Различните наименования на рибите

Всичко за рибите.Външни белези,хранене,ареал на отделните видове.

Модератор: emo vasilev

Аватар
var4o
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 289
Регистриран на: Нед Яну 04, 2009 11:47 pm
Местоположение: София-Люлин-Балчик

Re: Различните наименования на рибите

Мнение от var4o »

В Петрич.
Каракуда-Гърбуш.
Скобар-Буйник.
Оклей-Хамсия.И още много други които не можах да запомня.
Абе направо Маллллееееее. :D
Аватар
lfc_boy
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 684
Регистриран на: Чет Май 01, 2008 11:38 pm
Местоположение: Русе

Re: Различните наименования на рибите

Мнение от lfc_boy »

Ами аз като прочетох темата и разбрах,че почти цяла България нарича каракудата - таранка.Не знам защо тогава я пишат
каракуда по книгите.По и ходи таранка на тая риба :D,като шаранка :lol: .Каракуда ми звучи като баракуда :?
Above us only sky
cucko
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 645
Регистриран на: Пет Май 29, 2009 10:49 pm
Местоположение: Павликени

Re: Различните наименования на рибите

Мнение от cucko »

Павликенски риби :lol: :lol:
каракуда-таранка
уклей-Белица
бяла риба-смадок
слънчевка-часовник
Грехота е да убием трофейни риби!
Дайте им втори шанс!
Аватар
kopoy_92
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 318
Регистриран на: Съб Сеп 13, 2008 8:27 am
Местоположение: гр. Варна
Обратна връзка:

Re: Различните наименования на рибите

Мнение от kopoy_92 »

Някой да е чувал за кумчи или сазанче (малки речни риби) ?
Аватар
Trias
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1064
Регистриран на: Съб Юни 03, 2006 12:36 am
Местоположение: София

Re: Различните наименования на рибите

Мнение от Trias »

Уклей или Уклейка е вида , който се хваща в реките Караагач,Велека и Резовска ? Уклеят е вида Chalcalburnus chalcoides , а Уклейката е вида Alburnus alburnus ? Щото навсякъде из страната за по-кратко между уклей и уклейка няма разлика при наименованията . Стандартен морунаш от вида Vimba vimba ли е маломерния лупавец от вида Rutilus frisii , който по принцип е преобладаващ улов в р.Велека през лятото и си се лови масово ! Вярно , че е защитен вид , но защо въобще трябва да е забранен , след като се въди в изобилие ? Още един въпрос имам : От време на време в устиетата и по-нагоре срещу течението на реките у нас , вливащи се в Черно море , навлизат пасажи кефалови риби за отхранване , а не за размножаване .Как се познава дали са иларии,платерини или морски кефали ? Предполагам ,че при определянето на вида не се взима под внимание само размера на отделните бройки в пасажа ! :roll:
Последно промяна от Trias на Съб Мар 13, 2010 9:15 pm, променено общо 3 пъти.
Аватар
sapuna
Модератор
Модератор
Мнения: 11750
Регистриран на: Вто Сеп 06, 2005 1:15 am
Местоположение: Горна Оряховица
Обратна връзка:

Re: Различните наименования на рибите

Мнение от sapuna »

Триасче,чета ти мнението и се кефя!!!
Съжалявам обаче,че не мога да помогна за този ареален обзор!
Изображение
.............."Не кордата се къса, а нервите на рибаря".............
danielo
новобранец
новобранец
Мнения: 47
Регистриран на: Сря Апр 30, 2008 11:42 am

Re: Различните наименования на рибите

Мнение от danielo »

Кефалът при нас е с ударение на е-то,а в Южна България "удрят"на а-то!
При нас кефАл казваме на морският!
Respect!!
Изображение
Аватар
Whassup
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 338
Регистриран на: Пон Сеп 13, 2010 2:02 pm
Местоположение: Свищов, Лом

Re: Различните наименования на рибите

Мнение от Whassup »

.........................


Модерирано!
Пиши на кирилица!!! sapuna
aaa11
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 293
Регистриран на: Съб Апр 25, 2009 4:14 pm
Местоположение: софия

Re: Различните наименования на рибите

Мнение от aaa11 »

rumci написа:На каракудата си и викаме таранка, на уклея-белевица :wink:

колега таранките по бургас са бели а по западна българия са златисто кяфяви, и заради това си мисля че са различно име ,а не заради диалект

П.П според мен :wink:
snegk
и господ не е толокова добър
и господ не е толокова добър
Мнения: 13896
Регистриран на: Вто Яну 02, 2007 9:11 pm
Местоположение: св.Влас

Re: Различните наименования на рибите

Мнение от snegk »

aaa11 написа:
rumci написа:На каракудата си и викаме таранка, на уклея-белевица :wink:

колега таранките по бургас са бели а по западна българия са златисто кяфяви, и заради това си мисля че са различно име ,а не заради диалект

П.П според мен :wink:
Колега, таранките (каракудите)са два вида.Златисти и сребристи, без значение в коя част на България са. :D
Да хванеш риба е удоволствие,но да и дариш живот,това не се описва с думи.
konty
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 316
Регистриран на: Сря Сеп 05, 2007 7:39 am
Местоположение: ПЛОВДИВ

