Съвет за лодка

Допълнителна екипировка, която ще направиви къмпингуването ви по-лесно и удобно.

Модератори: emo vasilev, Ачо ♣

boci_
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 482
Регистриран на: Чет Юли 02, 2009 10:41 am

Re: Съвет за лодка

Мнение от boci_ »

С вграден транец е по-удобно, но за ел. мотор и лодка без вграден транец става. За нанасяне на стръв и захранване на мен ми е по-удобно с лодка с вграден транец, но така съм свикнал. При мен е въпрос на навик. Лодките с вграден транец са по-тежки, като цяло. Освен тежестта на самия транец и материала е по-дебел (което е по-добре по-принцип). Колкото е по-тежка лодката, толкова по-трудно се обслужва от сам човек. Например, ако я караш върху колата, ще ти трябва помощ от още един човек, за да я качиш. Ако дъното е тип "книжка" също е трудно сам човек да го сложи, ако всеки път спада и надува лодката. С решетка е по-лесно. Имам приятел дето си е взел 3 м лодка с вграден транец и решетъчно дъно, защото ходи сам за риба и сам може да обслужи лодката.
Моята я съхранявам надута, но я транспортирам сгъната, преди риболов я надувам, след риболов я сгъвам. Не искам да я карам върху колата.

Лодка 3 м с вграден транец и дъно "книжка" тежи 45 кг материал 1100 gr/m2
Лодка 3 м с вграден транец и решетъчно дъно тежи 35 кг материал 1100 gr/m2
Лодка 3 м без транец и решетъчно дъно тежи 29 кг материал 950 gr/m2
gqvolа
новобранец
новобранец
Мнения: 78
Регистриран на: Съб Яну 22, 2011 7:26 pm

Re: Съвет за лодка

Мнение от gqvolа »

Благодаря за бързия отговор. Имам едно чудене. Защо китайските лодки са по скъпи от украинските. Говоря за Зодиак, Тохамаран... По качествени ли трябва да са
boci_
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 482
Регистриран на: Чет Юли 02, 2009 10:41 am

Re: Съвет за лодка

Мнение от boci_ »

Адидас го правят в Китай, но не е евтина маратонка. Също така, като е правен в Китай не означава, че даден продукт е лош. 90% от рибарките такъми се произвеждат там. Има хубави и лоши, съответно скъпи и евтини. Украинците имат традиция в направата на лодки, щом руснаците купуват от тях, значи са добри. Всеки сам си преценява.
gqvolа
новобранец
новобранец
Мнения: 78
Регистриран на: Съб Яну 22, 2011 7:26 pm

Re: Съвет за лодка

Мнение от gqvolа »

Така е прав си. А килът ще окаже ли влияние като е с Ел. Мотор. За гребане ясно че е по добре да има кил.
boci_
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 482
Регистриран на: Чет Юли 02, 2009 10:41 am

Re: Съвет за лодка

Мнение от boci_ »

По-принцип кила е голямо предимство. Свиква се и без кил, и да се гребе, и с ел. мотор.При лек вятър или тихо време няма никакъв проблем. При силен вятър лодката без кил се движи леко встрани и е малко по-трудно се държи посока, но аз съм вкарвал на много силен вятър и се оправям, стигам си точно където искам. Още на първото ми влизане, разбрах как да греба, за да държа посоката във вятъра, така че не е болка за умиране това, че лодката няма кил. Има няколко клипчета как руснаците си правят кил от подръчни материали, но на мен не ми се занимава с такива неща.
Аватар
Don4o_62
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5612
Регистриран на: Пон Сеп 15, 2008 3:04 pm
Местоположение: гр.Асеновград

Re: Съвет за лодка

Мнение от Don4o_62 »

boci_ написа:
Лодка 3 м с вграден транец и дъно "книжка" тежи 45 кг материал 1100 gr/m2
Лодка 3 м с вграден транец и решетъчно дъно тежи 35 кг материал 1100 gr/m2
Лодка 3 м без транец и решетъчно дъно тежи 29 кг материал 950 gr/m2
тука малко не си прав за дебелината на кв. мм. вярно,че има такава дебелина,но на големите и скъпи лодки,масовите китайски и украйнски са 950 гр. даже и по тънки, има и изключения с някой украйнски :wink: но подробности няма да давам,но колкото по дебел матерял по добре,тук спор няма,относно превоза как - отгоре или згъната тая дилема много ме мъчеше,че ми беше омръзнало в жегите да зглобявам,помпя,разглобявам и неприятна работа свързана с нерви и жега,проблема го реших накрая като монтирах на релсите на колата странични тръби,облицовани с пвц тръба за гладкост и по лесно плъзгане на лодката по тях,връзвах с 2 колана отстрани,отпред въже за куката за теглене и си карам с 90 км. спокойно без никакви проблеми,на язовира за минути я сваляш или качваш :D
относно с кил или не,кила за мен е за скорост, а лодките до 3,20 са за тролинг и разспъване и е бесмислен :wink: забравял съм понякога да го помпя на 3,00м. лодка,тролил съм си и като излезна тогава виждам че не е помпен :lol:
Главната причина за стреса.... Ежедневният контакт с Идиоти :mrgreen:
HAZART
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1288
Регистриран на: Нед Окт 23, 2005 9:51 pm
Местоположение: Васко Бояджиев/ПЛОВДИВ/АСЕНОВГРАД/ДЕВИН/

Re: Съвет за лодка

Мнение от HAZART »

Моя съвет е.....от Украйна само спирт и жени,другото е фалш и еднодневки. Виж какво може да очакваш от Колибри и Омега. https://www.youtube.com/watch?v=82S0nSdowZA
ТОВА,ЧЕ БРАКОНИЕРИТЕ СА НА СВОБОДА,НЕ Е ТЯХНА ЗАСЛУГА А Е НАША ГРЕШКА.

