Има ли гъбари?

Всичко за което не намирате подходящ форум

Модератор: dantho.mihov

Публикувай отговор
Аватар
G.Petkov
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14812
Регистриран на: Чет Сеп 18, 2008 8:00 am
Местоположение: София

Re: Има ли гъбари?

Мнение от G.Petkov »

Здравей Алекс,

След втория ти пост искам да уточня:

- събиране и консумация на гъби по снимки, макар и в специализирани книги, крие своите рискове. Аз също се консултирам с книгите, но ..................... , по-добрият вариант е някой да ти ги покаже на живо;

- понякога събирам ливадни виолетки, макар и не за мен, а за приятели. Такива гъби няма натвоите снимки;

- ако не си сигурен на 100 %, то контейнера е единственото място за гъбите;

Успех. :D
bgbul
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 388
Регистриран на: Сря Ное 04, 2009 10:20 am

Re: Има ли гъбари?

Мнение от bgbul »

Гъбите ... не по снимка. Тъй като вече са в контейнера си позволявам да кажа:
1. Първите снимки (от 1 до 8 ) са вид гълъбка. Различават се по цвят, но общо всички гълъбки са с еднакви качества - вкусни.
Единствено бледо червената гълъбка https://venijen.blogspot.bg/2013/01/blog-post_15.html не се събира и консумира. Познава се по леко лютивия вкус. Не е смъртоносна, но не е ядлива.
2. Гъби от снимки 9 до 14 не се събират.
3. Снимки 15 и 16 ...прилича на майска гъба. Важно е дали ресните се редуват с различна дължина и дали има аромат на ядки, брашно. Страхотна, яде се дори сурова и е като лешници/бадеми на вкус. Изкупува се.
4. Сн. 17.18 не се събират.
5, Последните приличат на Саждива гъба. Хубава, ядлива, изкупува се. НО...според последни изследвания в нея има вещества, които може да се натрупат и да причинят отравяне. Затова не трябва да се прекалява с нейната консумация.
alex239
новобранец
новобранец
Мнения: 6
Регистриран на: Нед Окт 01, 2017 11:17 am

Re: Има ли гъбари?

Мнение от alex239 »

Благодаря за отговорите!

Последните съм заснимал до бодливото растение, до което съм ги намерил. Не е ли възможно да са в симбиоза с него по подобие на ветрогоновата гъба, която е ядлива?

Другият ми сериозен въпрос е свързан с изкупуването на гъбите, тъй като стана въпрос за това в поста на колегата. Има ли в София такива изкупвателни пунктове и къде се намират, ако ги има? Знаете ли какви са изисквенията към гъбите, които се изкупуват /току-що набрани, чисти, неизмивани, цели/? И - вероятно знаете приблизителна цена на някои от търсените за изкупуване гъби?

Предварително благодаря за евентуални отговори на новите ми въпроси! :)
alex239
новобранец
новобранец
Мнения: 6
Регистриран на: Нед Окт 01, 2017 11:17 am

Re: Има ли гъбари?

Мнение от alex239 »

Благодаря на модератора за помощта му - колегите да могат да виждат снимките!

И да попитам, а коя е причината - аз, самият да не мога да си ги виждам - вероятно в таговете? Снимките на останалите колеги виждам, но моите - не. Ще си коригирам за в бъдеще таговете, както ми препоръча модератора.
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14917
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Има ли гъбари?

Мнение от Павел Иванов »

Нямам представа , ти също би трябвало да ги виждаш . Единственото логично решение е паметта на браузера ти да те ебава и да ти сервира това което първоначално ти си пуснал . Вариантите за решаване на проблема са два , изчакваш да мине извесно време и всичко ще си се оправи , изчистваш кеша до отпреди времето което си пуснал мнението , рестартираш браузера и си готов .


Тъй , значи вече съм твърдо уверен , че Нурсиета за гъби няма да я водя !!! Успя да изяде най-хубавата печурка от общо трите които намерих и половината пачи крак от не голямото като бройки количество което реши да застане на пътя ни :? Хубавото е , че пропусна една мухоморка само след помирисването и , нещо , пардон неща които рядко прави , да помирише нещо и да не го изяде директно без помирисване :lol:
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
bgbul
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 388
Регистриран на: Сря Ное 04, 2009 10:20 am

Re: Има ли гъбари?

Мнение от bgbul »

alex239 написа:Благодаря за отговорите!

Последните съм заснимал до бодливото растение, до което съм ги намерил. Не е ли възможно да са в симбиоза с него по подобие на ветрогоновата гъба, която е ядлива?
Другият ми сериозен въпрос е свързан с изкупуването на гъбите, тъй като стана въпрос за това в поста на колегата. Има ли в София такива изкупвателни пунктове и къде се намират, ако ги има? Знаете ли какви са изисквенията към гъбите, които се изкупуват /току-що набрани, чисти, неизмивани, цели/? И - вероятно знаете приблизителна цена на някои от търсените за изкупуване гъби?
Предварително благодаря за евентуални отговори на новите ми въпроси! :)
Възможно е да са ядливи, ако е Саждива гъба. Тя е ядлива, но не трябва прекаляване с голямо количество за кратък период. И се изкупува. Но нали говорим по снимки...?
Аз не знам за пункт за изкупуване в София. Има безброй други, но в Сф...?
Какви гъби може да събираш? Какви количества?
Има брокери, които минават на връщане от Ботевград и е възможно някаква договорка с тях.
Павел Иванов написа: Тъй , значи вече съм твърдо уверен , че Нурсиета за гъби няма да я водя !!! Успя да изяде най-хубавата печурка от общо трите които намерих и половината пачи крак от не голямото като бройки количество което реши да застане на пътя ни :? Хубавото е , че пропусна една мухоморка само след помирисването и , нещо , пардон неща които рядко прави , да помирише нещо и да не го изяде директно без помирисване :lol:
Ако Нурсиета е куче...искам снимки да го/я видя. Евала. Такъв почитател на гъби и познавач на неядливи не бях чувал. :D
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14917
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Има ли гъбари?

