Съвет за лодка

Допълнителна екипировка, която ще направиви къмпингуването ви по-лесно и удобно.

Модератори: emo vasilev, Ачо ♣

gqvolа
новобранец
новобранец
Мнения: 78
Регистриран на: Съб Яну 22, 2011 7:26 pm

Съвет за лодка

Мнение от gqvolа »

Здравейте колеги. Изчетох доста теми, но така и не намерих това което търсих. Искам да си купя надуваема лодка в диапазон до 600-700 лв. Да е над 2.50м и оребрено дъно. Чуденката ми е между Kolibri, tohamaran, bark, promarine. Доколкото се запознах май всички са направени от един и същи материал само марката е различна и цената. Затова искам съвет, защото повечето са с опит, а аз сега навлизам в нещата. Ще я ползвам с Ел. Мотор.
Поздрави и благодаря на отзовалите се
boci_
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 482
Регистриран на: Чет Юли 02, 2009 10:41 am

Re: Съвет за лодка

Мнение от boci_ »

Препоръчвам ти да вземеш украинска лодка. От тези които си посочил са колибри и барк, добави и омега. При някои модели омега имат с 1дъска повече на дъното, което не е малко. Гледай лодката да е с по-голям балон, това ти дава стабилност при вълни. За какво ще ползваш лодката, колко човека ще влизат в нея?
gqvolа
новобранец
новобранец
Мнения: 78
Регистриран на: Съб Яну 22, 2011 7:26 pm

Re: Съвет за лодка

Мнение от gqvolа »

Основно за разпъване и може би за малко тролене. Максимум аз и едното или двете ми деца, които ще имат задължително жилетки. Спрях се може би на тази omega Надуваема гребна лодка с твърдо дъно 290 LSPT. Струва ми се прилична
boci_
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 482
Регистриран на: Чет Юли 02, 2009 10:41 am

Re: Съвет за лодка

Мнение от boci_ »

Гледах в сайта на 290 е много малък балона - 33 см. Седалките при този балон ще са по-ниско и като гребеш греблата ще ти се удрят в колената. При вятър ще е по-нестабилна като цяло. В този клас добър балон е 38 или 40 см. Такива модели в сайта има на 280 и на 300, като на 3 м е 40 см.
За двама възрастни 3 м лодка става, но щом ще си ти и две деца и 2,80 може да ти свърши работа. Може да им се обадиш и да питаш дали ще има на 2,90 с по-голям балон, примерно 38см, защото може й да са свършили този вариант.

https://www.fishing-market.com/shop/ome ... E-300-lspt

https://www.fishing-market.com/shop/ome ... E-280-lspt
gqvolа
новобранец
новобранец
Мнения: 78
Регистриран на: Съб Яну 22, 2011 7:26 pm

Re: Съвет за лодка

Мнение от gqvolа »

Ясно значи и балона е от значение, ще го имам предвид и ще търся нещо поне с 38 балон. Мерси
gqvolа
новобранец
новобранец
Мнения: 78
Регистриран на: Съб Яну 22, 2011 7:26 pm

Re: Съвет за лодка

Мнение от gqvolа »

http://www.boxmax.bg/produkt/%d0%b3%d1% ... i-k-280ct/ тази като параметри е същата като омегата на 2.80. Има ли разлика в изработката или и двете стават
boci_
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 482
Регистриран на: Чет Юли 02, 2009 10:41 am

Re: Съвет за лодка

Мнение от boci_ »

Колибрито също е много добра марка. Разликата между двете фирми е, че при Колибрито балоните са свързани с шеф, а Омегата са лепени. И от двете масово хората са доволни. Моята е Омега, но и Колибрито са хубави. И двете са правени в Украйна, а не в Китай, както повечето други марки. За мен това е плюс. Изработката е качествена и при двете. При Омегата има клапан за свръх налягане, и при Колибрито го има, но при не всички модели. При Колибрито пък греблата са с по-добра форма за гребане, но това не е най-важния критерий при избор на лодка.
Виж с колко дъски е дъното при Колибрито (снимката може да не отговаря на реалността), при Омегата са 5 бр.
За мен по-добре е и ако седалките не са фиксирани, а се местят, но пак не е това най-важното при избор.
Омегата я дават с 5 г. гаранция, а Колибрито с 3 г., но лично аз това най-малко го гледах.
gqvolа
новобранец
новобранец
Мнения: 78
Регистриран на: Съб Яну 22, 2011 7:26 pm

