пригаждане на стартер за извънбордов двигател

Допълнителна екипировка, която ще направиви къмпингуването ви по-лесно и удобно.

Модератори: emo vasilev, Ачо ♣

Публикувай отговор
krumned
новобранец
новобранец
Мнения: 35
Регистриран на: Пет Яну 14, 2011 9:41 pm

пригаждане на стартер за извънбордов двигател

Мнение от krumned »

Здравейте,
От скоро имам двигател 20к.с и лодка с централна конзола за управление ,но двигателя е с ръчен стартер ,на който има уширение като за стартер и венец на маховика ,но няма динамо за евентуално зареждане на акумулатор. От стандартно монтирани стартери виждам разлика с автомобилните в липсата на бобината ,която изхвърля бендикса
Моля за съвет ако някой от вас е решил този проблем вече.
Аватар
Тедо
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2178
Регистриран на: Пон Апр 16, 2007 9:32 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: пригаждане на стартер за извънбордов двигател

Мнение от Тедо »

Не си споменал каква марка е мотора, но за да зарежда акумулатор на повечето 20-ци трябва само реле регулатор и кабели.
Щом има предвидено място за стартер и зъбен венец, значи само трябва да се купи стартера и да се монтира...
promarine
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 367
Регистриран на: Сря Мар 18, 2009 8:51 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: пригаждане на стартер за извънбордов двигател

Мнение от promarine »

Понеже не може тока от акумулатора да минава през кабелите на ключа и да отива директно на стартера ти е необходимо и едно допълнително реле. Ето от тук можеш да изтеглиш каталог на частите за GENOVO F25 с ел. стартер и дистанционно за да се ориентираш какво ти трябва допълнително: http://plodex.eu/download/F25FW.pdf
Нашите реформи са като да ви заменят якето за тениска и да ви кажат: честито ви палто!
krumned
новобранец
новобранец
Мнения: 35
Регистриран на: Пет Яну 14, 2011 9:41 pm

Re: пригаждане на стартер за извънбордов двигател

Мнение от krumned »

Двигателя е крайслер.Под маховика има само 2 бобини,чукчета и кондензатори и нищо ,което да прилича на динамо. Но зареждането не е от такова значение ,по интересно е от какво бих могъл да пригодя стартер за този двигател.
promarine
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 367
Регистриран на: Сря Мар 18, 2009 8:51 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: пригаждане на стартер за извънбордов двигател

Мнение от promarine »

Извънбордовите двигатели нямат динамо. Самите бобини (под маховика) генерират променлив ток чрез индукция тъй като при въртенето на маховика се създава променливо електромагнитно поле. Зареждането си е от значение защото ако не се зарежда акумулатора, след няколко стартирания ще трябва да го сваляш от лодката и да го слагаш на зарядно, а и вероятно ще искаш да си подключиш към акумулатора и някой сонар(или GPS).
Реално, за да пригодиш двигателя за ел.стартер ти трябват подходящи за него части аналогични на тези от каталога, който съм посочил в предходния ми пост. Съответните части за преобразуване на GENOVO F25 с ръчен стартер в F25 с ел.стартер биха ти стрували не по-малко от 800 лв и няма проблем да си ги поръчаш и да бъдат доставени. За Крайслер обаче мисля, че единствения вариант е да търсиш аналогичен извънбордов двигател, който да се продава на части за да извлечеш от него това, което ти е нужно.
Имайки предвид от кога не се произвеждат Крайслери, едва ли си заслужава да се занимаваш и да инвестираш пари в 20-30 годишен двигател.
Нашите реформи са като да ви заменят якето за тениска и да ви кажат: честито ви палто!
krumned
новобранец
новобранец
Мнения: 35
Регистриран на: Пет Яну 14, 2011 9:41 pm

Re: пригаждане на стартер за извънбордов двигател

Мнение от krumned »