Мнение от Павел Иванов »

bgbul написа:...искам снимки да го/я видя. ...
Ето я :

20170724_202741.jpg

Чак познавач , силно ме съмнява , просто има късмет някакъв да не и ареса нещо щото първо изяжда това което и е хванало окото а после чак установява дали е ставало за ядене :lol:
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
bgbul
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 388
Регистриран на: Сря Ное 04, 2009 10:20 am

Re: Има ли гъбари?

Мнение от bgbul »

Френски булдог ли е?
Обича ли да търси по миризма?
Трюфели...?
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14917
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Има ли гъбари?

Мнение от Павел Иванов »

Да . Търсенето по миризма обаче не и е сила ама никаква . Снощи да вземе да докопа коша за боклук тъпанарката , после оповръща цялата къща . Тоа дребен дзвер беше погълнал , цяла костилка от праскова , половин кочан царевица раздробен на три , кости от риба , капачки от кола три бр. и пр. Всичките тия работи ги върна обратно та буля се съсипа от чистене . Това , че понякога показва някакви изключения е само колкото малко след това да ги опровергае :lol: Сутринта беше подкарала да поапва някакво растение на буля което било уж отровно и такива ми ти работи .
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
Аватар
Павел Три
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3554
Регистриран на: Чет Май 22, 2014 1:56 pm

Re: Има ли гъбари?

Мнение от Павел Три »

Начи зема си беля с тоя куч :D
Късмет.Всичко е до късмет. :D
Аватар
Павел Иванов
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14917
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 12:29 pm
Местоположение: София

Re: Има ли гъбари?

Мнение от Павел Иванов »

Що аз :roll:
С чистенето да си се оправя буля :mrgreen:
На мен Нурси ми е сал за компания от време на време . Е преди малко и сипах една капачка бърбън , сипах си и на мен ама друго количество и понеже ни жената , ни детето пият си казахме с нея наздраве и си пинахме :D
Ся детенце я изведе на разходка по никое време , или поне явно днешно време тъй викат на лова на "птички" :D
Спинингиста , разсширени вени нямаааааааа !

Риболовът е за разтоварване а не за натоварване!
Павел Иванов
alex239
новобранец
новобранец
Мнения: 6
Регистриран на: Нед Окт 01, 2017 11:17 am

Re: Има ли гъбари?

Мнение от alex239 »

bgbul написа:.......Аз не знам за пункт за изкупуване в София. Има безброй други, но в Сф...?
Какви гъби може да събираш? Какви количества?
Има брокери, които минават на връщане от Ботевград и е възможно някаква договорка с тях.

...........
Количествата, които миналата година намерих - бяха сериозни. Става въпрос за рижиката. Доста беше валяло и попаднах на голямо находище. Жалко, че не я познавах. Понабрах малко. После я идентифицирах със сигурност - носих я на един гъбар. Реших да я суша ... , та цял месец я духах с един вентилатор, а тя само мазнее... Късно разбрах, че тая гъба не подлежи на изсушаване. Бях я вече изсушил... След месец я сложих в някаква яхния и се получи.
Думата ми беше за "находището", от което откъснах малко гъби... Върнах се следващата седмица там - и не видях вече дори една гъба. Бяха обрани от други /знаещи/ гъбари... :)))
Тая година там нямаше нищо /или пък е имало, но друг е уцелил правилното време/... :))) Така е в гъбарството - който изпревари - товари, очевидно... :)
Аватар
G.Petkov
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14812
Регистриран на: Чет Сеп 18, 2008 8:00 am
Местоположение: София

Re: Има ли гъбари?

Мнение от G.Petkov »

След няколко месеца "гъбни пости", :D
В неделя събрах полски печурки за един тиган, после още веднъж,
А днес вече имаше повече от този деликатес.
За мен няма по-вкусна, нежна и ароматна гъба с ламели, от полската печурка.
С нетърпение чакам есента, когато тя се появява на ливадите около София.

Та днес за около 30 минути намерих това на познатите ми места от така чаканите гъбки ! :D




Изображение




Изображение




Изображение




Силният вятър от началото на седмицата доста попречи след добрия дъжд, който се изсипа над София,
Но макар и малко, малки и леки - печурки вече има ! :D




Изображение
bgbul
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 388
Регистриран на: Сря Ное 04, 2009 10:20 am

Re: Има ли гъбари?

Мнение от bgbul »

Браво , колега! Хубава слука. Започват есенните гъби да излизат вече.
Ето малко от мен. За радост на очите.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Аватар
G.Petkov
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14812
Регистриран на: Чет Сеп 18, 2008 8:00 am
Местоположение: София

Re: Има ли гъбари?

Мнение от G.Petkov »

Изобилие от гъби !

И в гората и в полето - много гъби и то хубави ! :D

Стара планина, борова гора, гъби имаше на слънчевите, огрети места.
В гората, в сянката гъби нямаше,




Изображение




Изображение




Изображение




И друг път съм виждал по тези места светли, почти бели сърнели да растат редом с определено тъмни, почти кафяви. Същото е и с полските печурки в полето.




Изображение





Имаше и от малките сърнели, но аз не ги събирам,




Изображение





Изображение





А в полето бе изобилие на полски печурки. Наистина, съвсем не навсякъде, но имаше !





Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Разни”