Къмпинг осветление

Избор на палатка и нейното разполагане на избраното място.

Модератор: Ачо ♣

Аватар
gotra
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 768
Регистриран на: Вто Мар 24, 2009 9:32 pm
Местоположение: Кърджали

Къмпинг осветление

Мнение от gotra »

Здравейте, колеги! Търся подходящо осветление за къмпинг. Искам нормална, недразнеща светлина (не като лъч от фенер), да е удобно, когато човек е на маса. Вие какво ползвате? Очаквам вашите мнения, коментари, предложения, линкове, снимки, въобще всичко по темата.
Поздрави!
Всеки ден, в който не си на риба или на лов, е загубен! Ъ. Хемингуей
Аватар
pachosz
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1360
Регистриран на: Чет Юни 18, 2009 6:23 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Къмпинг осветление

Мнение от pachosz »

Аз в повечето случаи ползвам газова лампа с чорапче (с пропан-бутан, а не петромакс). Закачена някъде на поне 5 метра от масата, щото иначе събира всичките комари :wink:
Ако не газовата, луминисцентна някаква, не маркова и скъпа, но си върши работа.
ro6ko_2003
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 152
Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 9:30 pm

Re: Къмпинг осветление

Мнение от ro6ko_2003 »

аз ползвам газова лампа с чорапче както е казал колегата горе имам и луминисцентна лампа кам акумолатор мното е икономична и върши работа продават се по магазините за авто аксесоари и са па 7-10 лв.
Dimy
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1036
Регистриран на: Пон Юни 26, 2006 1:29 pm
Местоположение: Samokov

Re: Къмпинг осветление

Мнение от Dimy »

аз ползвам чудото на китаиския прогрес , 2 лампи с диоди от по 5,4 лв вързани последователно с кабел към акумулатора и 2 от 7,2 лв с кабел пак към акумулатор светят перфектно и цяла седмица
Аватар
kodek
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 483
Регистриран на: Вто Сеп 22, 2009 7:42 pm
Местоположение: Пазарджик

Re: Къмпинг осветление

Мнение от kodek »

аз от15г. ползвам самоделка. 1крушка от габарит на автомобил -5вата, сложена в цокъл взет от морга за авточасти, и 20тина метра телефонен кабел ВКШ, едно време военните го използваха за телефонни свръзки, предимството му е, че около сноп стоманени нишки е оплетен меден проводник и е много здраво.накрая завършва с букса за автозапалка.(не,че не може да ползва всякакъв, дори и аудиокабел, само да е двупроводен).Отивам на палатка, ако има наоколо дърво прехвърлям кабела през някой клон и го оставям да виси на 2 м. над масата.Ако няма го закачам с едно парче тел и някоя пръчка над палатката.Свети перфектно по цяла нощ без да разрежда драстично акумулатора.В лошо време слагам една чашка от кафе-прозрачна за защита на крушката от дъжд-евентуално.Светлината е мека приятна не дразни. може в цокъла да се сложи и по-мощна крушка, въпрос на избор.

П.С. да допълня, че в началото пропуснах, когато го направих преди 15г. го ползвах на ЛАДА, сега на ОПЕЛ АСТРА КОМБИ, се наложи да махна буксата и да сложа щипки за акумулатор, че на опела за да работи запалката, колата трябва да е на контакт?Не знам дали при всички по-съвременни автомобили е така.Крушката хаби по-малко от 0,5а на час ще рече за 10часа около 5а.Ще рече при 55а.часа укумолатор =на 110ч. работа или 11дни по 10 часа.Ако пък и колата се припалва отвреме -навреме ще кара доста.Накрая палиш и си тръгваш без проблем.Пробвано!тествано! работи!
е, вече има доста китайски (евтини) приспособления ,но и това върши работа почти без пари!
Последно промяна от kodek на Нед Апр 15, 2012 10:11 pm, променено общо 1 път.
Аватар
dedeff
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1100
Регистриран на: Вто Апр 11, 2006 6:09 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Къмпинг осветление

Мнение от dedeff »

Dimy написа:аз ползвам чудото на китаиския прогрес , 2 лампи с диоди от по 5,4 лв вързани последователно с кабел към акумулатора и 2 от 7,2 лв с кабел пак към акумулатор светят перфектно и цяла седмица

Tова е истината колега LED диодна лента,на която метъра струва около 7 лв,само си запояваш кабелите и виж резултата,има два варианта топло и студено светло,та взимай топлото,че не дразни окото и не привлича много пеперудтеи другите гадинки.
Без жени можем,без риболов не можем!
Аватар
ivcho.vd
новобранец
новобранец
Мнения: 29
Регистриран на: Съб Яну 08, 2011 4:57 pm
Местоположение: Видин

