Кълването на рибата и промяната на времето ???

Всичко за времето, и доколко то помага или пречи на риболова.

Модератор: Кърцата

Аватар
Harmanlieca
новобранец
новобранец
Мнения: 47
Регистриран на: Нед Юли 22, 2007 8:10 am
Местоположение: Harmanli,Burgas

Кълването на рибата и промяната на времето ???

Мнение от Harmanlieca »

Колеги кога според вас рибата взима най-много преди да се развали времето или след като се оправя.Имам някакви наблюдения за реки и язовири но не знам как е по морето.
Риба с въдица свършване НЯМА!!!
Аватар
чуруликпенчо
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1523
Регистриран на: Съб Ное 18, 2006 7:49 pm
Местоположение: Варна - Враца

Мнение от чуруликпенчо »

За морето по-важна е силата и посоката на вятъра. Инак сме имали добри дни и в студено, и в дъждовно, и в снеговито, и в слънчево. Май няма точна рецепта.Има хора ,дето изкарват теории за пълнолуние и други разни такива ,ама.........рибешка му работа. :roll: :roll: :roll:
Няма дума в българския език,която в множествено число да завършва на "Й".
Marto-picha
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 148
Регистриран на: Пон Яну 08, 2007 9:39 pm
Местоположение: Шумен
Обратна връзка:

Мнение от Marto-picha »

Според мен рибата не взима само когато има големи вални.
Аватар
Harmanlieca
новобранец
новобранец
Мнения: 47
Регистриран на: Нед Юли 22, 2007 8:10 am
Местоположение: Harmanli,Burgas

Мнение от Harmanlieca »

Тази сутрин много гаден североизточен вятър,нямаше голяма вълна резилтат:една платерина на дъно около 350-400 гр .На бомбарда(плуваща, потъваща)голям валат.Явно влошаването на времето я кара да бяга навътре,а на същото място в петук са я пукнали,а вчера пак е било слабо.
Риба с въдица свършване НЯМА!!!
Аватар
rumci
учете се от него
учете се от него
Мнения: 5748
Регистриран на: Вто Окт 31, 2006 4:28 pm
Местоположение: Бургас

Мнение от rumci »

Според мен преди влошаване на времето активни са кефаловите риби. По време на буря просто не може да се риболовства, а след утихване на вятъра е най-доброто време за морски риболов.
kuku
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 333
Регистриран на: Пон Май 01, 2006 10:39 pm
Местоположение: varna

Мнение от kuku »

чуруликпенчо написа:Май няма точна рецепта.Има хора ,дето изкарват теории за пълнолуние и други разни такива ,ама.........рибешка му работа. :roll: :roll: :roll:
Възможно е и да е съвпадение но от три години насам при пълнолуние вечер на плувка грацата дава много по-слабо на плочата.Преди мнооого години когато имаше доста сафрид на върнолома съм пълнил чепарето и при доста бурно време. И съм съгласен че силата и посоката на вятъра е от голямо значение.А най съм съгласен че си е рибешка работа.Виждал съм как при идеални наглед условия иларията застава на 5см от червея и.... ама никак не ще да го лапа.На сладващия ден, на същото място,при същите условия не чака да цопне даже - а де... .
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Мнение от КИРО »

Морската няма стандарт.Ловил съм сафрид и на голяма вълна,и на абсолютно тихо време.Но май каята най добре яде преди да се развали времето,поне по мои наблюдения.
Аватар
BERG
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 429
Регистриран на: Сря Авг 30, 2006 4:08 pm
Местоположение: Добрич

Мнение от BERG »

За последните два сезона наблюденията са следните : Кълве добре при слаб nord - nord east вятър умерена вълна. Изобщо не пипа или съвсем слабо при west вятър откъм брега :)
:supz: Който може не пита който пита може :supz: :supz: :supz:
Аватар
Краси 7650
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 256
Регистриран на: Вто Дек 12, 2006 10:03 pm

Мнение от Краси 7650 »

преди пет години имам спомен от Бялата Лагуна - горе долу по това време беше- края на лятото
заоблачаваше се докото стана почти черно небето , морето завря изведнъж - силен вятър и пороен дъжд
до тогава нищо не беше пипнало такъмите а, в този момент на всички
поводи имах риба -попчета-кефали-платерина
Красимир от Балчик
Аватар
1000n
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 834
Регистриран на: Пет Юли 04, 2008 10:21 pm
Местоположение: Родом от Варна, живеещ в София

Re: Кълването на рибата и ВРЕМЕТО???

Мнение от 1000n »

Според мене през юли и август времето става за плаж, но не и за риболов на морето още по-малко от брега (изключение може би прави, и то само понякога, началото и края на този период). И според мене основната причина за това рибата да кълве по-малко тези дни се явява високата температура на морската вода. Само си помислете на човек като му е горещо мисли ли за ядене и не гледа ли да отиде някъде на по-хладно? :idea: Мисля, а и съм чувал от стари рибари, че и с рибата е същото ......
Явно рибата "търси" оптимална температура (нито много висока, нито много ниска). Явно и затова (визирам пелагичната риба) навлиза в Черно море през пролетта, през типично летните месеци юли и август е по-на север иIили навътре в морето и есента отново идва към брега......

Вижте какво правят колегите в Одеса :D
http://fishingclub.od.ua/forums/index.p ... 156&st=140
babushka
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 410
Регистриран на: Сря Ное 12, 2008 6:45 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

Re: Кълването на рибата и промяната на времето ???

