Shimano exsence ci4+4000S..ревю

Счупили сте любимия си такъм? Попитайте останалите как да се справите с проблема

Модератор: emo vasilev

Аватар
sokol135
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 103
Регистриран на: Съб Яну 15, 2011 1:05 pm

Re: Shimano exsence ci4+4000S..ревю

Мнение от sokol135 »

toshiro написа:http://mulinete.files.wordpress.com/201 ... 500_03.jpg
http://mulinete.files.wordpress.com/201 ... 500_03.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
http://mulinete.files.wordpress.com/201 ... 500_05.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
от дясно на ляво: гайка, лагер, втулка, шайбички, капачка над гайката
Много благодаря колега.
artaks
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 405
Регистриран на: Пет Окт 26, 2007 11:21 am

Re: Shimano exsence ci4+4000S..ревю

Мнение от artaks »

Колегата ги е качил вместо мен,че сега се прибирам...Това е разликата..От пластмасовата/сивата/капачка/в дясно..Гайката,лагерчето,шайбата върху него която изпълнява ролята,на тампон..Всичко друго в ляво от капачката е еднакво с Ексенса,и доста др.модели..
Аватар
Rex Hunt_2
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 138
Регистриран на: Сря Апр 04, 2012 2:10 pm
Местоположение: София

Re: Shimano exsence ci4+4000S..ревю

Мнение от Rex Hunt_2 »

Здравей колега artax,
поздравления за темата, за труда който си положил и професионалното представяне на информацията за този модел макара на Шимано.
Относно тунинга на втулката в задния край на безконечника имам два въпроса:

1. Дали пластмасовата втулка 6493 е същата като при Rarenium Ci4 2500FA?

2. Ако е да, какъв размер лагер замества тази втулка при тунинг? (Препоръчителен доставчик)

Благодаря предварително.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Поздрави,
Rex Hunt_2
artaks
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 405
Регистриран на: Пет Окт 26, 2007 11:21 am

Re: Shimano exsence ci4+4000S..ревю

Мнение от artaks »

Rex Hunt_2 написа:Здравей колега artax,
поздравления за темата, за труда който си положил и професионалното представяне на информацията за този модел макара на Шимано.
Относно тунинга на втулката в задния край на безконечника имам два въпроса:

1. Дали пластмасовата втулка 6493 е същата като при Rarenium Ci4 2500FA?

2. Ако е да, какъв размер лагер замества тази втулка при тунинг? (Препоръчителен доставчик)

Благодаря предварително.
Привет Колега....Втулката е същата..Отговаря,на лагер 3x6x2,5....За доставчик....ми няма в БГ..
Т.е.има но те са китайски..Лично аз поръчвам от Япония..Цената е около 1250 йени...
Става,и с китайче но не препоръчвам..В повечето случаи се оказва,че с втулката е по-добре отколкото с подобни лагери
Поздрави...
Аватар
Rex Hunt_2
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 138
Регистриран на: Сря Апр 04, 2012 2:10 pm
Местоположение: София

Re: Shimano exsence ci4+4000S..ревю

Мнение от Rex Hunt_2 »

artaks написа:
Rex Hunt_2 написа:Здравей колега artax,
поздравления за темата, за труда който си положил и професионалното представяне на информацията за този модел макара на Шимано.
Относно тунинга на втулката в задния край на безконечника имам два въпроса:

1. Дали пластмасовата втулка 6493 е същата като при Rarenium Ci4 2500FA?

