Глоба за не попълнен риболовен билет??

Информация за риболовния билет

Модератор: sapuna

mutagen
новобранец
новобранец
Мнения: 8
Регистриран на: Нед Ное 06, 2016 9:50 pm

Глоба за не попълнен риболовен билет??

Мнение от mutagen »

Извинявам се предварително ако въпроса ми не е за този раздел. Интересува ме има ли глоба (и ако има каква е) за не попълване на данни от излетите в риболовният ми билет (дата, воден обект, вид, количество (бр. кг.)). Аз ловя от около 2 години предимно на спининг и пускам всяка уловена риба, но не рядко се случва да имам по 10-15 поредни излета без нито една уловена риба. Оттук възникват и въпросите, трябва ли да вписвам абсолютно всеки излет, дори и тези през които не съм хванал нищо, и това че редовете са 26 на брой означава ли че в рамките на годината (билета) имам право само 26 пъти да отида за риба? Когато си вадих билета ги попитах това с попълването важно ли е, и те ми отговориха че било просто формалност и не е важно. Да но преди около час случайно прочетох мнение (в този форум) където споменават за човек глобен за не попълване на тези данни. Това ме накара да напиша въпроса си тук.
Предварително благодаря на всички отговорили.
Здравейте, аз съм млад, красив, финансово подсигурен, с добро чувство за хумор, не пия, не пуша, не употребявам наркотици и никога не посягам на жени... Търся да закупя бензинова помпа за Голф3.
Аватар
mrenka
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 483
Регистриран на: Чет Апр 09, 2015 12:09 am

Re: Глоба за не попълнен риболовен билет??

Мнение от mrenka »

На практика няма как да те хванат в нарушение, защото улова трябва да го запишеш след края на излета, а това може да стане и вкъщи. Демек трябва цял ден да висят в храстите и да те гледат и записват какво ловиш, следващия път пак да попаднат на теб и да те проверят дали и какво си записал. Досега не съм чул някой да е проверявал и глобявал за такова нещо любител рибар.
Ако много те е страх, глобата е от 100 до 400лв, така ме осведомиха агенти от ИАРА.
mutagen
новобранец
новобранец
Мнения: 8
Регистриран на: Нед Ное 06, 2016 9:50 pm

Re: Глоба за не попълнен риболовен билет??

Мнение от mutagen »

400 лева глоба за това че не съм вписал излет с пълно капо или пусната риба???? А същевременно бракониерите вадят тонове риба на вечер, и на тях нищо!!!! Отвратен съм от системата!!!!!
Здравейте, аз съм млад, красив, финансово подсигурен, с добро чувство за хумор, не пия, не пуша, не употребявам наркотици и никога не посягам на жени... Търся да закупя бензинова помпа за Голф3.
Аватар
Sorcerer
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 137
Регистриран на: Съб Фев 05, 2011 11:12 am
Местоположение: Бургас

Re: Глоба за не попълнен риболовен билет??

Мнение от Sorcerer »

Логиката колега сочи, че тези редове би трябвало да се попълват от инспекторите на ИАРА, при евентуална проверка. Ето и ти си забелязал, че редовете са 26, според мен са 25 - има два с обяснения, а в годината имаме около 50 седмици, по един ден да ходиш в седмицата за риба, си надхвърлил редчетата два пъти... Логиката обаче е едно, а писането и приемането на нормативната база е съвсем друга бира... После се чудим, защо няма свястно работещ български закон :rolleyes:
Естественно в закона са си измили ръцете с нас, като в чл. 24, ал. 3 са ни вменили следното:
" да записват улова от всеки риболовен излет по видове и количество ( в килограми и бройки ) в билетите за любителски риболов"
Наздраве !!! :drinkers:
lozzy.68
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1636
Регистриран на: Сря Сеп 18, 2013 6:33 pm

Re: Глоба за не попълнен риболовен билет??

Мнение от lozzy.68 »

Съгласен съм на 100!!! Старите билети ,още ги пазя бяха...... :roll: А според Новите, трябва ,да си микро-калиграф....! :shock: Какво е смислено в бълхария ?!?! :drinkers: Наслука на всички ,колеги ,въдичари!
Аватар
gotzyss
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 189
Регистриран на: Сря Апр 07, 2010 5:40 pm

Re: Глоба за не попълнен риболовен билет??