Re: Различните наименования на рибите

Мнение от konty »

Пловдив
бабушка-червеноперка

---------------
Две различни рибки са! ;) sapuna
ЖИВОТА Е КРАТЪК, ИГРАЙ ТВЪРДО!!!
Ако не знаеш - ще те научим, ако не можеш – ще ти покажем, ако не искаш - ще те принудим!
Не живей за мечтите си, Живей заради делата си!!!
Помнете, че понякога когато не получавате това, което искате, това е голям късмет. - Далай Лама
chema154
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 329
Регистриран на: Пон Дек 22, 2008 1:24 am
Местоположение: плевен

Re: Различните наименования на рибите

Мнение от chema154 »

[quote="pojara28"] тая риба колега дето в бяла слатина и викате пападурка при нас май и викат плескуданка[/още и виолетка и казват идялна е за стръв
заимало са е едно немане
konty
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 316
Регистриран на: Сря Сеп 05, 2007 7:39 am
Местоположение: ПЛОВДИВ

Re: Различните наименования на рибите

Мнение от konty »

konty написа:Пловдив
бабушка-червеноперка

---------------
Две различни рибки са! ;) sapuna

Знам :) но ние си викаме на бабушката - червеноперка :wink:
ЖИВОТА Е КРАТЪК, ИГРАЙ ТВЪРДО!!!
Ако не знаеш - ще те научим, ако не можеш – ще ти покажем, ако не искаш - ще те принудим!
Не живей за мечтите си, Живей заради делата си!!!
Помнете, че понякога когато не получавате това, което искате, това е голям късмет. - Далай Лама
INCUBUS
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3795
Регистриран на: Пон Окт 01, 2007 9:20 pm
Местоположение: Смолян

Re: Различните наименования на рибите

Мнение от INCUBUS »

Първите ми рибоулови на времето,на което обикновено му казваме "щастливо детство",бяха с върбова пръчка,парче корда и плувка от кокоше перо на р.Арда под болницата в гр.Маджарово на едни гъсти сребристи рибки с масленозелени гръбчета,за които в кухата ми детска тиквичка втълпиха възрастните,че тези рибки са "хамсийки" :)На едни по-едри,мустакати,с остри муцуни,които кълвяха на изкопани от земята край жилищното блокче червеи,им викаха " платини".Трябваха ми години след това,та да разбера,че в първия случай е ставало въпрос за уклейки,а във втория -за черна мряна,по-точно маришка сигурно.
Следващия шок го изпитах,през 2004г.,като след многогодишно прекъсване,вече тук в Смолян,тръгнах да се уча на риболов със стари смолянски рибари.При един риболов на яз.Кърджали,където ме заведоха пролетта за уклеи,покрай уклеите хванах и три-четири някак по-различни дребни рибки.При първата,единият от дъртите рибарища-Бат Коце /лека му пръст и много плувкарски излети в небесното царство!/,ми вика:" Я,червеноармеец!".Е,на мен ми падна ченето.Викам,бе не може да се казва така тази риба,на което ми се отговаря:"Тва е перка."Е,изпращях окончателно.Почвам да им разправям,че перки /червеноперки/ съм ловил в Харманли като ученик-в старото корито на Олу дере,до Гърбавия мост.Колегата tamihal ако прочете това,ще се сети веднага за мястото,сега е пресушено,засипано и подравнено.Там имаше,казвам аз,ама там е равнина,а тук в този планински язовир не може да има "перки".Пичовете ме гледат и се хилят и викат:"Ти на спомените си ли ще вярваш или на това,което хвана и виждаш в момента?".Край,спирам,че мноо го отпрах... накратко,разбрах,че това са бабушки,ловя ги и до сега на много места /вчера пак на яз.Кърджали на друго място напрасках 67 бр.такива -за спорта,взех си само 4 по-едри :) /,ама на много колеги-риболовци и сега тук не може да им се обясни,че това е бабушка,която не е "перка". :lol:
Аватар
Венелин Радушев
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1026
Регистриран на: Пон Юни 09, 2008 6:37 pm
Местоположение: Силистра

Re: Различните наименования на рибите

Мнение от Венелин Радушев »

Trias написа:Стандартен морунаш от вида Vimba vimba ли е маломерния лупавец от вида Rutilus frisii , който по принцип е преобладаващ улов в р.Велека през лятото и си се лови масово ! Вярно , че е защитен вид , но защо въобще трябва да е забранен , след като се въди в изобилие ?
Различни са, наистина ври от дребни морунажчета там, именно морунажчета. За кратките два излета там не успях да хвана и видя наживо лупавец, но по описания и снимки, по скоро прилича на мъздружка, бабушка-спортист :lol: /издължена/.

Иначе за таранките и каракудите, най сме близо ние до "книгите". Каракудите тук са карас /караси-мн.ч./. :D
"Досадното на този свят е, че идиотите са уверени в себе си, а умните са изпълнени със съмнения."
Публикувай отговор

Обратно към “За рибите по света и у нас”