Отровиха рибата в река Янтра !!!

Как да запазим околната среда чиста

Модератор: Кърцата

Аватар
real1980
новобранец
новобранец
Мнения: 82
Регистриран на: Нед Окт 30, 2011 2:32 pm
Местоположение: ИСПАНИЯ

Отровиха рибата в река Янтра !!!

Мнение от real1980 »

Днес (05.08.2012) ми се обадиха познати около 10 сутринта за да ми кажат че има големи количества умряла дребна риба под моста на река Янтра до село Драганово. Обадих се на ИАРА - Велико Търново,но те вече бяха запознати със случая и обещаха да отидат и да вземат риба и вода за анализ. Около 11 ч. вече бях на моста и гледката беше отвратителна - ужасна миризма на мъртва риба, реката беше черна на цвят и цигани обикалящи с кепчета и събиращи някоя полужива рибка. От хората наблизо и от самите роми разбрах че рано сутринта са излизали на повърхноста доста големи екземпляри и не малко хванати от тях с всякъкви подръчни средства. Между 12 и 13 ч. са взети проби от водата и рибата. Сега ще чакаме резултати и нека отговорните за това слабо казано престъпление получат заслужено.

п.п Дано само не се окаже че времето е топло и липсва кислород във водата.


http://real1980.snimka.bg/fishing/drygi ... 3.28019306

http://real1980.snimka.bg/fishing/drygi ... 3.28019308

http://real1980.snimka.bg/fishing/drygi ... 3.28019328

http://real1980.snimka.bg/fishing/drygi ... 3.28019332

http://real1980.snimka.bg/fishing/drygi ... 3.28019334

http://real1980.snimka.bg/fishing/drygi ... 3.28019336

http://real1980.snimka.bg/fishing/drygi ... 3.28019338


http://vbox7.com/play:b964ab71c0

http://vbox7.com/play:e4b199e47f
за сметка на копувача!
varadinov1
фен клуб-скобар
Мнения: 67
Регистриран на: Пон Юни 01, 2009 3:04 pm
Местоположение: pernik

Re: Отровиха рибата в река Янтра !!!

Мнение от varadinov1 »

Ебати утепаната държава трябва вече да се прави нещо ,защото инак че го духаме не става дума само за риболова ,а по принцип на мен ми писна да ме е..т ,а на вас?Голяма гнусотия са тиа снимки хиляди риби съсипани сигурно както винаги няма да има виновен или ако има ще му се наложат минимални санкции.
mishkata_mp
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 210
Регистриран на: Пон Юли 18, 2011 1:15 pm
Местоположение: Кубрат

Re: Отровиха рибата в река Янтра !!!

Мнение от mishkata_mp »

а аз преди 3 дена мсле да хоя точно там
Аватар
maranzika
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1502
Регистриран на: Съб Сеп 16, 2006 7:10 pm
Местоположение: Монреал(Канада)

Re: Отровиха рибата в река Янтра !!!

Мнение от maranzika »

Още се чудя как въобще в тая река още има риба.По 2-3 пъти на година е тая картинка.И няма нито един наказан в тая скапана Община.За какво се зарибява,за какво пускаме уловената риба,за какво въобще вадим рибарски билети....? :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: Как да обясниш на детето ти че риболова е хоби и колко е готино да ходиш за риба след като види такава гледка?Цял следобед обяснявам на синковеца защо звъня на 112 и си тровя нервите.А то детето пита :"Ама тате,що я тровят?Ами че то риба вече там няма...." :axe: :axe: :axe: :axe: :axe: :axe:
Аватар
begleca_sv
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2794
Регистриран на: Вто Ное 17, 2009 10:11 am
Местоположение: Свищов

Re: Отровиха рибата в река Янтра !!!

Мнение от begleca_sv »

водата беше рерна още преди седмица казах аз ама никой не чува ужас .........
Обичам природата, но не само на картинка !!!
Аватар
begleca_sv
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2794
Регистриран на: Вто Ное 17, 2009 10:11 am
Местоположение: Свищов

Re: Отровиха рибата в река Янтра !!!

Мнение от begleca_sv »

водата беше рерна още преди седмица казах аз ама никой не чува ужас ......... водата е черна до устието на реката казват че може да е от захарния завод в Горна ?
Обичам природата, но не само на картинка !!!
Аватар
naskobo
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2319
Регистриран на: Съб Окт 25, 2008 5:15 pm
Местоположение: София

Re: Отровиха рибата в река Янтра !!!

Мнение от naskobo »

"баси :!: :!: :!: А ние се заяждаме, че някой си взел 2-3 рибки в повече :?:
Изобще не си въобразявайте, че е от времето :!: - в гьол може, но в река търсете химически замърсител. Ако е някой "Мишо бирата", така ще я караме..... : :axe:
Нещата трябва да са възможно най-прости, но не и повече от това! - А. Айнщайн
Аватар
stefan4etoo
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1212
Регистриран на: Пон Яну 17, 2011 8:06 pm
Местоположение: Велико Търново

Re: Отровиха рибата в река Янтра !!!

Мнение от stefan4etoo »

Тая зима колко успешни риболова съм имал там не е истина,а идната май няма да е така
Пускат нещо от захарни заводи,както си ловим (зимата)и водата за половин час си сменя цвета и става една бяла и гадна и след около час малките рибета почват да се обръщат по брега.А и токаджиите бая хойкат там и скоро време няма и рибка да има :axe: :axe: :axe: :axe: .Все пак живеем в БГ ,управия няма :( :(
Аватар
daniel defoe
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 942
Регистриран на: Вто Окт 13, 2009 1:42 pm
Местоположение: ДУХОМ В ГЕРМАНИЯ (ЗАПАДНА)

Re: Отровиха рибата в река Янтра !!!

