избор на сонар

Допълнителна екипировка, която ще направиви къмпингуването ви по-лесно и удобно.

Модератори: emo vasilev, Ачо ♣

Публикувай отговор
Аватар
kiril_bulgaria
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 404
Регистриран на: Съб Дек 01, 2007 9:56 pm
Местоположение: Царево
Обратна връзка:

Re: избор на сонар

Мнение от kiril_bulgaria »

Както адаша каза,
КИРО написа:Всички сонари вършат работа,проблема е в огледалната страна на дисплея.
Е, та да си дойдем на думата: Някъде, някъкви курсове за разчитане на сонар? Но не да ми говорят бля, бля,разни интернет теории, а реални снимки и точно какво виждам на екрана.

Или някой някъде да е виждал такова ограмотяване в интернет? Статии, клипчета?
Изображение
krp
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 192
Регистриран на: Пет Окт 03, 2014 8:33 am

Re: избор на сонар

Мнение от krp »

st_beer написа:
l14o написа:Че сонара ще е Lowrance Elite CHIRP - Цветен GPS/Сонар е ясно.Просто се съмнявам, че с 5 инча екран ще ми е добре.
Благодаря на всички за отговорите.
Ще ти върши работа в това може да си сигурен. Аз на каяка съм с Lowrance Elite-4 CHIRP Combo 83/200/455/800. Ползвам го с акумулатор 12v 7ah и си изкарва двудневен риболов по 6-8 часа да работи като от зареден акумулатор показателите на дисплея са 12,8 v при започване на риболова и на 2-я ден след приключване показва 11,5 v. Не съм го ползвал за по дълго от това за да знам колко точно кара,но на мен това ми е напълно достатъчно. Ако си с по голяма лодка ще имаш възможност и по голям акумулатор. Що се отнася до дисплея мисля че няма да имаш проблем да си го виждаш и четеш. По добре ще е да по голям,но всичко се свежда до средствата с които човек разполага. Желая ти успех в избора.
С темпото което ти харчи батерия можеш да изкараш и трети ден може би..
Моя изключва на 10.6-10.7V като стигне батерията и да не кажа даже 9,7-10. Обаче е с по-голяма консумация, че има една кутия която храни и за това като намалее се отрязва изведнъж. Виж в инструкцията пише до колко V е работния дуапазон..обикновено са 10-14 или 10-25V.
Моя опатква 18Ah за по-малко от 10ч. но дърпа 2,5а.. Основно екрана смуче...като го намаля и се връща волтажа ;-).. Накрая го прецаках...74ач акумулатор.
Аватар
pacho69
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 873
Регистриран на: Вто Апр 15, 2008 4:12 pm

Re: избор на сонар

Мнение от pacho69 »

milenski1971 написа:А бе те вършат но маи повечето само релефа на дъното ти показеат :)
Е ти ако очакваш да ти покажат риба в обезрибените ни язовири...по-добре карай без сонар :lol: Тва в кръга на шегата, аз си купих ей тва чудо Изображение и за мое голямо щастие си работи перфектно, показва и релеф и риби ако има...
По-голям шаран от рибаря няма...
krp
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 192
Регистриран на: Пет Окт 03, 2014 8:33 am

Re: избор на сонар

Мнение от krp »

kiril_bulgaria написа:Както адаша каза,
Е, та да си дойдем на думата: Някъде, някъкви курсове за разчитане на сонар? Но не да ми говорят бля, бля,разни интернет теории, а реални снимки и точно какво виждам на екрана.

Или някой някъде да е виждал такова ограмотяване в интернет? Статии, клипчета?
Според мен трябва да се качиш на лодка ако имаш възможност по време на риболов...без практика само с четене можеш да се ориентираш горе долу..но е различно..доста
Аватар
prokop4o
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 592
Регистриран на: Нед Окт 12, 2008 9:17 pm
Местоположение: Асеновград

Re: избор на сонар

Мнение от prokop4o »

колеги може ли да ми разясните каква е разликата между трите сонара.
в момента съм в дилема кой да взема.
ще го ползвам за да си правя шамандура за шаран и по рядко за тролинг.
в момента съм с пираня макс 220 но много ме поблазни функцията DownScan Imaging
благодаря предварително!

