За всички агрономи, животновъди и майстори на зимнина..

Всичко за което не намирате подходящ форум

Модератор: dantho.mihov

Публикувай отговор
delio-haidutin
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1116
Регистриран на: Пет Юли 02, 2010 8:17 pm
Местоположение: шумен град

Re: За всички агрономи, животновъди и майстори на зимнина..

Мнение от delio-haidutin »

Павел Три написа:Изчакваш да отлежи и.... :drinkers:
няма къде да ходи,имам от миналата година сливова 15 л не разреждана,така че тази бая време ще отлежава ,ако не я разтикам по малко някъде.

Дончо ,ако не е кисел материала ,няма смисъл от сода,друг вкус получава ракията.а и при този тип казани -колонните,нали казах ,слаба ракия не излиза,пуска се вода да охлажда още в колоната ,и кондензат пада в казана за повторна дестилация,а самият казан се води за четворна дистилация,какъв му е механизъма ,не знам ,може и да е търговски трик.
ВАСИЛ ЛЕВСКИ: "...Ако допуснете утре, когато сте вече свободни да ви управляват днешните турски мекерета и разните му лихвари и чорбаджии, които и днес ви грабят най-безжалостно, то по-добре да си останем под сянката на султана....."
dantho.mihov
Модератор
Модератор
Мнения: 3650
Регистриран на: Съб Апр 21, 2012 11:22 am
Местоположение: Наше село

Re: За всички агрономи, животновъди и майстори на зимнина..

Мнение от dantho.mihov »

delio-haidutin написа: ... кондензат пада в казана за повторна дестилация,а самият казан се води за четворна дистилация,какъв му е механизъма ,не знам ,може и да е търговски трик.
Не Дельо, не е търговски трик. Всички промишлени дестилерии са с такива колони. Ракията излиза на няколко нива /изхода /, но посредством крановете се контролира колко пъти да се кондензира отново и отново. Целта е максимално да се изчисти от Метиловия алкохол /отровен за човека/ и от там идва крайния резултат все в висок градус.
Е, губи се част от аромата на материала, но пък е само Етилов алкохол.
В Карловско някъде къв 88-89-та година опитах такава домашна ракия. Тогава нямаше такива колони и местните винаги я варяха два пъти. Първия път материала, а втория път получената от него ракия - силна и слаба. Твърдяха, че липсва махмурлука /получава се от Метила/. Впоследствие този тертип го приложих у дома и крайната ракийчица си беше по-малко от обичайното. При колоните обаче се изцежда докрай.
delio-haidutin
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1116
Регистриран на: Пет Юли 02, 2010 8:17 pm
Местоположение: шумен град

Re: За всички агрономи, животновъди и майстори на зимнина..

Мнение от delio-haidutin »

dantho.mihov написа: Всички промишлени дестилерии са с такива колони. Ракията излиза на няколко нива /изхода /, но посредством крановете се контролира колко пъти да се кондензира отново и отново. Целта е максимално да се изчисти от Метиловия алкохол /отровен за човека/ и от там идва крайния резултат все в висок градус
миналата година варих на подобен казан ,но там се води двойна дестилация.на външен вид е еди и същ и казана и колоната,може би вътре в колоната е разликата,както казваш тоя да има повече нива на конденз и цената му съответно ще е по-висока.
и мене ме навежда мисълта ,че така загубите са сведени до минимум,тука след като се кондензирва на няколко нива ,да излезе спирт под формата на пара е нищожна ,докато при обикновенните казани от лулата в серпентината,дали успява всичко да се кондензира,еб..м ли му.
а от онази вечер ,една добра новина ,обмислят връщането на стария режим,той и собственика на казана каза че щели да го върнат ,но чак от догодина.
ВАСИЛ ЛЕВСКИ: "...Ако допуснете утре, когато сте вече свободни да ви управляват днешните турски мекерета и разните му лихвари и чорбаджии, които и днес ви грабят най-безжалостно, то по-добре да си останем под сянката на султана....."
Аватар
Don4o_62
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5612
Регистриран на: Пон Сеп 15, 2008 3:04 pm
Местоположение: гр.Асеновград

Re: За всички агрономи, животновъди и майстори на зимнина..

