Въпрос за глисаж.

Допълнителна екипировка, която ще направиви къмпингуването ви по-лесно и удобно.

Модератори: emo vasilev, Ачо ♣

Публикувай отговор
Аватар
Sitalk
новобранец
новобранец
Мнения: 43
Регистриран на: Чет Апр 24, 2008 6:12 pm

Въпрос за глисаж.

Мнение от Sitalk »

Здравейте,колеги!
Отново опрях до вашето компетентно мнение,не знам дали тук трябваше да пускам темата,амаааа....!
Та,въпроса ми е какво е глисаж и как да позная,че правя такъв!?!?!
Лодката ми е 2.70 Quicksilver,твърдо дъно,надуваем кил.
Мотора "Mercury" 5 коня ,4 такта.
Сега се получава следното,като и дам пълна газ,лодка вирва носа и до половина остава в въздуха!?!?
Май нещо не е както трябва и май прекалено се пеняви отзад!?!?!
Благодаря за отговорите предварително!
Dimy
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1036
Регистриран на: Пон Юни 26, 2006 1:29 pm
Местоположение: Samokov

Re: Въпрос за глисаж.

Мнение от Dimy »

май не ти стига мощност с тоя мотор , по принцип при глисаж лодката е хоризонтална но над водата и има най- малко съпротивление
общо взето даваш газ лодката прави големи вълни от началото след това се засилва и вълните стават малки и лодката ускорява , но пък става доста нестъбилна
п.с. дано съм го обяснил правилно
Аватар
Sitalk
новобранец
новобранец
Мнения: 43
Регистриран на: Чет Апр 24, 2008 6:12 pm

Re: Въпрос за глисаж.

Мнение от Sitalk »

Благодаря,за бързия отговор!
А,може ли да не съм регулирал правилно мотора,имам предвид положението което седи?!!?
Преди малко четох едни коментари по друга тема и май би трябвало да мога да излезна,аз тежа 76 кг!
Аааа,сетих се и още нещо,освен да не седя където трябва и това съчетано с неправилно положение на мотора да дава този ефект!?!?
Dimy
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1036
Регистриран на: Пон Юни 26, 2006 1:29 pm
Местоположение: Samokov

Re: Въпрос за глисаж.

Мнение от Dimy »

ми има значение положението на двиателя , но аз нямам опит с надуваеми лодки, катерчето с което ходим за риба е 5м дълго и 1.8 широко но е с 60 коня 2т двигател , при ускорение променяме ъгъла на двигателя със хидравлика
promarine
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 367
Регистриран на: Сря Мар 18, 2009 8:51 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Въпрос за глисаж.

Мнение от promarine »

С 5 к.с. трябва да излезеш на глисаж (освен ако не си >100 кг)
Просто се премести колкото можеш напред, за да не вирва носа лодката.
Освен това двигателите обикновено имат възможност за регулиране наклона на ботуша. Ботуша на двигателя ти е добре да бъде във вертикално положение или даже с лек обратен наклон, така че долната част да е максимално близо до транеца. По този начин двигателя ще "надига" задната част вместо да я "забива".
Опитай и ако излезеш на глисаж, сам ще разбереш какво значи :wink:
Нашите реформи са като да ви заменят якето за тениска и да ви кажат: честито ви палто!
Аватар
GODzillata
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 16393
Регистриран на: Сря Сеп 13, 2006 11:12 am
Местоположение: Outta space

Re: Въпрос за глисаж.

Мнение от GODzillata »

promarine написа:...Ботуша на двигателя ти е добре да бъде във вертикално положение или даже с лек обратен наклон, така че долната част да е максимално близо до транеца. По този начин двигателя ще "надига" задната част вместо да я "забива".
Определено ботуша на двигателя е добре да бъде във вертикално положение! :wink: :mrgreen: Ще му е трудно, ако е в хоризонтално. :lol:
Но да поговорим за наклона - аз много се чудех как точно да сложа моя, защото гуменарката поддава и го сложих с наклон назад, т.е. капака е към лодката, а перката отстои на максимално разстояние от лодката. Като седна в нея и натежа, перката застава точно надолу, а при газ, забива към лодката.
Ако обаче променя ъгъла, до какво ще доведе това? Ще се опитва да повдигне лодката?...не е ли най-добре при такава позиция, при която да бута по-скоро? :roll:
На риба - като на война! Fish'n'chicks! :mrgreen:
Кеч & Рилийс...в тиганааа-аха-ха-хаааа...Изображение
promarine
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 367
Регистриран на: Сря Мар 18, 2009 8:51 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Въпрос за глисаж.

