Въпрос за транец

Допълнителна екипировка, която ще направиви къмпингуването ви по-лесно и удобно.

Модератори: emo vasilev, Ачо ♣

Аватар
pachosz
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1360
Регистриран на: Чет Юни 18, 2009 6:23 am
Местоположение: Стара Загора

Въпрос за транец

Мнение от pachosz »

Здравейте колеги.
Бях чел във форума за монтирането на извънбордовия двигател, и по-точно ме интересува за разстоянието, на което трябва да е антикавитационната (или там както се казва) периферия. Помня четох, че трябва да е на 2-3 см. под дъното на лодката, но питането ми е важно ли е дали това разстояние се мери от дъното на лодката (на снимката поз. 1), или от долната част на кила (поз. 2)?
Скоро си купих един Джонсън 6 к.с. с дълъг ботуш, а лодката ми е за къс. Вместо да скъсявам ботуша, реших да си направя нов транец - по-висок (без компромис със здравината!!!).
Реших да пробвам мотора така както си е - т.е. нагазил винта с 13-14 см. повече от колкото трябва, но не ще да върви както трябва така. Преди с късия ботуш с 4 к.с. вървеше доста по-добре.
Благодаря предварително за помощта :)
http://gallery.nariba.com/showphoto.php ... =1&cat=500

нещо не става със снимката, за това линк пуснах в съобщението към снимката
fishingmania
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 496
Регистриран на: Съб Апр 05, 2008 6:29 pm
Местоположение: София/град

Re: Въпрос за транец

Мнение от fishingmania »

Изображение

Надявам се това да е снимката,успех колега ! :wink:
Аватар
pachosz
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1360
Регистриран на: Чет Юни 18, 2009 6:23 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Въпрос за транец

Мнение от pachosz »

благодаря, fishingmania :prayer:
VGS
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 858
Регистриран на: Чет Мар 23, 2006 4:09 pm
Местоположение: Wildau

Re: Въпрос за транец

Мнение от VGS »

От 3 до 7см по принцип не е проблем.
Може само да подложиш нещо като го завиеш с по яки винтове така , че да направип транеца по широк. Чак пък нов транец да правиш май не е нужно.
Виждал съм така и 40 коня мотори да закачат.
Аватар
pachosz
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1360
Регистриран на: Чет Юни 18, 2009 6:23 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Въпрос за транец

Мнение от pachosz »

VGS написа:От 3 до 7см по принцип не е проблем....
Да де, ама питането ми беше от къде се мерят тия сантиметри, от дъното надолу или от кила надолу? Защото само кила е около 4 см. А и като бях с 4-те коня мотор, сам се убедих, че всеки сантиметър е важен. При промяна само 1-2 см. нагоре или надолу, имаше осезаема разлика в движението на лодката.
Нов транец - имах предвид нова, по-голяма дъска кофражен шпертплат, хваната върху старата. Лодката ми не е голяма, че да се престаравам чак толкова със здравината, достатъчно надежно съм я измислил :wink:
Аватар
pachosz
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1360
Регистриран на: Чет Юни 18, 2009 6:23 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Въпрос за транец

Мнение от pachosz »

Благодаря, Марко!
Аз доста изчетох по въпроса наистина, всъщност всичко, което знам по въпросите за лодки и двигатели, съм научил от форума, за което съм безкрайно благодарен на изключително отзивчивите колеги споделящи опита си!!!
А и въпроса ми от къде се мерят тия сантиметри - може и да няма значение, ама да питам аз патИло :?: :D
outsider 59
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 396
Регистриран на: Нед Ное 09, 2008 9:33 pm
Местоположение: Силистра,на Реката

Re: Въпрос за транец

Мнение от outsider 59 »

От дъното!!! :smt023 Поздрави!(53 см от- до...............) :smt023
(никого не ангажирам с казаното)
Аватар
pachosz
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1360
Регистриран на: Чет Юни 18, 2009 6:23 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Въпрос за транец

Мнение от pachosz »

outsider 59 написа:От дъното!!! :smt023 Поздрави!(53 см от- до...............) :smt023
(никого не ангажирам с казаното)
Благодаря! :D И наздраве!!! :drinkers: :smt023
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: Въпрос за транец

Мнение от КИРО »

Виж къде е отвора за водната помпа.Той трябва да е поне на 2-3 см под кила.
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
Аватар
pachosz
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1360
Регистриран на: Чет Юни 18, 2009 6:23 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Въпрос за транец

Мнение от pachosz »