2. Ако е да, какъв размер лагер замества тази втулка при тунинг? (Препоръчителен доставчик)

Благодаря предварително.
Привет Колега....Втулката е същата..Отговаря,на лагер 3x6x2,5....За доставчик....ми няма в БГ..
Т.е.има но те са китайски..Лично аз поръчвам от Япония..Цената е около 1250 йени...
Става,и с китайче но не препоръчвам..В повечето случаи се оказва,че с втулката е по-добре отколкото с подобни лагери
Поздрави...
Благодаря ти колега, за изчерпателния отговор.
Ще въртя тогава с втулка за сега щом е толкова сложно с намирането на качествен лагер, пък по-нататък ако някой започне да внася ще действам...
Поздрави,
Rex Hunt_2
artaks
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 405
Регистриран на: Пет Окт 26, 2007 11:21 am

Re: Shimano exsence ci4+4000S..ревю

Мнение от artaks »

Продължавам с един Страдик който е макара за всичко друго но не,и за подценяване....
Макарата е разглобена,на съставните,и части...
Изображение

Лагерите са демонтирани със свалени щитове,и готови за почистване...
Изображение

Както се вижда от снимката "съораженията" са типични за по-старото поколение макари..Т.е.материал не е спестяван...Корона с диаметър 34мм..и 38 зъба даващи високата предавка на макарата...Пиньон,и стоп лагер идентични с тези,на Туин ПГ...Паразитно колело от месингова сплав гарантиращо вярна служба...
Изображение

Корпуса,на макарата...Задния отвор е предназначен за лагер което е гаранция за солиден ресурс..Рядко срещана екстра при по-старите модели..Изключая Стелла ПГ..Туин ПГ...
Изображение

Всички детайли са почистени,и готови за третиране с грес...
Изображение

Изображение

Началото,на системата...X-SHIP....
Изображение

Греста е нанесена...Макарата е готова за събиране...
Изображение

Изображение

Това е за сега...Очаквайте продължение...
Поздрави...
artaks
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 405
Регистриран на: Пет Окт 26, 2007 11:21 am

Re: Shimano exsence ci4+4000S..ревю

Мнение от artaks »

Привет..Придължавам е един Пенн който се оказа много приятна изненада..И така..
Макарата току що е разглобена...
Изображение

Както е видно,и тук е взето доста от Дайва...Лошо няма...
Макарата е работила доста,и всичко е доста зацапано...Основно спининг/речен/за сом..
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Ето я изненадата...Лагерите са досущ като,на шиманата от високия клас...Китайски са но са много добри...Свалени са защитите,и са подготвени за промиване..
Изображение

Изображение

Изображение

Трите броя в ляво са буквално едно към едно с тези,на Туин примерно
Изображение

Всичко е почистено,и готово за смазване,и монтаж..
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Солидна изработка с качествени лагери със завишени размери
Тези,на короната са както следва..ляво 8x14x4....в дясно 8x12x3,5..
Пиньона се лагерува с два броя солидни лагери..От горната страна..8x16x5..от долната..8x16x4.....
В общи линии прилична спинингова макара с добър ресурс...Въпреки.че е използвана основно за сом по Марица не се наблюдават износвания..Малко по-бързооборотна от необходимото но както е видно явно не пречи...
Поздрави...
Аватар
te4osoma
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 716
Регистриран на: Сря Окт 06, 2010 12:35 pm
Местоположение: ако го кажа,после трябва да ви убия.

Re: Shimano exsence ci4+4000S..ревю

Мнение от te4osoma »

Аз лично в последно време продължавам да влизам във форума заради тези ревюта на Румен,..отдавна имах нужда от такава тема поднесена по този начин от кадърни хора :!:

такива теми биха помогнали на много хора да видят и от вътре макарите и да чуят компетентното мнение на разбиращи хора за моделите макари ,а не само да купуват по име даден модел ..това според мен е полезно :!:

Благодаря за труда Румба :wink:
Всеки има план,..докато не му разбият устата..

М.Тайсън
luka
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 139
Регистриран на: Нед Май 12, 2013 9:08 am
Местоположение: Болярово

Re: Shimano exsence ci4+4000S..ревю

Мнение от luka »

Наистина добри ревюта ,такива съм гледал на Алън Хоук ..радвам се че при нас има такива майстори.