http://navigacia-gps.com/%D0%A1%D0%BE%D ... mark-4-gps" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;
http://navigacia-gps.com/%D0%A1%D0%BE%D ... e-4x-chirp" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;
http://navigacia-gps.com/%D0%A1%D0%BE%D ... te4x-chirp" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;
митака68
новобранец
новобранец
Мнения: 29
Регистриран на: Съб Юни 27, 2015 6:09 am
Местоположение: Варна

Re: избор на сонар

Мнение от митака68 »

Колега влез в сайта на Булстар, те са офицялния вносител на Лоурънс. От там можеш да си изтеглиш инструкции и сам да се ориентираш.
Аватар
st_beer
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 361
Регистриран на: Сря Юли 19, 2006 1:10 pm
Местоположение: Ямбол

Re: избор на сонар

Мнение от st_beer »

prokop4o написа:колеги може ли да ми разясните каква е разликата между трите сонара.
в момента съм в дилема кой да взема.
ще го ползвам за да си правя шамандура за шаран и по рядко за тролинг.
в момента съм с пираня макс 220 но много ме поблазни функцията DownScan Imaging
благодаря предварително!

http://navigacia-gps.com/%D0%A1%D0%BE%D ... mark-4-gps" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;" rel="nofollow" rel="nofollow
http://navigacia-gps.com/%D0%A1%D0%BE%D ... e-4x-chirp" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;" rel="nofollow" rel="nofollow
http://navigacia-gps.com/%D0%A1%D0%BE%D ... te4x-chirp" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;" rel="nofollow" rel="nofollow
И трите си имат функция DownScan,която би ти вършила прекрасна работа за шамандурите и не само за тях.
Първия посочен от теб е черно бял с двулъчева сонда и GPS.
Втория е цветен с четирилъчева сонда и няма GPS
Третия е същия като втория само ,че с двулъчева сонда.
Аз ходя на риболов с каяк по язовири и в морето и ползвам Lowrance Elite-4 CHIRP Combo Сонар и GPS 83/200/455/800 kHz . Върши ми прекрасна работа.Ако влизаш в море и не познаваш мястото GPS-а е много полезен ако падне мъгла или замръкнеш.
При закупуването се двоумях между цветния и черно-белия и попитах вносителите каква е разликата. Отговора беше: само цветния дисплей.
Ни най-малко обаче не съжалявам ,че си купих цветния и съм много доволен от него.
Ако не ти трябва цветния вариант бих ти препоръчал да си вземеш този модел:
http://navigacia-gps.com/%D0%A1%D0%BE%D ... rk-4-chirp" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;" rel="nofollow
Hobie Mirage Outback
vesko1234
новобранец
новобранец
Мнения: 96
Регистриран на: Сря Авг 24, 2011 9:41 pm
Местоположение: Варна

Re: избор на сонар

Мнение от vesko1234 »

Третия с 83/200 сонда няма Даун-скан. За Даун-скан (детайлното изображение на дъното) трябва 45/800 сонда. Затова е с 50лв по-евтин от втория, който е с 4 лъчевата сонда.
Аватар
prokop4o
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 592
Регистриран на: Нед Окт 12, 2008 9:17 pm
Местоположение: Асеновград

Re: избор на сонар

Мнение от prokop4o »

доколкото разбирам трябва да си взема втория.

!!!!!!!!!!!!! DownScan Imaging™ (455/800 kHz)!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
http://navigacia-gps.com/%D0%A1%D0%BE%D ... e-4x-chirp" rel="nofollow" onclick="window.open(this.href);return false;

Основни характеристики

Цветен екран TFT 65 536 цвята с LED подсветка, размер на диагонала 4.3 инча (10.9 cm), резолюция 480x272 пиксела
Четирилъчев с висока чувствителност и голяма мощност на сонда
- CHIRP (83/200 kHz), !!!!!!!!!!!!! DownScan Imaging™ (455/800 kHz)!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Меню на български език
Водоустойчив, подходящ за риболов в сладки и в солени води IPx7 стандарт
Датчик за температурата на водата
Избираема звукова аларма за плитчини, дълбочини, риба и зона
Максимална дълбочина 305 метра (3000W peak-to-peak мощност, 250W RMS)
- CHIRP сонар 200 kHz: 305 метра
- CHIRP сонар 83 kHz: 305 метра
- DownScan Imaging™ 455 kHz: 91 метра
Аватар
prokop4o
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 592
Регистриран на: Нед Окт 12, 2008 9:17 pm
Местоположение: Асеновград