Верно, Кире :D Аз от много умуване къде да е тая антикав. пластина, забравих за отворите за водата.
Те са на 1-2 см. над въпросната периферия.
Аватар
krokibg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6920
Регистриран на: Пон Юли 03, 2006 10:46 am
Местоположение: Пловдив

Re: Въпрос за транец

Мнение от krokibg »

pachosz,без да се занимаваш с никакви меренета,транеца/оригиналния/както е,новия койго искаш да правиш/допълнителния/трябва да е с 10см по-висок от оригиналния и си готов.Иначе се мери, от ръба на транеца до долния ръб в средата на лодката.Височините са стандартни и в зависимост от това дали мотора е с къс или дълаг ботуш,разликата е 10см и не ти трябва да знаеш нищо повече.Ако си с дълаг,вдигаш 10см ако си с къс просто режеш 10см.Само лодки правени в час по трудово обучение от хора които не са наясно за какво става въпрос,тогава можеш да имаш съмнения за височината на транеца.Успех !!!
Глупаците и завистниците нямат изтребване,като хлебарките са !!!

Аз нямам проблем с хората,те имат проблем с мене !!!!!
Аватар
pachosz
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1360
Регистриран на: Чет Юни 18, 2009 6:23 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Въпрос за транец

Мнение от pachosz »

Любо, бях чел тук, че са три дължини ботушите - къс, дълъг и още по-дълъг :rolleyes: :rolleyes:
В моя случай май става въпрос за най-дългите, щото като го гледам, може да се скъси, има една снадка, която се маха за да стане къс, а тя е точно 14 см., т.е. като се махне, ще стане с 14 см. по-къс. Обадих се на Ж. Леков (от него купих лодката), на който мнооого вярвам, и той ми каза, че може да се скъси, но не е чак толкова елементарна операцията като да махнеш снадката и готово.. Аз за това реших да опитам първо с по-висок транец. Сега спретнах един точно 14 см. по-висок от оригиналния - гледам, че тая периферия сега стои на около 5 см. под дъното. остава само да пробвам на вода как е :D
Благодаря на всички колеги, ще споделя след проба във вода има ли ефект :D
Аватар
krokibg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6920
Регистриран на: Пон Юли 03, 2006 10:46 am
Местоположение: Пловдив

Re: Въпрос за транец

Мнение от krokibg »

Може да има три,но тук до сега в българия не съм видял трети размер.Два вида са,морско испълнение за високи транци - заради високите вълни в морето и сладководни за реки и езера !!! Както ти казах,достатъчно е да го вдигнеш транеца с 10см и си готов.Ако нещо се разминават нещата,значи лодката е дошла от някъде при Жоро и са я стягали сигурно без да се сетят да измерят транеца - макар да се съмнявам че не го е направил. Качи двигателя на транеца и снимай с добър апарат от близо точно как стои,качи снимката в твоята галерия,ще сваля снимката за секунди,ще ти бележа къде трябва да стои и си готов,вместо да го умуваме !!!
Глупаците и завистниците нямат изтребване,като хлебарките са !!!

Аз нямам проблем с хората,те имат проблем с мене !!!!!
Аватар
pachosz
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1360
Регистриран на: Чет Юни 18, 2009 6:23 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Въпрос за транец

Мнение от pachosz »

Другата седмица ще я снимам.
Иначе транеца си е съвсем стандартен за къс ботуш, Лагуна-3 е лодката. Като писах, че я купих от Жоро, имах предвид, че той е дистрибутор за нашия район на адаша му от Царево - т.е. на Жоро я поръчах само. Много точни хора, и двамата!!!


П.П. Качих снимките в галерията, не ми се чака до утре :)
Снимах както е с удължението, което правих. Без него няма смисъл - прекалено надолу пада винта!
Аватар
krokibg
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6920
Регистриран на: Пон Юли 03, 2006 10:46 am
Местоположение: Пловдив

Re: Въпрос за транец

Мнение от krokibg »

Пачо,добре е станал транеца и за този слаб двигател няма проблем да издържи,няма да се състезаваш с нея.Хубаво ще е обаче да си продадеш този мотор и да си вземеш точно като за оригиналния транец - демек с къс ботуш !!! Иначе,Жорката е железен и сме големи приятели.Всичко което имам по сериозно и свързано с цепене на двигателите които съм имал за ремонт,минават през него и няма проблем.С здраве да си ползваш лодчицата и много риби !!!
Глупаците и завистниците нямат изтребване,като хлебарките са !!!

Аз нямам проблем с хората,те имат проблем с мене !!!!!
Публикувай отговор

Обратно към “Екипировка”