Въпрос за глисиране !

Допълнителна екипировка, която ще направиви къмпингуването ви по-лесно и удобно.

Модератори: emo vasilev, Ачо ♣

bulgarian
новобранец
новобранец
Мнения: 98
Регистриран на: Сря Авг 29, 2012 8:02 pm

Re: Въпрос за глисиране !

Мнение от bulgarian »

Не разбрах съвсем точно на колегата кука70 какъв му е проблема с лодката но от снимките се вижда, че този двигател с къс ботуш идва доста над кила и от може да се получава проблем.
,Колега кука 70 пробвай да сложиш двигател с дълъг ботуш на твоя транец, мисля си че с още едни 12см. надолу може и да се оправи вървенето и в никакъв случай не режи кила.
bulgarian
новобранец
новобранец
Мнения: 98
Регистриран на: Сря Авг 29, 2012 8:02 pm

Re: Въпрос за глисиране !

Мнение от bulgarian »

Не разбрах съвсем точно на колегата кука70 какъв му е проблема с лодката но от снимките се вижда, че този двигател с къс ботуш идва доста над кила и от може да се получава проблем.
,Колега кука 70 пробвай да сложиш двигател с дълъг ботуш на твоя транец, мисля си че с още едни 12см. надолу може и да се оправи вървенето и в никакъв случай не режи кила.
kuka70
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 153
Регистриран на: Съб Май 22, 2010 12:23 pm
Местоположение: Варна

Re: Въпрос за глисиране !

Мнение от kuka70 »

Благодаря на колегите, които вземат отношение! Гледайте клипа! Транеца е около 40 см, антикавитационната плоча на ботуша е горе-долу 2-3 см наравно с дъното! Двигателя е монтиран от сервизен майстор, според него тази лодка не глисира! С напасване на точния пропелер и точния хидрофойл, трима и баланс на товара, ще се вземе мах КПД на мотора! И достижима мах скорост 35-40 км/ч при мах 5500 оборота.
vakril.k
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 172
Регистриран на: Нед Авг 08, 2010 1:40 pm

Re: Въпрос за глисиране !

Мнение от vakril.k »

Много е прост проблема,лодката не е направена да глисира и 35-40км/ч няма как да направиш с нея.Тури и някакво по-малко моторче за да си икономичен.
kuka70
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 153
Регистриран на: Съб Май 22, 2010 12:23 pm
Местоположение: Варна

Re: Въпрос за глисиране !

Мнение от kuka70 »

vakril.k: от Италия дойде с 20 кс къс ботуш, едвам достигаше 12-13 км/ч. В нета е пълно с клипове pilotina granchi , повечето са с над 20 кс! И се движат бързо. Според руските специалисти vodnimir.ru и формулите за изчисление на мах скорост според типа на коритото и съответно разхода на гориво / КПД/ , тази лодка с 50 кс 2 т- ов, 5-метрова, с това водоизместващо корито и тегло МОЖЕ да достигне v=30 км/ч при мах натоварване на мотора.
kuka70
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 153
Регистриран на: Съб Май 22, 2010 12:23 pm
Местоположение: Варна

Re: Въпрос за глисиране !

Мнение от kuka70 »

Решено: кила ще се коригира! Намерихме снимки на същата лодка с модифициран кил! Днес поредния тест - 2-ма борци класици по 130 кг + мен/75/ на пълна газ 4000 оборота 23 км. Ще трябва и винт с по-малка стъпка -9 или11? за да развием мах обороти.
kuka70
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 153
Регистриран на: Съб Май 22, 2010 12:23 pm
Местоположение: Варна

Re: Въпрос за глисиране !

Мнение от kuka70 »

Тест с винт 12.5х8Р + хидрофойл=32км/ч! Оборотите стигнаха 6000! Лодката се държи добре и при завой- не крени към външния борд. Следващата стъпка е корекция на кила!
kuka70
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 153
Регистриран на: Съб Май 22, 2010 12:23 pm
Местоположение: Варна

Re: Въпрос за глисиране !

