Помощ за избор на лодка

Допълнителна екипировка, която ще направиви къмпингуването ви по-лесно и удобно.

Модератори: emo vasilev, Ачо ♣

Публикувай отговор
version84
новобранец
новобранец
Мнения: 3
Регистриран на: Чет Сеп 01, 2016 9:37 am

Помощ за избор на лодка

Мнение от version84 »

Здравейте :)

От една седмица се поболях по надуваемите лодки и имам нужда от вашето мнение за да съм спокоен в избора. Изискванията ми са лодката да е поне 3м за да мога спокойно да я използвам за двама души или двама с малко дете. Също така предпочитам да мога да я обслужвам сам и да я събирам в колата си, без да използвам колесар. От прочетеното до сега разбирам,че лодка около 35кг би могла да се носи и разгъва от един човек. Лодката ще се използва предимно за тролинг и разходки в затворени водоеми.
Към момента съм си харесал два модела на Омега:
1. https://lodka.bg/naduvaemi-lodki/omega- ... standarten

2.https://lodka.bg/naduvaemi-lodki/omega- ... svetlo-siv

Отзивите за тях като цяло са добри и имат 5години гаранция.
Според вас какви са предимствата на едната форма на лодката пред другата? Има ли и по-добри варианти за моите нужди?
Идеята ми е в началото да използвам ел.мотор Motorguide Varimax 45 или 55lb. Kaкво мислите за тази комбинация между лодка и мотор?
Станаха много въпроси, но ще съм ви благодарен ако помогнете :)
lozzy.68
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1636
Регистриран на: Сря Сеп 18, 2013 6:33 pm

Re: Помощ за избор на лодка

Мнение от lozzy.68 »

Колега,изписано е толкова много по темата,че повече не може и да се иска...!!! :D Прочети внимателно и сам ще се ориентираш !А тези транци ,колкото дъска за хляб, ...помисли и какво ще те БУТА !!! :wink: :drinkers:
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Помощ за избор на лодка

Мнение от Troli Rapala »

По-скъпата е по-добра без съмнение,няма какво да се чудиш! :wink: По-хитрия и скъп вариант е да си вземеш лодка с надуваем кил и надуваемо дъно! :drinkers: На вълни с надуваемия кил,лодката върви стабилно и не се врътка толкова!Ползвал съм всички варианти,това е най-хитрия вариант за сглобяване и носене без колесар!Зандер и Колибри имат такива лодки!Поразрови и за други подобни! :drinkers:
emdi
новобранец
новобранец
Мнения: 55
Регистриран на: Пет Мар 02, 2012 5:11 pm

Re: Помощ за избор на лодка

Мнение от emdi »

Колега,щом ще е за тролинг,желателно е да е с надуваем кил.Те и другите се връткат,но при вадене на риба от лодка с гладко ще се въртиш като пумпал.За придвижването също има голямо значение.Помисли, лодка се купува един път.Успех!!!
version84
новобранец
новобранец
Мнения: 3
Регистриран на: Чет Сеп 01, 2016 9:37 am

Re: Помощ за избор на лодка

Мнение от version84 »

Много ви благодаря за съветите:)
Ясно,ще се взема лодка с кил. Отказах се от варианта за електро мотор. Гледам,че в англия се продават Мercury и Suzuki 2.5 за около 500 паунда чисто нови и май ще се спра на този вариант. Колкото и да ми харесваше варианта с електромотор имам усещането за силна зависимост от атмосферни условия и енергия.
Сега се колебая между три марки- Колибри, Омега или Зандер. Съблазняват ме моделите на Омега заради 5-годишната гаранция на материала и шефовете, но пък е по тежка от Зандер с твърдо надуваемо дъно с 10кг. Омегата е 50кг , а Зандера 40
Никога не съм имал лодка до сега. Кой етап от разгъването и прибирането на лодката изисква най-много усилия. След като няма да я качвам на покрива на колата мога ли да се оправям сам с лодка 50кг?

Благодаря ви!
boci_
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 482
Регистриран на: Чет Юли 02, 2009 10:41 am

Re: Помощ за избор на лодка

Мнение от boci_ »

Лодка с надуваемо дъно човек вътре трудно се изправя прав. По-леко от всяко друго, но усещането, като стъпваш е нестабилно и няма нищо общо с определението твърдо.
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Помощ за избор на лодка

Мнение от Troli Rapala »

version84 написа: Сега се колебая между три марки- Колибри, Омега или Зандер. След като няма да я качвам на покрива на колата мога ли да се оправям сам с лодка 50кг?

