Има ли риба докато духа силен вятър и вали ?

Всичко за времето, и доколко то помага или пречи на риболова.

Модератор: Кърцата

Аватар
pacho109
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2440
Регистриран на: Вто Фев 09, 2010 6:52 pm
Местоположение: Кърджали

Re: Има ли риба докато духа силен вятър и вали ?

Мнение от pacho109 »

И аз мисля ,че няма строги правила кога кълве рибата и кога не.Но при вятър и дъжд обикновено влиза навътре и слиза на дъното и се лови там.Имам предвид шарановите риби.Веднъж при такива условия и силни гръмотевици,едната от които падна на 150м. от нас върху един телефонен стълб шарана полудя-удар след удар :!:
Изображение
Чърчил: "Нима искате избори, които се решават от най-ненужните гласове, дадени за най-ненужните кандидати?"
Чърчил:" На Балканите има повече история,отколкото те могат да понесат!"
http://vremeto.v.bg/
snegk
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 13896
Регистриран на: Вто Яну 02, 2007 9:11 pm
Местоположение: св.Влас

Re: Има ли риба докато духа силен вятър и вали ?

Мнение от snegk »

pacho109 написа:И аз мисля ,че няма строги правила кога кълве рибата и кога не.Но при вятър и дъжд обикновено влиза навътре и слиза на дъното и се лови там.Имам предвид шарановите риби.Веднъж при такива условия и силни гръмотевици,едната от които падна на 150м. от нас върху един телефонен стълб шарана полудя-удар след удар :!:
Затова казах, че зависи от много фактори, ако долу водата е студена и завали топъл дъжд, рибата се дига и обратната, ако завали студен дъжд, тя слиза долу.Така е и с вятъра и т.н.Другото което е за вятъра, защо казваме, че, когато духа срещу нас има по-голяма вреоятност за успех, защото течението от вятъра носи частиците храна към нас и рибата ги следва, и обратната, когато ни духа в гърба, тя заминава навътре.Това обаче не е закон и може да има много различни ситуации.Затова трябва постоянство и експерименти :drinkers:
Да хванеш риба е удоволствие,но да и дариш живот,това не се описва с думи.
dodo16
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 388
Регистриран на: Пон Окт 05, 2009 10:47 am

Re: Има ли риба докато духа силен вятър и вали ?

Мнение от dodo16 »

snegk написа:
pacho109 написа:Другото което е за вятъра, защо казваме, че, когато духа срещу нас има по-голяма вреоятност за успех, защото течението от вятъра носи частиците храна към нас и рибата ги следва, и обратната, когато ни духа в гърба, тя заминава навътре.Това обаче не е закон и може да има много различни ситуации.Затова трябва постоянство и експерименти :drinkers:
В затворен водоем, при наличие на вятър, се формира течение в повърхносния слой. Обаче водата няма къде да отиде и поради тази причина се образуват подводни течения обратни на повърхносните. Повечето риби ловим в придънния слой, така че........... :smt017 .Но това което е споделил колегата Снег за заставането стещу вятъра е безспорен факт.
Споед моя скромен опит и наблюдения в зависимост от местото, има доста фактори събиращи рибата при гореспоменатите условия:
1. При вятър вълните отмиват от брега глина и хранителни частици, които се подемат от обратните течения и се отлагат на определени разстояния. :smt045
2. При дъжд има оврази, където се вливат повърхносните води, които правят съответното отмиване.
3 При вятър и дъжд се очаква да има комбинация, ама зависи и от вятъра, и от дъжда, о от дънния релеф.............. и от дънната флора............
Абе мога да напиша труд по въпроса, но основния фактор за успешен риболов определено е наличието на риба. Където я има тя си се храни.
tanius
новобранец
новобранец
Мнения: 1
Регистриран на: Чет Мар 31, 2011 7:18 am

Re: Има ли риба докато духа силен вятър и вали ?

Мнение от tanius »

Duha vali,ne e problem,vinagi sme si lovili. :)
snegk
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 13896
Регистриран на: Вто Яну 02, 2007 9:11 pm
Местоположение: св.Влас

Re: Има ли риба докато духа силен вятър и вали ?

Мнение от snegk »

tanius написа:Duha vali,ne e problem,vinagi sme si lovili. :)
Колега, добре дошъл.Писането на кирилица е задължително. :wink:
Да хванеш риба е удоволствие,но да и дариш живот,това не се описва с думи.
Аватар
Д.Граховски
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 2900
Регистриран на: Нед Яну 16, 2011 8:14 pm
Местоположение: Дупница/София :)

Re: Има ли риба докато духа силен вятър и вали ?

Мнение от Д.Граховски »

Днеска на тоя ми ти вятър нищо ама нищо и поо дъното и по повърхността(ако се питате за каква риба съм биза за щука) :)
Tell people there’s an invisible man in the sky who
created the universe, and the vast majority believe you.
Tell them the paint is wet, and they have to touch it to be sure.

Изображение

[url]http://maximo.bg/url]
Аватар
Sc00by
фен клуб-скобар
Мнения: 98
Регистриран на: Съб Мар 19, 2011 8:20 pm
Местоположение: София

Re: Има ли риба докато духа силен вятър и вали ?

Мнение от Sc00by »

Преди година някаде попаднах в такава ситуация че не ми клъвна цял ден ,но по 1 време като заваля един лек дъждец и се 1 събуди рибата :lol: :lol: . Не ми даваше да хвърля както не ми беше клъвнало цял ден за час изкарах колкото за 2 дена риба :D :D
Изображение
Аватар
Borkata
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1553
Регистриран на: Вто Окт 21, 2008 5:56 pm
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

Re: Има ли риба докато духа силен вятър и вали ?