Мнение от daniel defoe »

varadinov1 написа:Ебати утепаната държава ...


меко казано
ИзображениеИзображение ИзображениеИзображение
Изображение
Аватар
m65
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 285
Регистриран на: Пет Юни 04, 2010 7:22 pm
Местоположение: Горна Оряховица

Re: Отровиха рибата в река Янтра !!!

Мнение от m65 »

Както каза колегата maranzika това е практика. Не е минала година без такива истории. Случвало се е години и по 7-8 пъти да е имало унищожаване на рибата по този начин ( визирам участъка от В.Търново до Драганово ).
Най-лошо е положението от бента на Долна Оряховица в посока нагоре по течението до Първомайци. В този участък за последното десетилетие рибата е намаляла в пъти. И поради естеството на самият бент, и начина на предвижване на рибата ( срещу течението ) в този участък риба няма от къде да дойде, освен да се самовъзпроизведе. Само че изтравянето, мрежарите, а зимата електричарите и кормораните оказват превес.
Може да ви звучи невероятно, но в този участък проверяващи за 24-25 години не съм виждал, а бих казал че рядко е минавала седмица в която да не съм бил на реката.
"Ние можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо." К. Иричек
Аватар
pachosz
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1360
Регистриран на: Чет Юни 18, 2009 6:23 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Отровиха рибата в река Янтра !!!

Мнение от pachosz »

Много тъжна гледка, много :x
И на мен не ми се вярва да има недостиг на кислород в река точно. Специалистите ще се произнесат. Дано ако има виновни, да има и наказани.
А м-у другото що в "Морски раздел" е темата? Не е баш за тук.
Аватар
С.Върбанов
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7045
Регистриран на: Пон Яну 30, 2012 10:19 pm
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: Отровиха рибата в река Янтра !!!

Мнение от С.Върбанов »

Толкова ли няма начин да разберете от къде идват тия мръсотии и отрови ?
Горчивината от лошото качество остава дълго след , като е преминало краткото удоволствие от ниската цена!

https://www.facebook.com/groups/227639040739150/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
real1980
новобранец
новобранец
Мнения: 82
Регистриран на: Нед Окт 30, 2011 2:32 pm
Местоположение: ИСПАНИЯ

Re: Отровиха рибата в река Янтра !!!

Мнение от real1980 »

В последните 4 седмици съм почти всеки ден до обяд на реката с изклучение на съботи и недели. В последните 2 седмици започна леко да се променя цвета към затъмняване,а от миналия петък запоънаха да се появяват умрели миди,но нито една рибка. Беше странно и доста хора казаха че причината била цъфтеж на водораслите. Четох във форума тъкава тема за цъфтежа и си помислих че може да е от това и че мидите били наи чуствителни и първи умирали. Та взех че и аз да повярвам на тази теория. Но кълване нямаше никакво на данните - дори на кефалчета. И така до днес ! Преди да стигна до моста на Драганово минах и се спрях над моста на същата река преди Долна Оряховица. Рибари много и реката нищо общо. И така - замърсяването идва от източник след Долна Оряховица. Такива има няколко по течението на реката. Сега всеки ще дигне ръце - аз не съм!!! А дори и да се стигне до извършителя нещата ще се потулят. Кои го е грижа нас глупаците с въдици. Те мрежари и токаджии са изпаднали в депресия! Единствено създанието на природата наречено "циганин" си осигури прехрана за някои друг ден,а покраи тях и някои старци купили си натровена риба. И така хора като колегата от Дебелец се събират и правят акции по зарибяване а други си исипват боклука и осират картинката. Жалка история.
за сметка на копувача!
Аватар
bobo_33333
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3218
Регистриран на: Пон Май 02, 2011 9:54 am

Re: Отровиха рибата в река Янтра !!!

Мнение от bobo_33333 »

pachosz написа:Много тъжна гледка, много :x
И на мен не ми се вярва да има недостиг на кислород в река точно. Специалистите ще се произнесат. Дано ако има виновни, да има и наказани.
А м-у другото що в "Морски раздел" е темата? Не е баш за тук.
Така приказват от еко инспекциите-
недостик на кислород
и специалистите.
Как в някой места има кислород,в други няма :?:
Ко ти пука дали е в морски или в продава-дай да я забършем с лека ръка темата.
И аз съм ловил по реката,нагоре от Драганово,а там пък преди смесито на Янтра с другата река,до Върбица,от Стражица -радиаторният ,също я тровят по 2-3 пъти в годината... :axe:
Аз там съм пораснал...
Аватар
kesh
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 318
Регистриран на: Пет Май 08, 2009 2:36 pm

Re: Отровиха рибата в река Янтра !!!

Мнение от kesh »

В университета един от професорите по "Пречистване на води" доста често повтаряше на лекции, че ако изсипеш достатъчно количество захар в един водем рибата ще измре... е явно е бил прав. При разтварянето на захарта във водата намалява количеството разтворен кислород по някакви си химични реакции. Тази тема е като скръбна вест за риболовците в България! :(
Когато човек е на лов или риболов, Господ не му брои дните!
Публикувай отговор

Обратно към “Екосистемата около Бивака”