Мнение от gotzyss »

При проверка от ИАРА ме предупредиха , че съм за глоба .Трябва да попълниш поне датата и водоема.
mutagen
новобранец
новобранец
Мнения: 8
Регистриран на: Нед Ное 06, 2016 9:50 pm

Re: Глоба за не попълнен риболовен билет??

Мнение от mutagen »

gotzyss, какъв точно беше вашия случай? Кога мина проверката? по време на излета ви, или когато събирахте такъма? Бяхте ли задържали риба? Та освен предишния въпрос (всеки излет ли се вписва, или само когато задържаме улова ) възниква още един, ако проверката е била по време на излета, и имаме задържан улов, това означава ли че трябва да вписвам нов ред за всяка уловена риба, така че когато и да минат всичко да е записано?


Много се влошават нещата за нас! а ние седим и си траем! Излиза че покритите и неизвестни неща за които можем да отнесем актове+конфискация на всичко налично са много! Поредното нещо за което научих е нивото на водоема. Оказа се че има санкции за риболов при ниско ниво на водоема. Значи трябва по някакъв начин да намираме достоверно инфо за долната граница на нивата на всеки водоем, а как ще се съобразяваме на момента дали е под или над тази граница, не ми ражда главата! Излиза че когато ходя за риба, със себе си трябва да водя добър юрист плюс цял набор от различни специалисти, и дори и тогава няма гаранция, че няма да изровят нещо за което да ме санкционират!!!!

Нали риболова беше един много хубав спорт, предимно за удоволствие и спокойствие? А какво ни направиха тия? Как може да седим и да си траем?
Здравейте, аз съм млад, красив, финансово подсигурен, с добро чувство за хумор, не пия, не пуша, не употребявам наркотици и никога не посягам на жени... Търся да закупя бензинова помпа за Голф3.
glmv
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 310
Регистриран на: Съб Юли 14, 2012 9:15 pm

Re: Глоба за не попълнен риболовен билет??

Мнение от glmv »

Определено се усеща студа навън.
ПП
Това е административно наказателната разпоредба "Чл. 65. (Изм. и доп. - ДВ, бр. 59 от 2012 г.) Който извършва любителски риболов в нарушение на изискванията по чл. 24, ал. 1 и 2, се наказва с глоба от 100 до 400 лв."
Всеки има право да реши дали да се съобрази със законовото изискване или не. Доказването е друга работа. Нека не бъркаме неизпълнението на задължението с неговото установяване.
Хубава вечер на всички.
mutagen
новобранец
новобранец
Мнения: 8
Регистриран на: Нед Ное 06, 2016 9:50 pm

Re: Глоба за не попълнен риболовен билет??

Мнение от mutagen »

Значи да разбирам че в началото на всеки един излет, трябва да записвам датата и мястото, а при приключване на излета да вписвам и улова, без значение дали е пуснат, задържан, или дали изобщо е имало такъв.

Хубаво би било всеки закон да има някаква логика, а единствената логика която виждам тук е............. Да! излиза че в рамките на билета имам право само на 25-26 излета. Имал съм случаи, когато за един ден съм обикалял по три реки, като в някой от тях дори не съм хвърлил и веднъж, защото съм сметнал че няма смисъл и съм преминал към следващата река. Тогава излиза че в рамките на този един ден трябва да впиша три излета, или да рискувам да бъда санкциониран.
Здравейте, аз съм млад, красив, финансово подсигурен, с добро чувство за хумор, не пия, не пуша, не употребявам наркотици и никога не посягам на жени... Търся да закупя бензинова помпа за Голф3.
lozzy.68
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1636
Регистриран на: Сря Сеп 18, 2013 6:33 pm

Re: Глоба за не попълнен риболовен билет??

