Цикада - първата ми, но не и последна

Счупили сте любимия си такъм? Попитайте останалите как да се справите с проблема

Модератор: emo vasilev

Публикувай отговор
Аватар
jagger1
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1187
Регистриран на: Сря Яну 26, 2011 10:06 pm
Местоположение: София

Цикада - първата ми, но не и последна

Мнение от jagger1 »

Привет на всички творци.
За тези примамки бях чувал хубави неща, но никога не бях използвал в риболовната си практика цикада, независимо, че практикувам риболов от десетилетия. Винаги има начало :D . Наскоро си заприходих първата цикада. Като примамка ми хареса, но като цена - не. Твърде скъпа е за мен. Понеже обичам да си майсторя, реших да се пробвам и в това направление. Почетох, поразгледах темите, поразгледах клипчета, намерих си една ламаринка, купих си една бургийка 1.5 мм, избрах си една оловна тежинка от риболовната ми кутия и се нагласих с ножовката и пилата на масата.
Най-напред реших да срежа оловната съчма на две равни половини. Съчмата я срязах по диаметъра, като ориентирах предварително централния отвор на съчмата перпендикулярно на плоскостта, в която трябваше да срежа съчмата.

Получи се това:
Изображение

След това си очертах контура на цикадата върху ламаринката от неръждаема стомана (дебелина 0.6 мм - такава намерих) и започнах работа с една полукръгла пила и ножовката да изрязвам контура. Първият контур не ми хареса в носовата част (стана много изтънен) и по тази причина си изрязах втора заготовка, на която оставих малко повече материал отдолу, гледано от към носовата част, в която после разпробих и отвор за предната кука. Последва маркиране и пробиване на отворите. Централният отвор, пробит в главата на цикадата е за да прокарам едно центриращо щифтче за оловните половинки при техния монтаж.

Получи се това:
Изображение

Последва монтаж на утежнението в носовата част, което бе центровано с помощта на едно пиронче, което бе занитено двустранно на оловните половинки, като същевременно двете половинки ги залепих и с епоксидна смола. Последва бронзиране с бронзова емайлна боя за модели и макети (Revell) и съхнене на боята.

Получи се това:
Изображение

Изображение

Последва малко шаренийка и плахи опити за изява в областта на изобразителното изкуство :lol: .

Получи се това:
Изображение

Остава финишния лак, но в момента нямам. Нямам и подходящи кукички в момента, та предстоят довършителните работи и балансирането. После - окончателните проби и донапасване.

Параметри на цикадата до момента:
Тегло на тялото (неръждавейка): 1 грам
Тегло на оловната глава: 3 грама (общо на двете полусфери)
Общо тегло в сглобен вид (без халкички и куки): 4 грама

Следва продължение след окончателното приключване на работата по цикадата.
Поздрави.
Риболовът е като песен, която можеш да слушаш цял живот. И колкото повече я слушаш, толкова повече ти се пее. Няма насита, няма спиране. А ако тази песен се запее и с приятели, тогава концерта е доживотен.
Аватар
dako71
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1311
Регистриран на: Пет Мар 06, 2009 3:14 am
Местоположение: Фидер отбор Пирдоп
Обратна връзка:

Re: Цикада - първата ми, но не и последна

Мнение от dako71 »

Колега грешиш с тежеста. Трябва да е долу около отвора. Закачи модела на конец и ще се увериш. :wink: Иначе браво за изработката. :arrow:
Аватар
jagger1
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1187
Регистриран на: Сря Яну 26, 2011 10:06 pm
Местоположение: София

Re: Цикада - първата ми, но не и последна

Мнение от jagger1 »

