Оксидиране на тежести

Счупили сте любимия си такъм? Попитайте останалите как да се справите с проблема

Модератор: emo vasilev

Публикувай отговор
Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

Оксидиране на тежести

Мнение от Бачо Илия »

На вън вали като из ведро вече втори ден и само дето снощи си приготвих багажа за Махленския.Изображение Няма "махленски", няма и "млада жена и стар ревматизъм", както пише Христо Ботев във фейлетона си "Политическа зима"- като препоръка за справяне с такова време.Изображение Има дъжд, дъжд, дъжд и пак шибан дъжд..Изображение
Та, вчера се сещам азИзображение че имам едни грипички 40 и 50 грама за оправяне накак си на оловата, така че да не блестят на дъното и да приличат хем на него, хем на захранката. Вариантите са много- като се почне от специалните прахови бои с нагряване, потапяне и последващо полиране на пламък и се свърши с лака за нокти, но решавам да започна с най-простичкото- някак си да ги оксидирам и да придобият мръсносив или подобен неутрален цвят.Изображение
Решавам да почна с нещо неизпробвано от мен до сега и препоръчано от колега- оксидация с йодна тинктура и вчера пускам за проби.

Оловата и тинктурата. Оловата са със скоби от дебела медна тел- Тошката така ги е аранжирал, явно с цел да не ръждясва ако е стоманена а не медна(супер добре са изработени, още веднъж МЕРСИ, за коетоИзображениеИзображение. В ляво са 50-грамови, в дясно- 40-грамови. Мисля да ги ползвам с пасти и фидери с монтажи "хеликоптер" и "патерностер", както и за дъни монтажи "сейфти" в закачки:

Изображение

Зареждам снощи една 50-грамка с тинктура(5%-тна) в капачка от дезодорант, вадя пробата тази сутрин и..."греда"Изображение- йода тотално е ликвидирал медната скоба и от нея няма нищоооо....Да се ева ф химикаИзображение, за сметка на това пък обаче, след усърдно миене и търкане на течаща вода в продължение на 2-3 минути, оловото е с един много приятен мръсносивозеленожълтеникъв цвят:

Изображение

Работата е ясна- номера става перфектно, но скобите трябва да не се потапят в тинктурата или да не са от медна тел- преди два часа заредих две 40-грамки по тази схема и резултата ще го снимам по-късно днес:

Изображение

Като приключа с тестовете на грипите, ще тествам две от любимите си кошнички- 25 и 35 грама, те поне нямат нищо медно по тях и обезателно ще снимам и постна резултата:

Изображение

Изображение

Пак че съобразих(ама щото йода ми беше малко Изображение), та не ги излющих в една паница и да ги залея тотално- ся щях да имам олово за претопяване...ИзображениеИзображениеИзображение

п.п. а на вън си вали, вали.............. :drinkers:
Изображение
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Re: Оксидиране на тежести

Мнение от butnik »

Бачо,тая тел не ми се вярва да е медна,а е тел за СО апарати.Тя е с медно покритие заради корозия.Ако в действителност се окаже медна по-добре ги претопи.
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
Аватар
М. Сталев
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1176
Регистриран на: Сря Май 18, 2011 5:00 pm
Местоположение: Димитровград

Re: Оксидиране на тежести

Мнение от М. Сталев »

Много интересен цвят си им издокарал :)
Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

Re: Оксидиране на тежести

Мнение от Бачо Илия »

butnik написа:..........Ако в действителност се окаже медна по-добре ги претопи.
Щооо..ще цопкам с тях до като заминат на кино(което ще рече- няколко години) и след това ще си поръчам със стоманени скоби. Тия всичките 30 броя ми струват точно колкото две хранилки "метод" на Корум или на Дренан! :idea: :D
Ей ги и 40-грамките; медната скоба също е потъмняла- явно се е окислила от парите на йода. Сега цопнх в по-голяма капачка 25-грамовата кошничка- само вирбела и стърчи отгоре:

