Има ли гъбари?

Всичко за което не намирате подходящ форум

Модератор: dantho.mihov

Публикувай отговор
deso_bg
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 320
Регистриран на: Чет Авг 27, 2009 4:45 pm
Местоположение: София

Re: Има ли гъбари?

Мнение от deso_bg »

Здравейте гъбари :D

Реших и аз да споделя някой снимки от поредния излет, пък и да обменим малко информация.

Започвам с красавиците, предполагам ,че никой няма нужда от обяснение какви са тези гъби :
Изображение
Изображение
Изображение

Ето едни ливадни виолетки , поне аз ги брах за такива :oops: но все още нищо ми няма след употребата им :wink:Ако някой не е съгласен да казва :)
Изображение
Изображение

А за тези три снимки се нуждая от вашата помощ, моля който знае какви са тези гъби да сподели :
Изображение
Изображение
Изображение


И накрая всичко завърши така :
Изображение


Поздрави и успехи
deso_bg
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 320
Регистриран на: Чет Авг 27, 2009 4:45 pm
Местоположение: София

Re: Има ли гъбари?

Мнение от deso_bg »

Ribcho написа:Здравейте ! Вчера след риболов направихме една разходка и събрахме малко гъбки за които имаме съмнения дали са печурки . Затова се обръщам към знаещите за коментар !
Здравей колега,
Според мен всички снимки са си на печурки и няма място за притеснение. Даже и последната с тия розови ламелки печурка е, не е сърнела.
Аватар
майсторчето страхил
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1357
Регистриран на: Съб Яну 12, 2008 5:32 pm
Местоположение: В.ТЪРНОВО

Re: Има ли гъбари?

Мнение от майсторчето страхил »

След обед вместо за риба ,за гъби.Или от всяка гъба по две :D
Есен на 100метра от къщи :smt023
Изображение
Комшия на две (може и повече :wink:)ракии :D
Изображение
И резултата от едночасова разходка в полите на панелите :lol: :lol: :lol: :lol: :arrow:
Две праханки
Изображение
Две печурки
Изображение
Две масловки
Изображение
Две миши гъбки
Изображение
И един самотен ливаден пачи крак :oops: :D
Изображение
Довечера за мезе като наблегна на трушията и хляба :lol: :lol: :lol: :lol: :smt023 :drinkers:
НЕ БОЙТЕ СЕ,ТОВА СЪМ АЗИзображение
Аватар
майсторчето страхил
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1357
Регистриран на: Съб Яну 12, 2008 5:32 pm
Местоположение: В.ТЪРНОВО

Re: Има ли гъбари?

Мнение от майсторчето страхил »

Ribcho написа:Здравейте ! Вчера след риболов направихме една разходка и събрахме малко гъбки за които имаме съмнения дали са печурки . Затова се обръщам към знаещите за коментар ! Ето ги и гъбките :
Изображение

Благодаря ви предварително !
За тази имам съмнение че е карболова гъба.Като я помиришеш има миризма на лекарство и като я срежеш някъде през стъблото или гуглата пожълтява.При здрав стомах на човека няма проблем, но за слаб........... :D :vom: :toimonster:
НЕ БОЙТЕ СЕ,ТОВА СЪМ АЗИзображение
Аватар
Диканаров
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2581
Регистриран на: Пет Мар 17, 2006 6:01 pm
Местоположение: софия

Re: Има ли гъбари?

Мнение от Диканаров »

Първанов, извинявай но не съм съвсем сигурен! Прилича ми на ясенова манатарка, но тя е с стройно краче и има дебел дунапрен. Може и да е борова манатарка, но тя не бие толкова на керемидено-червено, а е кафява. Единствено съм сигурен, че не е отровната "дяволска" гъба и не е "красива" манатарка.
Пчеличке, "овчите носове" нямат отровни двойници и са много хубави гъби, въпреки не особено привлекателният им вид. Сивият има силнолигаво покритие и жълто по крачето, а бакъреният има едно характерно за овчите носове одебеляване на пънчето под гуглата. При сивият това не се така ясно вижда поради слузта. Слузта не се отразява на качеството на гъбата и след сваряване е подходяща за всякаква обработка. Мариноване или стерилизиране.
Аз имах добър излет в събота, та варих и мариновах петнайсетина буркана с припънка, черна тръбенка, сърнели, есенна миризливка и пачи крак. Стана добър микс и ще го пробвате на срещата при "Водната кула" , ако има традиционната среща. Хайде наздраве! :drinkers:
Няма малки и голями, има хванати и изтървани!
Аватар
rosboz
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 359
Регистриран на: Нед Юли 23, 2006 7:13 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Има ли гъбари?

