КАК РАБОТИ СОНАРА ?

Счупили сте любимия си такъм? Попитайте останалите как да се справите с проблема

Модератор: emo vasilev

Публикувай отговор
vtx
новобранец
новобранец
Мнения: 3
Регистриран на: Сря Май 11, 2016 7:44 pm

КАК РАБОТИ СОНАРА ?

Мнение от vtx »

Здравейте колеги, предполагам, че тук е мястото, ако ли не - извинете !
Имам Lowrance Elite-4x CHIRP с монтирана сонда в задния край на 4 м. твърда лодка. Както и да се движа, независимо от позицията на лодката, рибите на сонара се появяват от дясно - наляво и не мога да разбера всъщност - откъде идват и накъде отиват !? Иначе отчита правилно наличието на риби и дълбочината им, метрите и температурата.
Моля за разяснения, инфо, наставления !
Петър Недев
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 590
Регистриран на: Сря Май 04, 2005 10:01 am
Местоположение: Кърджали
Обратна връзка:

Re: КАК РАБОТИ СОНАРА ?

Мнение от Петър Недев »

Не ти ли пратиха подробно упътване на Български като го купи(28 страници)? Ако нямаш,мисля че го имам на имеила.Прати ми имеил на ЛС и ще ти го пратя.
Когато няма риба.......не кълве!
Аватар
rap66
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1125
Регистриран на: Вто Сеп 26, 2006 12:01 pm
Местоположение: Varna

Re: КАК РАБОТИ СОНАРА ?

Мнение от rap66 »

Но от упътването няма да разбере това, което пита човека, а именно що рибите на екрана идват винаги отляво.

Сонара (твоя) праща лъч надолу, улавя отражението и със закъснение интерпретира резултата на екрана, като всеки следващ резултат "избутва" предния надясно, тоест резултатите се появяват в отляво и бавничко ходят по екрана надясно докато ... излязат от екрана. Рибата която виждаш е някъде в радиус от да кажем 5-15 м. около лодката (зависи от дълбочината, лъча е конус с връх сондата), но къде точно - ляво, дясно, отпред, отзад- не се знае. Освен това има забавяне при обработката от няколко секунди, тъй че когато видиш рибата, тя е влязла в конуса на сонара преди ... 1-5 с. примерно. Колко е забавянето, може да се види с тежест / примамка, и увеличена чуствителност на сонара, играеш си с примамката и гледаш какво се получава на екрана.

т.е. това което виждаш на екрана, са събития във времето, а не събития в пространството
vtx
новобранец
новобранец
Мнения: 3
Регистриран на: Сря Май 11, 2016 7:44 pm

Re: КАК РАБОТИ СОНАРА ?

Мнение от vtx »

Много благодаря за отговорите и отзивчивостта ! Мисля, че ми се поизясни.
delio-haidutin
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1116
Регистриран на: Пет Юли 02, 2010 8:17 pm
Местоположение: шумен град

Re: КАК РАБОТИ СОНАРА ?

Мнение от delio-haidutin »

rap66 написа:Но от упътването няма да разбере това, което пита човека, а именно що рибите на екрана идват винаги отляво.

Сонара (твоя) праща лъч надолу, улавя отражението и със закъснение интерпретира резултата на екрана, като всеки следващ резултат "избутва" предния надясно, тоест резултатите се появяват в отляво и бавничко ходят по екрана надясно докато ... излязат от екрана. Рибата която виждаш е някъде в радиус от да кажем 5-15 м. около лодката (зависи от дълбочината, лъча е конус с връх сондата), но къде точно - ляво, дясно, отпред, отзад- не се знае. Освен това има забавяне при обработката от няколко секунди, тъй че когато видиш рибата, тя е влязла в конуса на сонара преди ... 1-5 с. примерно. Колко е забавянето, може да се види с тежест / примамка, и увеличена чуствителност на сонара, играеш си с примамката и гледаш какво се получава на екрана.