Мнение от promarine »

GODzillata написа: Но да поговорим за наклона - аз много се чудех как точно да сложа моя, защото гуменарката поддава и го сложих с наклон назад, т.е. капака е към лодката, а перката отстои на максимално разстояние от лодката. Като седна в нея и натежа, перката застава точно надолу, а при газ, забива към лодката.
Ако обаче променя ъгъла, до какво ще доведе това? Ще се опитва да повдигне лодката?...не е ли най-добре при такава позиция, при която да бута по-скоро? :roll:
Недей да сравняваш лодката на колугата с твоята. Неговата е с нормална транцева дъска, а не приставка, която поддава и се усуква, когато дадеш повече газ. Целта на обратния наклон е да повдига леко задната част като донякъде компенсира тежестта на мотора и човека седнал отзад.
Нашите реформи са като да ви заменят якето за тениска и да ви кажат: честито ви палто!
Аватар
krokibg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6920
Регистриран на: Пон Юли 03, 2006 10:46 am
Местоположение: Пловдив

Re: Въпрос за глисаж.

Мнение от krokibg »

Слагай си по-мощен двигател и глисираш без проблем :idea: :idea: :idea: Изписахте орталъка и двеста съвета се дадоха за всякакви изгъзици,никой не му обяснява на човека че трябва малко по-мощен двигател.Да,ако мине напред и даде пълна газ,ще глисира лодката,но ще върви бавно и ще пухти като пушач подгонен по баира :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Ама много ми е интересно,как аджеба ще управлява лодката :shock: :shock: :shock: :roll: Ще трябва при всяко местене за стои разпънат като пружина и с пръстите на ръката да управлява и да дава газ зада глисира :!: :idea: :idea: :idea:


Колега,взимай си по-мощен двигател,поне с три-четири коня отгоре и проблемите ти свършват.по голям двигател може да върви по-бавно като малкия,но малкия и слаб мотор веможе да върви като големия.Това е истината :!: :!: :!: Неможеш да извлечеш висока скорост от магаре или катър,иска се кон за да галопираш - поздрав !!!


Наклона на двигателя се ползва при определени обстоятелства и едното от тях е,когато си в плитки води да го вдигнеш назад за да върви лодката без да опира двигателя дъното или когато искаш да намалиш скоростта на лодката при по високи обороти на мотора.Пуснеш ли го плътно до транеца,трябва да вдигне лодката и да я тласка с максималните възможности на двигателя напред и т.н и т.н. Така че,от куцо пиле,няма как да направиш боен петел - сори :idea: :idea: :idea:
Глупаците и завистниците нямат изтребване,като хлебарките са !!!

Аз нямам проблем с хората,те имат проблем с мене !!!!!
Аватар
val
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 737
Регистриран на: Пет Ное 17, 2006 9:16 pm
Местоположение: stara zagora
Обратна връзка:

Re: Въпрос за глисаж.

Мнение от val »

При тези ТТ данни, няма начин да не стане. Опитай с втори човек и не жали мотора. Може да е необходима минута за да стане. Разположението на товара е немаловажен фактор.
Успех.
Аватар
krokibg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6920
Регистриран на: Пон Юли 03, 2006 10:46 am
Местоположение: Пловдив

Re: Въпрос за глисаж.

Мнение от krokibg »

Вижте,правил съм доста простоии за да глисирам и съм сменил много лодки.Последната простотия която се опитах да направя и да вървя максимално бързо с едно куцо пиле,беше че вързах дръжката на кепа за дръжката на мотора и после се смях на простотията ми.Верно че стана работата но пак си вървеще като куцо пиле,иначе си глисира и се опитвах да литна,но моторчето си нямаше солук за повече.Така че,няма ли мощност,просто ще бръмка колкото му позволяват силичките на двигателя :idea: :idea: :idea:
Глупаците и завистниците нямат изтребване,като хлебарките са !!!

Аз нямам проблем с хората,те имат проблем с мене !!!!!
promarine
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 367
Регистриран на: Сря Мар 18, 2009 8:51 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Въпрос за глисаж.

