Мана по асмите

Всичко за което не намирате подходящ форум

Модератор: dantho.mihov

Публикувай отговор
Аватар
Don4o_62
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5612
Регистриран на: Пон Сеп 15, 2008 3:04 pm
Местоположение: гр.Асеновград

Мана по асмите

Мнение от Don4o_62 »

Колеги,всеки много или малко има къде асма,къде лозе и т.н. тая г. и не само тая от дъждовете почнаха и маните по лозята,лоша работа,гледаш нещо,радваш му се и накрая почне да съхне и нито вино нито ракия накрая,та и аз имам същия проблем,преди ги пръсках с Икуейшън и горе долу пазеше,но тая г. не помага, та ми дадоха тия два препарата от Агрото,като казаха да ги смесвам преди пръскане
Photo-0200.jpg
Колега спомена,че Топсина бил добър,но те са много и нека се сподели кой с какво пръска и е доволен,има и значение какъв вид е асмата или лозето,че някой не ги лови ни Мана ни нищо,пример - Липа е кучи марка и нищо не го лови,но моето е десертно и по податливо
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Главната причина за стреса.... Ежедневният контакт с Идиоти :mrgreen:
stefannankov
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 147
Регистриран на: Пон Сеп 11, 2017 4:17 pm

Re: Мана по асмите

Мнение от stefannankov »

Шавит и Топсин заедно е грешка.Топсина е само срещу брашнеста мана и сиво гниене, Шавита е системен и срещу трите важни болести - мана, брашнеста мана и сиво гниене. Ако имаш обикновена мана направи Шавит с Купросейт или друг медсъдържащ препарат, като Купроцин М или Триомакс, който е евтин и нелош препарат. При усилени и чести дъждове комбинирай и с Верита Вг или Акробат.
За пръскането на лозето винаги съм спазвал една схема, до която съм стигнал с много четене.
Винаги се пръска за 3 болести - Мана, Брашнеста Мана и Сиво гниене и за тях трябва системен препарат. Според сезона към този системен винаги добавям един контактен. Правилото е да има мед преди да се затвори ягоридата (това е и срещу мана, но и заздравява люспите), след това основно отивам към сярасъдържащ препарат, защото от юли нататък вече трябва да те притесняват брашнестата мана и сивото гниене. Маната за да се развие трябват пролетни температури и влага - температури над 25 гр.(да не кажа 30) и почти никакво валене - характерни за август - обичайно не трябва да те тревожи. Изпуснал си работата в профилактиката. Та към един системен препарат, един контактен, добавям задължително един инсектицид и един листен тор. (Еклер 49 не се комбинира с листен тор). Купувам препарати в големи опаковки, но задължително се редуват, така Шавит, който е най-евтин го пръскам 2-3 пъти в годината, но никога един след друг.
Някаква такава схема следвам, при условие че не е валяло много проливно и е на всеки 2 седмици, включените препарати са с цел и да излезе ниска себестойност, защото Топ плюс и Топсин например са едно и също нещо на различна цена:
1-во Верита и Би 58 - при разпукване на пъпките, ако има акари мощен системен акарицид.
2-ро Верита, Луна експириънс и Би 58 - луната и Би 58 са чудесно нещо за пръскане на овошки по това време. Ако не намеря Луна или се окаже много скъпа - Топ плюс понеже така или иначе съм си нарочил да купя голяма опаковка - 250 гр. така себестойността пада още повече.
3-то Веднага след цъфтеж - Кабрио Топ с Кумулус (Акоидал) и Нуреле Дурсбан, Листен тор - Лактофол Лозя.
4-то Шавит, Нуреле и Лактофол лозя. Един контактен медсъдържащ препарат трябва да се добави
5-то Топ плюс, Купросейт голд, Лактофол лозя, Инсектицид - Вазтак, Децис
6-то Шавит (края на юли), листен тор Яра -Оранжев, един контактен със сяра.Инсектицид - Вазтак,Децис
7-мо Топ плюс, Купросейт голд, листен тор Яра- оранжев.Актара,Конфидор при нападение от оси- миналата година имаше ефект.
8-мо пръскане идва да е в края на август - ако не е брютална остановката няма да пръскам, понеже се бере средата-края на Септември.
stefannankov
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 147
Регистриран на: Пон Сеп 11, 2017 4:17 pm

Re: Мана по асмите

Мнение от stefannankov »

Забравих да пиша че листното торене е съобразено с торенето в почвата като цяло. Лозето е основно памид, 3-4 корена липи, на които съм вдигнал мерника, димят, няколко десертни сорта като алиготе, неизвестно за мен червено и булгар. Също така има и овошки, които се опитвам да пръскам едновременно с лозето доколкото е възможно, но при тях има 2-3 отделни пръскания преди и след лозовия сезон. Когато започнах да участвам в поддържането мойте близки го бяха отписали това лозе, не давало, старо било и пр. На есен задължително с есенния комбиниран тор се чупят по няколко буци магнезиев и железен сулфат, на пролет се слага тор с по-високо съдържание на азот, като винаги слагам наполовина от предписаната доза и след година - две постигнах рекордни добиви, както и захарното съдържание на гроздето към 15 септември влезе в паспортните данни 21-22 зах.градуса.
Аватар
Don4o_62
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5612
Регистриран на: Пон Сеп 15, 2008 3:04 pm
Местоположение: гр.Асеновград

