Kakва е тази риба?

Всичко за рибите.Външни белези,хранене,ареал на отделните видове.

Модератор: emo vasilev

Аватар
Trias
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1064
Регистриран на: Съб Юни 03, 2006 12:36 am
Местоположение: София

Re: Kakва е тази риба?

Мнение от Trias »

SUPER MARIO написа:Попитах те дали все още смяташ, че рибата от снимката на Кърцата е скобар?Ти ми обясняваш разликата между скобар, морунаж и лупавец. :mrgreen:
Ако това на снимката на Кърцата е уловено в Тунджа не е Лупавец ! Не съм спец по скобарите ! Значи възможно е колегата Кърцата да е объркал без да иска реката :idea:
А може и лупавците от Средиземноморието, ако там ги има да се качват нагоре срещу течението и бам у Тунджа ... :roll:
Аватар
Кърцата
фен клуб-скобар
Мнения: 2590
Регистриран на: Чет Авг 04, 2005 1:46 pm
Местоположение: София

Re: Kakва е тази риба?

Мнение от Кърцата »

Пичове, нали не смятате, че ще се излагам да пускам риби, които не познавам.
Рибата е ЛУПАВЕЦ и реката в която е хваната е Тунджа, в Елхово.
И аз бях хипер учуден от наличието й там, но е факт. Ето още снимки от друг ъгъл:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

По време на този излет хванах само кефали и въпросния лупавец. Абсолютно различно поведение като съпротива по време на ваденето. Веднага бях сигурен, че закачената риба не е кефал, мислех за распер, но изненадата след кепчосването беше огромна. Ако някой иска да се увери лично, може да иде да го търси. Рибата си е все още там (ако някой местен не го е объркал със скобар)
само русалки НЕ ловя и то защото не им знам мезето

http://forum.nariba.com/viewtopic.php?f=25&t=18972- ПАК ЩЕ ДОЙДЕМ!!!!!!!!!

http://standartparket.com/
Аватар
Trias
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1064
Регистриран на: Съб Юни 03, 2006 12:36 am
Местоположение: София

Re: Kakва е тази риба?

Мнение от Trias »

Изображение

Добре , приемам за истина , че рибата е уловена в река Тунджа , но защо въобще е там ?
Първо предположение :arrow: Някой е уловил Лупавец във Велека и после го е пуснал в река Тунджа !
Второ :arrow: Май има някакъв околовръстен път при миграцията на рибите от реките в Черно море през Каспийско до Средиземно и после от устието на Марица и после в р.Тунджа при гр. Елхово .
Трето предположение : Кърца, ми Вие колега сте единствен у нас , дето сте имали този невероятен късмет ! Определено сте роден под щастлива звезда :D

пп Докладваният случай на улов на Лупавец по поречието на Тунджа все пак е спорадичен , това не се случва всеки ден ! След месец октомври 2010 година досега ,поне никой не се е похвалил , че е уловил Лупавец в р.Тунджа или пуснал снимков материал по темата .
murade
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 148
Регистриран на: Нед Окт 13, 2013 12:50 pm
Обратна връзка:

Re: Kakва е тази риба?

Мнение от murade »

чист бял амур
Аватар
Trias
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 1064
Регистриран на: Съб Юни 03, 2006 12:36 am
Местоположение: София

Re: Kakва е тази риба?

Мнение от Trias »

http://www.google.bg/url?sa=i&source=im ... 5590598828" onclick="window.open(this.href);return false;

Ами ... :rolleyes: То пък какво ли няма в река Тунджа ? Изумен съм :shock: :D
Все пак Белият амур (Ctenopharyngodon idella) не е често срещан вид по течението на реката !
Аватар
sapuna
Модератор
Модератор
Мнения: 11750
Регистриран на: Вто Сеп 06, 2005 1:15 am
Местоположение: Горна Оряховица
Обратна връзка:

Re: Kakва е тази риба?

Мнение от sapuna »

Ако това пък е Амур ,аз ще си отрежа кълбалките и ще ги подаря за Коледна украса на форума! :lol:
Изображение
.............."Не кордата се къса, а нервите на рибаря".............
siunu
новобранец
новобранец
Мнения: 8
Регистриран на: Нед Ное 09, 2008 1:33 pm

Re: Kakва е тази риба?