Да, малко изместих центъра напред, но ще го балансирам с куките. Може да се наложи в крайна сметка още един (4-ти) отвор отгоре, но предварителната проба показа сравнително добър баланс на първия отвор (със закачени теженки вместо куки, отговарящи на теглото на куките). Показа и игра. Но докато не я завърша окончателно, няма как да уточня нещата. А и боята също тежи малко. Пък и нали ми е първото отроче от този тип :D . Ще им свикна по-нататък. Приемам забележки и мнения. Благодаря.
Риболовът е като песен, която можеш да слушаш цял живот. И колкото повече я слушаш, толкова повече ти се пее. Няма насита, няма спиране. А ако тази песен се запее и с приятели, тогава концерта е доживотен.
Аватар
batlar
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 229
Регистриран на: Съб Яну 02, 2010 7:25 pm
Местоположение: Пазарджик
Обратна връзка:

Re: Цикада - първата ми, но не и последна

Мнение от batlar »

добре си се справил дано и да е уловиста :drinkers:
Рибата е като жената,дава когато си поиска и на който си иска !!!

http://www.eeautoservice.com/
Аватар
bokser
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 516
Регистриран на: Съб Мар 26, 2011 8:03 am
Местоположение: Благоевград

Re: Цикада - първата ми, но не и последна

Мнение от bokser »

Евалата за мерака и майсторлъка... :) :wink:
Аватар
P-etkan
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 580
Регистриран на: Вто Авг 23, 2011 10:24 am
Местоположение: България, гр. София

Re: Цикада - първата ми, но не и последна

Мнение от P-etkan »

Привет,

И аз щях да пускам тема как си правя цикади, но ще постна нещата тук :)
...на кратко.
:arrow: Формата на самото тяло може да е каквато си пожелаем, стига да е балансирана както трябва :!: Първо правя тялото и отворите за куки. Тук няма граница за фантазията :wink: следва утежнението, което изливам от олово. В тялото, където ще е то разпробивам дупка, достатъчно голяма, за да може оловото да се излее, от двете страно като едно цяло. Оловото изливам в "универсален" калъп от дърво :idea: Калъпа представлява два дървени правоъгълника, с еднакви размери, слепени и разпробити по средата :idea: . В зависимост от фи-то на дупката може да се варира с утежнението на цикадата. Наливането на олово става през самата дупка. Малко придаване на форма с пила и .. готово. Когато е комплектовата с утежнение следва намирането на баланса и разпробиването на дупки за захващане :) Много проста, ефективна и лесна за изработка примамка. Има и разни малки финтове, които да се спазват при проектиране :wink: , ако разгледате тук ще разберете за какво говоря, като по-голямата част от написаното там е частично вярно :!:
Ако имате въпроси ще отговарям.
...та по този начин може да си направите каквито искате форми и размери цикада. Идеята за утежнението ми дойде, докато разглеждах различни видове цикади и се чудех, как най-лесно може да се направи то, без гипсови отливки...та за сега толкоз от мен.

Ако има нещо неясно пишете.


:drinkers:
Аватар
jagger1
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1187
Регистриран на: Сря Яну 26, 2011 10:06 pm
Местоположение: София

Re: Цикада - първата ми, но не и последна

Мнение от jagger1 »

Благодаря за линка. Ще се наложат корекции :D .
Риболовът е като песен, която можеш да слушаш цял живот. И колкото повече я слушаш, толкова повече ти се пее. Няма насита, няма спиране. А ако тази песен се запее и с приятели, тогава концерта е доживотен.
Динков
новобранец
новобранец
Мнения: 92
Регистриран на: Нед Ное 13, 2011 4:41 pm
Местоположение: Пазарджик

Re: Цикада - първата ми, но не и последна

Мнение от Динков »

Браво за упоритостта! Сигурен съм, че ще е уловиста като останалите ти примамки! Ти и Страхил ме вдъхновявате! Евала!
Кажи ми само как се водят този тип примамки, като клатушките или по-скоро като джиг и силиконите ...
Аватар
jagger1
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1187
Регистриран на: Сря Яну 26, 2011 10:06 pm
Местоположение: София

Re: Цикада - първата ми, но не и последна

Мнение от jagger1 »

