Седемте Свински Езера

Как да запазим околната среда чиста

Модератор: Кърцата

Публикувай отговор
Аватар
ded
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 411
Регистриран на: Нед Мар 16, 2008 12:39 pm

Седемте Свински Езера

Мнение от ded »

Здравете на всички във форума.Днес сутринта по БТВ показаха нагледен репортаж какви сме свини и как можеме да съсипеме всяко дествено кътче в България.Ново открит лифт вози туристи до Седемте Рилски езера . До лифта коли спрели в трева склонове и т.н дотук долу горе нормално.Ужаса е горе .Фасове пласмасови бутилки пликчета разхвърляни навсякъде.Виждаше се палатков лагер като за изкачване на Еверест.Всичко е много хубаво но защо майка му стара тази ф-ма стопанистваща лифта или не знам държавен ли е не помислиха за някакви химически тоалетни кошчета глоби и т.н дори и платени.Гледах стари планинари как събират фасове и боклуци и им беше болно как и тук природата си отива заради техническия напредък.Ще дойде време няма да имаме какво да покажем на децата като природа.Язък.
Тоз, който падне в бой той не умира.
Аватар
Em1l
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 875
Регистриран на: Съб Апр 11, 2009 6:10 pm
Местоположение: Русе

Re: Седемте Свински Езера

Мнение от Em1l »

Мале мале.2003 за 1ви път се качих там с родителите ми беще нещо уникално за мен.Много ни хареса и 5 години подред ходим там но без тази година.Миналата година беше страшно постояяно еколози обикалят викат карат са бият са.Пък понеже познавахме местните и някои казваха това си е нашата планина няма да я дадем на никого и те даже с еколози са караха постояяно.Но какво да се прави построиха го тоя пустия лифт.Незнам но каква е тръпката да седнеш да слезеш да видиш 3 езера от горе да те домързи да се качиш и да видиш още 2.Според мен няма смисъл от тоя лифт и не бих дал 20-30 лева.Тази година сигурно ще пропуснем качването нагоре но няма да съжалявам.Ние българите сме странно нещо.
simo72 написа:Без валати и без мерак, рибар няма!
Dimy
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1036
Регистриран на: Пон Юни 26, 2006 1:29 pm
Местоположение: Samokov

Re: Седемте Свински Езера

Мнение от Dimy »

така е голяма красота е горе , а сега с тоя лифт всичко ще намарлят
Tattler
новобранец
новобранец
Мнения: 17
Регистриран на: Чет Фев 21, 2008 2:45 pm
Местоположение: Варна/Велико Търново
Обратна връзка:

Re: Седемте Свински Езера

Мнение от Tattler »

