Напътствия при закупуване на фото-апарат

Как да направим възможно най-добри снимки от излета.

Модератор: Paublo_Eskobar

Публикувай отговор
Аватар
трапера
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1471
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 10:27 am
Местоположение: Свилен Славов (Мюнхен-Русе)

Re: Напътствия при закупуване на фото-апарат

Мнение от трапера »

Понеже съм на път да си купя "САПУНЕРКА" ,искам да попитам нещо! Разбрах,че почти най-важното е размера на матрицата,как е означена (изписана) върху корпуса на фотоапарата,ако въобще е написано,или трябва да гледам в менюто или в книжката(упътването) :?: Апарата ще се ползва непрофесионално,любителскки сними-природа,риби,семейни.... Снимкити ще се съхраняват и гледат на компютър,допуска се евентуално,че някоя и друга ще се смъкнат на хартия (в рамка) и ще бъдат сложени на секцията :lol: :lol:
Благодаря предварително на отзовалите се!!!
лягам си star
събуждам се super star


Alt ist man erst...wenn die Kerzen mehr kosten als die Geburtstagstorte!
Аватар
hristotihov
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1512
Регистриран на: Сря Авг 09, 2006 10:30 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Напътствия при закупуване на фото-апарат

Мнение от hristotihov »

На апаратите не пише размера на матрицата, търси го в описанието. Сега гледам че масово са 1/2,3 или 1/2,33, което е по-малък диагонал от 1/1,8 примерно. Освен диагонала на матрицата, е важно да НЯМА голям zoom, щото се предполага че колкото по-голямо е вариото, толкова е по-сложен като конструкция и по-некачествен обектива. Много мегапиксели също не ти трябват. Аз ако си купувам ще гледам Самсунг и Канон.
нямам живарник
Аватар
Ачо ♣
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5826
Регистриран на: Пон Яну 17, 2011 10:45 pm

Re: Напътствия при закупуване на фото-апарат

Мнение от Ачо ♣ »

трапера написа:Понеже съм на път да си купя "САПУНЕРКА"...........
Виж ТОЗИ САЙТ предполагам,че ще ти е от полза!
Не можеш да отложиш неизбежното. Защото рано, или късно стигаш до мястото, където неизбежното просто седи и чака.!!!
Аватар
трапера
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1471
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 10:27 am
Местоположение: Свилен Славов (Мюнхен-Русе)

Re: Напътствия при закупуване на фото-апарат

Мнение от трапера »

Благодаря за съветите със закъснение,че на работа беше голям юруш пък и карам само нощни смени...

Та вече имам това:
http://www.panasonic.co.uk/html/en_GB/P ... index.html
8х оптичен зум-средно между 3 и 15-18
16 мпх-нямаше с по-малко :lol:
Лайка-говори се,че е добра оптика
199€-среден ценови клас..........

Колега от работа ме навиваше да си взема видео камера на промоция -има по 100-150€,но като ги подържах в ръка :? едни такива лекички,тъч скрийн дисплей,52х опт.зум :cry: :cry: Може да правят и снимки. Ама аз искам да правя снимки и понякога видео :lol:

Апаратчето го пробвах за сега само в къщи-вечер в стаята на лампа и денем през прозореца-бива! Като го включа е доста бързо-веднага може да снима-ползвах преди време един "Кодак"-трябваха му 4-5 секунди да се освЕсти. Другата седмица почивам 2 дена и мисля да пощракам природа и сгради :lol: :lol: Недостатък-няма упътване и меню на български (или поне на руски),но все пак е купен в Германия :wink: Рових из Гуглето,не можах да открия "мануал" на български,та ще мине време докато се опознаем :lol:
Та така,почвам да сапунисвам :lol: :lol: :lol:
лягам си star
събуждам се super star


Alt ist man erst...wenn die Kerzen mehr kosten als die Geburtstagstorte!
Аватар
hristotihov
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1512
Регистриран на: Сря Авг 09, 2006 10:30 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Напътствия при закупуване на фото-апарат

Мнение от hristotihov »