т.е. това което виждаш на екрана, са събития във времето, а не събития в пространството
и какво излиза тогава ,че ако ти показва примерно 5 м ,под лодката и има някакъв праг ,може да се окаже че е зад лодката???така ли да се разбира това забавяне.?
ВАСИЛ ЛЕВСКИ: "...Ако допуснете утре, когато сте вече свободни да ви управляват днешните турски мекерета и разните му лихвари и чорбаджии, които и днес ви грабят най-безжалостно, то по-добре да си останем под сянката на султана....."
Аватар
st_beer
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 361
Регистриран на: Сря Юли 19, 2006 1:10 pm
Местоположение: Ямбол

Re: КАК РАБОТИ СОНАРА ?

Мнение от st_beer »

От тези клипчета горе долу ще ти стане ясно малко от малко,а останалото ще го научиш по време на излетите и риболова. От практиката по хубав учител няма.
https://www.youtube.com/watch?v=Y6LQJ5CKHuM
https://www.youtube.com/watch?v=R4T0Tuv6RvY
Hobie Mirage Outback
Петър Недев
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 590
Регистриран на: Сря Май 04, 2005 10:01 am
Местоположение: Кърджали
Обратна връзка:

Re: КАК РАБОТИ СОНАРА ?

Мнение от Петър Недев »

Колега rab66,благодаря и аз за информацията. Научих неща които не знаех. Лесно се разбира какво иска да каже човек,който знае как да го направи.
Когато няма риба.......не кълве!
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: КАК РАБОТИ СОНАРА ?

Мнение от КИРО »

delio-haidutin написа:
rap66 написа:......т.е. това което виждаш на екрана, са събития във времето, а не събития в пространството
и какво излиза тогава ,че ако ти показва примерно 5 м ,под лодката и има някакъв праг ,може да се окаже че е зад лодката???така ли да се разбира това забавяне.?
Румен е прав,че това на екрана са минали събития вече.
Дельо,при дълбочина 5м,много по-малко от секунда трябват,за да излезе изображението на екрана.
Значи верно,че сонарите искат време да обработят сигнала,за да видим ние нещо
на екрана,но това зависи и от дълбочината,както и с какъв лъч работим.
Като си търся камънака,това е с бавна скорост,и реално веднага виждам камъка.
Едно е 120* - широк лъч – да обработва сонара,друго е 60* - тесен лъч.
При всички положения обаче,видиш ли рибка да тръгва да се появява отдясно на екрана,
значи тя вече е в обсега на конуса,но често и може да го е напуснала от другата страна.
Сега: сонари с фактури над 2000/3000лв може и предварително да ти казват де е рибата,
ама не съм си купувал още такива,нямам опит с тях,не ги коментирам.
И още,често пасажните риби се въртят в кръг,ако не ги гони хищник,така че,
след като се появят на екрана,пускайте чепаретата,ако не удари - дайте 20-30м настрани.
Не с лодката де,просто направете ветрилото в различни посоки.
При всички положения,и най-слабия сонар е добре да е на борда,поне ти дава
50% шанс да намериш пасажа,камънака и т.н.
И като добиеш малко опит,шоуто става супер.Все пак трябва да има и малко елемент на
нюхането на "ловеца",количеството на рибата не е приоритет на любителя.
Надлъгването е по-елегантно приключение.
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
Аватар
mitiogt
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 589
Регистриран на: Съб Фев 21, 2009 1:58 pm
Местоположение: Пловдив

Re: КАК РАБОТИ СОНАРА ?

Мнение от mitiogt »

Общият принцип на работа на всички сонари е просто обяснен в тази статия - https://ribari.eu/%d0%ba%d0%b0%d0%ba-%d ... %b1%d0%b0/.
Любими Риболовни сайтове:
Най-добрият риболовен магазин Ribata.eu
Публикувай отговор

Обратно към “Как да си поправя или направя...?”