Мнение от Borkata »

вятър + дъжд и вълна до 3-тия етаж,на това му викаме сафридено време.в повечето случай този мой любим рибок иска точно такова време :D
http://www.chepare.com/" onclick="window.open(this.href);return false; Качествени чепарета Borkata
Изображение
skorpy
новобранец
новобранец
Мнения: 7
Регистриран на: Чет Фев 10, 2011 8:01 pm

Re: Има ли риба докато духа силен вятър и вали ?

Мнение от skorpy »

в сабота спря да духа 3 пати за по 5 минути и изжадихме три пастарви през другото време само един клен на блесна. на платеното на иваняне
SHIMANO_VN
новобранец
новобранец
Мнения: 1
Регистриран на: Съб Апр 30, 2011 11:15 pm

Re: Има ли риба докато духа силен вятър и вали ?

Мнение от SHIMANO_VN »

Модерирано! Запознай се с правилата на форума и пиши на кирилица! barutchiata
ivuu
новобранец
новобранец
Мнения: 32
Регистриран на: Нед Май 15, 2011 7:51 pm

Re: Има ли риба докато духа силен вятър и вали ?

Мнение от ivuu »

Има има тога кълвът най-големите риби! от личен опит
Аватар
malkapluvka
фен клуб-скобар
Мнения: 79
Регистриран на: Вто Яну 04, 2011 8:17 pm
Местоположение: Ямбол

Re: Има ли риба докато духа силен вятър и вали ?

Мнение от malkapluvka »

Да споделя и моите впечатления - тъй като почти винаги ловя до треви, камъш, водорасли, и всякаква друга растителност във водата, не харесвам чистите пространства, почти няма никаква разлика дали ще е слънчево, облачно, ветровито или безветрие. Единствено като вали сякаш има някаква промяна, но всичко е относително, всеки път е различно.
В проливен летен дъжд с гръмотевици ми е кълвала риба като "побъркана", не те оставя да хвърлиш, друг път при същите условия - нема никой.
Зимата при насрещен вятър със снежна виелица - червенопери като за световно, и пак присъщите условия - клъгла нула.
По вероятно промяната в нивото на реката да окаже влияние на кълването, отколкото метеорологичните условия.
И да не забравяме - рибата си е животно, като е гладна, ще се храни, като не е гладна, се "оправдаваме" с природата.... :) :)
ɐʞʌnןԀ ɐʞןɐƜ Ѧαℓκα Ƥℓʋʌκα ɐʞʌnןԀ ɐʞןɐƜ
Аватар
Whassup
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 338
Регистриран на: Пон Сеп 13, 2010 2:02 pm
Местоположение: Свищов, Лом

Re: Има ли риба докато духа силен вятър и вали ?

Мнение от Whassup »

В неделя бях за риба, от 6 до 8 никаква риба, духаше много слабо, след това се усили и си вадех доволно каракуди и платики на дъно и плувка до 2 часа, можеше и да продължаваше да кълве, но си тръгнах. А за слаб дъжд знам от баща ми, че рибата кълве много.
shoplandeca
новобранец
новобранец
Мнения: 49
Регистриран на: Нед Мар 22, 2009 8:03 am
Местоположение: Пловдив

Re: Има ли риба докато духа силен вятър и вали ?

Мнение от shoplandeca »

Моите впечатления и изводи като рибар,както и на няколко близки до мен колеги са,че при силен вятър рибата се активизира.Факторите за това според мен (нас) са,че водата се обогатява с кислород,вълните,които са следствие на вятъра (физика) ровят брега и дъното и изравят червейчета,насекоми и квото се сетите дето живее там и рибата се храни с това.Разместване на водните пластове,т.е. при спокойно време в един язовир 1,5 - 2,00 м. водата е чай,а отдолу ледена (личен опит).При водоемите,които имат равно дъно и постепенно увеличаване на дълбочината( примерно Пясъчник ) са необходими не кой знае колко големи вълни за да разместат водните маси на дълбочина 1 - 1,5 м.Това изравя храната на рибите от дъното и те бягат натам за да се нахранят,в същото време водата е богата на кислород.Виждал съм с очите си батачанлий на яз.Батак как вадят по 2-3 килограмови шарани на търмък от брега(не казвам,че е законно,че дори и не знаех,че чакат такива моменти) в бурен вятър с големи вълни.Явно хората си знаят.В спокойно време такива неща са немислими или глупави.В момента са съм на морето в друга държава,но важи и за останалите водоеми.Преди три дни морето беше тепсия.Влизам за кеф с очила и плавници доста навътре.Морето беше бистро ама бистро,голям кеф,голяма красота,виждаше се на голяма дълбочина и надалече кристално.Вчера задуха вятър,промяната във видимоста се забелязваше.Днеска влизам(вятърът не спря) и видимоста примерно от 50 метра падна на 10.Е,те това имам в предвид.Рови дъното и брегът и изравя храната,както и вкарва кислород.А за насрешния вятър при риболов няма по хубаво нещо.Подкрепят го и по горните ми впечатления.Със здраве на всички и успехи.
Какво е по-хубаво от едно бурканче с мед?Две бурканчета с мед.-Мечо Пух
hubavatairina
новобранец
новобранец
Мнения: 2
Регистриран на: Нед Окт 23, 2011 8:39 pm

Re: Има ли риба докато духа силен вятър и вали ?

Мнение от hubavatairina »

В един голям дъжд на Ивайловград сме хващали най-много уклейка.
Публикувай отговор

Обратно към “Времето и риболова”