Честито :drinkers:
Качи някоя снимка да го видим как сапунисва. :D
нямам живарник
Аватар
трапера
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1471
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 10:27 am
Местоположение: Свилен Славов (Мюнхен-Русе)

Re: Напътствия при закупуване на фото-апарат

Мнение от трапера »

С голямо закъснение поради куп причини,качвам няколко снимки. Всичко е правено на автомат,някои са на режим "панорама". Поне още месец няма да имам време за разучаване и експерименти. Всички снимки трябваше да ги орежа повече от 50% ,за да мога да ги кача в галерията!
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
лягам си star
събуждам се super star


Alt ist man erst...wenn die Kerzen mehr kosten als die Geburtstagstorte!
Аватар
jale
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 163
Регистриран на: Нед Юни 07, 2009 9:06 am

Re: Напътствия при закупуване на фото-апарат

Мнение от jale »

Има две марки дигитални фотоапарати Канон и Никон всичко друго е компромис.
slivnalia
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3343
Регистриран на: Чет Апр 14, 2005 6:29 pm
Местоположение: Стоян Петров- Сливен

Re: Напътствия при закупуване на фото-апарат

Мнение от slivnalia »

Тъй като старото Канонче се скапа ,трябва да се взима ново фото :( Та днес пообиколих няколко магазина ,да ама като не са ми ясни нещата с параметрите,гледах гледах.... :oops:

Имам две молбички към вас ,бихте ми разяснил кое и какво да гледам в тези параметри :

Матрица .......?
?...... оптично у-ние

,това е първото.И ако някой ми препоръча "маймунка " в ценовия диапазон до 250 левчета ....цена няма да има :D Поздрави и бъдете здрави :wink:
Изображение
ivanoff
новобранец
новобранец
Мнения: 16
Регистриран на: Чет Май 14, 2009 2:31 pm

Re: Напътствия при закупуване на фото-апарат

Мнение от ivanoff »

slivnalia написа:.....
Имам две молбички към вас ,бихте ми разяснил кое и какво да гледам в тези параметри :

Матрица .......?
?...... оптично у-ние

Аз гледам оптичния зум, който за мен е на първо място, после матрицата, процесор, и възможност за ръчни настройки, които си трявбат от време на време.
Аватар
Вехтия
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 134
Регистриран на: Вто Сеп 20, 2011 10:35 pm

Re: Напътствия при закупуване на фото-апарат

Мнение от Вехтия »

jale написа:Има две марки дигитални фотоапарати Канон и Никон всичко друго е компромис.
Айде бе! Верно!? :shock:
Ако ще се заяждаме, бих казал ;има само други две - "Хаселблад" и "Зинар". За другите няма смисъл да говорим!
Но няма да река тъй, щото нито сме с такива бюджети, нито сме на нивото на тая техника. Става въпрос за избор на машинка от човек, който няма да снима за "Воуг" или "Верлаг Фотографай". на човекът му трябва машинк, дето да му е по джоба, а и да не се чуди кого, аджеба е хванал в кадър - горилата от зоопарка, ели тъщата.
Най-важното е - при джобните апарати, дето са малко по-големи от уебкамера, да не тъси някакви си гига-мегапиксели. Те повече от 6 -8 мега не могат да оползотворят. Причината е, че и самите обективи имат определена разделителна способност, над която, ако ще да се пръснат, не могат да надскочат! И това никой търговец не го казва, а и 90 процента от тях не го знаят.
Освен цифрите от техническите описания, просто поглени и самият апарат; ако обективът му е колкото 1 стотинка, а го наричат за 10 мега - да им пикам на апарата. Важно е обективът да има по-голям диаметър на лещите, казано по най-прост начин. Оптично увеличение по-голямо от 5-8 е удобно, но имай предвид че универсалността се заплаща с по-ниско качество. Което все пак може да бъде разпознато само от по-напреднали фотографи.
За любителите оптичнат стабилизация е неизбежно задължителна. те и повечето професионалисти вече не могат без нея.
Аз бих препоръчал "Панасоник Лумикс", ама тия, средните, със 10-те мегапиксела, дето са почти като огледално-рефлексен. И приличат на такъв.
Много удобни, компактни, с достатъчно настройки за едно полу-професионално ниво.
За хора, дето се врат из шавара и калта, професионалната техника е като дамоклев меч.
Аз викам ,да си гоним рибата, а ако сме грабнали скъпата камера - по-добре да оставим пръчките в килера и да се отдадем на изкуството този уикенд.
Но все пак - това е лично мое мнение. Аз две такива големи дини под една мишница - Ъ-Ъ!! :mrgreen:
Леми изда бест, батт айем мачбеда'а . Ррок-ан-рол, Пенке-ле !!
Аватар
jale
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 163
Регистриран на: Нед Юни 07, 2009 9:06 am

