Въпрос за глисиране !

Допълнителна екипировка, която ще направиви къмпингуването ви по-лесно и удобно.

Модератори: emo vasilev, Ачо ♣

Аватар
vladkooo
новобранец
новобранец
Мнения: 38
Регистриран на: Нед Май 11, 2014 9:51 pm
Местоположение: Varna

Въпрос за глисиране !

Мнение от vladkooo »

Здравейте колеги ! Нов съм във форума и понеже видях , че доста е изписано по темата но все пак не намирам точно обяснение на моя проблем искам да запитам знаещите.
Имам лодка с твърдо дъно и на дуваем кил Line Winder CD290 и мотор Евинруд 8 к.с къс ботуш.
Проблема е следния – при двама души на борда мотора не може да развие нужните обороти и само бучи но не върви.. а отзад водата ври и кипи. Пробвах различни ангулации на мотора но не помага. Ако съм сам на борда и се изнеса към носа тогава мотора развърта и много бързо ме изважда на глисаж и съответно работи на много по високи обороти.
Та въпросът ми е какво може да се направи за да глисирам с двама на борда ... аз лично очаквах повече от 8к.с..
stisho
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 163
Регистриран на: Пон Мар 14, 2011 2:33 pm

Re: Въпрос за глисиране !

Мнение от stisho »

Колега,не седите правилно в лодката.Единият да седи на борда и да управлява ,другият по диагонал на носа.Аз съм 110кг. и колегата ми е към100,но при това разположение с 8кс.Honda 4т.,лодката ми, 4м.Rib си излиза без проблем на глисаж.
Аватар
vladkooo
новобранец
новобранец
Мнения: 38
Регистриран на: Нед Май 11, 2014 9:51 pm
Местоположение: Varna

Re: Въпрос за глисиране !

Мнение от vladkooo »

Така и правим + резервоара с 10 л гориво беше на носа и неще да се развърти мотора .. бучи и като дам дори пълна газ никакъв ефект а отзад ври и всичко е във въздушни мехури. Остана ли сам ако съм на борда до мотора се развърта и вирва яко носа.. ако в този момент се преместя по напред и веднага хвръква и мотора вдига обороти.
чудя се дали не трябва винт с по малка стъпка или диаметър ... или проблема е някъде другаде..
stisho
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 163
Регистриран на: Пон Мар 14, 2011 2:33 pm

Re: Въпрос за глисиране !

Мнение от stisho »

Щом не се влияе от позицията на мотора,може би проблема да е в самия мотор.С 8кс.и двама души ,тази лодка трябва да глисира без проблем.Защо не го закараш да му измерят компресията?
Аватар
vladkooo
новобранец
новобранец
Мнения: 38
Регистриран на: Нед Май 11, 2014 9:51 pm
Местоположение: Varna

Re: Въпрос за глисиране !

Мнение от vladkooo »

Е той ако нямаше компресия мисля и с един на борда нямаше да може да изкара на глисаж? или се лъжа. Прясно сервизиран е от г-н Събев гр.Варна. Пали от едно дръпване не се дави....какви са признаците при липса на компресия ?
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: Въпрос за глисиране !

Мнение от КИРО »

Я си измери височината на транеца,да не би да е 44см ?
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
Аватар
dobria1
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1561
Регистриран на: Сря Юни 24, 2009 9:58 pm
Местоположение: Варна

Re: Въпрос за глисиране !

Мнение от dobria1 »

vladkooo написа:чудя се дали не трябва винт с по малка стъпка или диаметър ... или проблема е някъде другаде..
не е проблема в винта
Киро ще ти каже що е проблема такъв ама ти погледнал ли си някога (на сухо като е ) като пуснеш мотора дали погледнато отпред се вижда винта отзад??
НАЙ МИ Е ДОБРЕ ЛЯТО КАТО Е!!!
Изображение
Аватар
vladkooo
новобранец
новобранец
Мнения: 38
Регистриран на: Нед Май 11, 2014 9:51 pm
Местоположение: Varna

Re: Въпрос за глисиране !