Браво :wink:

п.п.мисля и че ще се възползвам от сервиза на колегата Artaks ...
Аватар
vader
новобранец
новобранец
Мнения: 33
Регистриран на: Нед Фев 19, 2012 6:12 pm
Местоположение: Кърджали

Re: Shimano exsence ci4+4000S..ревю

Мнение от vader »

Здравей, Румене, майстор си, спести ми много нерви и пари за нова хубава макара като спаси моя Срадик, много съм доволен, като нова е. Рядък и полезен занаят имаш, да си работиш със здраве и хъс. Пожелавам ти много клиенти.
От мен горещи препоръки към колегите. Много точен, комуникативен и коректен е.
Иван
artaks
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 405
Регистриран на: Пет Окт 26, 2007 11:21 am

Re: Shimano exsence ci4+4000S..ревю

Мнение от artaks »

На вниманието,на сомаджийте..Ганко Хибрид или както още се казва....
Китайска макара която поразително прилича,на Салтига...
Тук е разглобена...
Изображение
Както е видно механизма е досущ като,на Дайва..Не точно Салтига,а по-скоро Сертейт ХК..

Останах приятно изненадан от мащаба,на короната,и материала от който е направена..Поне,на външен вид доста прилича,на този,на Стелла/Туин/ПГ...Дано..
Размерите са повече от добри..Диаметър 35мм.Широчина на венеца 4мм..Височина,на зъбите 4,4мм..
Изображение

Едно от слабите места е липсата,на лагер,на оста,на паразитното колело както,и,на пиньона..от задния край..Това обаче не е фатално в случая имайки в предвид,че корпуса е метален,и износването ще много по-малко от тези,на Шимано примерно които са от сплави..Туин ФЦ..Сарагоса,и др.подобни..
Изображение

Изображение

Оста е като,на скъпите макари..Поне така ми се струва...9мм.От горния край е снабдена с два лагера/не като,на Дайва/но все пак два...
Изображение

Пиньона е доста масивен 9мм...като,на Туин..ПГ..
Изображение

Макарата е в процес,на събиране...Лагера който се вижда,на заден план също е с впечатляващи размери..9x17x5...
Изображение

Карбон... :?: :?: :?:
Изображение

Макарата е нова....
Изображение
Мнение...
Като цяло мога да кажа,че макарето го бива...Въпреки,че поразително прилича,на Салтига не е...То.и няма как,на тази цена да е..По скоро като материали е Шимано,а като предавки Дайва...Според това което видях мисля,че е много добра макара за тролинг..Мощни предавки,добри материали,и много приятна за подръжка..Предполагам,че при добро "гледане" ще служи дълго,и вярно...Не,на последно място е цената и...За тази цена ставаш/трудно/горд собственик,на виетнамска дайва с която се вкарваш във филм пред който STAR WARS е като лека нощ деца..
Поздрави....
roki7
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 370
Регистриран на: Вто Яну 29, 2013 6:59 pm

Re: Shimano exsence ci4+4000S..ревю

Мнение от roki7 »

Здравей колега.
Ще можеш ли да направиш едно ревю на Заубер и да искажеш мнението си за тази макара.
Мисля че на много хора ще е интересно.
Благодаря....
Brevering
новобранец
новобранец
Мнения: 89
Регистриран на: Чет Мар 13, 2008 6:28 pm
Местоположение: София, Дружба 2

Re: Shimano exsence ci4+4000S..ревю

Мнение от Brevering »

