Съвети при избор на каравана

Избор на палатка и нейното разполагане на избраното място.

Модератор: Ачо ♣

Аватар
MiTaKa™
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1396
Регистриран на: Пет Фев 09, 2007 9:34 pm
Местоположение: От СоФиЯ Бе БаТе
Обратна връзка:

Съвети при избор на каравана

Мнение от MiTaKa™ »

Колеги намислил съм в зимната пауза да заприходя една караванка и аз.Имам малко дете и да му е по комфортно
Блюджета ми ще е около 2500 -2800лв.
Не им разбирам много , но караваната искам да е с 3-4 места , и да може да се кара с Б , категория демек трябва да е до 750кг , и всичко по нея да си работи .
Ще се радвам да ми дадете някакви напътствия какво да гледам , като на съм оглед , полезни мнения и предложения от обяви също не бих отказал.
Изображение
HAZART
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1288
Регистриран на: Нед Окт 23, 2005 9:51 pm
Местоположение: Васко Бояджиев/ПЛОВДИВ/АСЕНОВГРАД/ДЕВИН/

Re: Съвети при избор на каравана

Мнение от HAZART »

категории МПС

В сила от 19.01.2013 г.
категория В

-- моторни превозни средства с допустима максимална маса, която не надвишава 3500 kg, проектирани и конструирани за превоз на не повече от 8 пътници плюс водача;
моторните превозни средства от тази категория могат да образуват състав с ремарке с допустима максимална маса, която не надвишава 750 kg;
без да се нарушават разпоредбите на правилата за одобряване на типа за съответните превозни средства, моторни превозни средства от тази категория могат да образуват състав с ремарке с допустима максимална маса, надвишаваща 750 kg, при условие че допустимата максимална маса на състава не надвишава 4250 kg;

и да почерпиш една бира за информацията.
ТОВА,ЧЕ БРАКОНИЕРИТЕ СА НА СВОБОДА,НЕ Е ТЯХНА ЗАСЛУГА А Е НАША ГРЕШКА.

Изображение
Аватар
MiTaKa™
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1396
Регистриран на: Пет Фев 09, 2007 9:34 pm
Местоположение: От СоФиЯ Бе БаТе
Обратна връзка:

Re: Съвети при избор на каравана

Мнение от MiTaKa™ »

Бирата не е проблем , но и аз това го знам, за това и съм написал ,че искам караваната да не надвишава 750кг оборудвана
Изображение
HAZART
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1288
Регистриран на: Нед Окт 23, 2005 9:51 pm
Местоположение: Васко Бояджиев/ПЛОВДИВ/АСЕНОВГРАД/ДЕВИН/

Re: Съвети при избор на каравана

Мнение от HAZART »

Ти четеш ли внимателно?- Моторни превозни средства от тази категория могат да образуват състав с ремарке с допустима максимална маса, надвишаваща 750 kg, при условие че допустимата максимална маса на състава не надвишава 4250 kg; т.е теглото на теглещото МПС и теглото на караваната да е до 4250 кг.
ТОВА,ЧЕ БРАКОНИЕРИТЕ СА НА СВОБОДА,НЕ Е ТЯХНА ЗАСЛУГА А Е НАША ГРЕШКА.

Изображение
Аватар
MiTaKa™
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1396
Регистриран на: Пет Фев 09, 2007 9:34 pm
Местоположение: От СоФиЯ Бе БаТе
Обратна връзка:

Re: Съвети при избор на каравана

Мнение от MiTaKa™ »

Да наясно съм с общата маса , просто явно грешно съм разбрал това с 750кг .
Но принципно търся някоя полекичка и малка караванка
Изображение
MOONKATA
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 197
Регистриран на: Съб Окт 21, 2006 1:34 pm
Местоположение: sofia

Re: Съвети при избор на каравана

Мнение от MOONKATA »

Колега мисля,че каравана Авенто
е за теб с сем
КАЯ
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 679
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 1:24 pm
Местоположение: София

