Шатра

Избор на палатка и нейното разполагане на избраното място.

Модератор: Ачо ♣

ВАЛЬО
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 463
Регистриран на: Пет Юни 18, 2004 10:12 am
Местоположение: СОФИЯ

Re: Шатра

Мнение от ВАЛЬО »

Здравейте да кажа и моя опит с шатра.Купих си обикновенна шатра от евтините,на първото опъване на Дунав (подухваше)се счупи,хвърлих я и започнах да търся нещо по сериозно и по скъпо.По нашите магазини тези до сто и малко са с много тънки тръби,на никаква буря няма да издържат.От 150лв нагоре има и по стабилни ,но сложни за зглобяване или обемисти конструкции.Има и реномирани марки но те са от 400лв нагоре.Затова реших да правя.

Първо платнището- безмислено е да слагаш бризент или друго само ушиването ще е поне 30лв плюс материала отива дебело,ако е билборд и тежи.Купи си най евтината шатра по Практикер,Метро и подобни 3х3м са трийсетина лева,ползваш готовото платнище,добро е издържа на дъжд и моето е на три години не е мръднало,ако се скъса нова шатра за платнище.Аз си купих две шатри едната за резервно платнище,така си е неразпечатана.Та за 30лв имаш готово платнище а рейките все ще им намериш приложение.

Второ -конструкцията,мислех дебели алуминиеви тръби или неръждавейка,по сложни заварки и пак скъпи.Спрях се на квадратни тръби ако са тънкостенни по добре,два размера, ако не бъркам 25х25(по голяма става по тежка а не е и нужно) и другата мисля 18х18,номера е да влизат една в друга и да не хлопат,може да са и 20х20 и 15х15мм проба на място.Взимат се точно размерите от оригиналните рейки без да се смятат снадките(оригиналните са плитки),купуваш тръбите режат ти ги на място.На мен ми излязоха 60лв с рязането сега едва ли са по скъпи.Ако можеш сам ако не плащаш на заварчик.

Трето -заварки,на земята кръстачка25-30см,(на четирите страни дупка за колчетата),от по дебелата тръба,за нея заваряваш пак от дебелата мисля около метър е основата на крака,за снадка заваряваш от тънката тръба не по малко от12-15см за да е по стабилна,едната част на кракът е готова.Нагоре дебела пак около метър за нея дебела за снадка(копираш от оригиналната) по около 15-18см,тук две от парчетата са под прав ъгъл,нищо сложно,по сложно е парчето за покрива което е приблизително 45%.Краката са готови.Горе всяка страна е по 3м вземаш три тръби от дебелата по метър,на две от тях заварваш снатка от тънката пак12-15см,на третата снадки от двете страни за да влизат една в друга и в ъгловите снадки.Горната част е готова.Покрива от тънката тръба,по две тръби около метър на страна,снадката с ъглите е едната от тръбите а за снадка между двете заваряваш12-15см от дебелата,на върха от дебелата правиш кръстачка 15-18см която е малко по сложна защото е под особен ъгъл(копира се от оригиналната),и конструкцията е готова.НАПОМНЯМ ВСИЧКИТЕ МИ РАЗМЕРИ СА ПРИМЕРНИ,мери се на място.

После боя,задължително си направи нови колчета от бетонно желязо 6-8мм,и тентата е готова.

На мен ми излезе тента 30лв,тръби 60лв,заварчик 50лв,направи я за един ден,тежи около 15кг но е много лесна за зглобяване около15м,и разглобяване 10м,за три години съм имал няколко здрави бури не е мръднала.

Та така ще се радвам ако съм помогнал,ако има нещо неясно питайте.
Няма за какво толкоз да му се косим на живота,и без това няма да се измъкнем живи от него.
Аватар
яз,Сопот
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 675
Регистриран на: Сря Юли 27, 2011 6:49 pm
Местоположение: Ловеч

Re: Шатра

Мнение от яз,Сопот »

Незнам,що само пишите ,аз за 100лв направих скеле на оранжерия 14кв. м.Колега ако някой минава балкана,в Ловеч има тръбен двор,2 качество тръба 18мм фи,килограм цена 0,65ст,здрава тук там няма хубав шеф,за шатра не повече от 15лв ще ти сруват тръбите,вътрешното фи е 14мм с арматурно желязо правиш спънките,съжалявам че нямам снимки на мойта.
Риба къща няма.
makson
новобранец
новобранец
Мнения: 51
Регистриран на: Сря Май 07, 2008 10:25 pm

Re: Шатра

Мнение от makson »

Вальо дай една снимка ако може. :D
ВАЛЬО
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 463
Регистриран на: Пет Юни 18, 2004 10:12 am
Местоположение: СОФИЯ

Re: Шатра

Мнение от ВАЛЬО »

makson написа:Вальо дай една снимка ако може. :D

Нямам,в момента е згъната на вилата,на пръв поглед е същата като купешките само конструкцията е друга.Ако беше поискал малко по рано в четвъртък на обяд отидох за риба,можеше да снимам всичко с телефона на сина(моят е незнайна "нокия" и кабели нямам) и да кача.Другата седмица съм на "Искър" но там сигурно няма да я нося защото ще съм на караваната,от 08.07 почти сигурно съм на Дунав за 3-4дни, обещавам да снимам всичко сглобки, сглобяване и т.н.Като се върна ще кача снимки ако все още има мераклии.

