Въпрос относно забраните

Информация за риболовния билет

Модератор: sapuna

Публикувай отговор
Аватар
webfusion
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 231
Регистриран на: Вто Сеп 18, 2012 10:59 am
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Въпрос относно забраните

Мнение от webfusion »

Здравейте колеги,
понеже доста ходя по реки вече доста се притеснявам за законите и къде забранено къде разрешено и те така, че да взема да попитам да ме светнете хем може да има някои като мен, де разбрал де не разбрал.
Съответно си знаем от кога до кога е забранена определена риба и след това, когато по принцип не е в размножителен период...
Така когато реша да ида на дадена река първо трябва да прочета това предполагам, ако няма друго след него:
http://iara.government.bg/wp-content/up ... %D0%B8.pdf

Ако реката не попада в забраната в мястото което ще реша да ловя, трябва да видя дали не попада в някакъв национален парк, резерват и прочие.... но как да търся сайта на резервата ли, тоест има ли документ общ някъде :) ?

След това трябва да проверя, дали случайно не е взето под аренда така да се каже и да е частно ловно стопанство ли ?

След това дали не е забранено защото се използва за питейни нужди ?

И като се убедя че е наред всичко и мина 200 км. отивам и виждам ... първо бариера на пътя без никакви указания, след това като я прескоча ... табела "ЧАСТНО ЛОВНО СТОПАНСТВО" моля не притеснявайте животните, рибата и не берете билки :)
Какво правим сега?

В смисъл има ли методика на проверка за да е точно всичко когато се реши да се ходи на дадено място и каква е тя?

Друг вариант е да звънна в ИАРА и да кажа реката областта където искам да ида и да ми обяснят какво може и не може, обаче не се знае на кои ще се обадя и дали ще е наясно щото и така може да се случи. И пък ако има частен участък сигурно няма да ми кажат... щото може и да не знаят

Благодаря
pitcha
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 736
Регистриран на: Сря Май 04, 2011 2:40 pm

Re: Въпрос относно забраните

Мнение от pitcha »

Е, тя си е сложна работа - пъстървовия риболов.
Абсолютно правилно си се ориентирал. Проучване му е майката.

Първо - целогодишната забрана.

Второ - защитени територии. Национални и природни паркове.
- В парковете ПП Витоша и НП Централен Балкан е изцяло забранено. /За Централен Балкан не съм съвсем сигурен/
- В НП Рила и НП Пирин - има разрешени някакви работи - реки и методи. Гледаш в сайтовете.
- В ПП Странджа има разрешени, но може да има и забранени.

Трето - Санитарно охранителни зони. Има ли табела, че е забранено, и/или ограда - не стават. Там е забранен достъпът, а не риболовът.

Четвърто - ловни стопанства.
В някои е забранено, в други е разрешено срещу заплащане. Ровиш по сайтовете и се ориентираш.

Пето - има места, в които ловните дружинки са си забранили - абсолютно незаконно. В този случай аз си тръгвам, понеже на такива реки няма за какво да маам гащи. Но на другия ден се обаждам в НЛРС СЛРБ и се оплаквам, и те махат табелите.

Проучване му е майката. Успех.

P.S.
В ИАРА няма какво да питаш. Те знаят само за забраната, а останалите работи - не.
Аватар
webfusion
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 231
Регистриран на: Вто Сеп 18, 2012 10:59 am
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: Въпрос относно забраните

Мнение от webfusion »

Ми тъй ще да е, по трудният начин :)
playback
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 220
Регистриран на: Пон Юни 27, 2011 12:39 pm

Re: Въпрос относно забраните

Мнение от playback »

Момци, за да не отварям различни теми - От днес може лид а се лови пъстърва (по скоро да правя опити да ловя :) ) ?
Аватар
Martin Mihailov
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5047
Регистриран на: Чет Авг 20, 2015 8:45 pm

Re: Въпрос относно забраните

Мнение от Martin Mihailov »

Знаели някои до кога е забранена щуката.Гледах на две места и на двете пише различно.На едното го дават до 30 април а на другото до 30 маи :?: :?:
Д-р Флекс
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3044
Регистриран на: Нед Яну 02, 2011 6:04 pm

Re: Въпрос относно забраните

Мнение от Д-р Флекс »

Някои знаели. На сайтана Яра.
Аватар
vobler4o
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 210
Регистриран на: Нед Юли 15, 2012 8:25 am
Местоположение: р.Марица

Re: Въпрос относно забраните

Мнение от vobler4o »

Martin Mihailov написа:Знаели някои до кога е забранена щуката.Гледах на две места и на двете пише различно.На едното го дават до 30 април а на другото до 30 маи :?: :?:
http://www.bigfish.bg/news/novini/Zabra ... ukata.html
Тайната на успеха се крие в това - човек да не се страхува да експериментира!!
Публикувай отговор

Обратно към “Риболовен билет и документи”