Re: Съвети при избор на каравана

Мнение от КАЯ »

Над 750 мисля, че имаше изискване, да има спирачки и освен В трябва и допълнителна категория за ремаркето.
bulgarian
новобранец
новобранец
Мнения: 98
Регистриран на: Сря Авг 29, 2012 8:02 pm

Re: Съвети при избор на каравана

Мнение от bulgarian »

HAZART написа:Ти четеш ли внимателно?- Моторни превозни средства от тази категория могат да образуват състав с ремарке с допустима максимална маса, надвишаваща 750 kg, при условие че допустимата максимална маса на състава не надвишава 4250 kg; т.е теглото на теглещото МПС и теглото на караваната да е до 4250 кг.
Колега нещо не ти е точна сметката, недей да заблуждаваш хората. С категория В можеш да теглиш туристическо ремарке или малка караван-ка, чиято собствена маса и тази на товара не надвишава 750 кг.
По твоя пример излиза, че с кола с маса 1500 кг. можеш да теглиш ремарке или платформа с маса 2750 кг. при тва с категория В, то пак може ама се иска В + Е
HAZART
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1288
Регистриран на: Нед Окт 23, 2005 9:51 pm
Местоположение: Васко Бояджиев/ПЛОВДИВ/АСЕНОВГРАД/ДЕВИН/

Re: Съвети при избор на каравана

Мнение от HAZART »

http://www.kat.mvr.bg/ZDVP_13.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

чл 150а т 6
ТОВА,ЧЕ БРАКОНИЕРИТЕ СА НА СВОБОДА,НЕ Е ТЯХНА ЗАСЛУГА А Е НАША ГРЕШКА.

Изображение
danchoid
новобранец
новобранец
Мнения: 26
Регистриран на: Нед Юни 01, 2008 3:14 pm

Re: Съвети при избор на каравана

Мнение от danchoid »

bulgarian написа:
HAZART написа:Ти четеш ли внимателно?- Моторни превозни средства от тази категория могат да образуват състав с ремарке с допустима максимална маса, надвишаваща 750 kg, при условие че допустимата максимална маса на състава не надвишава 4250 kg; т.е теглото на теглещото МПС и теглото на караваната да е до 4250 кг.
Колега нещо не ти е точна сметката, недей да заблуждаваш хората. С категория В можеш да теглиш туристическо ремарке или малка караван-ка, чиято собствена маса и тази на товара не надвишава 750 кг.
По твоя пример излиза, че с кола с маса 1500 кг. можеш да теглиш ремарке или платформа с маса 2750 кг. при тва с категория В, то пак може ама се иска В + Е
Не е за вярване.Колега явно не ти е присъщо да мислиш.Колегата ти го е почертал с червено дал ти е линк за да четеш и мислиш и пак глупости бълваш.
Сега ще ти го разясня и се опитай да вложиш поне малко мисъл.
Всяка кола има евротабела според която се вписва в големия талон колко е натоварването на първа и втора ос , колко е теглото на колата и колко може да тегли тази кола според производителя. Ако автомобила е до 3500кг може да караш с В категория , ако ли не ти трябва друга категория.Ако автомобил+ ремарке е повече от 4250кг пак трябва друга категория, ако автомобил+ ремарке е до 4250кг , но ремаркето е по-тежко от влекача ти трябва В+Е. Може да се кара с В категория ако композицията не надвишава 4250кг, влекача не е повече от 3500кг , ремаркето е с по –малки килограми от автомобила и трябва да бъдат спазени правилата за одобряване на типа за съответното превозно средство (т.е какво пише в талона F1 и F3)

Ако и това тълкуване не разбираш следваща стъпка е да пишеш до КАТ и да ти отговорят в писмен вид пък може и да вденеш.
Аватар
pachosz
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1360
Регистриран на: Чет Юни 18, 2009 6:23 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Съвети при избор на каравана

Мнение от pachosz »