Мнение от rosboz »

При разходката в събота попаднах на тези гъби
Някой да знае какви са?

Изображение

Изображение

Изображение
ski today
work tomorrow
Хитко П.
новобранец
новобранец
Мнения: 6
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 12:10 am

Re: Има ли гъбари?

Мнение от Хитко П. »

Привет колеги,
Имам един въпрос към знаещите - каква е тази гъба.Мисля че е от ядливите манатарки но не съм сигурен.Разгледах някои книги но не можах да я оприлича с някоя гъба.Ако не се вижда добре от снимката-пънчето е бледо жълто също както и спорите под калпачето.След като се разреже месото и е снежно бяло и не си променя цвета.
Предварително благодаря за отговора.
Успехи на всички в риболова и гъбарството.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Ribcho
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 112
Регистриран на: Съб Авг 27, 2005 5:59 pm
Местоположение: St. Zagora

Re: Има ли гъбари?

Мнение от Ribcho »

Благодаря на всички ви за отговорите и коментарите ! Гъбите , както писах в първия си пост , съм откъснал със съмнение и затова не съм имал намерение да ги консумирам . Пуснах снимките и помолих за коментар за да увелича познанията си , а може би и не само моите . Представям ви още една снимка която направих преди малко на същите гъбки - два дни след кото са откъснати . Незнам дали това развитие на гъбите ще внесе яснота , но вие ще кажете !
Благодаря ви още веднъж !
Изображение
piterd
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 197
Регистриран на: Съб Окт 10, 2009 10:37 am
Местоположение: Пловдив

Re: Има ли гъбари?

Мнение от piterd »

Привет на всички пишещи в форума гъбари. Изчетох с огромен интерес каква хубава темичка сте си отворили, и реших и аз да се включа. Малко за мен. Брал съм гъби като малък в полско село. Предимно пичурки. Като по голям, обикалях по балканите с опитен планинар и научих от него около 10 вида гъби. Бера манатарка и варианти, масловка няколко вида, пачи крак, сърнела, рижийка, коралки. Бера основно в Родопите около района на Бойково. От форума научих, за много нови видове, и други подробности, за видовете които си мислех, че познавам. Благодаря !
Преди застудяването направих два излета с цел рижийка и коралки. Мама прави жестока трушия. Брах жълт корал,и рижийка. На втория кристален корал и рижийка. Намерих и от тази коралка, която в форума определяте като еленов рог. В трушията не попадна, но с другите гъби, които си пържих явно съм изял някое парче, защото получих разстройство. Между другото впечатленията ми от този гаф са много положителни. Подейства ми като перфектно очистително, без странични ефекти. Тази неделя пак бях на за гъби. Този път брах и вид, който до сега не съм брал ( след консултация с същия гъбар, който ме е научил на повечето гъби в същия район). В книгите я определят като Съждива гъба, Землиста гъба, Съждивка. По горе видях един колега я е снимал, и определил като Миша гъба. Не срещнах в книгите близка до нея отровна или неядлива. Споделете така ли е ?
Последно промяна от piterd на Пон Окт 26, 2009 11:11 pm, променено общо 1 път.
Аватар
Моряка
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2969
Регистриран на: Пон Сеп 24, 2007 8:06 pm
Местоположение: Иван Димитров-Варна

Re: Има ли гъбари?

Мнение от Моряка »

rosboz написа:При разходката в събота попаднах на тези гъби
Някой да знае какви са?
Мисля от прахановите гъби(Гигантска праханова гъба)в книгата пише,че младите се консумират,но все пак и специалистите да си кажат мнението,аз не бих опитал.И как напомня на мойта любимка Пъстървовата гъба(няма двойник и младите плодни тела са вкусни),но не е Пъстърва със сигурност.Праханка ще е ,намери си и два кремъка :wink: :drinkers:
А сега де? :roll:
piterd
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 197
Регистриран на: Съб Окт 10, 2009 10:37 am
Местоположение: Пловдив

Re: Има ли гъбари?