Мнение от Don4o_62 »

Що си губите акъла с колони,кондензи и ала бала,сварете си ракията, и си направете ПРЕВАРКА и знаете какво пиете,големи мъже сте и не се излагайте за едно просто варене на ракия,а тия колони и т.н. трикове са само да вземат повече кинти,Дельо що не писа, след всичките иди си яла си ракийчице по разните нива,като излезна на какво миришеше,ако е качествена преварка, изобщо не трябва да мирише на сливи или със много лек оттенък, а който не знае не трябва да я познае
Главната причина за стреса.... Ежедневният контакт с Идиоти :mrgreen:
Аватар
Don4o_62
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5612
Регистриран на: Пон Сеп 15, 2008 3:04 pm
Местоположение: гр.Асеновград

Re: За всички агрономи, животновъди и майстори на зимнина..

Мнение от Don4o_62 »

лично аз не обичам плодовите под каквато и форма да са,а си тача гроздовата,НО преди да наложа гроздето го нося на преса да му източат само сока,а чепки,семки,люспи и т.н. неща дето имат танин и миризми се изхвърля,и след тази процедура не ми трябва преварка....щото си излиза оригинал гроздова,да ме извинява Дельо че содата давала друг мирис или вкус,трябва да се знае колко се слага,не напразно я дават да обира всичките излишни гадорий,слагам си колкото трябва,на 40 гр. я спирам,а лангера до 20 гр. си върви чист без осезателни тежки миризми
Главната причина за стреса.... Ежедневният контакт с Идиоти :mrgreen:
dantho.mihov
Модератор
Модератор
Мнения: 3650
Регистриран на: Съб Апр 21, 2012 11:22 am
Местоположение: Наше село

Re: За всички агрономи, животновъди и майстори на зимнина..

Мнение от dantho.mihov »

Don4o_62 написа: ... НО преди да наложа гроздето го нося на преса да му източат само сока,а чепки,семки,люспи и т.н.
Ей това не трябваше да споменаваш, че ще те заринат с поръчки за нея. Ракийката става еликсир също като царевичака на Пав.
delio-haidutin
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1116
Регистриран на: Пет Юли 02, 2010 8:17 pm
Местоположение: шумен град

Re: За всички агрономи, животновъди и майстори на зимнина..

Мнение от delio-haidutin »

"...
взех си от рекламираното домати ,това е опаковката от института.засях го заедно по 20 семена със "розов дар",па юли месец, живо -здраво,ще го видим кое какво е ..."
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
20160724_155006.jpg
20160726_181403.jpg
от ляво -розово сърце на пловдивския институт и розов дар на флориан.нямат кой знае каква разлика,розовото сърце е с малко по-сладак вкус,но и двата сорта са по-податливи на чернилка -картофена мана( там какво е ,не знам ,че едни едно вика ,друг -друго).сяти са във един ред и съм изтъргал над 5-6 корена общо ,а от другите сортове ,по 1-2.еди ред има и със домашно розово домати ,и от него имам около 5 корена изтъргани.до преди седмица ,всяка седмица съм пръскал и пак има поражения.в неделя ще пръскам с ВЕРИТА ,че е малак карантинния срок,ако има идея някой ,с нещо по-добро ,да казва.
20160724_180355.jpg
един домашен обитател и един мигрант-нашественик , :lol: .интересно ми е ,не е за първи път да има костенурки и таралежи.къщата е в центъра на селото,а до последните къщи има минимум километър,от къде идват тези животни :roll: .пуснахме я после извън селото ,но дано не реши да тръгне към шосето.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
ВАСИЛ ЛЕВСКИ: "...Ако допуснете утре, когато сте вече свободни да ви управляват днешните турски мекерета и разните му лихвари и чорбаджии, които и днес ви грабят най-безжалостно, то по-добре да си останем под сянката на султана....."
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: За всички агрономи, животновъди и майстори на зимнина..

Мнение от КИРО »

Хич не смея се обаждам в тази тема тази година.
Градината ми е гагаузка джунгла,с гръцки елементи (това от към жената страната де).
Ама оня ден жената направи първата салата от домашното производство,Албенгата
даде първото си домати,краставица се намери в джунглата,и едно пиперче изрових между щира.
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
delio-haidutin
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1116
Регистриран на: Пет Юли 02, 2010 8:17 pm
Местоположение: шумен град

Re: За всички агрономи, животновъди и майстори на зимнина..

