Екоакция по почистване на водоемите ни

Как да запазим околната среда чиста

Модератор: Кърцата

mita4eto
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1745
Регистриран на: Вто Мар 13, 2007 10:42 am
Местоположение: Ямбол - София
Обратна връзка:

Re: Екоакция по почистване на водоемите ни

Мнение от mita4eto »

Днес минах през общината и се отбих до Инспектората да поговоря с тях относно предстоящото почистване на София. Осигурени са безплатно ръкавици и чували за смет, можете да се възползвате и от тази възможност. Много от колегите питаха за организирано почистване на конкретен водоем, няма как да се организираме и да изчистим всички водоеми наведнъж, нека всеки от нас има допълнително по няколко плика за боклуци в колата си, па давайки личен пример можем и да дадем по някоя-друга торба на колегите риболовци, които заварим на място на водоема. Много хубави инициативи са тръгнали от Хората от този форум и всички ние знаем прекрасно, че тук сме преди всичко Хора и активни граждани. Нека това бъде поредната хубава инициатива, която НЕ се ограничава само до определен ден, уикенд или водоем, а има доста по-голяма продължителност. Според мен години наред да чистим и даваме пример, пак няма да е достатъчно, за да промени мисленето на болшинството "колеги" рибари, но все някой ще се замисли, капка по капка може и да постигнем някакви по-значителни резултати.
:prayer: :prayer: :prayer: за всички вас, които приехте и ще носите тази идея с вас, а и ще "заразявате" останалите
Истинският рибар е най-вече истински природозащитник, нека мислим за природата!
Риболовен клуб Балканка http://www.balkanka.bg" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Андрей Д
новобранец
новобранец
Мнения: 74
Регистриран на: Съб Мар 05, 2011 3:44 pm

Re: Екоакция по почистване на водоемите ни

Мнение от Андрей Д »

Бърза справка - чували за смет, 10 бр., 130 л. (80/110 см.) - цена 3,48 лв. в хипермаркетите :D
Напълни душата, не торбата! Catch & Release!
Пазете чиста природата.
Аватар
icokanev
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 269
Регистриран на: Чет Яну 06, 2011 1:18 pm
Местоположение: София

Re: Екоакция по почистване на водоемите ни

Мнение от icokanev »

Колеги, идва лято, сезона на отпуски, летувания и срещи по реки и водоеми. Нека всеки от нас намери място /колкото за литрова бутилка/ в багажа или колата си за един пакет чували за смет! Това,което виждаме около водните басейни, си е наше дело - счупени стъклени бутилки, огнища пълни с капачки и батерии, сечени дървета, и т.н. Няма да бъда критичен, но тука виждам и ролите на:
1. ИАРА с контролните си функции по опазването
2. Общинските Администрации със съдействие по сметосъбиране и периодично извозване на 1-2 бр контейнери - нима не знаят за наличието на водоеми и тяхната посещаемост
3. Личното отночение на всеки от нас, може и да е най-важното

Сраве и успехи на всички с благородната идея!
Ако знаеш, значи можеш, иначе ... се учиш!
Аватар
Ачо ♣
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5826
Регистриран на: Пон Яну 17, 2011 10:45 pm

Re: Екоакция по почистване на водоемите ни

Мнение от Ачо ♣ »

mita4eto написа:Днес минах през общината и се отбих до Инспектората да поговоря с тях относно предстоящото почистване на София. Осигурени са безплатно ръкавици и чували за смет, можете да се възползвате и от тази възможност..........
:arrow: http://forum.nariba.com/viewtopic.php?f=25&t=46039
Не можеш да отложиш неизбежното. Защото рано, или късно стигаш до мястото, където неизбежното просто седи и чака.!!!
Аватар
nasco2
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1743
Регистриран на: Съб Сеп 02, 2006 10:51 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Екоакция по почистване на водоемите ни

Мнение от nasco2 »

Днес когато станах рано за работа с учудване забелязах, че и 17г. ми дъщеря е станала и тя. На учуденият ми поглед тя отговори, ще ходим да чистим около Панчерево и нагоре по реката.
Мисълта ми в момента е, че изобщо не сме говорили с нея по темата, но явно личният ми пример и е повлиял. Никога не съм си мислил, че тинейджърска група металисти ще се организират сами за такова нещо. Така, че колеги давйте личен пример по всяко време и на всякъде, има резултат повярваите :wink: .
gygytka21
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 106
Регистриран на: Вто Фев 15, 2011 4:01 pm
Местоположение: В.Търново