Ами как да кажа.... Златни ръце имаш, Румене!
Много ти благодаря за точното и коректно отношение, помощта, експедитивността...
Много съм щастлив, че "съживи" дедо Страдик! Макарата сега върти плавно, АБСОЛЮТНО безшумно и "мазно". Даже и аванса си "пипнал" и сега вече ми харесва и пасва. :D Даже и отвън блести! :D Ще си призная, че след като го купих от чужбина го носих за "профилактика" при човек, който ми каза, че имало нещо изкривено и горе-долу ставал.... :? Много ми беше мъчно, защото с голямо желание го купих и въпреки че не е от скъпите "висок клас" макари много го исках... Сега, благодарение на златните ти ръце имам мечтания Страдик! БЛАГОДАРЯ ТИ!
Не мога да пропусна и как си съживил стария ми Shakespeare Summit - аванса му вече не задържа, макаричката се движи плавно и с кеф! :) Стара макара "нисък клас" но страшно много си я обичам! :)
Имам само една забележка - вдигни цените, работиш буквално "за чест и слава" в момента! :mrgreen:
С две думи - имам много да черпя! :drinkers:
Към колегите - човека е невероятно коректен и точен, има усет и желание за занаята! Не ме отсвири, защото не му нося макари за по 1000+ лева - напротив, обърна ми много внимание и свърши чудесна работа! Препоръчвам го с две ръце! :D

Поздрави,
Станимир
Аватар
danev69
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1447
Регистриран на: Сря Юли 01, 2009 6:18 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Shimano exsence ci4+4000S..ревю

Мнение от danev69 »

artaks написа:Привет..Придължавам е един Пенн който се оказа много приятна изненада..
Изображение
В общи линии прилична спинингова макара с добър ресурс...Въпреки.че е използвана основно за сом по Марица не се наблюдават износвания..Малко по-бързооборотна от необходимото но както е видно явно не пречи...
Поздрави...

:smt023Голямо благодарско на Румен /artaks/за перфектно свършената работа.:smt023
Въпросния Пен го въртя от 2г. основно за сом по Марица. През сомския сезон въртя почти всеки ден по 5-6ч. на реката и макарата имаше лек шум и се бяха появили малки луфтове,
:smt023 НО след профилактиката макарата мърка,като нова. :smt023
:!: Перфектна работа,на смешна цена. :idea:

Паздрави за труда Румене и благодаря още веднъж.
човек е толкова голям,колкото са големи мечтите му
artaks
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 405
Регистриран на: Пет Окт 26, 2007 11:21 am

Re: Shimano exsence ci4+4000S..ревю

Мнение от artaks »

Дайва Фантом..Едно оптимално тролинг решение..
Общ изглед..
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Прилично голяма шпула със сериозен капацитет...

Открива се механизма,на макарата...Характерен за повечето Дайви
Изображение

Оста,короната,пиньона,и паразтката са видимо изцапани с почерняла смазка..Което значи,че последната е със занижено качество...Някъде това се определя като критерии за не здрав механизъм...Не съм,на това мнение обаче..
Изображение

Между пиньона,и паразитката се вижда втулка която следва да бъде заменена с лагер..Незабавно..
Изображение

Готово...
Изображение

Паразитното колело не е лагеровано но пък е снабдено с втулка което увеличава ресурса,на макарата...
Изображение

Изображение

Долният лагер,на пиньона е впечатляващ...В следствие,на това луфта,на ротора е сведен до минимум..
Изображение

Всичко е измито,и почистено..Частите са готови за монтаж...
Изображение

Короната не е с впечатляващи размери но е доста прилична,и осигурява много добра тяга,на макарата...Диаметър..29,7..широчина,и височина,на венеца..3.3/3,5мм..
Солидно изработен пиньон лагеруван,на две места...8мм..
Изображение

В процес,на сглобка...
Изображение

Мнение...
Като цяло макарата не е подходяща за спининг..Основната причина е завишеното,и тегло/460гр../За тролинг обаче е едно чудесно предложение..Макара със сериозна по-размери шпула,и приличен драг...Много прилична тяга която не затруднява макарата при изтеглянето,на по-големите воблери,и ресурс по отношение,на детайлите..
Най-важното...цената...За тези пари рядко се намира макара от подобен клас,и с подобни качества...
Поздрави..
Публикувай отговор

Обратно към “Как да си поправя или направя...?”