Мнение от delio-haidutin »

ти много си закъснял със домашното,сега нещо изведнъж назря ,че и продадох към 20 +кг.първото което сях за ранно ,от някаква баба от село го взех ,гръцко било,то почти със другото стана,едро е ,но нещо блудкаво ми изглежда и не ми харесва много.
ВАСИЛ ЛЕВСКИ: "...Ако допуснете утре, когато сте вече свободни да ви управляват днешните турски мекерета и разните му лихвари и чорбаджии, които и днес ви грабят най-безжалостно, то по-добре да си останем под сянката на султана....."
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: За всички агрономи, животновъди и майстори на зимнина..

Мнение от КИРО »

Ами чак края на май се стопли при мен,демек вдигна над 20*.
Сега е супер жега,затова и не махам тревата,че всичко ще изгори преди да е дало нещо.
Иначе поливките са през три четири дена.След седмица ще се чудя как да събирам продукцията,
ама има време до тогава.
Преди 4 дена сях втора реколта корнишони,вече са излезли навън.
Абе луда работа е тази година.
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
Аватар
Павел Три
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3554
Регистриран на: Чет Май 22, 2014 1:56 pm

Re: За всички агрономи, животновъди и майстори на зимнина..

Мнение от Павел Три »

Дельо ,аз пръскам с куадрис профилактично а също така и ако вече се е появила картофената мана.Препоръчаха ми го от местната агроаптека ,също е с малък карантинен срок.Ползвам го вече 4-5 год.Върши добра работа.
Късмет.Всичко е до късмет. :D
delio-haidutin
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1116
Регистриран на: Пет Юли 02, 2010 8:17 pm
Местоположение: шумен град

Re: За всички агрономи, животновъди и майстори на зимнина..

Мнение от delio-haidutin »

Павел Три написа:Дельо ,аз пръскам с куадрис профилактично а също така и ако вече се е появила картофената мана.Препоръчаха ми го от местната агроаптека ,също е с малък карантинен срок.Ползвам го вече 4-5 год.Върши добра работа.
пръсках със акробат ,арметил който е аналог на ридомил голд,син камък,редовно ,на 1 седмица,но пак някой ги хвана.в една аптека казват че било от вирус пренасян от мушиците ,пръсках и със нореле,би-58,децис,но я питам ,защо само на вънка ,като е от насекомите ,оранжерията е открита от всякъде ,без покрива,там защо не се пренася заразата.тръгна да ми обеснява ,че тепературата там била малко по-висока и тези насекоми дето пренасяли тая зараза ,избягвали оранжериите.пък по тв имаше репортаж от пловдивско ,точно със същите симмптоми ,от института казаха ,че е картофена мана.а бе всичките са един дол дренки ,днеска едно ,утре друго ,важното е да си оставиш парите там,като лекари ,зъболекари ,ветеринари ,автомонтьори ,ще ти изкарат хиляди болести.
ВАСИЛ ЛЕВСКИ: "...Ако допуснете утре, когато сте вече свободни да ви управляват днешните турски мекерета и разните му лихвари и чорбаджии, които и днес ви грабят най-безжалостно, то по-добре да си останем под сянката на султана....."
lusienn
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14443
Регистриран на: Пон Фев 18, 2008 9:54 pm

Re: За всички агрономи, животновъди и майстори на зимнина..

Мнение от lusienn »

Днес загледах 4 годишната праскова пред блока.

Те как е към днешна дата,лично я поливам на 3 дни кога не вали през лятото,днес дъжда ме отмени.Нещо ми дребнее плода.
Иначе добре върви,сутрин е на сянка,след 11 часа я напича слънцето до залез.
IMG_20160822_175218.jpg
IMG_20160822_175250.jpg
Нека експертите да кажат как им се вижда.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
:D Мир любов и щастие за всички

Риболовци.
Аватар
Павел Три
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3554
Регистриран на: Чет Май 22, 2014 1:56 pm

Re: За всички агрономи, животновъди и майстори на зимнина..

Мнение от Павел Три »

Това по нея едра шарка ли е ?
Късмет.Всичко е до късмет. :D
lusienn
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14443
Регистриран на: Пон Фев 18, 2008 9:54 pm

Re: За всички агрономи, животновъди и майстори на зимнина..

Мнение от lusienn »

Незнам какво искаш да кажеш,с тая едра шарка.

Това като болест по дървото ли е :?:

Снимах я след дъжда,някой праскови имат смола.
:D Мир любов и щастие за всички

Риболовци.
Публикувай отговор

Обратно към “Разни”