Re: избор на сонар

Мнение от prokop4o »

много благодаря за информацията
поздрави на всички
Аватар
st_beer
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 361
Регистриран на: Сря Юли 19, 2006 1:10 pm
Местоположение: Ямбол

Re: избор на сонар

Мнение от st_beer »

Ако не влизаш на места където можеш да попаднеш в мъгла и да останеш в неведение коя посока да хванеш за да е правилната. Демек да не ти трябва GPS навигация тоя сонар би ти вършил прекрасна работа. Ако искаш сложи още някой лев да минеш и на черно бял вариант на екрана и да си имаш GPS. Предимството му пред цветния е по малкия разход на батерия.
Hobie Mirage Outback
Аватар
prokop4o
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 592
Регистриран на: Нед Окт 12, 2008 9:17 pm
Местоположение: Асеновград

Re: избор на сонар

Мнение от prokop4o »

не ми е нужен gps защото имам на телефона което го прави излишен на сонара.
а за пестенето на батерия от скоро се сдобих със соларен панел и съм спокоен.
надявам се да остана доволен от DownScan Imaging
сонара вече е поръчан чакам го да дойде.
ще пиша след първия риболов какви са ми впечатленията

поздрави
Аватар
Vid
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3399
Регистриран на: Нед Окт 24, 2010 8:44 pm
Местоположение: Хасково

Re: избор на сонар

Мнение от Vid »

Колеги, имам следния проблем с моя сонар, ползвам един китайски акумулатор 7 ампера, който ме кара два дена. При първия ден имам проблем със сонара- често губи дъното, картината се мени като ми показва повърхностните пластове и пак се връща и така... На втория ден вече си работи стабилно.
От все това предполагам, че проблема е в захранването, може би напрежението след заряд е високо и непостоянно или пък тока е такъв след заряда на акумулатора?
Дали някой от вази е имал такъв проблем и дали някой може да предложи от де да си купя стабилизатор на напрежение и ток включен между акумулатор и сонар??
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
Аватар
prokop4o
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 592
Регистриран на: Нед Окт 12, 2008 9:17 pm
Местоположение: Асеновград

Re: избор на сонар

Мнение от prokop4o »

сонара пристигна.
Lowrance Elite-4x CHIRP Четирилъчев Сонар 83/200/455/800 kHz
вече го сефтосах.

колеги разочарован съм!
очаквах това нещо dsi да е нещо страхотно а то се оказа горе долу като пиранята с много увеличена чувствителност.
а за харченето на ток бяхте прави с един 9 амперов акумолатор няма да изкараш 1 ден.
сега смятам да ги сложа и двата на транеца и да направя клипче може да не правя нещо както трябва.

поздрави
Аватар
st_beer
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 361
Регистриран на: Сря Юли 19, 2006 1:10 pm
Местоположение: Ямбол

Re: избор на сонар

Мнение от st_beer »

Аз съм с Lowrance Elite-4 CHIRP Combo Сонар и GPS 83/200/455/800 kHz и карам 3 дни х 7-8 часа с 7 амперов акумулатор,но без да съм включил DownScan постоянно. Ползвам най-вече само сонара. Не съм го пробвало колко ще изкара с включени трите опции,но предполагам няма да е много заради GPS-а.
Явно си очаквал да виждаш нещата все едно с подводна камера,но за съжаление не е така както по рекламите. Там нещата ги правят в идеални за целта условия и всичко изглежда много по добре.
П.п
В менюто на сонара има опция да си добавиш разни показания на екрана. Можеш да си добавиш часовник и показния волтажа на акумулатора.
Hobie Mirage Outback
Публикувай отговор

Обратно към “Екипировка”