Слънчевото изгаряне

Всичко за времето, и доколко то помага или пречи на риболова.

Модератор: Кърцата

Публикувай отговор
Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

Слънчевото изгаряне

Мнение от Бачо Илия »

Пускам тази тема за коментари във връзка с печенето на слънце , слънчевите изгаряния и погрешното схващане за тяхната здравословност. Като за начало- линка по долу:

http://www.meteo.bg/pollution/uv.php

п.п. аз летно време като съм за риба винаги съм с риза с дълги ръкави и дълъг панталон ( анцуг) :wink:
Изображение
ivkata
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 226
Регистриран на: Вто Авг 28, 2007 5:04 pm
Местоположение: Перник

Re: Слънчевото изгаряне

Мнение от ivkata »

Колеги след всички неща с които се мазах от рода на бабините мазила, кисело мляко, Panthenol от 10 кинта, та дори и ракия , ме светнаха на още едно мазило от което се чуствам най-добре :!: казва се ДЕФЛАМОЛ и се взима от аптеките , то е 3лв и некви стотинки ама най-облекчи болката ми . Това от мен дано и на вас да помогне
КОЛЕГИ НАСЛУКА !!! (И ПО 2 НА КУКА)
Аватар
Drago
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 344
Регистриран на: Пон Фев 25, 2008 5:21 pm
Местоположение: София

Re: Слънчевото изгаряне

Мнение от Drago »

ДЕФЛАМОЛ-a e мехлем за изгаряния, примерно изгорил си се на печката и се мажеш с дефламол ма много гори кат се намажеш с него както се казва изтегля топлото :)
ivkata
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 226
Регистриран на: Вто Авг 28, 2007 5:04 pm
Местоположение: Перник

Re: Слънчевото изгаряне

Мнение от ivkata »

Вярно е че много гори когато се намажеш с него , но лично при мен най-помогна :wink: сега се чуствам по-добре намазаха ме в 16:00 и в 22:00 и ме поотпусна :)
КОЛЕГИ НАСЛУКА !!! (И ПО 2 НА КУКА)
Бачо Илия
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7322
Регистриран на: Сря Дек 26, 2007 9:20 pm
Местоположение: гр. Карлово

Re: Слънчевото изгаряне

Мнение от Бачо Илия »

Бе , пичове- темата не е с кво да се мажете , макар че вече сгомнявката е станала , а за това че всяко едно изгаряне приближава нещата до рак на кожата ( меланом) и че човек не следва да се мотае необлечен по риболов , плажове и т.н. Слънцето си е пак същото , каквото е било преди 50 или 500 години , но защитния озонов слой - не е същия. Днес по Канал-1 имаше изрични инструкции по този въпрос ( особено за децата). Хванал "тен"...- тена е защитна реакция на организма , поне малко да намали uv-облъчването!!! Въпроса е сериозен и не се ебавайте със здравето си , да се мотаете по къси гащи по язовирите , морето и реките , особено в обедните часове :wink: :wink: :wink:
Изображение
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: Слънчевото изгаряне

Мнение от КИРО »

Или като излизате в морето с лодка,риза с дълъг ръкав,леки панталони и голяма шапка,щото ИДА е мнооого прав.
Аватар
Drago
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 344
Регистриран на: Пон Фев 25, 2008 5:21 pm
Местоположение: София

Re: Слънчевото изгаряне

Мнение от Drago »

IDA написа:Бе , пичове- темата не е с кво да се мажете , макар че вече сгомнявката е станала , а за това че всяко едно изгаряне приближава нещата до рак на кожата ( меланом) и че човек не следва да се мотае необлечен по риболов , плажове и т.н. :wink: :wink: :wink:
Да Ида е прав, кожният рак е един от на злобните, ма нема страшно тука у нашия институ едни колега го лекуват с фототерапия ще помагам :)
Katana
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 253
Регистриран на: Нед Май 13, 2007 5:51 am
Местоположение: Горна Оряховица

Re: Слънчевото изгаряне

Мнение от Katana »

Ще ви кажа най-доброто лекарство против изгаряне. Забравете всякакви мазила , млека и тем подобни! След изгаряне на слънце вземете ракия или спирт и обилно се намажете по тялото/там , където са изгарянията/. Веднага кожата се успокоява и спира да боли. Изпробвано е лично от много години. Някои ще кажат сега , че е по-добре да я изпият. Е , това съвсем не е вярно- когато си изгорял по-добре е да се намажеш , отколкото да изпиеш лекарството!
All we are is dust in the wind...
Аватар
GODzillata
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 16393
Регистриран на: Сря Сеп 13, 2006 11:12 am
Местоположение: Outta space