И за мен е нова примамка, но в тази тема е обяснено много добре:
Линк към темата: http://forum.nariba.com/viewtopic.php?f=119&t=28669
Риболовът е като песен, която можеш да слушаш цял живот. И колкото повече я слушаш, толкова повече ти се пее. Няма насита, няма спиране. А ако тази песен се запее и с приятели, тогава концерта е доживотен.
Динков
новобранец
новобранец
Мнения: 92
Регистриран на: Нед Ное 13, 2011 4:41 pm
Местоположение: Пазарджик

Re: Цикада - първата ми, но не и последна

Мнение от Динков »

Благодаря изключително!
Аватар
jagger1
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1187
Регистриран на: Сря Яну 26, 2011 10:06 pm
Местоположение: София

Re: Цикада - първата ми, но не и последна

Мнение от jagger1 »

Значи, първата вълна на ентусиазъм и фойерверки мина за мен :lol: . Оказа се, че наистина трябва да се пипне тук-там и най-вече позицията на главата. Очаквах го. Не че няма и друг начин да се балансира, но няма да се получи добре. Та пробите установиха следното:

1. Тежестта трябва да се измести малко назад и да се поразплеска малко странично, за да може да се балансира по-добре в суров вид.
2. В първоначален (суров) вид, след като се закачи на първото отворче горе (най-предното), цикадата трябва да застане под ъгъл, неповече от около 30 градуса, наклонена напред, за да може после лесно да се балансира с куките и халките в краен вид.
3. Има вариант, балансирането да стане и с добавяне на малка тежест в задната опашна част (1-ви вариант) или една малка допълнителна тежест, непосредствено зад първата и малко по-ниско от нея, така, че отворът на предната кука да застане между двете тежинки (2-ри вариант).
С една дума, трябва преработка.
Следва продължение :D
Риболовът е като песен, която можеш да слушаш цял живот. И колкото повече я слушаш, толкова повече ти се пее. Няма насита, няма спиране. А ако тази песен се запее и с приятели, тогава концерта е доживотен.
Аватар
P-etkan
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 580
Регистриран на: Вто Авг 23, 2011 10:24 am
Местоположение: България, гр. София

Re: Цикада - първата ми, но не и последна

Мнение от P-etkan »

...такааааа, ето сега "моята" технология...
първи си правя модел на тялото:

18657

правим и модел на утежнението:

вземаме две еднакви правоъгълни парченца дърво:

18658

18659

слепваме ги..

18660

...и ги разпробиваме по средата, успоредно на дългата страна, като отвора трябва да се получи и в двете половини ...

18661

ето така:

18662

Вече имаме заготовките и калъпа за тежестта:

18663

тук може да се варира в неограничени граници, в зависимост от форма, тежест и т.н
...изрязваме от ламарина по щаблона и разпробиване дупки за куките и оловото. След това нагласяме тялото в калъпа(аз ще го покажа с шаблона, защото в момента не ми се правят още железа).

18664

18667

след като е фиксирано тялото, затваряме калъпа:

18665

18668

и го притискаме:

18666

18669

през този отвор наливаме и оловото...и после с пила леко отстраняваме ненужното и придаваме исканата форма. Поставяме куките и балансираме. Взимаме кутията с лакове за нокти на жената, защото в повечето случай там има голямо разнообразие от цветове :wink: и не се налага да се вайкаме, че няма този или онзи цвят...
и се раждат ....цикади

18670

18671

18672

показвам два размера и форми. Едната е с лак за нокти, а другата със спрей, останал от воблерите. Най на края топ-лак :lol: или друг заздравяващ лак и ... на водоема

Поздрави

:drinkers:
Аватар
jagger1
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1187
Регистриран на: Сря Яну 26, 2011 10:06 pm
Местоположение: София

Re: Цикада - първата ми, но не и последна

Мнение от jagger1 »

