Сом от Марица 50 кг. днес

Всичко за рибите.Външни белези,хранене,ареал на отделните видове.

Модератор: emo vasilev

Аватар
кирил великий
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 983
Регистриран на: Пон Юни 14, 2010 2:22 pm

Re: Сом от Марица 50 кг. днес

Мнение от кирил великий »

Значи, да отговоря на любезните съфорумци. Бай Стояне, интересувам се от риболов на сом, много се интересувам - искам човешки да ми се отговори на въпросите, защото не разбирам, но ще приема отговр от специалист. Нали казвам, хора които са хващали, да обяснят. Колегата Каменов казва, ето вижте на "Тича". Ами аз виждам големия сом, но не виждам най-важното - не виждам начина на улавяне. Виждам, че въдичарят държи една пръчка с влакно, но не виждам как лови с нея. И наистина - четирима вадят сома от лодката, в която е вкаран от един човек. Защо четирима го вадят от лодката, колеги? Има много клипове (английски, руски, френски), в които се вади сом с въдица, ала не такъв над 60-70 кг.
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Аватар
naskobo
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 2319
Регистриран на: Съб Окт 25, 2008 5:15 pm
Местоположение: София

Re: Сом от Марица 50 кг. днес

Мнение от naskobo »

http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=754442

има съвпадък за района и рибата.Съмнява ме, че и "въдицата" е същата
Нещата трябва да са възможно най-прости, но не и повече от това! - А. Айнщайн
Аватар
С.Върбанов
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7045
Регистриран на: Пон Яну 30, 2012 10:19 pm
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: Сом от Марица 50 кг. днес

Мнение от С.Върбанов »

Мога да ти кача и по голям сниман в Германия и изваден от 1 човек , като последния си го издърпа и в лодката - сам ! Има доста клипове с изваждане на големи сомове и не знам кое точно не разбираш ? Просто гледай повече клипове и ще си отговориш на въпросите:idea:
Горчивината от лошото качество остава дълго след , като е преминало краткото удоволствие от ниската цена!

https://www.facebook.com/groups/227639040739150/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
кирил великий
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 983
Регистриран на: Пон Юни 14, 2010 2:22 pm

Re: Сом от Марица 50 кг. днес

Мнение от кирил великий »

Добре, г-н Върбанов. Качи ми моля те клипът, за който споменаваш!
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Аватар
pachosz
сериозен играч
сериозен играч
Мнения: 1360
Регистриран на: Чет Юни 18, 2009 6:23 am
Местоположение: Стара Загора

Re: Сом от Марица 50 кг. днес

Мнение от pachosz »

кирил великий написа:Добре, г-н Върбанов. Качи ми моля те клипът, за който споменаваш!
Mоже ли аз? Ето този например:
Аватар
stoilkatastz
ще става разбирач
ще става разбирач
Мнения: 476
Регистриран на: Чет Фев 26, 2009 6:50 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Сом от Марица 50 кг. днес

Мнение от stoilkatastz »

ЕЕЕЕ как го измъкна само. :smt023
Аватар
morriddin
научил се да хвърля
научил се да хвърля
Мнения: 181
Регистриран на: Вто Юли 08, 2008 1:12 pm
Местоположение: Елхово

Re: Сом от Марица 50 кг. днес

Мнение от morriddin »

По Марица не съм ходил, но за Тунджа мога да гарантирам, че сом от тоя размер няма как да се хване с "нормална" въдица! Било то и Марица: Сам човек, в лодка, течение, потопени дънери, айде моля ви се... Кой гребе, кой вади рибата??? Преди 7-8 години, един комшия (лека му пръст), извади 67кг. сом от Тунджа, ама не с въдица. Даже кукичка не можеше да върже! Да не му ровя в пръстта по това време, но снабдяваше с риба и ИАРА-та, и местните и даже пловдивски ресторанти! Водеше се "сътрудник", щото се отчиташе редовно на когото трябва... Така е и с тази риба - дънерите по Марица едва ли са по-малко от тунджанските - ако е имало накъде - все в чуканите ще се свре... А, дали е същия риболовец, дето прави на Боко подаръци??? Ами, ако е той - поствайте - да знаем, или да се пазим.... :lol: :lol: :lol:
ВЪДИЦАТА Е ГЪВКАВА ВРЪЗКА МЕЖДУ ДВА ШАРАНА !
Аватар
antivik
кандидат преподавател
кандидат преподавател
Мнения: 3454
Регистриран на: Нед Сеп 12, 2010 10:01 am
Местоположение: Кърджали

Re: Сом от Марица 50 кг. днес

Мнение от antivik »

:twisted: Някой по-горе казва "Ми като ви се яде, купете си бе.", а нали тези де го продават са го измрежили от същите тези води и язовири. Закона си му е дал право да си го вземе, не виждам в какво е сгазил лука, освен ако го фатил с мрежи тогава :axe: .
Когато рибата не ще - НЕ ЩЕ!
аксел
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 931
Регистриран на: Чет Юни 21, 2007 5:32 pm
Местоположение: пловдив
Обратна връзка:

Re: Сом от Марица 50 кг. днес

Мнение от аксел »

.......значи да си купи,казвате но от кого да си купи???????от бракониерите.Ето това е болната тема,защото с един 50кг сом реката няма да се обезриби,но ежедневното продаване на стотици бройки,на ресторанти и арендовани водоеми сигурно ще си приключи и то скоро и без това критично ниската популация на сом в Марица.Всеки сам решава как да постъпи с такава риба хваната напълно законно с въдица.Има и друго,няма никаква гаранция,че дори и да го пусне обратно сомът ще оживее-справка 100кг сом 248см хванат преди двайсетина дни,210см сом от преди седмица и др. всички хванати с въдица и пробвани да бъдат освободени след улавянето им.Кириле,представи си,че ти вържа ръцете и те закача с една кукичка,да кажем номер 10 и корда 0,25 за устата или за гърлото ,мислиш ли,че няма да те водя където си поискам,нищо че си примерно над 70кг,ми то си боли бре.
Писали сме едновременно с колегата едно и също.
валатът не най-лошото нещо на света
Аватар
С.Върбанов
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7045
Регистриран на: Пон Яну 30, 2012 10:19 pm
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: Сом от Марица 50 кг. днес

Мнение от С.Върбанов »

Пачо ме е изпреварил за същия клип говорех !
Горчивината от лошото качество остава дълго след , като е преминало краткото удоволствие от ниската цена!

https://www.facebook.com/groups/227639040739150/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
кирил великий
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 983
Регистриран на: Пон Юни 14, 2010 2:22 pm

Re: Сом от Марица 50 кг. днес

Мнение от кирил великий »

morriddin, в подкрепа на твоите думи днес ще гледам да изровя от архива си една много интересна статия от 90-те години, в която един свещеник-риболовец от пловдивско разказва за риболова на щуки и сомове по Марица. Може някой от форума да си спомня за него. Абсолютно същите твърдения - че не е възможно сомове над 50-тина кг. да се изваждат с въдица от Марица. Но наистина ще трябва яко да се поровя, че архивът ми е голям (разбира се не е само с риболовни материали). Що се отнася до клипа - много е готин, но липсва заснемане на цялостния процес на вадене, а и става въпрос за езеро, а не за река. Или пък за много пълноводна река, дълбока, без препятствия и с бавно течение. Благодара на колегите за клипа!
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Аватар
С.Върбанов
учете се от него
учете се от него
Мнения: 7045
Регистриран на: Пон Яну 30, 2012 10:19 pm
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: Сом от Марица 50 кг. днес

Мнение от С.Върбанов »

кирил великий написа:Що се отнася до клипа - много е готин, но липсва заснемане на цялостния процес на вадене, а и става въпрос за езеро, а не за река. Или пък за много пълноводна река, дълбока, без препятствия и с бавно течение. Благодара на колегите за клипа!
:shock: препоръчвам ти да го гледаш пак и по внимателно :rolleyes: без препятствия ........че той се наби в шаварите бе човек не знам къде си гледал наистина . Спирам да коментирам . Дано си изясниш нещата .
Горчивината от лошото качество остава дълго след , като е преминало краткото удоволствие от ниската цена!

https://www.facebook.com/groups/227639040739150/" onclick="window.open(this.href);return false;
аксел
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 931
Регистриран на: Чет Юни 21, 2007 5:32 pm
Местоположение: пловдив
Обратна връзка:

Re: Сом от Марица 50 кг. днес

Мнение от аксел »

....прочутия,Караджаловски поп-отец Петко,същия,този пред мене улови щука около 14кг на реката,когато такива щуки имаше доста.Знам за доста сомове над 30кг. уловени с въдица на корда на реката,самият аз съм вадил 20кг.,с корда 0,35 и то близко до дървета.Важното е да има късмет и куката да се забие в ъгъла на устата,където четките не могат да протрият кордата.Другото си е късмет.
Поздравления за улова от мене на колегата,няма смисъл повече да спапим в темата на колегата.По същия начин дайте сега да обвиняваме,някой спечелил от Тотото,защото не е дарил парите в домове за сираци,а си ги е прибрал.
валатът не най-лошото нещо на света
Аватар
кирил великий
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 983
Регистриран на: Пон Юни 14, 2010 2:22 pm

Re: Сом от Марица 50 кг. днес

Мнение от кирил великий »

Караджиловският свещеник - протойерей Петър Петков - дано да е жив този интересен човек! Текстът е от в-к "Рибар" дек. 1998 г.
Изображение
Последно промяна от кирил великий на Сря Авг 22, 2012 2:30 pm, променено общо 3 пъти.
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Аватар
кирил великий
разбира нещата
разбира нещата
Мнения: 983
Регистриран на: Пон Юни 14, 2010 2:22 pm

Re: Сом от Марица 50 кг. днес

Мнение от кирил великий »

Ето и важната част на текста относно големите сомове на въдица:

Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Публикувай отговор

Обратно към “За рибите по света и у нас”