Re: Напътствия при закупуване на фото-апарат

Мнение от jale »

Ако ще се заяждаме, бих казал ;има само други две - "Хаселблад" и "Зинар". За другите няма смисъл да говорим!
Но няма да река тъй, щото нито сме с такива бюджети, нито сме на нивото на тая техника. Става въпрос за избор на машинка от човек, който няма да снима за "Воуг" или "Верлаг Фотографай". на човекът му трябва машинк, дето да му е по джоба, а и да не се чуди кого, аджеба е хванал в кадър - горилата от зоопарка, ели тъщата.
Сам си отговорил...Поне веч знаем, че знаеш за марките "Хаселблад" и "Зинар"
Мислех, че се подразбира, но да съм по-точен ..."Никон" и "Канон" са много по-качествени полупрофесионални фотоапарати от всички останали и много добри професионални(то там веч зависи и какво точно ще снимаш). Казвам го от личен опит. "Панасоник Лумикс" е един много добър фотоапарат за парите си, но не може го сравняваш в същият клас с кой ще да е Канон-Никон. Е вярно малко са по-скъпи, но всеки си решава.

Иначе съм напълно съгласен с написаното и аз препоръчвам "Панасоник Лумикс" ако бюджета е точно такъв
Аватар
Вехтия
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 134
Регистриран на: Вто Сеп 20, 2011 10:35 pm

Re: Напътствия при закупуване на фото-апарат

Мнение от Вехтия »

Да. Вървим по вярна пътечка - оттук-оттам, ще стесним диапазона.
Макар че досега не ми е попадал Канон от такъв фасон - като Лумикса. Каноните, от табакери, май направо скачат в огледално-рефлексните. А такъв не бих влачил по риболов!! Определено.
А за професионалните - забрафих да прикача заленото ухилено човече! Малко дебелашка ми се образува шегичката. Сори!
Накратко - ако тепърва се запознава с фототехниката, на човек малко множко ще му доде И ЛУмикс, от по-големшките! Аз не му ползвам всички настройки, въпреки че от 15-годишен влача апарати, и съм бил до лактите в проявители. Добра снимка става и с по-бюджетен апарат, стига да си наясно, какво точно искаш да покажеш на зрителя! Мисля че това е най-важното .
И разбира се - да разбереш няколко основни правила и хватки, а не някой продавач да те омайва с митове и легенди. :mrgreen:
Леми изда бест, батт айем мачбеда'а . Ррок-ан-рол, Пенке-ле !!
Аватар
orion30
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 716
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 10:59 pm
Местоположение: Варна, Елхово

Re: Напътствия при закупуване на фото-апарат

Мнение от orion30 »

http://www.photopavilion.com/?page=cata ... additional

Една такава Х..ня, перфектно става за риболов. И е на психологическата граница 1000лв. Има прекрасен зелен/ауто/ режим за начинаещи. А ако решите да се впуснете необятните дебри на уравнението с три неизвестни/бленда, скорост, исо/, то нищо не ви пречи да превключите на мануал. Китовия обектив/фино шлифована плексигласова мазачка/ е в пъти по добър от обективите на сапунерките/копче от риза без дупките/. :D