Браво. Имам три въпросчета:
1. Кога балансираш и как отливката? Имам предвид, как я балансираш според това, колко и откъде трябва да изпилиш? Правиш ли междинни проби - с куки, или без куки и как преценяваш откъде и колко да свалиш?
2. Предполагам, че използваш чамов материал (поне от снимките). Няма ли опасност оловото да "експлоадира", ако има насмолена жилка на дървото?
3. Оловото добре ли захваща към листото? Или правиш отвор в листото за свързване на двете половини предварително?
Благодаря за споделената информация. Много добре си ги докарал. Имам предвид като отливка и листо. Бояджийската работа е подробност, която виждам, че не ти е чужда и я владееш. Харесват ми. Поздрави за труда.
Риболовът е като песен, която можеш да слушаш цял живот. И колкото повече я слушаш, толкова повече ти се пее. Няма насита, няма спиране. А ако тази песен се запее и с приятели, тогава концерта е доживотен.
Аватар
P-etkan
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 580
Регистриран на: Вто Авг 23, 2011 10:24 am
Местоположение: България, гр. София

Re: Цикада - първата ми, но не и последна

Мнение от P-etkan »

jagger1 написа:...имам три въпросчета...
1 :idea: след като излея утежнението не отнемам от страни, а само отпред :!: да се получи нещо като "глава" на примамката, която стърчи 1-3мм от тялото в зависимост от размера на тялото. Самата форма на утежнението - един напречно разделен конус - е достатъчно "перфектна" форма, за да даде игра на примамката при обтичане(придърпване) във водата. Може да се експериментира с изтъняване назад, напред и т.н, но не считам за нужно. Следва слагането на куките и баланса. :!: Баланса се прави при сложени куки :!: Баланса се изразява в това, да се намери мястото за пробиване на отворите за захващане :!: ...как става това - аз лично използвам две игли, между върховете на които закрепям тялото на цикадата :arrow: тялото трябва да застане в хоризонтално положение :!: :arrow: там правя най-предната дупка за захващане и след това през 1-2мм (зависи от размера на примамката) още два отвора за захващане. Може и един преден да се направи, ако примамката се ползва за отвесен риболов със стръв :!:
2 :arrow: така си е :roll: за това трябва да се внимава :!: Този калъп е от чам. Другите съм правил от някакво друго дърво-по-плътно. Конкретно този калъп - има и следи - го обгарям с горелката преди да изливам в него...а бе това си е вече от технологията на леене. ..аз нагрявам и калъпите за олово ... и гипсови и железни...всички, преди да лея олово в тях...
3 :arrow: задължително отвор :!: и то възможно най-голям(или няколко малко). Така не се налага допълнително лепене след това :idea: ...ако се прави един отвор, той трябва да е по-голям, за да може оловото добре да захване от двете страни, ако се правят няколко малки, трябва преди леене да се нагрее калъпа заедно със заготовката-вече споменах защо...а бе нали казах, че нагрявам всеки калъп преди леене - така няма "брак" при леене - само се изчаква няколко секунди повече да застине оловото :idea:

...та така


:drinkers:
Аватар
jagger1
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1187
Регистриран на: Сря Яну 26, 2011 10:06 pm
Местоположение: София

Re: Цикада - първата ми, но не и последна

Мнение от jagger1 »

Благодаря ти за отговорите.
Още нещо към това, което ми уточни: Не трябва ли при балансирането първият отвор да се пробие в позиция на цикадата (заедно с куките), в положение, когато цикадата е с лек наклон напред към главата, т.е. опашката да е "вирната" малко, което имитира рибе, ровещо по дъното или спускащо се към дъното (като ориентир примерно между 10-20 градуса наклон)? И като се уточни тази позиция, спрямо нея да се пробият останалите отвори - отпред, отзад, колкото е необходимо? Мисля си, че най-важен е първият отвор, който държи цикадата в леко наклонено положение. Може и да бъркам. Нямам още опит с тези животни.
Риболовът е като песен, която можеш да слушаш цял живот. И колкото повече я слушаш, толкова повече ти се пее. Няма насита, няма спиране. А ако тази песен се запее и с приятели, тогава концерта е доживотен.
Публикувай отговор

Обратно към “Как да си поправя или направя...?”