Тази напаст - " слънчева " риба

Всичко за рибите.Външни белези,хранене,ареал на отделните видове.

Модератор: emo vasilev

velislav.zarev
новобранец
новобранец
Мнения: 30
Регистриран на: Пет Юли 10, 2009 6:07 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Тази напаст - " слънчева " риба

Мнение от velislav.zarev »

Слънчевата риба - Lepomis gibbosus е от семейство Слънчеви костури - Centrachidae в което се включват 31 вида слънчеви костура, срещащи се в Северна америка. Слънчевата риба е интродуцирана у нас като аквариумна рибка и впоследствие изпускането или умишлено пускане във различни водоеми у нас се оказало фатално ...
PoIoGaVo
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 693
Регистриран на: Чет Юни 18, 2009 3:30 pm

Re: Тази напаст - " слънчева " риба

Мнение от PoIoGaVo »

Незнам но днес тази риба ме спука кам 20 парчета изкарах :shock: Няма отървяне но аз не я пускам обратно така ли се прави ?
velislav.zarev
новобранец
новобранец
Мнения: 30
Регистриран на: Пет Юли 10, 2009 6:07 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Тази напаст - " слънчева " риба

Мнение от velislav.zarev »

То и да не се пуска файда няма - тя вече толко здраво си се е захванала и се размножава у нас, че няма начин по който да се махне. А за вкусовите и качества - аз я ям и ми харесва - само да е по-голямшка и на скарата :drinkers:
Cyprinidae forever!
SONY
учете се от него
учете се от него
Мнения: 4590
Регистриран на: Пет Фев 01, 2008 9:46 am
Местоположение: Пловдив

Re: Тази напаст - " слънчева " риба

Мнение от SONY »

Може би ако беше ядлива,нямаше да е на толкова гъсто.Слънчака подобно и на други риби,кльопа яко хайвер и унищожава други видове риба.Добре поне,че не си пада по тестени и зърнени изделия,та да може да се изолира ,когато е много гъст.
TICA FAN
NiKiTyYy
новобранец
новобранец
Мнения: 43
Регистриран на: Съб Юли 26, 2008 10:37 pm

Re: Тази напаст - " слънчева " риба

Мнение от NiKiTyYy »

баща ми като малък ги е ял и още е жив начи не е отровна :D
xubavo
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 196
Регистриран на: Пон Юни 29, 2009 10:43 pm
Местоположение: гр.Пловдив

Re: Тази напаст - " слънчева " риба

Мнение от xubavo »

Тея гадове последно когато лових на блесна в един язовир доста усилено ми скачаха по блесната :lol: :lol: :lol: :lol: хванах даже два броя вартят се покрай блесната и се хващат сами на търмък :lol: :lol: а иначе кефала който тарсих тогава неможеше да се вреди до блесната от слънчаци :lol: :lol: :roll:
Когато човек е на лов или риболов, Господ не му брои дните.
pikefisher
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 213
Регистриран на: Пон Авг 03, 2009 8:51 pm
Местоположение: Г.Оряховица
Обратна връзка:

Re: Тази напаст - " слънчева " риба

Мнение от pikefisher »

Огромна напаст. Навсякъде е. На места почти не се среща, но в повечето не можеш да се оттървеш. По река Росица има едри екземпляри. По Янтра съм вадил една с толкова много хайвер, че ще се пукне. Имал съм случай, в който е нагълтвала куката до стомаха. Яде се, но има много кости. Поне е красива.
jporlando
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1922
Регистриран на: Пон Фев 25, 2008 10:14 pm

Re: Тази напаст - " слънчева " риба

Мнение от jporlando »

pikefisher написа: Яде се, но има много кости. Поне е красива.
:?: :?: :?:
Слънчев костур-слънчевка,часовник-изпържена няма кости :wink:
Който не я е ял той само е изгубил :wink:
Става ,като чипс и за студената бира си е направо екстра :drinkers:
kolio_vg
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 256
Регистриран на: Чет Яну 31, 2008 12:23 pm

Re: Тази напаст - " слънчева " риба

Мнение от kolio_vg »