Мнение от babushka »

Любителка съм на черноморското попче и си го хващам винаги, когато мога, дори и в дъждовно време.
Стига водата в морето да не е по-топла от 22 градуса и по- студена от 13 градуса. Няма значение дали ръми, вали или духа силен вятър. То -попчето си е на дъното и времето не го вълнува, гладно ли е - кълве и ушите му пращат.
Особенно под големите камъни, там са по-едрите екземпляри. Когато морето стане студено, т.е. водата застудее много, каята/попчето/ изчезва на някъде и аз незнам къде, но изчезва. Тази година ще го дебна до края на ноември или докато има слънчеви и топли дни. След това го почвам още от месец март, ако има слънчеви дни и не ми е много студено да кисна по плочите и камъните докато го дебна. За другите риби нямам информация, защото не ги ям, затова и не ги ловя. Това лято се разминах и със сафрида. Водата бе много топла и той почти не излезе към брега, но пък рибарите с лодките го скъсаха край Несебър и Св. Влас.
Най-добрият начин да запазиш своите приятели е да не ги предаваш!
/Мизнер/
Аватар
КИРО
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 11636
Регистриран на: Пон Авг 20, 2007 7:12 am
Местоположение: Кичево до ВАРНА
Обратна връзка:

Re: Кълването на рибата и промяната на времето ???

Мнение от КИРО »

Последния път като излизах,температурата на водата беше 12 гр.Поне сонара това показваше.Кълвеше си почето,че и сафрид се показа.Най много имаше граца,ама е мъка да я ловиш и бързо се отказах.Мисля,че другата седмица ще има пак добри дни за излизане,ще проверя каква е ситуацията с температурните въпроси.
Изображение

В МОРЕТО МИ Е ПО-ДОБРЕ,ОТКОЛКОТО НА БРЕГА
babushka
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 410
Регистриран на: Сря Ное 12, 2008 6:45 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

Re: Кълването на рибата и промяната на времето ???

Мнение от babushka »

Да се поправя. Миналата седмица и аз си хванах доста попчета при 12-13градуса -температура на водата. Чувала съм, че по това време край нос Калиакра и Маслен нос се срещат тюлени и делфини. Някой, ако има заснети на кадър такива моменти да ги покаже, ако не е тайна. Не съм виждала тюлени по нашето черноморие. Мислех, че такива животни има само на мн. студени места и ледници.
Най-добрият начин да запазиш своите приятели е да не ги предаваш!
/Мизнер/
babushka
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 410
Регистриран на: Сря Ное 12, 2008 6:45 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

Re: Кълването на рибата и промяната на времето ???

Мнение от babushka »

По морето промяната на вятъра е нещо нормално. Свикнали сме и на силни пориви и на по-слаби. И при вълнение на морето пак има достатъчно риба за хващане. Стига рибарят да издържи на поривите на вятъра може да се радва на добър улов. През лятото ми направи впечатление, че въпреки високите вълни сафридът, хамсията, попчето, зарганът и големите рибоци не им пречеше да се появяват до брега. В студените месеци, особенно сега, когато топлите дни са рядко явление, най- много риба хващат колегите от Несебър/с лодки/,Влас , Поморие и Ченгенето, от брега ние си хващаме попчета, чат-пат чернокоп/със сбиролино/, по две-три бройки, е друго си е мъжката сила, мятат бомбардата по-далеч, докато ние жените като метна навътре пет-шест пъти и ръцете ми увисват безпомощно, след това и малката въдица не мога да държа нормално, ама какво да се прави, нали всеки иска да си хапне и нещо по-така, по-различно от попче. Чернокопа е вкусна рибка, но за нас жените е по-трудно да си го наловим. През този месец вятъра е с променлива стойност, ту духа от юг, ту духа от север. Често е и от изток, той докарва рибата до брега, просто трябва да се дебне. Иска постоянно да се следи източния вятър, за да се хване пасажа с риба. Така че, и при зимните месеци, при хубаво топло време, рибарят трябва да е на точното място, за да се радва на добър улов.
Най-добрият начин да запазиш своите приятели е да не ги предаваш!
/Мизнер/
Аватар
чуруликпенчо
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1523
Регистриран на: Съб Ное 18, 2006 7:49 pm
Местоположение: Варна - Враца

Re: Кълването на рибата и промяната на времето ???

Мнение от чуруликпенчо »

е друго си е мъжката сила, мятат бомбардата по-далеч, докато ние жените като метна навътре пет-шест пъти и ръцете ми увисват безпомощно, след това и малката въдица не мога да държа нормално, ама какво да се прави,
Бабушке, в този случай нещата опират по-скоро до правилно избрания комплект /прът и макара/. Моята съпруга изкарва по 5-6 часа в непрекъснато мятане на бомбардата, без да и се изморяват ръцете, като на дистанцията и на замятане могат да завидят доста колеги. Инак е 45 кг. с мокри дрехи. Доста съфорумници са я виждали и могат да го потвърдят. Лично на мен, пръта и не ми пасва особено.Дръжката ми идва по-тежка отколкото трябва.Това е една "Негра",щека, 3,60м. , акция 5-20гр. , безумно лека и здрава. Според тестовете на корифеите в спининга ,на /кантарчето/ връхчето би се навирило доста нагоре,ама всичко е въпрос на личен избор......
Няма дума в българския език,която в множествено число да завършва на "Й".
Публикувай отговор

Обратно към “Времето и риболова”