Re: Съвет за лодка

Мнение от gqvolа »

Ами щом са равнопоставени, ще се съобразя и с цената, където омегата е по- евтина със 100лв. Греблата не са определящи нали и моторче ще има. Дъното мога да го направя цяло, а не оребрено, както е сега. Мисля да я съхранявам надута, казват че е по добре.
boci_
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 482
Регистриран на: Чет Юли 02, 2009 10:41 am

Re: Съвет за лодка

Мнение от boci_ »

Принципно се поинтересувах дали на лодка с оребрено дъно може да се сложи цяло. Обясниха ми, че тези които са предвидени за цяло дъно са от по-дебел материал и са подсилени в долната част, защото цялото дъно е по-тежко и има логика в това. Знам, че някои хора са си пригодили плоскости, като цяло дъно, но не знам какъв ще бъде резултата след време,, дали самата лодка няма да се продъни, примерно. Моята е с цяло дъно и е супер стабилно, но е много трудно да се обслужва от сам човек. С решетките е по-лесно.
gqvolа
новобранец
новобранец
Мнения: 78
Регистриран на: Съб Яну 22, 2011 7:26 pm

Re: Съвет за лодка

Мнение от gqvolа »

Да в това за дъното има логика и сигурно е така. Пък и като се замисля, колко ли ще се стои изправен, все пак е надуваема лодка, има пейки. За съжаление не е много активен форума, за да чуем и други мнения
boci_
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 482
Регистриран на: Чет Юли 02, 2009 10:41 am

Re: Съвет за лодка

Мнение от boci_ »

Не очаквай мнения. Такива лодки сигурно в БГ са продадени стотици, но никой не споделя мнение, което да е полезно за хората. На мен много малко хора ми помогнаха с информация, а въпросите ми бяха много.
lozzy.68
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1636
Регистриран на: Сря Сеп 18, 2013 6:33 pm

Re: Съвет за лодка

Мнение от lozzy.68 »

boci_ написа:Не очаквай мнения. Такива лодки сигурно в БГ са продадени стотици, но никой не споделя мнение, което да е полезно за хората. На мен много малко хора ми помогнаха с информация, а въпросите ми бяха много.
viewtopic.php?f=106&p=1408792#p1408792
boci_
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 482
Регистриран на: Чет Юли 02, 2009 10:41 am

Re: Съвет за лодка

Мнение от boci_ »

В случая тази тема полезна ли е?
Аватар
prokop4o
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 592
Регистриран на: Нед Окт 12, 2008 9:17 pm
Местоположение: Асеновград

Re: Съвет за лодка

Мнение от prokop4o »

[quote="boci_"]Гледах в сайта на 290 е много малък балона - 33 см. Седалките при този балон ще са по-ниско и като гребеш греблата ще ти се удрят в колената. При вятър ще е по-нестабилна като цяло. В този клас добър балон е 38 или 40 см. Такива модели в сайта има на 280 и на 300, като на 3 м е 40 см.
За двама възрастни 3 м лодка става, но щом ще си ти и две деца и 2,80 може да ти свърши работа. Може да им се обадиш и да питаш дали ще има на 2,90 с по-голям балон, примерно 38см, защото може й да са свършили този вариант.


не съм съгласен с нестабилността.
при 10 - 20 см вълна и двата борда няма да е усетят.
при 20-30 см вълна ще подскачаш като коркова тапа и двете.

при по-ниския балон ще имаш по-малко челно съпротивление(ще те духа по-малко).
с по-малък балон лодката ще по лека,и по- удобна за обслужване.

за карп риболов съм за по-малкия балон.

поздрави!
boci_
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 482
Регистриран на: Чет Юли 02, 2009 10:41 am

Re: Съвет за лодка

Мнение от boci_ »

Мен са ме съветвали да взимам лодка с по-голям балон. Веднъж съм нанасял при много голяма вълна и беше леко стресиращо при балон 40, а ако беше балона 33 нямаше да влезна. Знам, че малките лодки са по-компактни за шаранджийски риболов, но все пак мисля, че балон 33 за лодка 2,90 е малък.
Публикувай отговор

Обратно към “Екипировка”