как ще я ям тази риба,мразя я и не мога,пък който си я харесва да си я пържи и яде
pikefisher
вече хвърля и на тежко
вече хвърля и на тежко
Мнения: 213
Регистриран на: Пон Авг 03, 2009 8:51 pm
Местоположение: Г.Оряховица
Обратна връзка:

Re: Тази напаст - " слънчева " риба

Мнение от pikefisher »

Мисля, че не е чак толкова зле за ядене, но трябва да е по-едра.
барона
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1093
Регистриран на: Съб Авг 29, 2009 6:27 pm
Местоположение: КАЗАНЛЪК

Re: Тази напаст - " слънчева " риба

Мнение от барона »

Колкото до вкусови качества, човек сам трябва да ги определи. А колкото до това - как са принесени по нашите земи, някъде бях чел, че или хайвер полепва по ципата на краката на прелетните птици, или изяждат рибки пълни с хайвер. Явно телесната топлина на птиците се отразява благоприятно върху развитието на зародиша на слънчака. Незнам..... догатки
Колкото повече толкова повече!
velislav.zarev
новобранец
новобранец
Мнения: 30
Регистриран на: Пет Юли 10, 2009 6:07 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Тази напаст - " слънчева " риба

Мнение от velislav.zarev »

барона написа: А колкото до това - как са принесени по нашите земи, някъде бях чел, че или хайвер полепва по ципата на краката на прелетните птици, или изяждат рибки пълни с хайвер. Явно телесната топлина на птиците се отразява благоприятно върху развитието на зародиша на слънчака. Незнам..... догатки
Една от основните тези е че е внасяна като аквариумна и езерна рибка и вследствие на изпускане/умишлено пускане се е разселила у нас. Друг вариант е да се пренасят личинки или хайвер с тинята по краката на водоплаващи птици - както правилно е отбелязал колегата, друг вариант, който на мен ми се струва по-малко вероятен, но възможен - е да е достигнала нашата страна по различни речни пътища - главно р. Дунав, като е дошла от централно европейските държави - където също е била обект на езерно и аквариумно отглеждане през миналия век. :rolleyes:

А това за изяждането на хайвер и последващото му изкарване "годен за излюпване" е невъзможно - просто стомашните сокове на птицата ще го смелят и него, както и цялата риба. :smt045
babushka
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 410
Регистриран на: Сря Ное 12, 2008 6:45 am
Местоположение: Бургас
Обратна връзка:

Re: Тази напаст - " слънчева " риба

Мнение от babushka »

Напаст или не, в морето я има, е, нещо подобно, нарича се лапина, месото и е по-меко и котките я ядът с удоволствие. Ама както е тръгнало, по рибарските магазини щом продават атерина, след време може да продават и лапина. Черноморската лапина много прилича на слънчака и на малка таранка, само цветовете на люспите и са по-шарени. Хващала съм доста големи парчета лапина, доколкото знам от старите рибари, рибата не е за изхвърляне, не че е много вкусна, но все пак става за ядене.
Най-добрият начин да запазиш своите приятели е да не ги предаваш!
/Мизнер/
Кристиян Стефанов
новобранец
новобранец
Мнения: 48
Регистриран на: Съб Фев 20, 2010 5:03 pm

Re: Тази напаст - " слънчева " риба

Мнение от Кристиян Стефанов »

Аз съм чувал че са развъдили слънчака в нашите водоеми защото изяждал яйцата на комара и така намалявал пополацията му :ANAL: :roll:
Кеф цена няма!!
alhimica
новобранец
новобранец
Мнения: 9
Регистриран на: Нед Юни 13, 2010 4:30 pm
Местоположение: Димитровград

Re: Тази напаст - " слънчева " риба

Мнение от alhimica »

Кристиян Стефанов написа:Аз съм чувал че са развъдили слънчака в нашите водоеми защото изяждал яйцата на комара и така намалявал пополацията му :ANAL: :roll:
Рибката Гамбузия е внесена с тази цел :wink:
За Бога колеги и съфорумци унищожавайте проклетата слънчева рибка където ви падне! Никаква милост за нея!
Публикувай отговор

Обратно към “За рибите по света и у нас”