Мнение от kuka70 »

Плочата на ботуша е 3 см под дъното и транеца си е за къс ботуш.
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: Въпрос за глисиране !

Мнение от КИРО »

Разхода падна ли?
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
Аватар
shturetc
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 451
Регистриран на: Пон Окт 03, 2011 9:24 am
Местоположение: Бургас

Re: Въпрос за глисиране !

Мнение от shturetc »

Aбе,я и аз да ви питам--позицията на предностоящия има ли значение при глисаж?
Есенес с Бананамен и лодката му хвърчахме като луд вятър (изключая случая,когато по форсмажорни обстоятелства се наложи да качим брата на Борката).И двамата сме люнгури,готови за националните отбори по баскетбол и волейбол,а аз и гъз 130 кила съм отпрал,ама... висях на носа на лодката така,че само дирника и ногите ми бяха в нея. Шкембака и празната ми кратуна аха-аха и във/връз водите.Та,подобно позициониране на стоящия на носа ми се стори доста полезно и позволяващо на двигателя да достигне по-бързо до добра мощност и да изведе лодката на/във глисаж!?
kuka70
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 153
Регистриран на: Съб Май 22, 2010 12:23 pm
Местоположение: Варна

Re: Въпрос за глисиране !

Мнение от kuka70 »

КИРО: Не сме засекли, но вероятно не! Но пък ще стигаме по-бързо или по-далеч със същия разход!
stretch: Баланса на товара влияе със сигурност: при нас най-добре е когато товарът е в средата, преместване на товар на носа или на кърмата водеше до падане на макс. скорост с около 10 %
Аватар
Моряка
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2969
Регистриран на: Пон Сеп 24, 2007 8:06 pm
Местоположение: Иван Димитров-Варна

Re: Въпрос за глисиране !

Мнение от Моряка »

Това с дупенето на носа съм го правил и аз, на гуменетка, да излезем по-лесно на глисаж, ама мотора на ръба, много кила, много багаж, и като сложиш 10 бири в хладилната чанта се зори :drinkers:
А сега де? :roll:
ЖАБИ-2
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 206
Регистриран на: Вто Юли 26, 2011 2:11 pm
Местоположение: Варна

Re: Въпрос за глисиране !

Мнение от ЖАБИ-2 »

Браво колеги - в спора се ражда истината... и експериментите помагат - не глисирал този корпус, а??? Всичко се свежда до проста математика - в частност физика и хидродинамика, т.е: достатъчна мощност + правилен винт + добре разпределен товар = прилична скорост ... като оправите кила ще вдигнете и 20 възла - БРАВО!!!
И най-лошия ден на риболов е много по-добър от най-добрия ден на работа!
Аватар
shturetc
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 451
Регистриран на: Пон Окт 03, 2011 9:24 am
Местоположение: Бургас

Re: Въпрос за глисиране !

Мнение от shturetc »

Моряка написа:Това с дупенето на носа съм го правил и аз, на гуменетка, да излезем по-лесно на глисаж, ама мотора на ръба, много кила, много багаж, и като сложиш 10 бири в хладилната чанта се зори :drinkers:
Абе,верно двигателят и лодката са от първостепенно значение (Бананамен,колко ти бяха параметрите,бре?Аз имам спомени за Тохамаран 320см и двигател къмто 8-10 коня :roll: ),а и ние бая багаж носехме,че и вода доста се плискаше в самата лодка,особено по аркутинско,кога глисирахме в едни вълни,от които още имам синки по колената :lol: ...миии,през две ги прескачакме и буффф във водата ...и после пак така,а аз нЪл надупен на колене на носа :lol: , ама... идеята ми беше,че това притискане на носа към водата определено има позитивен ефект :D
Аватар
Borkata
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1553
Регистриран на: Вто Окт 21, 2008 5:56 pm
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

Re: Въпрос за глисиране !

Мнение от Borkata »

Той Алеко май вече не е с миналогодишната моторетка.Май купи нова:)
http://www.chepare.com/" onclick="window.open(this.href);return false; Качествени чепарета Borkata
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Екипировка”