Re: Екоакция по почистване на водоемите ни

Мнение от gygytka21 »

Браво на децата!Май само те разбират за какво става въпрос като говорим за днешното почистване.За мен най-важната причина е да се грижим децата ни да растат здрави.Да не се чудим защо в последните години има бум на хепатит,алергии и т.н.Ами заради същите тия боклуци с които сме затлачили и градовете и селата и горите.Те не са паднали от небето, ние си ги "култивираме".
Благодаря Ви, деца! Ние майките и бащите ви само даваме акъл по форумите, докато вие ни показахте какво точно трябва да се направи.
mita4eto
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1745
Регистриран на: Вто Мар 13, 2007 10:42 am
Местоположение: Ямбол - София
Обратна връзка:

Re: Екоакция по почистване на водоемите ни

Мнение от mita4eto »

За един цял ден, от място с размери около 2 декара макс, десетина човека сме чистили от 10 сутринта до 17:30, няма да казвам каква камара с чували направихме (коша изглеждаше смешно малък на фона на купчината), имаше и случайни хора, които се включиха от "кумова срама", в края на краищата лично аз съм доволен.
Мои приятели бяха на водоема (Ямболско), също са направили завидно количество пълни чували и всички те са доволни от делото си.
Умишлено не казвам подробности нито за водоема, нито за региона, където аз (пардон ние) чистихме, защото не го правим с цел показност. Идеята мисля стана ясна, радвам се, че имаше немалко хора, които се включиха и дадоха от личното си свободно време и от здравето си, за да направим заобикалящата ни среда малко по-приятна за нас самите!

Нямаше кафета, нямаше ядене, нямаше и почивка, имаше само желание безрезервно да направим средата около нас по-приятна, НИЕ САМИТЕ, а не циганите безработни или общината или дори извънземните!!!
Истинският рибар е най-вече истински природозащитник, нека мислим за природата!
Риболовен клуб Балканка http://www.balkanka.bg" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
bkd
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3907
Регистриран на: Нед Яну 08, 2006 8:16 pm
Обратна връзка:

Re: Екоакция по почистване на водоемите ни

Мнение от bkd »

Аз си позволявам да отида по-далеч,днес изхвърлих 2 чувала български /основно/ и македонски /предимно/ боклуци ,като моя "дял" беше само 4 бр. ПВЦ бутилки.Забелязвам и все по-голямият брой огнища /със сигурност наши деяния/,като това ме навежда на мисълта ,че скоро време някой "колега" ще изреве на умряло или по -точно на 1000 EUR.
п.п.Изнасяме цигания всякаква :oops:
п.п.Действието се развива в съседна Гърция :idea: :?
ИСКАМ МРАКА НА ЗОРАТА,А НЕ ЗАЛЕЗА НА СВЕТЛИНАТА...
lusienn
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14443
Регистриран на: Пон Фев 18, 2008 9:54 pm

Re: Екоакция по почистване на водоемите ни

Мнение от lusienn »

Вчера се чисти в парка-западния,сина ми със колездачите-по тяхната писта,долу суходолската река много боклук никой не е чистил-събрах и горих при мене,има още много,днеска бях по яз.Искър-събрах-200-300 шишета и пликове и горих,има и още.За неверниците има снимки ако искат на лични. :arrow:
:D Мир любов и щастие за всички

Риболовци.
rlulchev
новобранец
новобранец
Мнения: 13
Регистриран на: Нед Апр 12, 2009 8:15 am

Re: Екоакция по почистване на водоемите ни

Мнение от rlulchev »

Сега виждам темата без да искаме с моето семейство свършихме нещо подобно на Овчарица преди забраната.https://picasaweb.google.com/1177278150 ... q8PBw6a6XA# Имам пусната тема в карп бг и риболовна академия не искам и тук да я копирам.
mita4eto
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1745
Регистриран на: Вто Мар 13, 2007 10:42 am
Местоположение: Ямбол - София
Обратна връзка:

