Шумо и звуко изолация на жилище

Всичко за което не намирате подходящ форум

Модератор: dantho.mihov

Публикувай отговор
pdimitrof
новобранец
новобранец
Мнения: 83
Регистриран на: Съб Сеп 22, 2018 7:06 pm
Местоположение: Пазарджик

Шумо и звуко изолация на жилище

Мнение от pdimitrof »

Здравейте колеги,

Поради факта, че не съм срещал читав майстор в моят грешен живот, се обращам с молба към някого който найстина разбира, ако желае разбира се, да ме светне по некои неща.

1. Как се прави шумо или звукоизолация / ако има разлика / на жилище - апартамент / ПОДОВО, ВЕРТИКАЛНО И ТАВАННО ИЗПЪЛНЕНИЕ.
2. Използвани материали, дебелина, качество / най-доброто в момента на пазара /.
3. За цена без коментар. Няма смисъл от предлагани ефтинджоси и боклуци.
4. Знам, че е специфична тема и ако някой който наистина е на ТИ с нещата и него мързи да ми даде съвет.
5. И никой нищо да не сподели пак мерси !
6. И накрая въобще ще имали ефект
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14913
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Шумо и звуко изолация на жилище

Мнение от Павел Иванов »

Дай няколко жокера все пак ?
Тепърва ще строиш или ще санираш ?
Ако иде реч за второто , каква е базата , панелка , монолит или друго ?
Местоположение , в града на оживено мяста , апартамент в блок , къща на припек или в усое и пр. ?
Най-лесно е да се даде рецепта за "пасивен дом" , но все пак ....
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
pdimitrof
новобранец
новобранец
Мнения: 83
Регистриран на: Съб Сеп 22, 2018 7:06 pm
Местоположение: Пазарджик

Re: Шумо и звуко изолация на жилище

Мнение от pdimitrof »

Павел Иванов написа:Дай няколко жокера все пак ?
Тепърва ще строиш или ще санираш ?
Ако иде реч за второто , каква е базата , панелка , монолит или друго ?
Местоположение , в града на оживено мяста , апартамент в блок , къща на припек или в усое и пр. ?
Най-лесно е да се даде рецепта за "пасивен дом" , но все пак ....
Стара тухлена сграда - пакетоповдигаща, център на града, среден апартамент в блок. Първи жилищен етаж, сграден втори, от долу с магазини.Цел - доколко е възможно изолиране на шум от търговски обек от долу и жилища от страни и горен апартамент.Заинтересован съм само от шумоизолация.Външна топлоизолация и шумоизолация не ме интересува.Жилището се намира от страна на вътрешен южен двор.
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14913
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Шумо и звуко изолация на жилище

Мнение от Павел Иванов »

Като цяло предполагам си наясно , че само с вариант разпитване , без посещение на място ще получиш куп мнения които като крайно могат да доведат до излишни вложения без особен ефект ?
Също така предполагам , че си разучил въпроса доста подробно и си наясно , че няма как да обезшумиш частично само от страна евентуалния проблем ?
От там натам трябва да си преценил и каква част от жилищната площ би бил готов да "жертваш" в името на изолацията ?
Наясно си , че резонаторните и мембранните акустични панели са сравнително тясно-честотни, респективно повечето работят в определен вид честота , в повечето случаи в ниските честоти ?
В края на краищата само акустика ли те интересува или да поглъща вибрации ?
Като цяло най-звукопоглъщащият материал е минералната вата , оттам натам на база твоите изисквания и нуждите от към изолация на отделните стени , под , таван се разкрива едно огромно разнообразие от акустични панели произведени от нея с различни специфики и характеристики .
Реално обаче колкото и добра изолация да направиш си остава фактора дограма който ако се неглижира също води до излишно влагане на едни средства със съмнителен ефект и пр. и пр.
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
pdimitrof
новобранец
новобранец
Мнения: 83
Регистриран на: Съб Сеп 22, 2018 7:06 pm
Местоположение: Пазарджик

Re: Шумо и звуко изолация на жилище

Мнение от pdimitrof »