Колегата помоли да му препоръчате каравана до 750 кг, а всички (без MOONKATA) почнаха да разясняват правилника.
danchoid
новобранец
новобранец
Мнения: 26
Регистриран на: Нед Юни 01, 2008 3:14 pm

Re: Съвети при избор на каравана

Мнение от danchoid »

За да направи правилния избор е необходимо да е наясно и със закона, а от питането му става ясно ,че не е запознат и именно на въпроса му отговаряме.
А що се отнася до останалата част от питането , трябва да си наясно как ще я използваш и какви са ти потребностите.Ако си рибар и смяташ да я използваш за риболов ,тогава ти трябва къса каравана и не толкова висока за да е по-проходима на черен път и да не брулиш клоните по язовирите. Най-важното е да няма никакви течове и изгнили меки места по пода и стените, счупени или пукнати прозорци ,всички уреди да работят и най-нужното е форселта. В противен случай ,ще дадеш много пари за да отстраниш нередностите , а с някои неща може и да не си заслужава ремонта, защото ще е икономически безмислено. Моя съвет е първо потърси информация ,изясни си нещата и при покупката потърси човек с кемпер или каравана за съдействие.Можеш да ми пишеш на лични ,ще помогна с каквото мога.Така с писане ще стане по-трудния начин.Виждам ,че си от София и колегите софиянци на драго сърце ще ти помогнат при избора и не само те ,от цяла България ще ти съдействат при огледа пък и няма нужда да палиш джапанките и да ходиш от град на град за да се увериш ,че действителността е различна, по обявите и на снимките всички са перфектни ,но на практика се оказва друго.Човек с опит вижда с друго око.
danchoid
новобранец
новобранец
Мнения: 26
Регистриран на: Нед Юни 01, 2008 3:14 pm

Re: Съвети при избор на каравана

Мнение от danchoid »

Още информация от:http://europa.eu/rapid/press-release_MEMO-13-10_bg.htm
Нови правила за ремаркетата при издаването на свидетелства за управление
Категория В позволява да се управлява превозно средство до 3500 kg и ремарке до 750 kg.

Що се отнася до композициите от превозно средство и ремарке в рамките на категория В, ремаркета с тегло, превишаващо 750 kg, могат да се прикачват към теглещото превозно средство, ако теглото на композицията не надвишава 4250 kg и са спазени правилата относно одобрението на типа, които определят съотношението между превозно средство и ремаркето.
doberman pd
новобранец
новобранец
Мнения: 2
Регистриран на: Чет Фев 16, 2012 1:53 pm

Re: Съвети при избор на каравана

Мнение от doberman pd »

Митак,слушай какво ти казва ХАЗАРТА и няма да сбъркаш.
Ще бъда още по-обстоятелствен - ХАЗАРТА е полицай и е много добре наясно с всички точки и алинеи,т.е. ще си подплатен юридически.
Хазарта има от доста време каравана и много добре знае кога,къде и какво да гледа,лично на мен ми е давал съвети...така че с чисто сърце ти го препоръчвам.
Плюсовете на караваната са много но помисли и за минусите - къде ще я държиш,колко ще пътуваш и заслужава ли си,как ще се справя колата с дърпането на караваната,подготви се за по-сериозно обслужване на Бавареца. :drinkers:
Сигурен съм,че се чудиш кой ти пише - Павката съм.
tarzana
новобранец
новобранец
Мнения: 6
Регистриран на: Вто Ное 05, 2013 9:07 pm

Re: Съвети при избор на каравана

Мнение от tarzana »

ей заради такива философи по форумите съм спрял да пиша отдавна където и да било... какво не разбрахте на въпроса ? Търси се каравана до 750 кг ! Точка. Човека явно е запознат със закона след като задава конкретен въпрос... вие си дрънкайте тука тъпотиите но той човека вече сигурно си е намерил каравана и не ви чете бисерите...
Публикувай отговор

Обратно към “Палатка и Каравана”