Здравейте колеги, аз в началото на месеца за първи път се качих на езерата и реших да споделя по темата. Отидохме с кола до хижа Пионерска. До там по принцип и преди се е ходело с коли, има си път, така че ходенето с коли не е проблем свързан с погазването на природата. При голямо натоварване и много коли, мястото за паркиране наистина би създало проблем. Имаше обособени места като паркинг, насипани с чакъл, но не мисля че в най-силния сезон могат да се справят с наплива. Ние отидохме в последния понеделник на юли месец. Прословутия лифт за който бях чел преди това беше в профилактика цял ден и не работеше. До езерата имаше две алтернативи: пеша по пътеките и с джипове, които също не са нововъведение и се движат от доста години. Това което аз видях е че ако около лифта остане така както е сега, няма да има нищо лошо, но все си мисля че ще цъфне някой хотел на някой "наш" човек там и ще стане както се опасяват еколозите. Ние бяхме групичка от запалени ентусиасти и това че лифта не работи не ни попречи да хванем гората нагоре. два часа и половина незабравимо изкачване. Бях чел преди да идем че си заслужава да се качи човек пеша ... е наистина си заслужава, чуството е страхотно. Върви се през гората и дори в най-големите жеги е идеално за разходка. Стигнахме до края на лифта и съответно по-новата хижа "Рилски езера". Нещата там изглеждаха добре, за лифта не беше отделен голям терен и не мисля че е променил мястото, като цяло. Тъй като беше понеделник и лифта не работеше на езерата нямаше много хора, което май беше много добре. Аз лично боклуци НЕВИДЯХ никъде. Покрай хижата беше чисто, по пътя към езерата и около тях също. Специално гледах и другите хора там, също като нас си събираха боклуците в раниците и даже ако някой забележеше някакъв чужд боклук го вземаше. Езерата бяха кристални, никакви битови боклуци не се виждаха и в тях. Изключително чисто, което много ми хареса. Предполагам че когато лифта работи, всякви олигофрени ще се качат и ще има и такива които да си хвърлят боклука и след 2 мин да кажат бахти кво е мръсно тук. Колкото до палатковия лагер ... всяка година от средата до края на август има събот на Бялото братство или Дъновистите. Това е от доста години и не мисля че те пречат по някакъв начин. Единственото което си мисля е че наистина би било добре да се помисли за някакъв вид тоалетни, защото при увеличаването на хората със сигурност тоалетните на двете хижи няма да смогнат. Като цяло това беше най-якото място на което съм ходил до сега(а аз доста съм обикалял, като се има предвид 50-те печата в книжката ми за 100 национални обекта). Съветвам всеки който има възможност и се колебае да отиде и да види езерата, защото недай си боже най-мрачните прогнози да се сбъднат и горе да почнат да строят хотели и ски центрове. Поздрави на всички и приятни излети в страхотната българска природа :drinkers:
Аватар
ded
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 411
Регистриран на: Нед Мар 16, 2008 12:39 pm

Re: Седемте Свински Езера

Мнение от ded »

Без да се конфронтирам с последното мнение на колегата ако има някой по грамотен да качи клипа на БТВ ще му се извиня лично;Благодаря клипа е от сутрешните новини .Не е спам а да помислим за останалото от България.Че морето е жив пример.
Тоз, който падне в бой той не умира.
snegk
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 13896
Регистриран на: Вто Яну 02, 2007 9:11 pm
Местоположение: св.Влас

Re: Седемте Свински Езера

Мнение от snegk »

Аз скоро бях там, в сезона.Лифта си е перфектен.На паркинга до лифта има химически тоалетни, има си и контейнери и кошчета за боклук.На самите езера и около хижата също беше чисто.Наистина местата не стигат, паркирва се от лифта та чак километри надолу, но ако няма олигофрени тешкари да тръгват нагоре, въпреки, че няма място, то полужението е нормално.Ако се направят още места за паркинг, ще трябва да се режат дървета.И ако все пак има някъде боклук, то той е на хората които посещават езерата, не са от лифта.Този лифт го изкараха чудовище, само, че посещаемоста се увеличи стократно.Мястото е пркрасно, който има възможност да ходи да се наслади на красотата.
Да хванеш риба е удоволствие,но да и дариш живот,това не се описва с думи.
Аватар
краси12345678
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 450
Регистриран на: Пон Май 22, 2006 1:06 pm
Местоположение: Козлодуй-Пловдив

Re: Седемте Свински Езера

Мнение от краси12345678 »

Здравейте,включвам се и аз в клипа на сутрешния блок са направили микс от двата маршрута единия е от х. Пионерска а другия маршрут е от х.Алеко та въпросната мръсотия е от втория маршрут.На 03и 04 .08 бях на Рила и такава мръсотия от към лифта на Пионерска не видях.Не казвам че репортажа не е верен но е неточен.Ще се опитам да пусна снимки.Съгласен съм на 100%с мнението на колегите Tattler и Snegk
Аватар
краси12345678
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 450
Регистриран на: Пон Май 22, 2006 1:06 pm
Местоположение: Козлодуй-Пловдив

Re: Седемте Свински Езера

Мнение от краси12345678 »