Павел Иванов написа:Като цяло предполагам си наясно , че само с вариант разпитване , без посещение на място ще получиш куп мнения които като крайно могат да доведат до излишни вложения без особен ефект ?
Също така предполагам , че си разучил въпроса доста подробно и си наясно , че няма как да обезшумиш частично само от страна евентуалния проблем ?
От там натам трябва да си преценил и каква част от жилищната площ би бил готов да "жертваш" в името на изолацията ?
Наясно си , че резонаторните и мембранните акустични панели са сравнително тясно-честотни, респективно повечето работят в определен вид честота , в повечето случаи в ниските честоти ?
В края на краищата само акустика ли те интересува или да поглъща вибрации ?
Като цяло най-звукопоглъщащият материал е минералната вата , оттам натам на база твоите изисквания и нуждите от към изолация на отделните стени , под , таван се разкрива едно огромно разнообразие от акустични панели произведени от нея с различни специфики и характеристики .
Реално обаче колкото и добра изолация да направиш си остава фактора дограма който ако се неглижира също води до излишно влагане на едни средства със съмнителен ефект и пр. и пр.
Благодаря за направените разяснения ! Предполагах, че нещата са комплексни но поисках мнение и от човек който рабира.Не съм въобще привърженик на Павлик Морозовщината, жалби, сигнали и др. гнусотии, изключая случай когато е застрашен човешки живот, затова ще мисля други варианти, пък накрая каквото е писано това ще стане.
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14913
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Шумо и звуко изолация на жилище

Мнение от Павел Иванов »

Чак специалист не мисля , че съм кой знае какъв , въпреки , че в актива си имам обекти в БНТ , ТВ7 , някое и друго звукозаписно студио , пасивен дом и пр. , но все пак мога да дам някакво мнение по въпроса .
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
dantho.mihov
Модератор
Модератор
Мнения: 3642
Регистриран на: Съб Апр 21, 2012 11:22 am
Местоположение: Наше село

Re: Шумо и звуко изолация на жилище

Мнение от dantho.mihov »

Пав, и мен леко ме интересува. Затова след като си класирал минералната вата на първо място, кажи къде в класацията се намира корковата изолация по-висок клас. Да речем с дебелина 4-5 см.
Основата е тухлена сграда.
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14913
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Шумо и звуко изолация на жилище

Мнение от Павел Иванов »

При еднаква дебелина минералната , респективно каменната вата е без конкуренция .
Корка , или кучука , гумата , имат ефект най-вече при изолация от към отдаване , примерно застилаш си пода за да можеш като стъпваш по него да поглъща до някаква степен отдаването на стъпките ти , а не толкова от към страна приемане на звук .
Защо ватата е по-ефективна ?
Най-малкото другите предлагани материали са плътни или със статични мембрани , докато ватата сама по себе си е изградена от независими една от друга влакна с въздушни възглавници между тях .
Респективно освен да абсорбира шума , успокоява вибрацията създадена от него .
За различни звукоизолации съответно има панели от вата с различни конфигурации . Примерно единият слой от по-едри , но пък по-плътно пресовани влакна , другият от по-тънки и не толкова плътни :

Изображение

Защо минералната вата е по-добър вариант от стъклената такава ?
Ами стъклените влакна сами по себе си представляват закалени каменни влакна . Демек имат по-голяма твърдост и са по-не еластични , респективно "успокояването" на звука при тях е по-неефективно . Не случайно за приблизително еднакви нужди използваме два пъти по-тънка , но по-плътно пресована каменна вата от стъклената такава на която оставяме по-големи въздушни джобове та да може да се "успокои" .
Хубаво е при следващият покриващ слой след ватата , било картон , паркет , дюшаме и пр. , да оставим едни поне 20мм отстояние , все пак въздуха освен проводник е и ограничител и разпръсква звука при различните му варианти на използване .

За да имаш ефекта на 5см минерална вата ще ти трябват едни 15 - 20см корк или полиуретан , точно затова по-горе упоменах , че задължително трябва да сме решили каква част от жилищната площ бихме жертвали преди да почнем влагането на средства .
За топлоизолация можеш да постигнеш компромис с 5 см вата при 10 см корк или полиуретан , стиропор с плътност 18 - 20 , или стирудур с плътност 25 .

Оттам натам отиваме на базата , тухлена сграда .
Такава от плътни единични тухли е много по-шумонеизолирана от тухли с въздушен джоб , четворки , петици , многокамерни и пр. , при една и съща дебелина , но пък пак е доста по-шумоизолирана от какъвто и да е бетон .
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
pdimitrof
новобранец
новобранец
Мнения: 83
Регистриран на: Съб Сеп 22, 2018 7:06 pm
Местоположение: Пазарджик

Re: Шумо и звуко изолация на жилище

Мнение от pdimitrof »

Ееее, такава лекция не съм и сънувал ! Явно в тази материя си дъ бест и предполагам си вадиш и хляба ! Само аз в този живот, как се не трогнах от нещо и нищо не ме заинтересува .
dantho.mihov
Модератор
Модератор
Мнения: 3642
Регистриран на: Съб Апр 21, 2012 11:22 am
Местоположение: Наше село

Re: Шумо и звуко изолация на жилище

Мнение от dantho.mihov »

Благодаря Пав ! Така поднесено звучи логично, пък и вярвам на изложеното.
Добре, че още не съм поръчал корка. Сега ще помислим за промяна в идейния ми проект.
Публикувай отговор

Обратно към “Разни”