Мнение от lozzy.68 »

И в тоя ред мисъл,отиваш на водоем,, Х,,,ловиш 2 кг качествена. риба (която задържаш ),после по дадени причини на водоем ,,y,, там,ловиш още 2-3 кг. + не дай Боже, една Трофейна?!?! Какво се случва, в случай, че Ви проверят?!?!?... :roll: Ами,по закон сте си живи ,,Бракониери,, !!! :shock: А няма да коментираме,какво се случва с бай мангал ,,парашутиста,, или братчет му,,,мрежаря,, или ,,токажиятъ,, кат доди , горскуту ?!?! :?: :axe: :drinkers:
Аватар
dekata
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1428
Регистриран на: Сря Мар 01, 2006 6:53 pm
Местоположение: Карлово

Re: Глоба за не попълнен риболовен билет??

Мнение от dekata »

Попълни 5-6 реда с дати,водоем,риби т.н. и го остави така.При проверка винаги може да кажеш,че си забравил да запишеш днес :wink: Номера минава.Излиза малко хитруване на дребно,но това е най-малкият проблем в тази държавица.
„Големият проблем с тъпите копелета е, че те са толкова тъпи, че не могат да повярват, че човек може да бъде умен”. Вонегът!
mutagen
новобранец
новобранец
Мнения: 8
Регистриран на: Нед Ное 06, 2016 9:50 pm

Re: Глоба за не попълнен риболовен билет??

Мнение от mutagen »

dekata, Благодаря за мнението. Нищо лично, но "хитруването на дребно" ще минава до време, а аз искам всичко да ми е изрядно :) Опитах да почерпя информация от извора по този въпрос, но се получи типичното за българските институции въртене в кръг. Следващия път ще подхода по малко по различен начин, и се надявам да получа отговор. Все пак имам законното право не само да се интересувам, ами и да получа ясен и категоричен отговор на въпроса "кво правим" когато редчетата свършат, а билета още не е изтекъл.
Здравейте, аз съм млад, красив, финансово подсигурен, с добро чувство за хумор, не пия, не пуша, не употребявам наркотици и никога не посягам на жени... Търся да закупя бензинова помпа за Голф3.
Аватар
mrenka
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 483
Регистриран на: Чет Апр 09, 2015 12:09 am

Re: Глоба за не попълнен риболовен билет??

Мнение от mrenka »

Колега, мисля че прекалено се вживяваш в тая тема. Никой няма да се занимава с теб единствено заради непопълнен билет. Както виждаш, никой не сподели да му се е случвало такова нещо. Имаме само един предупреден от вероятно нервни за нещо проверяващи.
Ако не бъркам, бланката за риболовен билет е една, различни са сроковете на валидност. Щом искаш да си напълно изряден, купувай само месечни билети и ги попълвай прилежно. Ако редовете не стигат - премини на седмични :wink:
firepd69
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 197
Регистриран на: Сря Окт 10, 2012 7:40 am

Re: Глоба за не попълнен риболовен билет??

Мнение от firepd69 »

mutagen, на въпроса " кво правим " веднагически вадиш 20 кинта и ги мушеш в джеба на проверявашия :!: Разбра ли :?: А пък ако аз съм проверяващ веднага ще ти взема стотака минчо, без да се замисля ич даже :!: Та те така , акоправилно си ме разбрал :wink:
firepd69
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 197
Регистриран на: Сря Окт 10, 2012 7:40 am

Re: Глоба за не попълнен риболовен билет??

Мнение от firepd69 »

Мъ , АЗ изобще не се заяждам :oops: , написахти просто алгоритъма на действие! Като гледам умен младеж си, високо образован , търсиш правата си и пишеш досущ като тези от " затворено общество " например , " конго за българия" , и др. др. подобни организации. Вместо да ходиш всеки ден за риба и да им късаш джуките ти се занимаваш с разни фантасмагории. Вервай ми от теб ще стане всичко друго но не и рибар :!: Има вече и доброволни отрядници на ИАРА доста във форума попитай и тях. Ако не ти отговорят, питай регионалната ИАРА, ако и те те отсвирят натопи ги направо на Десислава Танева. Ако не стане и там пиши направо на Юнкер там може да те огрее :D
Публикувай отговор

Обратно към “Риболовен билет и документи”