Re: Слънчевото изгаряне

Мнение от GODzillata »

Panthenol rules! Пръскаш и забравяш! :smt023
На риба - като на война! Fish'n'chicks! :mrgreen:
Кеч & Рилийс...в тиганааа-аха-ха-хаааа...Изображение
Аватар
Диканаров
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2580
Регистриран на: Пет Мар 17, 2006 6:01 pm
Местоположение: софия

Re: Слънчевото изгаряне

Мнение от Диканаров »

Момци, най-опасно е да изгори отново човек веднага след като се е обелил. ИДА е прав във всичко, но България не е по полюсите, където озоновият слой изчезва. Там няма защита от преките слънчеви лъчи. У нас постепенното получаване на слънчев загар е полезно. Просто трява постепенно да се увеличава престоят на слънце, да се носи лека и широкопола шапка, да се пият много течности и облеклото да е леко и да попива потта. За изгаряния в нашата къща ползваме цинкова паста. Струва стотинки, а в някои аптеки я и правят. Вълшебно е действието и! Казвам го от дълга практика с деца и внуци. :lol:
Няма малки и голями, има хванати и изтървани!
babushka
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 410
Регистриран на: Сря Ное 12, 2008 6:45 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

Re: Слънчевото изгаряне

Мнение от babushka »

Слънчевото изгаряне води до рак на кожата. Разни американски и руски учени само за това говорят във своите статии и изследвания. И......кой ли ги чете тези научни трудове?! В този форум, едва ли има хора, които са ги чели, включително и аз, но знам от тук и там, че слънцето не е много здравословно, особенно през август. Тогава било най-силно и изгарянията са неизбежни. По крайбрежната ивица, бризът идва на помощ, понякога изгарянията са по-малко, но све пак си е страшничко, имайки предвид, че ракът не се лекува лесно. Най-лесно човек изгаря, когато е в морето и когато е улисан в риболова, затова, по-добре е да сме предпазливи - винаги с шапка на главата и поне някаква памучна блузка/тениска/ на гърба. Аз, имам лошия навик, когато пече силно, да заставам с гръб към слънцето, като си въобразявам, че там по-малко изгарям, ама после спя " на закачалката", както има такъв израз,защото никакви мазила, след изгаряне не помагат, освен киселото мляко, в редки случаи, ама прецедено, за да поеме високата температура по-бързо.Как е при другите хора незнам, сигурно не им е лесно. За по-мургавите, не е опасно, така си мисля, но за белите като сирене кожи?!
Ракът - е една коварна болест, която ходи само по хората! Независимо, дали е на кожата, белия дроб или на някакъв друг човешки орган. Рак ли е, опасен е!
Най-добрият начин да запазиш своите приятели е да не ги предаваш!
/Мизнер/
Boyana11
новобранец
новобранец
Мнения: 1
Регистриран на: Нед Авг 19, 2012 6:26 am

Re: Слънчевото изгаряне

Мнение от Boyana11 »

Katana написа:Ще ви кажа най-доброто лекарство против изгаряне. Забравете всякакви мазила , млека и тем подобни! След изгаряне на слънце вземете ракия или спирт и обилно се намажете по тялото/там , където са изгарянията/. Веднага кожата се успокоява и спира да боли. Изпробвано е лично от много години. Някои ще кажат сега , че е по-добре да я изпият. Е , това съвсем не е вярно- когато си изгорял по-добре е да се намажеш , отколкото да изпиеш лекарството!

И само за информация - съвсем не си мислете че ракията или спирта ви спасяват положението .Просто не знаете какво си причинявате на кожата после... :oops: Ето един link и от мен:

http://www.vesti.bg/?tid=40&oid=907611
Аватар
franky
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 555
Регистриран на: Вто Юли 06, 2010 11:04 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Слънчевото изгаряне

Мнение от franky »

Слънцето е нещо много опасно, за съжаление, все още подценявано от мнозина. Освен изгаряне, съм получавал и слънчев удар - ужасно главоболие, температура, треска и т.н.

Най-доброто с/у тези неща е превенцията...Не случайно ония пущиняци в пустинята ходят омотани в чаршафи :idea:

А това с ракията е безумие... Ако да е убаво питие, приписването на всякакви вълшебни и лечебни свойства, без никаква обосновка, си е чиста проба игра със здравето.

Тя и при махмурлук доста помага, особено в стабилно количество, но това е далеч от лечение, в истинския смисъл на думата :lol:
Щастието се гради от малки радости, а не от хазартни попадения.
Публикувай отговор

Обратно към “Времето и риболова”