Как да си направя язовир

Счупили сте любимия си такъм? Попитайте останалите как да се справите с проблема

Модератор: emo vasilev

Публикувай отговор
Body16
новобранец
новобранец
Мнения: 1
Регистриран на: Нед Апр 29, 2018 3:01 am

Как да си направя язовир

Мнение от Body16 »

здравей те искам да си направя микро язовир вкъщи някъде бях чел че става мисля да го направя 6 м дълъг и 3-4 м широк на дълбочина около 2 м а бе около 45 квадрата и затова да попитам имам в къщи 2,5 декара двор и искам да си го изкопая с трактор бетонирам 15 см пусна вода от кладенеца като го напълня и пусна риба мисля да пусна или европейски сом или амур на двете се чудя рибата ще живее ли защото си спомням преди 7 години като бях на 13 години бях си направил стъклен аквариум 93 л и пуснах сом 3 кг и на другия ден беше мъртав според вас защо е умрял възможно ли е да отглеждам риба имам царевица жито мога даже със рибки да се здобия


някой стари хора ми казаха че умира заради кислорода и казаха да си купя кислородна помпа казаха да пусна малко риба за да може да расте това вярно ли е ? ..... и да ли ще живее рибата не само да платя да копаят да бетонират да си играя няколко дена и да дам пари за кислородна помпа :fishing1: :fishing2: :fishing3: :fishing12: :fishing10: :fishing12: :fishing7: :rolleyes: :axe: :ANAL: :wink: :roll:
Аватар
nabor4eto
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 385
Регистриран на: Съб Май 25, 2013 8:04 am
Местоположение: Варна

Re: Как да си направя язовир

Мнение от nabor4eto »

С тези размери, които посочваш, по-добре си направи басейн, а на язовир като искаш отиди на някой голям и хващай големи риби :fishing6: . Това както си го замислил няма да стане - ще хвърлиш и пари и труд на вятъра. Това което са ти казали по-възрастните хора за кислорода е правилно - трябва постоянен приток на кислород във водата, което при големите язовири става с вливането на реки в тях. При теб не знам каква ще е тази помпа която ще вкарва необходимото количество кислород, за да не умира рибата
Ненавременното изпиване на втората чаша, обезсмисляло първата :drinkers:
Аватар
icefire
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 381
Регистриран на: Чет Апр 26, 2012 9:11 am
Местоположение: София

Re: Как да си направя язовир

Мнение от icefire »

ЛОЛ ! УЖАС !!!
Никой не полудява толкова бързо като абсолютно нормалният човек ...
Животът е навик , от който се отвиква много трудно ...
Terry Pratchett
stefannankov
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 147
Регистриран на: Пон Сеп 11, 2017 4:17 pm

Re: Как да си направя язовир

Мнение от stefannankov »

Имам приятел с подобно лице на рибарник в който гледа шаран и бял амур. Неговият обаче е по-дълбок и в него има постоянен приток на вода от кладенец и една селска чешма. По-голямата дълбочина е съществена за температурата в рибарника, някои риби спират да се хранят над определени температури, също така амура и шарана се заравят в тинята зимно време. Така че ако ще го правиш - по-голяма дълбочина - поне 3 м. и помисли как ще влиза свежа вода не прекъснато.
El Pescador
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 485
Регистриран на: Вто Окт 20, 2009 7:29 pm

Re: Как да си направя язовир

Мнение от El Pescador »

виждал съм подобно нещо и работи перфектно ,но ако искаш и на теб да ти работи точно -Аерация на водата ,там е ключът на успеха ,беше малък язовир и най дълбокото му беше 1 ,4 метра като имаше бъбрековидна форма и по голямата част беше плитък ,но имаше и насадени и водни лили и декоративен папур . ;) ,аз самият имам площ около 2 квадрата с водни лилии и имам няколко каракуди вътре за да чистят ,дълбок е 50 -60 санта ,нито ги храня нито ги вадя зимата ,а замръзва яко дестина година нямам жертви ,освен ако котките не докопат някоя ,но лятото на ден два наливам с маркуча свежа вода ,успех с изпълнението !
моята риба никой не може да я хване ,
въпроса е да мога аз да я хвана :lol:
Аватар
G.Petkov
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14789
Регистриран на: Чет Сеп 18, 2008 8:00 am
Местоположение: София

Re: Как да си направя язовир

Мнение от G.Petkov »

Доколкото разбирам, става дума за езерца, а не за язовири ! :D

El Pescador написа: ......аз самият имам площ около 2 квадрата с водни лилии и имам няколко каракуди вътре .....


За рибите в тези декоративни езера,
Проблем са както котките, така и щъркелите.

На един приятел,
Щъркелите от съседната къща му изловиха всички рибки от водоемчето - около 5-6 кв.м !
Останаха му само лилиите ! :D
Аватар
magnetar
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 285
Регистриран на: Вто Яну 21, 2014 8:09 pm

Re: Как да си направя язовир

Мнение от magnetar »

Постоянният приток на вода е задължителен,това ще го подсигуриш с кладенеца.Но излишната вода има ли къде да я отклониш,нали се сещаш че като вкарваш нова вода тази във водоема трябва да изтича някъде,ще имаш ли къде да я отклоняваш.
Иначе за каракудите,тази гад живее на всякъде.Имам голяма щерна(около 12-13 кубика),та от там извадих десетина каракуди пуснати преди поне пет години(източих я за почистване) и ги сложих в казан 80 литра.Един месец без да сменям водата,и оцеляха(чаках дъжд да напълни щерната),и във локва да я пуснеш пак ще оцелее.
Публикувай отговор

Обратно към “Как да си поправя или направя...?”