Изображение
Аватар
Don4o_62
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5612
Регистриран на: Пон Сеп 15, 2008 3:04 pm
Местоположение: гр.Асеновград

Re: Съвет за лодка

Мнение от Don4o_62 »

:lol: :lol: :lol: коментара е излишен за прехвалените и доказани марки Колибри,Омега барабар с Барк :lol: ,всичко е шир потреба наводнил нашия пазар :mrgreen: особено тия тъмни цветове който привличат слънцето 2 пъти повече от белите и оставени на слънце без надзор,става извинете..... :lol:
Главната причина за стреса.... Ежедневният контакт с Идиоти :mrgreen:
gqvolа
новобранец
новобранец
Мнения: 78
Регистриран на: Съб Яну 22, 2011 7:26 pm

Re: Съвет за лодка

Мнение от gqvolа »

Това клипче го гледах и аз. Но не се показва годината на производство на тези лодки. Не може да очакваш 10 годишна надуваема лодка да е като нова. Омегата е с 5 години гаранция все пак. Да не говорим, че която и да е надуваема лодка, ако тръгнеш да я нагряваш с пистолет резултата ще е същия. Нормално е надуваемите лодки да стареят, затова са им такива и цените. Със сигурност материалите и методите на слепване е еднакво при всички. Разликата е в дебелината на материала и другите глезотии и най вече прехвалените фирми. Има много скъпи китайски лодки, които са залепени с лепило- студена спойка.
Не мисля, че е по здраво от горещата спойка. Изчетох сума ти форуми, всичко е до късмет.
gqvolа
новобранец
новобранец
Мнения: 78
Регистриран на: Съб Яну 22, 2011 7:26 pm

Re: Съвет за лодка

Мнение от gqvolа »

Малко полезна информация за тези, които сега навлизат в риболова с лодка и не са наясно какво да гледат. Линка е доста полезен
http://www.my-inflatable-boat.com/
gqvolа
новобранец
новобранец
Мнения: 78
Регистриран на: Съб Яну 22, 2011 7:26 pm

Re: Съвет за лодка

Мнение от gqvolа »

Случайно някой, не че има много активни колеги във форума, но да е наясно с този тип лодки
http://stakloplast.com/products.php?product_id=3
HAZART
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1288
Регистриран на: Нед Окт 23, 2005 9:51 pm
Местоположение: Васко Бояджиев/ПЛОВДИВ/АСЕНОВГРАД/ДЕВИН/

Re: Съвет за лодка

Мнение от HAZART »

Колега ,само Зодиака е лепен чрез "заварка".Доста лодки са лепени с лепила без втвърдител и със съмнителни качества на платове без химическа и УВ-защита.За какво качество говорим при цена 300-400 лева при положение,че един дамски вибратор е по-скъп.
ТОВА,ЧЕ БРАКОНИЕРИТЕ СА НА СВОБОДА,НЕ Е ТЯХНА ЗАСЛУГА А Е НАША ГРЕШКА.

Изображение
gqvolа
новобранец
новобранец
Мнения: 78
Регистриран на: Съб Яну 22, 2011 7:26 pm

Re: Съвет за лодка

Мнение от gqvolа »

Именно затова ще се ориентирам към стъклопластова лодка.
Аватар
Don4o_62
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5612
Регистриран на: Пон Сеп 15, 2008 3:04 pm
Местоположение: гр.Асеновград

Re: Съвет за лодка

Мнение от Don4o_62 »

HAZART написа:Колега ,само Зодиака е лепен чрез "заварка".Доста лодки са лепени с лепила без втвърдител и със съмнителни качества на платове без химическа и УВ-защита.За какво качество говорим при цена 300-400 лева при положение,че един дамски вибратор е по-скъп.
Зодиака найстина е с топла заварка,но старите,новите са китайска зглобка
Васко,пишеш,пишеш и го обръщаш на :ANAL: :D украйнки,вибратори....кво става тука :D човека е пред голяма дилема каква лодка да си вземе,а с украйнския спирт :drinkers: и украйнските палавници :ANAL: ще забравим за какво е темата :lol:
Главната причина за стреса.... Ежедневният контакт с Идиоти :mrgreen:
gqvolа
новобранец
новобранец
Мнения: 78
Регистриран на: Съб Яну 22, 2011 7:26 pm

Re: Съвет за лодка

Мнение от gqvolа »

Ааа дилема няма вече за какъв тип лодка. 100% ще е стъклопластова, вече се надявам някои колеги с такива да споделят мнение. Дали е по добре тип катамаран - http://stakloplast.com/products.php?product_id=4 или от този модел - http://www.passat-bulgaria.com/en/compo ... lodka-32-m
Публикувай отговор

Обратно към “Екипировка”