Re: Мана по асмите

Мнение от Don4o_62 »

Да пиша и аз какви ми са лозите,асмата е бяло десертно,не разбирам от сортове но става голямо и едро,но е податлива....миналата год. с Икуейшън горе долу се запази а на комшийте са същите,изгоряха,тая год. не и действа затова пристъпих към каквото ми каза продавача с двато препарата,уж е мой човек но може по фалшивия като не върви да го пробутва...майната му,няма да навреди мисля,друго споделям,миналата год. взех от П. баня пръчки от Липа,10 - на боцнах, 6 се хванаха и станаха по 2 м. и ги пуснах на тел по асмалъка,та тоя сорт изобщо, ама изобщо не е пожълтял или нещо друго по листата,моя човек вика,това е кучи марка и нито го пръскам нито се разболява,та такива работи,иначе колегата е дал много подробно как се третират лозите,но може би за различните сортове има различни препарата,сложна наука си е това,няма шега :D
Главната причина за стреса.... Ежедневният контакт с Идиоти :mrgreen:
stefannankov
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 147
Регистриран на: Пон Сеп 11, 2017 4:17 pm

Re: Мана по асмите

Мнение от stefannankov »

Дончо, Липата е див американски родственик , ягодоплодно растение, но не е от същия вид като питомната европейска лоза. ТукаБгфермер са го дали доста объркано, но като цяло на мен не ми харесва вкуса и аромата на това "грозде". Знам, че маса хора го гледат заради мързеливото "бучни пръчка, пий вино" ама хубавото грозде си иска пръскане, макар че има и устойчиви сортове. То като се замисля и моя тъст твърди че на грозде със захарно съдържание 15 зах.градуса не му пречи да го береш и да правиш вино от него, но това само ти подсказва колко висока е винената култура на даден човек и колко чувствително му е небцето, съотвено и стомаха...Ако търсиш устойчиви сортове, не знам къде ги гледаш, има Молдова, Кашмиш розов, в Плевенския институт имаше сортове с двойно предназначение , които са по-устойчиви- те също не искат много пръскане, но пък поне и вкус и аромат имат, част от тях и за ядене стават. Американската лоза си има също вредител - нематод (една въшка) от която отърване няма понеже едната й форма се вкопава дълбоко в земята и досега не е измислен начин за справяне. Ако другите ти лози не са на американска подложка и не са в почва с високо съдържание на пясък..не искам да звуча негативно, но може да си причиниш други проблеми. По моему на една асма една машина от 6 л е напълно достатъчна, че и остава , изпръсква се за няма 10 -15 мин. с приготовленията и като ще гледаш грозде поне да става за нещо, още повече че и добива от тия липи не е нещо особено.
ofcho
новобранец
новобранец
Мнения: 56
Регистриран на: Съб Окт 17, 2009 5:01 pm

Re: Мана по асмите

Мнение от ofcho »

Сега напръскай само с Топсин. Повтори след седем дни и след още седем напръскай с шампион/фунгуран.Слагай и по едно пакетче сода бикарбонат.Може още веднъж към края на месеца да пръснеш пак с шампион.
Личен опит-лозе декар основно карловски мискет.
Успех и наздраве.
ПП. Изкорени го това лисиче грозде- липата, канцерогенно е .В Франция е забранено. По асеновградско е топло засей брестовица,дружба,наслада и червените сортове които колегата ти препоръча по-горе.
Аватар
Don4o_62
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5612
Регистриран на: Пон Сеп 15, 2008 3:04 pm
Местоположение: гр.Асеновград

Re: Мана по асмите

Мнение от Don4o_62 »

един стар винар сподели,че от как заравял всяка год. шепа син камък в корените на асмалъка, нямал проблеми с болести,има някаква логика,иначе за Липата какво да кажа,моя човек вади по 500 кила вино на година,без да пръска, само бере наесен,че и аз ходя да му помагам,че е болук :roll: няма такова нещо болно,изсъхнало и т.н. :D но в интерес на истината съм чел,че дърпало най вредните съставки от почвата и от там било канцерогенно,има логика,но при нас живота е сиромашки и хората много не се вълнуват виното ли,храната ли,просто да има много, без излишни разходи :lol:
Главната причина за стреса.... Ежедневният контакт с Идиоти :mrgreen:
Аватар
Don4o_62
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5612
Регистриран на: Пон Сеп 15, 2008 3:04 pm
Местоположение: гр.Асеновград

