка за 20-25лв.
Къде точно мери температурата този термометър ,за да е около 120 градуса :?: Интересно ми е,как си направил горелката ,точно там,където гори пламъка.Замервал ли си каква температура поддържа вътре,и в камерата ако има.На какво налягане работи ,в кемпери ,каравани са на 30 или 50 мбар.
Всичко може,но не всеки го можe.
Изображение
gogibo
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 732
Регистриран на: Нед Мар 13, 2011 11:04 am
Местоположение: София

Re: Пак и отново ...... Хладилник на газ

Мнение от gogibo »

Разполагам с излишна хл.ракла-22л- 220/12 в.,която фабрично е предвидена и за газ,но не са и монтирали газ оборудването.Има вграден комин и втулка/за горелка с термодвойка и пиезото/.
Ако някой се интересува на ЛС.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Аватар
MITKO70
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2830
Регистриран на: Съб Мар 24, 2007 10:37 pm
Местоположение: София

Re: Пак и отново ...... Хладилник на газ

Мнение от MITKO70 »

Имах някой въпроси по-горе в темата ,за да уточним и подобрим това самоделно преправяне на газ,но на колегата не му се пише явно.Далеч съм от мисълта да коментирам на скайп или тел.,просто нямам такава нужда ,защото имам два хладилника в караваните +още един от каравана и ракла на газ за фортселтите,все пак с това се занимавам. :wink:
Всичко може,но не всеки го можe.
Изображение
DuO_manqn
новобранец
новобранец
Мнения: 30
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 2:30 pm

Re: Пак и отново ...... Хладилник на газ

Мнение от DuO_manqn »

Привет от мен,необходим ми е хладилни(охладител) което обаче не е водо-амонячен а е с LiBr.Ако някой може да ме насочи от къде мога да си намеря работещ такъв,почерпката ще е от мен.

Поздрави.
Аватар
MITKO70
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2830
Регистриран на: Съб Мар 24, 2007 10:37 pm
Местоположение: София

Re: Пак и отново ...... Хладилник на газ

Мнение от MITKO70 »

Някой може и да го знаят,но дай малко жокер за това- LiBr :?
Всичко може,но не всеки го можe.
Изображение
DuO_manqn
новобранец
новобранец
Мнения: 30
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 2:30 pm

Re: Пак и отново ...... Хладилник на газ

Мнение от DuO_manqn »

Литиев бромид LiBr това трябва да го пише и на етикета вместо NH3(амоняк) идеята е че на инсталацията с бромид и е необходима по ниска темпрературана на топлоизточника.

Поздрави.
Публикувай отговор

Обратно към “Как да си поправя или направя...?”