Ето малко снимки лифта
Изображение,Изображение,
това е х. Рилски езера
Изображение
и конете за разходка
Изображение.
Това сме аз и жената стари планинари
ИзображениеИзображение :lol: :lol: .
От тук започва голямото катерене
Изображение
по пътя за езерото Бъбрека
Изображение
това е Бъбрека
Изображение Изображение
по време на прехода ми се искаше да взема един от тези ама не посмях
Изображение
и изглеждах така
Изображение
след това продължехме към ОКОТО
Изображение
а защо го наричат така - защото докато стигнеш до него ти изхвръкват ОЧИТЕ .След това ядохме по един сладолед
Изображение
ето тука
Изображение
и обратно към Паничеще . Е колеги някъде да видяхте БОКЛУК.
Последно промяна от краси12345678 на Пет Авг 21, 2009 4:34 pm, променено общо 1 път.
Tattler
новобранец
новобранец
Мнения: 17
Регистриран на: Чет Фев 21, 2008 2:45 pm
Местоположение: Варна/Велико Търново
Обратна връзка:

Re: Седемте Свински Езера

Мнение от Tattler »

Сега гледах и репортажа от сутрешния блок. Според мен е направен с доста сензационна цел. То българите по начало си обичаме скандалите и сеира, че и тоя репортаж малко така ... Споменава се за цялото селище от палатки, но не се споменава, че това е традиция от много години. Тия палатки са на точно това бяло братство което казаха, че чистело боклуците. Старата хижа не е до езерото Окото, а до Рибното, което поне за мен означава точно, че е търсен скандала, а не е подходено сериозно към нещата. Това е личното ми мнение и аз неискам горе да става панаир, но това което видях с очите си поне за сега не е обезпокояващо. Иначе както каза един младеж в пещера Снежанка след 5 молби към него да спре да снима с апарата си ... "Аз съм си нагъл до край, платил съм си и ще си правя квото искам" и това определено е проблем на хората а не на лифта.
Аватар
ded
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 411
Регистриран на: Нед Мар 16, 2008 12:39 pm

Re: Седемте Свински Езера

Мнение от ded »

Дано да е така колеги.И дано да бъркам. :D :D :D :D
Тоз, който падне в бой той не умира.
snegk
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 13896
Регистриран на: Вто Яну 02, 2007 9:11 pm
Местоположение: св.Влас

Re: Седемте Свински Езера

Мнение от snegk »

Имам приятел от "Блото братство"Перфектен ЧОВЕК.Душата си дава за хората.Всяка година се събират до рибното езеро, до старата хижа.Готвят за всички, пеят танцуват, като едно голямо семейство са.Там се сабират от дълги години.Аз съм убеден, че са си изчистили всички боклуци накрая.
Да хванеш риба е удоволствие,но да и дариш живот,това не се описва с думи.
Аватар
Em1l
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 875
Регистриран на: Съб Апр 11, 2009 6:10 pm
Местоположение: Русе

Re: Седемте Свински Езера

Мнение от Em1l »

Бялото брадство ъпсурд да оставят боклук 2004 като се качих те бяха там и около палатките имаше си малко боклуци което е нормално даже не мога да кажа боклуци.2005 се качих след тях точно 1 седмица като са си заминали и всичко беше се едно не са били там 300 човека че даже и повече.Красотата е перфекнта.

А колега Краси тази снимка не е от рилските езера объркал си се.Тя е от хотелчето на Паничище там има и Почивна база на БДЖ(баща ми е машинист и там спах.) и там също природата е уникална


http://imageshost.ru/links/4eeaf8933147 ... ffde916f65
simo72 написа:Без валати и без мерак, рибар няма!
Аватар
краси12345678
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 450
Регистриран на: Пон Май 22, 2006 1:06 pm
Местоположение: Козлодуй-Пловдив

Re: Седемте Свински Езера

Мнение от краси12345678 »

Прав си колега em1l тази снимка я качих по грешка и не мисля че има плоблем.Все пак Паничище се намира в Рила.
Публикувай отговор

Обратно към “Екосистемата около Бивака”