Мнение от vladkooo »

40 см е транеца от дъното до горе.
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: Въпрос за глисиране !

Мнение от КИРО »

40см не съм виждал още,може би е 38,но това няма значение за твоя проблем.
Другото което ми идва на ум,предния да седне малко по към центъра на лодката.
явно че ти бута яко вода отпред,и не може да я вкара само под дъното на лодката.
stisho -РИБа е друга бира,там си с твърд корпус,балоните на носа не подпират водата,
или ако подпират,това е много слабо.Самия корпус ти поема товара на лодката.
Щом Съби ти е правил мотора,не барай там,не е той проблема.
Няма да е зле,да погледнем и някоя снимка,ако имаш възможност.
Ъгъла на мотора спрямо транеца,в анфас цялата лодка с мотора заедно ?
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
Аватар
vladkooo
новобранец
новобранец
Мнения: 38
Регистриран на: Нед Май 11, 2014 9:51 pm
Местоположение: Varna

Re: Въпрос за глисиране !

Мнение от vladkooo »

ще кача при първа възможност, че съм на работа в момента. :roll:
Аватар
Тедо
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2178
Регистриран на: Пон Апр 16, 2007 9:32 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Въпрос за глисиране !

Мнение от Тедо »

vladkooo написа:... Имам лодка с твърдо дъно и на дуваем кил Line Winder CD290 и мотор Евинруд 8 к.с къс ботуш.
Проблема е следния – при двама души на борда мотора не може да развие нужните обороти и само бучи но не върви.. ... аз лично очаквах повече от 8к.с..
според мен лодката е прекалено къса /малка/ и с 2 души /особено по-едри/ гази много... На 99% съм сигурен, че на 330 лодка същият мотор ще Ви изкара на глисаж /само да не сте по над 100кг и двамата :)
Аватар
vladkooo
новобранец
новобранец
Мнения: 38
Регистриран на: Нед Май 11, 2014 9:51 pm
Местоположение: Varna

Re: Въпрос за глисиране !

Мнение от vladkooo »

Понеже заваля и не успях да изкарам лодката за снимки направих някои измервания. Транеца е 38 см а антикавитационната плоча на мотора е на 4-5 см под долния му ръб. Аз съм 80 кг + още един човек на борда 58 и дете 20 кг и не може да излезе.
Ако пробвам да се изнеса и аз към носа с удължител за управление дали ще има ефект ? Когато съм сам определено като съм в кърмата се опитва да излезе но не успява хем резервоара е на носа за баланс и преместя ли се на носа и подам газ моментално се изстрелва.
batzeto
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 632
Регистриран на: Нед Мар 22, 2009 1:39 pm
Местоположение: София

Re: Въпрос за глисиране !

Мнение от batzeto »

Не съм специалист но си мисля ,че ако сте без детето само двамата няма да има проблем . Другото което ми идва на ум е че на двигатела не му достигат коне и по точно 2кс. Тоест ако е 9.9 или 10 няма да има проблем и с 20кг. колкото е детето.
Зависим от риболова !!!!!
Аватар
androalex
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 194
Регистриран на: Съб Фев 28, 2009 6:58 pm

Re: Въпрос за глисиране !

Мнение от androalex »

ами ако хванат 20 кила риба ,ко става :lol: :lol: :lol:
Аватар
bokser
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 516
Регистриран на: Съб Мар 26, 2011 8:03 am
Местоположение: Благоевград

Re: Въпрос за глисиране !

Мнение от bokser »

androalex написа:ами ако хванат 20 кила риба ,ко става :lol: :lol: :lol:
По логиката на колегата - нЕма да глисира!!! :lol: :lol: :lol: Тедо е прав - лодката е къса. Аз с 9.9 Меркури и 3.10 също излизам бавно и дълго на глисаж и то седнал максимално напред, но нещата се променят, като сложих двигателя на лодка 3.60 за проба и мое успокоение. :D
Публикувай отговор

Обратно към “Екипировка”