Re: Къмпинг осветление

Мнение от ivcho.vd »

Колега и аз ползвам автокрушка 12v-5w,която захранвам от стария акомулатор на колата и няма проблеми.
Сега,както колегата по горе си взех диодна(led) лента топла бяла светлина.Свети много добре(имам монтирана такава и вкъщи).Същата я има и за открито(силиконова).Предимството и е че 1метър(който според мен е достатъчен)харчи 6w тоест 0,5ампера.Ако имаш интерес мога да кача и снимки.
Надявам се да съм бил полезен.Поздрави :D
gogibo
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 732
Регистриран на: Нед Мар 13, 2011 11:04 am
Местоположение: София

Re: Къмпинг осветление

Мнение от gogibo »

Колеги, не си губете времето да откривате "топлата вода". В "Екипировка" на форума е темата
"Най-евтина светлина за бивака??". Там разбиращи,можещи,знаещи и експериментатори в цели осем страници са
дали мотивираните си мнения. Ако ви е нужна евтина и достатъчно силна светлина, докато сте на
бивак /къмпинг/, то погледнете споменатата по горе тема и ще намерите отговор на въпросите си,вместо да губите време в празни повторения за доказани вече неща.
danchoid
новобранец
новобранец
Мнения: 26
Регистриран на: Нед Юни 01, 2008 3:14 pm

Re: Къмпинг осветление

Мнение от danchoid »

solveiko
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 216
Регистриран на: Пон Мар 10, 2008 10:50 pm
Местоположение: Варна

Re: Къмпинг осветление

Мнение от solveiko »

Ето това са лентите монтирани на шатрата.
Изображение
Аватар
krokibg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6920
Регистриран на: Пон Юли 03, 2006 10:46 am
Местоположение: Пловдив

Re: Къмпинг осветление

Мнение от krokibg »

solveiko написа:Ето това са лентите монтирани на шатрата.
Изображение
Това осветление е готино,ще стане като ден под шатрата,обаче какво ще правите с комарите,мушиците и всякаква летяща твар,това се питам :?: :idea: Най добре го измислете да е от едната страна,така масата ще се дърпа на страна или ще имате камари с мушици в салатите и ракията :roll: :roll: :roll:
Глупаците и завистниците нямат изтребване,като хлебарките са !!!

Аз нямам проблем с хората,те имат проблем с мене !!!!!
Аватар
stoilkatastz
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 476
Регистриран на: Чет Фев 26, 2009 6:50 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Къмпинг осветление

Мнение от stoilkatastz »

Dimy написа:аз ползвам чудото на китаиския прогрес , 2 лампи с диоди от по 5,4 лв вързани последователно с кабел към акумулатора и 2 от 7,2 лв с кабел пак към акумулатор светят перфектно и цяла седмица
И аз съм две лампи с по 24 диода и съм много доволен.
Аватар
begleca_sv
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2794
Регистриран на: Вто Ное 17, 2009 10:11 am
Местоположение: Свищов

Re: Къмпинг осветление

Мнение от begleca_sv »

зех си една пура 12v 8w директно ако я свържа към акомулатора ще държи ли казаха ми да си зема реле за фарове 12 волта ???
Обичам природата, но не само на картинка !!!
Аватар
stoilkatastz
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 476
Регистриран на: Чет Фев 26, 2009 6:50 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Къмпинг осветление

Мнение от stoilkatastz »

Вземи си диодна лента и си решаваш проблема.Имаш перфектната светлина без много консумация на ток. За пурата не знам аз имах такава авариина лампа и я включвах директно в запалката.
Аватар
icokanev
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 269
Регистриран на: Чет Яну 06, 2011 1:18 pm
Местоположение: София

Re: Къмпинг осветление

Мнение от icokanev »

Ползвам едни китайски творения като, естествено, и тях съм побългарил - представляват "пита" с диаметър 15 см и дебелина 2 см, като на лицевата страна е монтирано диодно осветление, а на задната - възможност за окачване в палатка, шатра и т.н. Цената му е около 6-8 лв/бр. Работи с 4 х 1.5 В (АА) батерии, а за по-ефтино ползвам rechargeable батерии (1000-2600 mAh).

Успехи!
Ако знаеш, значи можеш, иначе ... се учиш!
Публикувай отговор

Обратно към “Палатка и Каравана”