Благодаря ви!
Виж и Промарин,имат три модела!Ще се оправиш без проблем и с 40,и с 50кила!Леката лодка си има едни предимства,тежката други и трябва сам да си разиграеш схемата каква да е! :wink: :drinkers: По-дългата лодка също е за предпочитане,темата си е цяла философия и ти препоръчвам да заделиш един бюджет и да се разполагаш твърдо в него,иначе ще изперкаш от въсзможните вариации! :D :drinkers:
Troli Rapala
учете се от него
учете се от него
Мнения: 6494
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 9:49 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Помощ за избор на лодка

Мнение от Troli Rapala »

:fishing10:
boci_ написа:Лодка с надуваемо дъно човек вътре трудно се изправя прав. По-леко от всяко друго, но усещането, като стъпваш е нестабилно и няма нищо общо с определението твърдо.
А твърдото да идваш да ми помагаш при разпъването и събирането,че ме боли кръста от 3.60 с алуминиево? :mrgreen: :drinkers: Леките неудобства се преглъщат,но тежката хамалогия-НЕ! :cry: :cry: :cry: :drinkers: Чакам те,бирата е от мен :mrgreen: :drinkers:
version84
новобранец
новобранец
Мнения: 3
Регистриран на: Чет Сеп 01, 2016 9:37 am

Re: Помощ за избор на лодка

Мнение от version84 »

Прав си за бюджета :) Тръгнах почти на майтап да си търся лодка и електромотор до към 800-900лв. Сега вече гледам за чисто нов бензинов мотор и лодка с кил.
Ще разгледам и предложенията на Promarine.

Благодаря за съветите!!!
lozzy.68
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1636
Регистриран на: Сря Сеп 18, 2013 6:33 pm

Re: Помощ за избор на лодка

Мнение от lozzy.68 »

:idea: :smt023 :drinkers:
Аватар
Тедо
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2178
Регистриран на: Пон Апр 16, 2007 9:32 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Помощ за избор на лодка

Мнение от Тедо »

От двете, които си дал линкове, втората /светлата/ е малко по-добре. Оребреното дъно означава, че няма кил. Такава лодка не се държи добре с мотор.

За мотор 2.5кс на Сузуки е добър вариант, но всепак е с доста ограничени възможности. Оптималното е 6кс.
Ralitex
новобранец
новобранец
Мнения: 31
Регистриран на: Сря Юли 30, 2014 3:30 pm

Re: Помощ за избор на лодка

Мнение от Ralitex »

Човече, в голям филм се хвърляш!
Първо, ако си решил да ползваш лодката за тролинг след много малко време ще я смениш с друга. Така че вземай нещо евтино втора употреба докато решиш дали това ще е твоя риболов. И аз бях като теб когато за първи път реших да ловя риба от лодка. Първо се спрях на Зандер 330 с алуминиев под и двигател 5 коня. Не издържах и 3 месеца. Хамалогията е голяма, мястото малко. Един час разпъвам и един час прибирам, а като е жега направо каталясваш. Събирай повече парички щото този риболов не е евтин.
Аватар
bobo_33333
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3218
Регистриран на: Пон Май 02, 2011 9:54 am

Re: Помощ за избор на лодка

Мнение от bobo_33333 »

Ralitex написа:Човече, в голям филм се хвърляш!
Първо, ако си решил да ползваш лодката за тролинг след много малко време ще я смениш с друга. Така че вземай нещо евтино втора употреба докато решиш дали това ще е твоя риболов. И аз бях като теб когато за първи път реших да ловя риба от лодка. Първо се спрях на Зандер 330 с алуминиев под и двигател 5 коня. Не издържах и 3 месеца. Хамалогията е голяма, мястото малко. Един час разпъвам и един час прибирам, а като е жега направо каталясваш. Събирай повече парички щото този риболов не е евтин.
Къде ги събирате тези парички :roll:
И аз тръгнах с една лодчица 2,70м с решетъчно дъно с едно китайче 2,6кс за около 1400лв
И имам най добри спомени с него :fishing2:
И така полека ,полека ,събирам ,събирам и смених 4/5 лодки и 5/6 двигатела ,стигнах до 6/7000лв
Искам ощеее :lol:
Аз там съм пораснал...
Ralitex
новобранец
новобранец
Мнения: 31
Регистриран на: Сря Юли 30, 2014 3:30 pm

Re: Помощ за избор на лодка

Мнение от Ralitex »

bobo_33333 написа: И така полека ,полека ,събирам ,събирам и смених 4/5 лодки и 5/6 двигатела ,стигнах до 6/7000лв
Искам ощеее :lol:
Около 20 000 съм загубил само от смяна на лодки и двигатели. Над 100 000 съм прахосал за тая проста риба.
Публикувай отговор

Обратно към “Екипировка”