Ако пък някой е супер спешен(и обещае почерпка някога :lol: :lol: :lol: ) тия дни като ида на вилата ще снимам тръбите със сглобките.
Няма за какво толкоз да му се косим на живота,и без това няма да се измъкнем живи от него.
makson
новобранец
новобранец
Мнения: 51
Регистриран на: Сря Май 07, 2008 10:25 pm

Re: Шатра

Мнение от makson »

има имаа :D :drinkers:
ВАЛЬО
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 463
Регистриран на: Пет Юни 18, 2004 10:12 am
Местоположение: СОФИЯ

Re: Шатра

Мнение от ВАЛЬО »

Както обещах опитах да снимам,получи се не много добре ама толко си мога :oops:
Първи детайл горна част на кракът,зглобява се от него защото иначе става високо и не може да се сложи платнището:

Изображение

Втори детайл средна тръба на горната сглобка,влиза в двете крайни:

Изображение

Трети детайл крайни тръби за горната част:

Изображение

Зглобка на горната част:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

И така по четири:

Изображение

После детайли покрив от по тънките тръби:

Изображение

Изображение

Изображение

Било на покрива кръстачка под особен ъгъл не знам колко градуса:

Изображение

После съединяване:

Изображение

Следва платнището,пропуснал съм да снимам но предполагам е ясно.

Долна част на кракът:

Изображение

надяват се на четирите страни,на снимката не се вижда но на края на долната част има пак по тънка тръба за да влезе в горния край на крака.

И накрая(пак кофти снимка) се получава това:

Изображение

И те така,толко можах,толко снимах,ако има нещо питайте.
Аватар
stefan4etoo
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1212
Регистриран на: Пон Яну 17, 2011 8:06 pm
Местоположение: Велико Търново

Re: Шатра

Мнение от stefan4etoo »

С тия железа става бетон,малко ще тежи ама поне си спокоен че няма да стане на солети от някой вятър :drinkers: :drinkers: :drinkers:
ВАЛЬО
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 463
Регистриран на: Пет Юни 18, 2004 10:12 am
Местоположение: СОФИЯ

Re: Шатра

Мнение от ВАЛЬО »

Тежи 15-20кг.ама не я нося на гръб,разделил съм ги в два чувала и няма проблем.Иначе не мърда при никакви обстоятелства,двама я сглобяваме за 15м.,разглобяването е още по бързо.
Няма за какво толкоз да му се косим на живота,и без това няма да се измъкнем живи от него.
makson
новобранец
новобранец
Мнения: 51
Регистриран на: Сря Май 07, 2008 10:25 pm

Re: Шатра

Мнение от makson »

Екстра е мерси.Като здаде багажа моята ше зема и аз да скалъпа нещо подобно.
spoon1234
новобранец
новобранец
Мнения: 54
Регистриран на: Пон Мар 21, 2011 2:05 pm

Re: Шатра

Мнение от spoon1234 »

Колеги дайте идея от какво да си направя страници за шатрата?
Kalin1983
новобранец
новобранец
Мнения: 53
Регистриран на: Сря Ное 06, 2013 7:10 pm

Re: Шатра

Мнение от Kalin1983 »

Колеги в продавалника има по 160 лева 3 на 3 метра и се разгава за 5-10 секунди
Аватар
Антон Тонев
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2163
Регистриран на: Чет Ное 11, 2010 9:51 pm
Местоположение: Кърджали

Re: Шатра

Мнение от Антон Тонев »

Ей ви шатра-изцяло от брезент.Но пък как тежеше мамка и.Иначе в нея влизаха две палатки, и оставаше място за маса с два стола-12 квадрата жилищна площ
Изображение
Как обичам да си блажа със сланина,
как обичам с винце и на месечина,
да си лафя със дружина!
Антон Тонев
ВАЛЬО
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 463
Регистриран на: Пет Юни 18, 2004 10:12 am
Местоположение: СОФИЯ

Re: Шатра

Мнение от ВАЛЬО »

[quote="spoon1234"]Колеги дайте идея от какво да си направя страници за шатрата?[/quote]

Страници продаваха в Метро и Бриколаж ,по 10-12лв.,каквото и да правиш по евтино няма да излезе.Бризента първо е по скъп и второ не съм убеден че е по добро.Много тежи.
ВАЛЬО
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 463
Регистриран на: Пет Юни 18, 2004 10:12 am
Местоположение: СОФИЯ

Re: Шатра

Мнение от ВАЛЬО »

От тази година ще ходя и те така:

Изображение

Изображение

Комарни страници завива шатрата от всички страни,пази на 100% от всичката гад.

И ще ходя предимно тук:

Изображение

Дай боже всекиму :lol: :lol: :lol:
Nikoła0
новобранец
новобранец
Мнения: 1
Регистриран на: Чет Мар 03, 2016 1:59 pm

Re: Шатра

Мнение от Nikoła0 »

В SLV Group можете да откриете идеалните специалисти за монтаж на скелета. Ще го поставят, ще извършат демонтажа и всичко това в кратки срокове.
http://www.slv-group.eu/en/
Публикувай отговор

Обратно към “Палатка и Каравана”