Мнение от siunu »

Защо да няма лупавец в р.Тунджа, след като в природонаучния музей в София има изложен лупавец и текста на стъкленицата гласи, че това е лупавец и е хванат през 30-те години на 20 век в река Осъм. Там е отбелязано и името на риболовеца, който го е хванал. Да не би р.Осъм да се влива направо в Черно море ? Лупавеца не е проходна риба, това че може да живее и в полусолени води не я прави проходна. Каракудата също живее в полусолени води, например аз съм хващал каракуда в морето точно на скалите вляво от устието на р.Велека, докато се опитвах да ловя м.кефали и иларии. Това не прави каракудата проходна, доколкото нея си я има и във вътрешността на страната. В средата на 20 век много български реки са били коригирани и тази чувствителна риба - лупавеца, е загубила средата си на живот. Тунджа е сравнително добре запазена река и няма причина тази риба да не се въди в нея.
AlbinoTrout
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 313
Регистриран на: Пет Окт 04, 2013 11:36 am

Re: Kakва е тази риба?

Мнение от AlbinoTrout »

Не, че съм ихтиолог, но рибата на снимката не е кефал, морунаж, скобар или бял амур.
Или е лупавец или е нещо ново за науката.
Виждал съм снимка в нета на водолаз излизаш от морето с огромен лупавец. Възможно е рибата да е обитавала много повече реки в миналото и сега ареалът и да се свива. Или да има малки оцеляващи популации.
А може да прави и миграции в солени води. Но това много не ми се вярва. Има разлика от солени и полусолени води.
Много риби могат да го дават проходни , но едва ли ще издържът и един ден в чиста морска вода.
Лупавецът е готина риба и е възможно след време с малко пари и инциатива от министерството да се зарибят отново долните течения на реките които е обитавала.
AlbinoTrout
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 313
Регистриран на: Пет Окт 04, 2013 11:36 am

Re: Kakва е тази риба?

Мнение от AlbinoTrout »

Още нещо:
Поносимостта към солена вода има връзка и с родовата принадлежност:
Пъстървовите обикновено нямат никакъв проблем и създват и чисто соленоводни форми.
Костуровите също. У нас имаме рядката морска бяла риба.
Виждал съм ято слънчевки да кибичат на 2 метра дълбоина в морето. Оказали се там след наводнение те не могат да се върнат в реката защото тя пресъхва преди устието.
След време изчезнаха - или са измряли от глад или първата буря ги е убила.
Сигурно опира до устроиство на хрилете и обяната на солите.
danikl

Re: Kakва е тази риба?

Мнение от danikl »

Какви ще ги дъвчете пред проверяващити,като имат различни минимални размери за улов. :smt017 Навлязохме дълбоко и като че ли е крайно време "ОТ ГОРЕ" да се помисли за общонародни имена на някои риби :idea: Щото кое е каракуда и кое таранка?А уклей,уклейка или белевица?....и т. н.и т.н.А попчетата като ги дават над 10 вида?Според мен всеки регион си има САМО негови си рибиДали е така-кой ще ни каже :lol:
AlbinoTrout
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 313
Регистриран на: Пет Окт 04, 2013 11:36 am

Re: Kakва е тази риба?

Мнение от AlbinoTrout »

Ето един линк с хубава снимка:
http://www.google.bg/url?sa=i&rct=j&q=& ... 5648091066" onclick="window.open(this.href);return false;
Тази риба била извесна със силните си глътачни зъби и ядяла миди и охлюви. На много места тези мекотели са проблем и е било възможно да се размножът тези интересни риби. Сега се зарибява по-малко черен амур, но все още има доста места с инвазия от мидите зебра и охлювите.
жоро ценев
новобранец
новобранец
Мнения: 38
Регистриран на: Чет Апр 25, 2013 10:25 am

Re: Kakва е тази риба?

Мнение от жоро ценев »

Рибата със сигурност не е луповец.Хващал съм на Велека - устата му е като хоботче,подобна на муронажа и е по-малка.
AlbinoTrout
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 313
Регистриран на: Пет Окт 04, 2013 11:36 am

Re: Kakва е тази риба?

Мнение от AlbinoTrout »

Ако не е лупавец, тогава остава варианта да е някакъв хибрид :roll:
Margatyna
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 135
Регистриран на: Пет Дек 03, 2010 3:41 pm
Местоположение: Vancouver
Обратна връзка:

Re: Kakва е тази риба?

Мнение от Margatyna »

някой знае ли дали българската пазарна мрежа се снабдява с рибата Pollock ? Какво е наименованието и' на български? Ето как изглежда: http://seafoodhealthfacts.org/seafood_c ... ollock.php" onclick="window.open(this.href);return false;
Публикувай отговор

Обратно към “За рибите по света и у нас”