Мнение от promarine »

Пет коня са напълно достатъчна мощност за да глисира лодка с един човек на борда. След като излезе на глисаж, може спокойно да се върне отзад на удобна за управление позиция. Това няма да доведе до забавяне на скоростта. Важното е да се прескочи тласканата вълна, след което разпределението на тежестта не е от такова значение. С двама човека обаче забрави за глисаж с този двигател.
Нашите реформи са като да ви заменят якето за тениска и да ви кажат: честито ви палто!
Аватар
krokibg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6920
Регистриран на: Пон Юли 03, 2006 10:46 am
Местоположение: Пловдив

Re: Въпрос за глисаж.

Мнение от krokibg »

На тези гумени спасителни пояси,просто стотина неща им пречат да вървят както трябва.Виж,рабсовете са друго нещо.Лодката с този двигател повтарям,ще върви като куцо пиле,ако ще и да я бута отзад :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Също така,не може да слага и свръх мощен мотор на нея,защото просто много мощния мотор,направо згъва лодката,колкото и да е напомпена и бордовете и кила.Направо я згъва като тетрадка - от опит го казвам.Да,не харесвам гумените лодки,като исключвам рибсовете,но те са друго нещо.За да върви една лодка с определена дължина,трябва да е с двигателя,който и се полага и докато не намери човек оптималния,винаги нещо ще го дразни,я в глисирането я в подвижноста на лодката и т.н !!! Що се отнася до това,колко да се отнеме от газта,аз мисля че не повече от 10% пр положение че лодката е глисирала.А най-голямата простотия е,да караш лодката с пълна газ през цялото време,двигателя си заминава за много кратко време !!!
Глупаците и завистниците нямат изтребване,като хлебарките са !!!

Аз нямам проблем с хората,те имат проблем с мене !!!!!
Аватар
krokibg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6920
Регистриран на: Пон Юли 03, 2006 10:46 am
Местоположение: Пловдив

Re: Въпрос за глисаж.

Мнение от krokibg »

promarine написа:Пет коня са напълно достатъчна мощност за да глисира лодка с един човек на борда. След като излезе на глисаж, може спокойно да се върне отзад на удобна за управление позиция. Това няма да доведе до забавяне на скоростта. Важното е да се прескочи тласканата вълна, след което разпределението на тежестта не е от такова значение. С двама човека обаче забрави за глисаж с този двигател.
Извинявай Промарине,но мисля че ще е достатъчно мощен двигателя на всяка лодка,тогава когато кара лодката да върви без проблем,и няма да има нужда да правиш челни стойки вътре или разни намествания за да върви.Имам в предвид да минава някой напред или назад,в ляво или в дясно,за да и даде възможност да глисира !!!
Глупаците и завистниците нямат изтребване,като хлебарките са !!!

Аз нямам проблем с хората,те имат проблем с мене !!!!!
Аватар
Sitalk
новобранец
новобранец
Мнения: 43
Регистриран на: Чет Апр 24, 2008 6:12 pm

Re: Въпрос за глисаж.

Мнение от Sitalk »

Голямо благодаря на всички отговорили!
Горе- долу ми се изясниха нещата,поне стана ясно,че на глисаж не съм излизал! :lol:
За вас не знам,но съм харчил пари за какви ли не глупости,но такъв кеф като с лодката не съм изпитвал! :)
Лодката е на 6 пускания и засега ми е идеална,мотора е чисто нов и много икономичен,така че нямам намерение да ги продавам,ако иска да излиза на глисаж! :mrgreen:
Дано като се прибера от морето се засечем с някой колега от тук по "Огняново" или "Искъра",Аз засега само на "Огняново съм я карал два пъти.
Ако има някой на "Искъра" събота или неделя да каже може да дойда.
m_nanchev
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 570
Регистриран на: Нед Яну 15, 2006 3:37 pm

Re: Въпрос за глисаж.

Мнение от m_nanchev »

m_nanchev написа:за да няма после оплаквания че си бавен смяташ теглото на лодката плюс твоито плюс евентуалните пасажери плюс оборудвавето делиш на 25 и получаваш необходимия ти двигател от там гледаш колко може да носи лодката и колко можеш да си позволиш
на пример
лодка 50 кг.
ти 100 кг.
втори пасажер 100 кг.
днигател 37 кг.
резервоар 13 кг.
багаж 20 кг.
------------------------------
320 кг./25=12.8=15сс


ако лодката може да го издържи и ти съответно това ти е необходимо за да си максимално бърз,
със всеки друг ще е компромис

успех с избора

маалко късно се включвам но и аз да си кажа мнението с 5 сс може да глисира ама другпът.Не вдъхвайте излищна надежда разочарованието след това е голамо.
Публикувай отговор

Обратно към “Екипировка”