Изображение

:D :drinkers:
Изображение
Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

Re: Оксидиране на тежести

Мнение от Бачо Илия »

Ето и кошничката(долу, в ляво) след един час киснене- направо се изненадах, стана перфектно и веднага заредих още една такава същата и подготвих още 2 х 25гр. и 2 х 30гр.- с еднакви размери и обеми са:

Изображение

п.п. като я измия и изсъхне, не мирише на нищо...но мога и да ги "дипна" после...за 3-4 дни! :lol:

:drinkers: :drinkers: :drinkers:
Изображение
Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

Re: Оксидиране на тежести

Мнение от Бачо Илия »

То, още два дена ако вали и ще стана професор по химия. Успях да сведа процедурата до две минути за кошничките и 5-6 минути за оловата при нулеви разходи! :lol:
Преминах към следващата процедура за оловата- киснене във воден разтвор на меден сулфат- CuSo4.5H20- или по-познат на български като "син камък"; да не се впускам в сложни химии какво представлява, но в близкото минало широко се ползваше(и още се ползва) за правене на т.н. бордолезов разтвор за пръскане на лозите против мана и други гъбички.
Както и да е, от миналата година имам около половинка, точно за обработване на лъскави олова до много приятен за окото на рибите тъмносив цвят(оловен оксид, който не се разтваря във вода)! :idea:
Та, в една купичка първо направих наситен разтвор на синия камък- сипва се по малко в студена вода и се бърка и добавя до като разтвора се насити и сулфата спре да се разтваря(в бордолезовия разтвор е само 1.0 кг. на 90 литра вода). След това- "цоп" оловата вътре и за 5-6 минути процедурата приключи перфектно- сиви, та дрънкат! :lol:
Кошничките обаче ме шашнаха! :shock: Там въпроса приключи на втората минута и не остана нищо лъскаво по тях- гурели от всякъде! :D Явно поради това че са от два метала с различна валентност, а разтвора сам по себе си е електролит...протече електрохимична реакция- оловото помедня от отложилата се на него анодна мед, решетката почерня от отложилия се на нея оксид(неразтворим във вода) и туш по въпроса- това, за не повече от две минути. Ето и някоя снимка:

В ляво са необработени кошничка и олово, в дясно са обработените:

Изображение

Изображение

Тук се вижда по-детайлно за какво става въпрос:

Изображение

Изображение

Тук вече са идеално измити с топла вода и миещ препарат(неутрализирани от електролита, сиреч) и готови за замятане. Тук-там лъщи, ма това е щото поокъснях и сработи светкавицата на фотото:

Изображение


Чудя се, дали и тях да не ги "дипна" утре, като тия с йода:

Изображение

Изображение

:D :drinkers: :drinkers:
Изображение
Аватар
butnik
рибар фанатик
рибар фанатик
Мнения: 8262
Регистриран на: Съб Сеп 30, 2006 7:35 pm
Местоположение: Франкфурт на Майн
Обратна връзка:

Re: Оксидиране на тежести

Мнение от butnik »

Ето,че лошото време някой го използва умно,днес и аз започвам да потъмнявам с йод някои хранилки,че това лъскавото много ме дразни.Изчаках да видя резултатите с хранилките и се уверих,че стават перфектни,поздрави,много полезен ми беше. :smt023
Винаги прощавайте на враговете си-за тях няма нищо по-дразнещо от това.....
Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

Re: Оксидиране на тежести

Мнение от Бачо Илия »

Крайният резултат- йодирани и сулфатирани кошнички(25, 30 и 35гр) и грипи(40 и 50гр):

Изображение

Изображение

:D :drinkers:
Изображение
reyal
новобранец
новобранец
Мнения: 46
Регистриран на: Сря Мар 26, 2014 11:09 am

Re: Оксидиране на тежести

Мнение от reyal »

FAD9359C-3936-4FAC-ABAB-B128912F58D7.jpeg
Защо моето олово стана розаво като го обработих със син камък.
Знам че темата е стара, но да не пускам нова.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Публикувай отговор

Обратно към “Как да си поправя или направя...?”