Така, че помислете си за да не купувате два пъти. Сапунерата била тя и от по големите е като телескопична спинингова пръчка, върши някаква работа, ма става и с мобилен телефон. :D
jelqzkov
новобранец
новобранец
Мнения: 37
Регистриран на: Чет Окт 20, 2011 10:29 pm

Re: Напътствия при закупуване на фото-апарат

Мнение от jelqzkov »

Колега orion30, не бъди толкова краен. Има хора, които за тези пари си купуват 2 рибарски коли. Аз лично мога да посъветвам колеги с конкретни оферти за фотоапарат и под 200 лв и книжки за 20 - 50 лв с които ще се радват на много качествени и приятни за окото снимчици. Първият ми фотоконкурс беше спечелен със Минолта с макс разделителна способност 2 мегапиксела и съвсем телефонски настройки на ръчни режим. Твъърде далеч съм за да отричам DSLR- ите, но не всеки може да отдели 2000 лв за фотоапарат, обектив/и, чанта, статив и батерии.
Фен съм на фотографията от 2002-ра и от тогава имам цифров фотоапарат (бях на 15 и още нямах интернет у дома). И едва миналата година успях да отделя над 300 лв фотоапарат (на старо) който що-годе да отговаря на изискванията ми, да не говорик, че чаках суматии и години стативите да станат от 200 лв на 29 за да си позволя приличен и то не какъв да е а една кекава Hama... До тогава снимах със Пентакс за 160 лв.
Не е съвсем прав колегата, който каза, че има 2 марки - Канон и Никон. Прав е, че те са водещи на пазара на DSL-R-и и наистина са добър избор за професионалисти. Но повярвайте ми в сапунерките има чудесни предложения от страна на Sony, Kodak, Pentax и други. Да си кажа правичката - пробвах 2 сапунерки на никон за по 250 лв и бях разочарован.
Споделям мнението на колегата, който похвали Лумиксите. Наистина за цени около 500 - 600 - 700 лв Лумиксите наистина доста добре снимат. Да не кажа и една идея по-добре от Канон-а. А напоследък Сони извади доста добри апаратчета в този клас.

Но не забравяйте най-важното - че снимката се ражда първо в главата на фотграфа. Така че отворете очи за красотите около нас, вземете нещо прилично, което да отговаря на бюджета ви, постарайте се да усвоите някои техники и съм убеден, че ще направите снимки , на които цял живто ще се радвате.
Аватар
Вехтия
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 134
Регистриран на: Вто Сеп 20, 2011 10:35 pm

Re: Напътствия при закупуване на фото-апарат

Мнение от Вехтия »

Ми да. Аз , окак един перничанин ме отвея на пешеходната пътека барабар със поовехтялия ми "Зенит" /та оттогаз съм без личен фотоапарат/, карам "по заместване" с едно "Ейч-Пи" 4 мега, дето вече не си знае прехвърлените гигабайти. И си ми върши работа. Е, все пак не съм се засилил по фотоконкурси.
В бюджета ми все не се намира ресурс за нова техника, та само се облизвам по изложения и щандове като пес около "Македонска Среща"! И определено не бих повлякъл DSL-R на излет, където ръцете ми ще бъдат заети основно и целенасочено с нещо друго. Като знам колегата ми как вече три години не може да се оправи с пет - шест прашинки някъде по матрицата....
Мерси, викам на такваз либофф!! Огледално-рефлексен само ако ще изкарваш пари от това, за да си оправдае хилядарките, или ако ми го харижат за под 800 лефа.И то с поне два обектива, или с един - ама метален, не тия пластмасови луфтарки, с които ги комплектоват "по дифолт".
И пак казвам - по-важна е идеята и желанието за работа. А меракът за техника от клас си идва логично с натрупването на знания и "експириънс", опит по нашему. Кел файда от нещо, дето има повеке акъл от тебе, кат' ни знайш за кво ти е. Една позната, със "сапунерка" Практика, ъакива кадри вади, та чак и завидях! А даже не знае за половината му опции!! Просто си "има око".
Леми изда бест, батт айем мачбеда'а . Ррок-ан-рол, Пенке-ле !!
Публикувай отговор

Обратно към “Фотография”