Тъй като двигателя ми е почти подарък реших да го разглобя и в момента му сменям лагери на коляновия вал,всички семеринги и уплътнения ,които ми костват по-малко от 80лв и са абсолютно стандартни с предлаганите на пазара. А причината за тези ми действия е факта, че цилиндрите нямат никакъв ръб ,управлението на лодката е за същия двигател и сигментите са идеални, а и защо да не отложа разход от мин 2500лв. за друг.
krumned
новобранец
новобранец
Мнения: 35
Регистриран на: Пет Яну 14, 2011 9:41 pm

Re: пригаждане на стартер за извънбордов двигател

Мнение от krumned »

Мисля да експериментирам с автомобилен стартер и релерегулатор. Някой може ли да ми даде идея от кой модел да избера. И ако имам две бобини т.е два източника на ток реле с колко крачета и как да ги свържа?
Благодаря на всички споделили опит и мнение по въпроса.
Akupuc
новобранец
новобранец
Мнения: 12
Регистриран на: Пет Ное 15, 2013 6:26 pm

Re: пригаждане на стартер за извънбордов двигател

Мнение от Akupuc »

Обади се на този телефон 0887870405 търси Пламен, най-вероятно дори ще има и стартер,иначе за rectifirer така нареченото зарядно ще го има гаранция, виж само дали имаш два отделни жълти кабела които излизат из под маховика
cronos39
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 268
Регистриран на: Съб Фев 05, 2011 8:57 pm

Re: пригаждане на стартер за извънбордов двигател

Мнение от cronos39 »

krumned написа:Мисля да експериментирам с автомобилен стартер и релерегулатор. Някой може ли да ми даде идея от кой модел да избера. И ако имам две бобини т.е два източника на ток реле с колко крачета и как да ги свържа?
Благодаря на всички споделили опит и мнение по въпроса.
На времето имах един Вихър ,и ми казаха че става стартер от Варбург или Трабант ,но не ме питай как става защото не стигнах до там продадох го.
petar_jekon
новобранец
новобранец
Мнения: 91
Регистриран на: Нед Окт 29, 2006 11:45 am
Местоположение: Haskovo
Обратна връзка:

Re: пригаждане на стартер за извънбордов двигател

Мнение от petar_jekon »

Здравейте! Къде да ремонтирам Джонсън 4 к с около Хасково? Благодаря предварително!
milenski1971
новобранец
новобранец
Мнения: 35
Регистриран на: Нед Окт 02, 2011 5:39 pm

Re: пригаждане на стартер за извънбордов двигател

Мнение от milenski1971 »

Здравеите колеги имам двигател тохтсу 25 някои може ли да ми каже от каде да си взема стартер и бубина за да зареждам акумулатора имам кабели но няма друго че ми обявяват 1 цени
d.dim
новобранец
новобранец
Мнения: 49
Регистриран на: Пон Фев 22, 2016 9:06 pm

Re: пригаждане на стартер за извънбордов двигател

Мнение от d.dim »

milenski1971 написа:Здравеите колеги имам двигател тохтсу 25 някои може ли да ми каже от каде да си взема стартер и бубина за да зареждам акумулатора имам кабели но няма друго че ми обявяват 1 цени
Много е важно от кои ти е двигателя. Ако е от черните ще стане а ако е от сивите няма да стане. И ако ги намериш стартера и бубината за зареждането на акумулатора глей да са с четири извода щото да стават за трифазен. Той такъв излиза. После се прави на 12 волта.
milenski1971
новобранец
новобранец
Мнения: 35
Регистриран на: Нед Окт 02, 2011 5:39 pm

Re: пригаждане на стартер за извънбордов двигател

Мнение от milenski1971 »

От черните е 35 сс инжекция нещо не намитам статтер но ще се услушвам мерси за инфото
milenski1971
новобранец
новобранец
Мнения: 35
Регистриран на: Нед Окт 02, 2011 5:39 pm

Re: пригаждане на стартер за извънбордов двигател

Мнение от milenski1971 »

Сори 25 сс е
Публикувай отговор

Обратно към “Екипировка”