Мнение от piterd »

Привет колега ribcho,
Да тази снимка дава яснота по въпроса. Кафевите пластинки отдолу са характерни за пичурките. НО ТЕЗИ ГЪБИ ГИ ИЗХВЪРЛИ ( мое лично мнение ) поради две причини:
На първите снимки си снимал и други гъби, които p4eli4kata има съмнение за бяла мухоморка. Сега се сещам за хипотеза на колегата Диканаров ( извинете ме моля за плагиатството ), при която, ако се отчупи пластинка от отровната бяла мухоморка и попадне в ядливата гъба пичурка ( брани в една торба например ) може да стане беля. Прочети внимателно за бялата и зелената мухоморки. Обърни внимание на вулвата, която остава в основата на пънчето. Аз лично подминавам младите пичурки ( не се чуствам достатъчно опитен ), при които пластинките, не са достатъчно порозовяли. За бялата мухоморка съм чел, че има лош мирис, но съм пушач, и не разчитам на миризмите много.
Другата причина е, че гъбите се развалят доста бързо. Бера и почиствам в рамките на същия ден. Почистена прясна гъба приготвям до 24 часа (съхранена на хладно).
Аватар
Elfi
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 334
Регистриран на: Нед Авг 31, 2008 9:41 pm
Местоположение: София

Re: Има ли гъбари?

Мнение от Elfi »

ribcho, аз съм сигурна че са печурки, просто на първата снимка е току - що отворила се и още не е порозовяла, при престояването узрява и потъмнява. Но piterd е адски прав, като те съветва да ги изхвърлиш - гъбата много бързо застарява - омеква, променя цвета на месото, от стара ядлива гъба можеш да се натровиш.
п.п. Пчеличкее, прати някой буркан по еконт :D Преди 2 години и аз брах такива печурки - като тази голямата - на полето над с. Буковец - до Б. Слатина - беше пълно с гигантски пърхутки и гигантски печурки
Nikola Polizovski
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3796
Регистриран на: Пет Яну 25, 2008 5:36 pm
Местоположение: Strumica/Macedonia
Обратна връзка:

Re: Има ли гъбари?

Мнение от Nikola Polizovski »

Днес след работа с татко ми ,пак тргнахме в блиската горичка.Много габи :P Булки,анасонки... :wink:
За помалко от три часа,свршихме работа :D
Сега малко мака,докато ги потсредат :P ,но довечера некои ште плуват в вино :drinkers: :drinkers:
Поздрави до всички габари.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Тези деликатеси са екстра :arrow:
Изображение
А пак тези са истинска реткост и се надевам че в следваштите дни,пред да захлади,да ги заима като миналите години в есен :arrow:
Изображение
Изображение
Изображение
Macedonia
Братко, теб съм те признал! :drinkers: :D
Заклевам се, ще си сложа твоя снимка и преди излет ще я целувам, кръстя, кланям, моля... абе всичко, за да върже кадема! :lol:
Valco
новобранец
новобранец
Мнения: 67
Регистриран на: Пон Окт 12, 2009 9:24 am

Re: Има ли гъбари?

Мнение от Valco »

Форума стана много активен - все пак сега има най-голямо разнообразие от гъби през годината.

Имам един въпрос - какви са последните гъби на Никола от Македония, които са брали с торби?

На мен ми приличат на бисерки, но са много сиви...

На пича с печурките мога да кажа, че изглеждат страхотно. Жалко, че не е имало с кого да се консултира на живо, а не да разчита на разнопосочни мнения по форумите. И все пак печурката е една от малкото гъби, които не хващат червеи, а само изсъхват.

Успех на всички гъбари през седмицата!
Nikola Polizovski
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3796
Регистриран на: Пет Яну 25, 2008 5:36 pm
Местоположение: Strumica/Macedonia
Обратна връзка:

Re: Има ли гъбари?

Мнение от Nikola Polizovski »

Valco написа:Имам един въпрос - какви са последните гъби на Никола от Македония, които са брали с торби?
На мен ми приличат на бисерки, но са много сиви...
Значи ние им казваме ТИГРИЦА,Србите-ТИГРАСТА ПРЕСЛИЦА а латинското име е Amanita spissa.
Габата е много деликатесна,аз лично в тавата с тези габи ,слагам за арома и вкус и по 2-3 булки,анасонки,манатарка и се получава нешто невероиатно деликатесно.
За тези които сабират от тези габи-МНОГО ДА ВНИМАВАТ,заштото е от фамилиата на ПУПАВКИТЕ(както им казваме ние) и има страшно отровни двоиници.
Пример-ПАНТЕРКА(amanita pantherina)
Mалка е разликата,затова -ВНИМАНИЕ :!: :!: :!:
Macedonia
Братко, теб съм те признал! :drinkers: :D
Заклевам се, ще си сложа твоя снимка и преди излет ще я целувам, кръстя, кланям, моля... абе всичко, за да върже кадема! :lol:
Публикувай отговор

Обратно към “Разни”