Съвети и препоръки за рибарник

Счупили сте любимия си такъм? Попитайте останалите как да се справите с проблема

Модератор: emo vasilev

Публикувай отговор
nikeccc1988
новобранец
новобранец
Мнения: 32
Регистриран на: Пон Яну 31, 2011 8:11 pm

Съвети и препоръки за рибарник

Мнение от nikeccc1988 »

Здравейте колеги ,темата от преди няколко години доста се измени.Първо отказах се да копая и тн защото по общи сметки и съвети каузата е изгубена :D ,но то било за добро.Сега си намерих малък рибарник (8 дк) и живот и здраве на 7 май ще е мой.Та сега да опиша ситуацията,и въпросите за по компетентните и за хората минали през това.Рибарника се захранва от вода която идва от високо поточе и влиза във рибарника ,както и от рекичка която във момента е отбита защото няма нужда от нея.Водата е доста чиста и студена.В момента нивото на водата е 60 ,70 см (отворен е крана да се точи) и почти целия рибарник е във пипер защото 2 години не е ползван.Въпроса ми е да оставя ли така водораслите и да зарибя със шаран, толостолоб и амур с идеятя хем да ги опасът и в същото време да имат естествена храна или да го източа изчистя и така нт.Другия ми въпрос е май месец ,ако пусна зарибителния материал колко крама е най добре да бъде за да стане 1.5 , 2 кг за никул ден и каква да бъде оптималната гъстота на рибата за рибарник с такива размери? Мисля,че като цяло ще бъде малко студен рибарника защото южната му страна е висока и гъста гора и рибата ще расте по бавно ,но пък е красив :D на което повече държа.ще съм много благодарен ,ако има компетентни мнения по въпроса.
HAZART
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1288
Регистриран на: Нед Окт 23, 2005 9:51 pm
Местоположение: Васко Бояджиев/ПЛОВДИВ/АСЕНОВГРАД/ДЕВИН/

Re: Съвети и препоръки за рибарник

Мнение от HAZART »

В твоя случай 2500 бр.шарани са ти достатъчни.Дъното е хубаво да има зеленина.Зарибителя е 60-80-100гр. и расте в зависимост колко го храниш и температурата на водата.Добре е да знаеш дали са гледали риба преди тебе.Занеси една туба вода за изследване за да ти кажат дали трябва да варуваш (ако е киселинна),дали има бактерии(обеззаразяване) и др.Навремето имаше лекции за начинаещи рибовъди(аз ходих на такива,но беше отдавна) в Института по рибовъдство -Пловдив.Сега има ИНТЕРНЕТ и книги.Успех с начинанието.
ТОВА,ЧЕ БРАКОНИЕРИТЕ СА НА СВОБОДА,НЕ Е ТЯХНА ЗАСЛУГА А Е НАША ГРЕШКА.

Изображение
nikeccc1988
новобранец
новобранец
Мнения: 32
Регистриран на: Пон Яну 31, 2011 8:11 pm

Re: Съвети и препоръки за рибарник

Мнение от nikeccc1988 »

Благодаря за изразеното мнениеИзпратил съм проба за изследване,а иначе риба е гледано около 20 години ,през последните две само не е гледано поради неразбирателство .
Wikstil
новобранец
новобранец
Мнения: 80
Регистриран на: Нед Сеп 28, 2008 11:33 am

Re: Съвети и препоръки за рибарник

Мнение от Wikstil »

Според книгите материала/шаран/ трябва да бъде между 200 и 600 бр. на декар площ с дълбочина до 2м за най добро развитие на рибите.Ако бройките са повече може да не им стига храната а по вероятно кислорода.Добре е водата която влиза във рибарника да се излива в него като водопад,така се обогатява с кислород.Успех с начинанието.
nikeccc1988
новобранец
новобранец
Мнения: 32
Регистриран на: Пон Яну 31, 2011 8:11 pm

Re: Съвети и препоръки за рибарник

Мнение от nikeccc1988 »

Кислорода не мисля ,че ще е проблем.Има възможност водата да пада от около 60 , 70 см.
Аватар
mitushara
новобранец
новобранец
Мнения: 44
Регистриран на: Пет Апр 30, 2010 3:53 pm

Re: Съвети и препоръки за рибарник

Мнение от mitushara »

Оптималния брой на шаран е - една риба на 2 кубика вода-оттам нататък смятай с калкулатора.Щом е бистра и чиста водата бухай шаран и амур , на толстолоба му трябва фитопланктон- който пък може да осигуриш с някоя друга бала слама във водоема закотвени с някой камък.Водоема разбирам че е проточен но ако решиш може да хлорираш леко за няколко дена ще се изчисти водата но ще дезинфекцира коритото- пък и да не го правиш не е проблем ми се струва щом захранването е с чиста вода.Толстолоба при оптимална среда удвоява ежемесечно теглото си- при 100-тина грамови рибки за 5-6 месеца ще имаш 2-5 до 3 кг и нагоре риби.А за шаранчетата и амура - ако храниш и папат здраво по 2-3 пъти на седмица ше вадиш 1-5 2 кг риби без проблем есента!Наслука и успех с начинанието!!!
nikeccc1988
новобранец
новобранец
Мнения: 32
Регистриран на: Пон Яну 31, 2011 8:11 pm

Re: Съвети и препоръки за рибарник

Мнение от nikeccc1988 »

Още едно полезно мнение,благодаря за отзофчивостта.Дано колега наистина да се развиват така както казваш.Един познат който държеше рибарник каза ,че трудно ще порасне шарана за един сезон,но ще видим при всеки е различно дано да се развиват добре защото не смятам да оставям риба през зимните месеци(поне за сега).
nikeccc1988
новобранец
новобранец
Мнения: 32
Регистриран на: Пон Яну 31, 2011 8:11 pm

Re: Съвети и препоръки за рибарник

Мнение от nikeccc1988 »

Колега при тази гъстота (1 риба на 2 кубика вода) калкулатора казва 1 тон от декар при тегло от 1.5 кг което ми се струва доста добре като добив.Дано и на практика излезе така :-D ,че да остане и за реинвестиция във водоема(това ми е най важното).
nikeccc1988
новобранец
новобранец
Мнения: 32
Регистриран на: Пон Яну 31, 2011 8:11 pm

Re: Съвети и препоръки за рибарник

Мнение от nikeccc1988 »

Във водоема има доста попови лъжички.Дали могат да представляват проблем за рибата защото знам,че яйцата им са като въжета й се оплитат в стомаха на по малките риби.
nikeccc1988
новобранец
новобранец
Мнения: 32
Регистриран на: Пон Яну 31, 2011 8:11 pm

Re: Съвети и препоръки за рибарник

Мнение от nikeccc1988 »

Няма ли някой тук който се е занимавал с тази дейност?Може и на лс,ако не ви се споделя със всички.
ivanova881014
новобранец
новобранец
Мнения: 10
Регистриран на: Съб Фев 23, 2013 7:38 pm
Местоположение: сливен

Re: Съвети и препоръки за рибарник

Мнение от ivanova881014 »

Здравейте! Бих искала да попитам някой да е чувал дали има в областта на Сливен или Ямбол свободни язовири за аренда или под наем?
Публикувай отговор

Обратно към “Как да си поправя или направя...?”