Re: Екоакция по почистване на водоемите ни

Мнение от mita4eto »

rlulchev написа:Сега виждам темата без да искаме с моето семейство свършихме нещо подобно на Овчарица преди забраната.https://picasaweb.google.com/1177278150 ... q8PBw6a6XA# Имам пусната тема в карп бг и риболовна академия не искам и тук да я копирам.
Колега, тези работи не се правят "без да иска" човек, по-скор се правят от хора с големи сърца! Истински се радвам на такива като вас, РЕСПЕКТ ОГРОМЕН!!! :prayer:
Истинският рибар е най-вече истински природозащитник, нека мислим за природата!
Риболовен клуб Балканка http://www.balkanka.bg" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Поморийския
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 519
Регистриран на: Пон Мар 03, 2008 9:10 pm
Местоположение: Поморие Чикаго

Re: Екоакция по почистване на водоемите ни

Мнение от Поморийския »

Аз моите боклуци си ги носа чак до вкъщи .Тази неделя бяхме на Цонево и на връщане седнахме да пием кафе в селото Дойдоха едни ПИЧОВЕ с шуме
нска регистрация на колата и докато чакаха кафето извадиха торбите с боклука и го хвърлиха в коша .Евала Браво
Аватар
Поморийския
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 519
Регистриран на: Пон Мар 03, 2008 9:10 pm
Местоположение: Поморие Чикаго

Re: Екоакция по почистване на водоемите ни

Мнение от Поморийския »

mita4eto написа:
rlulchev написа:Сега виждам темата без да искаме с моето семейство свършихме нещо подобно на Овчарица преди забраната.https://picasaweb.google.com/1177278150 ... q8PBw6a6XA# Имам пусната тема в карп бг и риболовна академия не искам и тук да я копирам.
Колега, тези работи не се правят "без да иска" човек, по-скор се правят от хора с големи сърца! Истински се радвам на такива като вас, РЕСПЕКТ ОГРОМЕН!!! :prayer:
Иска се съвест и самосъзнание
vshtarbev
новобранец
новобранец
Мнения: 35
Регистриран на: Вто Апр 13, 2010 9:15 pm

Re: Екоакция по почистване на водоемите ни

Мнение от vshtarbev »

Колеги здравейте!!! Поздравления за темата и дано да постигнем някакъв успех с това начинание!!! Аз лично ще се включа като имам идея която мисля да споделя и ако има някой който му се стори добра може да се присъедини. Основния проблем за положението на нашите водоеми е липсата на кошове и сметосъбиране тъй като повечето места са трудно достъпни. Моята идея е да се вземат тенекии от сирене или подобни метални опаковки да се закрепят на метални колове които да служат за основа.На дъното на металната опаковка би трябвало да се направят дупки с нож или пирон за да изтича водата при дъжд. След опутреба на коша да може да се запали и така няма да имаме нужда от изхвърляне поне на дребните опаковки от хартия и др подобни. А и като има кошове не вярвам че някой би изхвърлил боклук около него. Нека за откриването всеки да монтира поне по един кош на мястото където отива. Така ще се получи огромен брой кошове и мисля че ще решим част от този проблем.А ако някой колега може да предложи по добър вариант нека сподели. Всичко е в наши ръце
lusienn
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 14443
Регистриран на: Пон Фев 18, 2008 9:54 pm

Re: Екоакция по почистване на водоемите ни

Мнение от lusienn »

vshtarbev написа:Колеги здравейте!!! Поздравления за темата и дано да постигнем някакъв успех с това начинание!!! Аз лично ще се включа като имам идея която мисля да споделя и ако има някой който му се стори добра може да се присъедини. Основния проблем за положението на нашите водоеми е липсата на кошове и сметосъбиране тъй като повечето места са трудно достъпни. Моята идея е да се вземат тенекии от сирене или подобни метални опаковки да се закрепят на метални колове които да служат за основа.На дъното на металната опаковка би трябвало да се направят дупки с нож или пирон за да изтича водата при дъжд. След опутреба на коша да може да се запали и така няма да имаме нужда от изхвърляне поне на дребните опаковки от хартия и др подобни. А и като има кошове не вярвам че някой би изхвърлил боклук около него. Нека за откриването всеки да монтира поне по един кош на мястото където отива. Така ще се получи огромен брой кошове и мисля че ще решим част от този проблем.А ако някой колега може да предложи по добър вариант нека сподели. Всичко е в наши ръце
А колега,на суходол има кофи през 10 метра и пак си хвърлят боклука по земята,не съм го снимал да не ви дразня излишно
:D Мир любов и щастие за всички

Риболовци.
Публикувай отговор

Обратно към “Екосистемата около Бивака”