Мислете и за оловото

Как да запазим околната среда чиста

Модератор: Кърцата

Венци ®
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1192
Регистриран на: Съб Май 12, 2007 8:19 pm

Мнение от Венци ® »

Колега,това с камъните наистина е добра идея.И аз съм ги ползвал в критични моменти но само привързани.
И СПРАВЕДЛИВОСТ ЗА ВСИЧКИ.......
Венци ®
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1192
Регистриран на: Съб Май 12, 2007 8:19 pm

Мнение от Венци ® »

Наистина е голяма кочина по водоемите,а по брега на Дунав е нещо страшно. Не е кои знае какво да си почисти човек,но имам чувството ,че наистина опира до възпитание.
И СПРАВЕДЛИВОСТ ЗА ВСИЧКИ.......
Аватар
angler
новобранец
новобранец
Мнения: 82
Регистриран на: Съб Май 05, 2007 6:36 pm
Местоположение: Велико Търново

Re: Мислете и за оловото

Мнение от angler »

mladen_a_ написа:Сега ще се опитавм да ви споделя мнението си за един проблем който може на някои да не изглежда сериозен на фона на засипващите ни пвц боклуци но все пак се замислете дали е така!
Дава ли се сметка че оловото което остава след нас във водоема е много по голям замърсител отколкото една празна пвц бутилка. След попадането на водоема оловото неминуемо се натрупва в хранителна верига и най голямата акумулация естествено е в нейния край - рибите (хищниците), оттам и всеки който ги яде. На всеки му прави впечатление когато шарана му мирише на тиня, но никой не се замисля над това какво точно съдържа месото на вкусната и предпочитаща чисти води бяла риба. А че това което говоря има смисъл е фактът че в западните бели държави в ес е забранено ловуването на водопловощ дивеч със оловни сачми. Предполагам скоро и тук ще е така, но и от нас зависи доколко ще се съобразяваме с него.
Както са казали човек най-много трябва да се страхува от това което не се вижда.
Настина понякога човек май е по добре да не се замисля за това което става около него, защото стреса и паниката не са по малък фактор за влошаването на нашето здраве
Колега оловото не се разпада във вода,само неговите съединения се разпадат.
Наслука!!!!!!!
Аватар
георги н.
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 421
Регистриран на: Пон Яну 22, 2007 7:00 pm
Местоположение: Ботевград

Мнение от георги н. »

Бе какви са тия щуротии, оловото та оловото :evil: Като погледнеш покрай водоемите веднага ти става ясно че затритите тежести са най -малкия проблем. На некои места имам чувство че е площадка за събиране на отпадъци :evil: На запад им е чисто около местата за риболов , та затова оловните тежести са им проблем. Ние не сме дорасли още .
Не можеш да очакваш полет на мисълта в този който е свикнал да пълзи .
Аватар
чпс
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 397
Регистриран на: Чет Мар 22, 2007 5:03 pm
Местоположение: сред село

Да мислим за златото и за платината

Мнение от чпс »

Колеги mladen_a_, 5 кила и чуруликпенчо,

Предлагам вместо оловни - да използваме златни или платинени тежести.

Предимства :

1) Относителното тегло на оловото е 11,3 г/куб.см, на златото е 19,3 г/куб. см, а на платината - 21,6 г/куб.см.

Това означава, че при един и същи обем златните и платинените тежести ще тежат повече от оловните тежести, а това е предпоставка да бъдат хвърляни близо 2 пъти по-надалече.

Това означава също така, че при едно и също тегло златните и платинените тежести ще бъдат с близо 2 пъти по-малък обем от оловните тежести, т.е. с по-малко аеродинамично съпротивление, а това също е предпоставка да бъдат хвърляни близо 2 пъти по-надалече.


2) Риболовните тежести от злато и платина може би няма да замърсяват в такава степен водоемите и реките, както ги замърсява оловото.

Ако все пак съществува риск от замърсяване със злато и платина - аз бих се включил активно в денонощно търсене и утилизиране (един вид обезопасяване) на златни и платинени риболовни тежести.

Така световните запаси от оловни руди ще бъдат съхранени за много повече от изчислените 60-70 години, нищо чудно и глобалното затопляне да се трансформира в глобално захлаждане, важното е това да става постепенно.
Аватар
Pedro
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 904
Регистриран на: Вто Мар 20, 2007 5:27 pm
Местоположение: Русе

Мнение от Pedro »

Колеги- това с оловото не е баш така.То не е захар та да се разтваря във водата.
Замисляли ли сте се защо някои подводни и подземни кабели са с оловна обвивка.Оловото прави един тънък окисен слой..филм.. микрони ..и до там.Не прави ръжда като желязото,която после се разтваря във водата.
Олово няма как да попадне в рибата.Под водата то си е в тази окисна обвивка и толкоз.После дайте да видим с колко тона олово може се замърси голяма река,голям язовир или Дунав - просто неможе.Иначе В човека попада когато той работи с него във разтопено състояние ..като вдишани пари на оловни окиси и т.н.Ако държиш в ръцете си олово не значи че ти влиза в кръвта и организма.Работил съм във фабрика дето се ползва много калай (олово) та са ни правели изследвания задължително.Имало е куриози - работника дето диша парите от разтопения калай във ваната цяла година НЯМА ОЛОВО В КРЪВТА над нормата.Работничка в друг отдел, далече от това място..много далече ..даже в друга сграда - ИМА.То си е
индивидуално дали натрупваш или не.Много неща се пишат от тъпи журналисти ..тъпи ама тъпи... като на Икарус предницата...разбрали недоразбрали.
Скъсаните рибарски тежести не могат замърсят голям водоем - просто е смешно.Така мисля аз.
А що железор има от кораби и шлепове в Дунав това не виждат гадните западняци...маани ги тиа пеераси..
Аватар
sampo
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1218
Регистриран на: Сря Юли 13, 2005 7:38 am
Местоположение: София

Мнение от sampo »

Метиловия алкохол е по отровен от оловото и окисите му , засяга ЦЕНТРАЛНАТА ? нервна система /справка , горните постове :lol: :lol: :lol: / , за това да минем на червено вино , зима е , ората вече маат пръжки с лук :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: ...
На платено не одим !
Аватар
чпс
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 397
Регистриран на: Чет Мар 22, 2007 5:03 pm
Местоположение: сред село

наздраве

Мнение от чпс »

Постите свършиха

Наздраве, Sampo
Аватар
Моряка
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2969
Регистриран на: Пон Сеп 24, 2007 8:06 pm
Местоположение: Иван Димитров-Варна

Мнение от Моряка »

ANGEL 123 написа::кръгли или сплескани камачета и си ги нося във вкъщи, втората стъпка е пробиване с дрелката с много финно свредло Поздрав
Това преди някоя година го четах в едно от риболовните списания.Идеята беше да се ползва за реки/ и места където не се замята надалеч/ при чиста вода за плашливи риби.И мисля,че камъка го облепяха с жилава подхранка.
Публикувай отговор

Обратно към “Екосистемата около Бивака”