Ryobi zauber

Счупили сте любимия си такъм? Попитайте останалите как да се справите с проблема

Модератор: emo vasilev

Публикувай отговор
Аватар
gergi_81
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 612
Регистриран на: Нед Окт 19, 2014 5:55 am

Ryobi zauber

Мнение от gergi_81 »

Здравейте. Доста е изписано по въпроса,но така и не видях решение. Имам нова макара заубер,която отворих ,почистих и смазах с литиева грес. Ролката на бигела с масло ардент. И както се очакваше макарата направи лек проблем. При по-тежки блесни има едно леко чукане. Как да го оправя? Мисля ,че е нещо от стоп лагера. Там смазах с маслото. Дали да не го извадя инпочистя и смажа с грес? Ако някой се е справил с този проблем,ще съм благодарен да сподели.
Аватар
bobo_33333
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3218
Регистриран на: Пон Май 02, 2011 9:54 am

Re: Ryobi zauber

Мнение от bobo_33333 »

Точно там не трябва да се смазва много,особено със грес.
Може и да е от много смазка
Аз там съм пораснал...
Аватар
gergi_81
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 612
Регистриран на: Нед Окт 19, 2014 5:55 am

Re: Ryobi zauber

Мнение от gergi_81 »

Ще я отворя пак да почистя там. Дано да се оправи. Благодаря.
Аватар
gergi_81
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 612
Регистриран на: Нед Окт 19, 2014 5:55 am

Re: Ryobi zauber

Мнение от gergi_81 »

На сухо макарата си върти прекрасно ,но с голяма блесна почуква. Може ли това почукване да идва от пръчката. 2,70 с акция 5-21 а блесната е 2-ка на Mepps lusox. С други блесни няма проблеми. Само с тази. Голям филм.
Аватар
rap66
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1125
Регистриран на: Вто Сеп 26, 2006 12:01 pm
Местоположение: Varna

Re: Ryobi zauber

Мнение от rap66 »

Почукването е в крайко горно и/или в крайно долно положение на шпулата, при промяна на посоката на движение на водача на безконечника. Ако нямаш правилната смазка за там, по добре не си играй повече с макарата.
Аватар
gergi_81
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 612
Регистриран на: Нед Окт 19, 2014 5:55 am

Re: Ryobi zauber

Мнение от gergi_81 »

Почувкането не е свързано с шпулата. Прави го по няколко пъти на различни интервали. В горно и долно положение на шпулата няма почукване. Смазката е литиева грес ,която е подходяща според мен. На другите ми макари няма проблеми с нея.
Аватар
SUPER MARIO
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 584
Регистриран на: Нед Мар 02, 2008 11:13 am

Re: Ryobi zauber

Мнение от SUPER MARIO »

Какво те накара да отвориш и смазваш нова макара????
Бързай бавно.
Аватар
bobo_33333
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3218
Регистриран на: Пон Май 02, 2011 9:54 am

Re: Ryobi zauber

Мнение от bobo_33333 »

SUPER MARIO написа:Какво те накара да отвориш и смазваш нова макара????
Сухи са си ,няма къде да се оцапаш
Аз там съм пораснал...
Аватар
gergi_81
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 612
Регистриран на: Нед Окт 19, 2014 5:55 am

Re: Ryobi zauber

Мнение от gergi_81 »

Ще я ползвам основно на море ,затова я смазах като хората. Фабрично смазаните макари не защитават от морската вода. Аз моите си ги омазнявам обилно отвътре с грес. Всеки детайл да е порит с тънък слой мазнина ,която пази от солената вода. При всякакви други макари ,които не съм смазвал , морската вода ги спеква за един сезон.После както и да почистваш и смазваш корозията вече е тръгнала. Самата влага тук на морето е друга. Всичко трябва да е смазано преди да има досег с тая влага. Досега съм нямал проблеми , но точно с тоя заубер нещо не ми се получи. :) Но проблема вече е решен. Явно при въпросното отваряне и смазване нещо не се е наместило както трябва. С повечко от правилната смазка всичко си дойде на мястото.
Аватар
rap66
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1125
Регистриран на: Вто Сеп 26, 2006 12:01 pm
Местоположение: Varna

Re: Ryobi zauber

Мнение от rap66 »

ммда, Като напълним корпуса с "правилната" грес, всички луфтове изчезват. Но дали няма и по-правилен вариант ?
Аватар
gergi_81
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 612
Регистриран на: Нед Окт 19, 2014 5:55 am

Re: Ryobi zauber

Мнение от gergi_81 »

Аз не го правя за луфтовете. Правя го за да няма досег солената вода до детайлите на макарата. Иначе луфтовете си ги махам с шайби,ако се налага. В повечето случай луфта не ми пречи.
Аватар
mesket4eto
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 196
Регистриран на: Съб Ное 09, 2013 8:42 pm
Местоположение: Сливен

Re: Ryobi zauber

Мнение от mesket4eto »

Според мен проблемът е с влязла гресчица в стоп-а, или нещо самият механизъм е с по- големи луфтове. Да не би са си забравил да сложиш някоя от дистанционните шайбички, които регулират хлабините в предавките на макарата? Нормално тая макара няма склонност да трака и хлопа, виж ако беше споменал, че предавката не върти много мазно, или, че вие лагера на бигела....Имал съм абсолютно същият проблем при Риоби Стамина, тя е с локомотивен механизъм и се получи по същия начин - като я въртиш на сухо нямаше никакъв шум, а под натоварване прехлопваше леко и то в такт с въртенето на ротора, а не с движението на шпулата.
п.п. Сега видях, че си оправил проблема, наслука :fishing9:
Кръв повръщам - риба не връщам!!!!!
Troli Rapala написа:Така де,но ми писна от реплики-"Купих си Екусима преди 3 дена и съм много доволен"! :shock:
!!!!!
Lollipop
новобранец
новобранец
Мнения: 14
Регистриран на: Вто Юли 21, 2015 10:20 am
Местоположение: Хасково

Re: Ryobi zauber

Мнение от Lollipop »

Зрдавейте , ще използвам тази тема ,че ми струва прекалено да създавам нова такава за един изключително елементарен въпрос. Макарата е купувана нова и е въртяла на спининг поне 50 часа - Днес забелязах ,че шпулата и много се мърда напред - назад ! Нямам спомен дали още като нова си е била така и дали трябва да предприема нещо за този луфт. Иначе нямам никакви проблеми с макарата ....
https://www.youtube.com/watch?v=aLUp_MX ... c5bCt0aamg
Аватар
bobopeli
Модератор
Модератор
Мнения: 2264
Регистриран на: Съб Сеп 20, 2008 8:08 pm
Местоположение: Габрово

Re: Ryobi zauber

Мнение от bobopeli »

Lollipop написа:..........................................
Така са,и други по скъпи пак са така :mrgreen:
...хаосът се намира в най-голямо изобилие там, където някой се стреми да въведе ред.
И хаосът винаги надмогва реда, защото е по-добър организатор.
Аватар
katri
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 790
Регистриран на: Сря Яну 11, 2006 4:05 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Ryobi zauber

Мнение от katri »

Правил съм го и аз този номер с първия ми Заубер :).Не му трябва допълнително смазване.Точно от стоп лагера е.Отвори отново макарето, почисти старателно от смазка и всичко ще е ОК.Не си прави повече експерименти, ако не искаш да имаш и други ядове.Тези макари са достатъчно надеждни и без излишни интервенции.Вече имам 3бр, от тях и всичките ми служат вярно.
Риболовец,а не рибар съм аз!!
Публикувай отговор

Обратно към “Как да си поправя или направя...?”