Re: Мана по асмите

Мнение от Don4o_62 »

ofcho написа:Сега напръскай само с Топсин.
оня ден напръсках с Топсин и другото 1 към 1,други ден ще ходя, ще видя какво е станало и ще кажа,без туй трябва и доматите да поливам, че станаха по 200 - 300 гр. :roll: но са зелени още,Биволско и Розов,мое пройзводство :D от семка в кофичка,не вярвах че нещо ще стане,те пък тръгнаха едни весели и големи :D
Главната причина за стреса.... Ежедневният контакт с Идиоти :mrgreen:
stefannankov
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 147
Регистриран на: Пон Сеп 11, 2017 4:17 pm

Re: Мана по асмите

Мнение от stefannankov »

Домата иска много бърза реакция.. При лозето превантивна та работа е от значение. Като изгорят листата и гроздовете вече спасяваш другото, почне ли заразата. Гледането на плод и зеленчук си иска своето. Като идеш за риба не хвърляш гола кука нали? Не съм много съгласен какво е писал колегата след мен. Иначе на вкус и цвет товарищи нет... Като искаш липа що въобще питаш?
Аватар
Don4o_62
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5612
Регистриран на: Пон Сеп 15, 2008 3:04 pm
Местоположение: гр.Асеновград

Re: Мана по асмите

Мнение от Don4o_62 »

просто споделям за Липата,ако исках щях да я насадя навсякъде без да питам,при мен Асмалъка е бяло десертно и преди 2 г. като взехме къщата с асмата бонус :D имаше няколко клончета по нея,но за 2 г. я съживих и сега е навсякъде с голяма сянка,човек с кеф да седи отдолу и разни други работи да прави....та тая г. е пълна с големи гроздове и като видях за седмица как почнаха да падат листата,ми стана болно,както казах оня ден я пръсках с горепосочените препарати,завчера и вчера валя,та утре ще видя помагат ли,също ще я снимам,проблема е че от няколко г. наоколо имат същия проблем,но те си карат по староселски с вар и син камък,но явно вече това не действа,казвам им,налейте малко кинти с нови препарати и ги заздравете,но глас в пуст селски двор :lol: викат пари нема,като нема, ще пиете ракия от сливи и няма се жалвате
Главната причина за стреса.... Ежедневният контакт с Идиоти :mrgreen:
stefannankov
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 147
Регистриран на: Пон Сеп 11, 2017 4:17 pm

Re: Мана по асмите

Мнение от stefannankov »

Ако бялото е с голямо кръгло зърно и почва да избистря от началото/средата на август. Гроздовете средни по размер, конични и е с тънка ципа, като зазрее е от първите в региона и се маносва много лесно е много вероятно да е Алиготе. Листата също са характерни, не стават за големи сарми. Аз имам такова и е приказно грозде за бяло вино и за ядене. Стар френски сорт, но си иска пръскане със системни препарати. Контактните препарати при теб не са решение след като не живееш там и не можеш да пръска веднага след дъжд. Щом е стара Асма зарови на есен около корените железен и магнезиев сулфит, също на есен сложи и малко предимно РК тор с микроелементи на Яра мила. Имам такава Асма на 100 години и имам много сантимент към нея.
Аватар
Don4o_62
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5612
Регистриран на: Пон Сеп 15, 2008 3:04 pm
Местоположение: гр.Асеновград

Re: Мана по асмите

Мнение от Don4o_62 »

днес отивам на село,отварям входната врата със притеснение какво ли ще видя...смисъл килим от опадали листа от асмалъка,а то приказка,каквото оставих,това заварих :D явно тия 2 препарата горе посочените,действат,никакви поражения от миналия път, а що дъжд се изсипа за 3 дена при нас....веднага разтворих дозата и захраних асмалъка,зеленчука и зарзавата, за сигурация :D иначе асмалъка си е весел и налял :D
Photo-0221.jpg
Photo-0222.jpg
викнах един комшу,да му покажем асмата,той завалията взе да се разглежда все едно е в музей :lol: викам,леко да няма уроки :mrgreen: вика с какво пръскаш,че нашите изсъхнаха,викам, показвам ти :D вика ааа тия ги знам,ами като ги знаеш що не ги пръскаш...ами до града,обратно,разходи....ами тогава ще идвате да се радвате на моята асма, му казах :lol: малките амджурки дето се фанаха тая година и те не са мръднали,та не знам кой от двата или двата препарата,ги заздрави :roll:
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
stefannankov
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 147
Регистриран на: Пон Сеп 11, 2017 4:17 pm

Re: Мана по асмите

Мнение от stefannankov »

Листата и гроздовете са си баш като на Алиготе-то, студоустойчив сорт. Ако можеш ядеш чепки дето са останали на по-слънчеви места към 20 Август е още едно потвърждение че е тоя сорт. Пръскане иска... податливо е на сиво гниене в дъждовни години, а това което те е поразило вероятно е брашнеста мана. Ползвай системни препарати на 2 седмици, ако не вали много, а ако вали на 1 седмица и ще се радваш на много вкусно за ядене грозде. Виното от него наподобява малко шардонето, но трябва да се внимава как се винифицира- използването на дрожди и контрол на температурата по време на ферментация са задължителни, дървото не му се отразява добре, по мое мнение.
Публикувай отговор

Обратно към “Разни”